Šamudovský pre HN: Pokutu štátu určite nezaplatíme

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Šamudovský pre HN: Pokutu štátu určite nezaplatíme

Odoslaťod miso » 11. Nov 2010 14:54

Šamudovský pre HN: Pokutu štátu určite nezaplatíme, nie je na to rozumný dôvod

Generálny riaditeľ Doprastavu Dušan Šamudovský o doplatkoch za zrušený PPP balík pre HN:

Doprastav je jednou z firiem, od ktorej chce minister dopravy Ján Figeľ desaťmiliónovú pokutu za zlyhaný projekt severnej diaľnice. Podľa ministra sa totiž stavbári nepostarali o potrebné financovanie.

Tí zase tvrdia, že projekt nestál na peniazoch, ale na výhradách environmentalistov, za ktoré môže štát.

Ministerstvo chce od vás, aby ste zaplatili pokutu 10 miliónov eur. Už vám aj poslali faktúru. Zaplatíte ju?

Určite ju nezaplatíme, lebo na to nie je nijaký rozumný dôvod.

Oni tvrdia, že tým dôvodom je skutočnosť, že ste nezabezpečili bankové úvery ...
Museli by preukázať pred súdom, že sme nevyvinuli dostatočné úsilie na zabezpečenie financovania. To, čo sme mali urobiť, sme aj spravili. Mali sme záväzné ponuky bánk pokrývajúce celé financovanie projektu. Okrem toho sme mali ďalších finančných investorov, ktorí boli pripravení dodať kapitál. Jediným problémom, ktorý projekt v máji stopol, je vyšetrovanie, ktoré Európska komisia začala na podnet neziskových organizácií.

Potom sa zmenila vláda a nová vláda povedala, že projekt je príliš drahý. Tak sme vzhľadom na lepšiu situáciu na finančných trhoch dosiahli v bankách zníženie úrokových nákladov. Takisto sme ponúkli šesťpercentné zníženie stavebných nákladov v porovnaní so štvrtým dodatkom k zmluve. Boli tak nižšie ako náklady v pôvodnej zmluve z roku 2009. Sme veľmi sklamaní, že táto zmluva bola zrušená. Stratili sme viac ako tri roky na prípravu projektu, na ktorom pracovalo veľa expertov na oboch stranách. Všetka táto práca je teraz stratená.

Mohli ste však pri financovaní namiesto Európskej investičnej banky (nemohla poskytnúť peniaze kvôli vyšetrovaniu Bruselu, pozn. HN) využiť komerčné banky, no nie?
Áno, ale prečo by sme to robili? EIB bola pôvodne angažovaná slovenskou vládou, je veľmi lacným zdrojom peňazí, takže prečo by sme ju mali vylúčiť?

Lebo jej peniaze neboli dostupné...
Žiadne peniaze neboli dostupné, lebo nebolo žiadne platné stavebné povolenie. Ak mimovládne organizácie spochybnili legálnosť procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, spochybnili tým aj vydanie všetkých povolení. Toto skúmala Európska komisia. Nielen EIB, ale ani žiadna iná banka by nevstúpila do financovania takého megaprojektu s tým, že sa to hocikedy môže skončiť na Európskom súde a zastaví sa projekt. Kto potom splatí peniaze?

Vravíte teda, že pokutu štátu nezaplatíte. Čo sa teda bude diať ďalej?
V koncesnej zmluve je mechanizmus, ako sa takéto spory riešia. Najskôr priateľsky, potom, ak sa ministerstvo rozhodne ísť na arbitráž, budeme brániť našu pozíciu. Prvý krok sa začal tým, že nám poslali list o začatí rozporového konania. Teraz je 18 pracovných dní na to, aby sme si spolu sadli a diskutovali bez toho, aby za nás rozhodovali tretie osoby. Prvý takýto míting je naplánovaný v najbližších dňoch. Ak táto priateľská cesta zlyhá, pôjdeme na arbitrážný súd.

Keď teda veríte, že štát bol zodpovedný za zlyhanie projektu, prečo nezažalujete ich vy?
Nepredbiehajme. Analyzujeme ďalšie možnosti, no podľa koncesnej zmluvy obe strany znášajú vlastné náklady.

Ján Kováč, 11. 11. 2010

Zdroj: portál http://www.hnonline.sk
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4808128 ... umny-dovod
miso
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Obrázky: 88
Založený: 24. Apr 2010 20:02

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.