NewYorkTimes: Slovensko príkladom skorumpovaných eurofondov

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

NewYorkTimes: Slovensko príkladom skorumpovaných eurofondov

Odoslaťod mirkobb » 10. Nov 2010 21:26

Redaktor New York Times píše o nástenkovom tendri a ďalších zneužívaniach eurofondov na Slovensku.

BRATISLAVA. Európske fondy boli už od svojho vzniku permanentne terčom podvodníkov - od nepoctivých farmárov až po skorumpovaných úradníkov. V čase krátenia európskeho rozpočtu sa však pozornosť Bruselu čoraz väčšmi sústreďuje na efektívnejšie nakladanie s prostriedkami EÚ, napísal denník New York Times. Noviny pritom vo svojej analýze problém ilustrujú na príklade Slovenska, kde sa v posledných rokoch objavili početné škandály súvisiace so zneužívaním eurofondov.

Kauza "nástenkový tender"
Autor článku Stephen Castle začína svoj komentár opisom prípadu z roku 2007, keď ministerstvo vypísalo verejnú súťaž v hodnote 120 miliónov eur, ktorú zverejnilo na neverejnom mieste. Kauza je na Slovensku známa aj ako "nástenkový tender" a udiala sa v rezorte ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja pod vedením Mariana Janušeka. Denník sa venuje aj ďalšiemu zneužívaniu eurofondov v krajine, keď ministerstvo minulo 600 tisíc eur určených na vzdelávanie Rómov na dotáciu pre dve futbalové mužstvá. Pritom opisuje výlučne kauzy z obdobia vlády pod vedením premiéra Roberta Fica, jeho meno však v článku ani raz nespomína. Podľa New York Times prípady, keď peniaze z eurofondov neputujú priamo na konkrétne projekty, ale najskôr do vreciek najrôznejších konzultantov, nie sú ojedinelé. Kritici tvrdia, že je to problém celej Európskej únie, predovšetkým pokiaľ ide o takzvané štrukturálne a kohézne fondy putujúce do zaostalejších regiónov EÚ. Americký denník zaujal aj špeciálny slovenský termín pre zneužívanie verejných prostriedkov - tzv. tunelovanie. Slováci však podľa autora "čoskoro zistia, že peňazí, ktoré sa dajú vytunelovať, ubudlo".

Odborníci na zarábanie
Mnohé škandály vyšli na povrch po zmene vlády. "Neočakával som nič pozitívne, ale to, čo som objavil, ma šokovalo," uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon. Dodal, že dedičstvo po predchádzajúcej administratíve bolo "katastrofálne". "Máme skupinu odborníkov, ktorých hlavnou činnosťou je zarábať na štrukturálnych fondoch," uviedla štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová. "V skutočnosti nič nerobia. Sedia vo svojej kancelárii a spisujú dokumenty o ničom za veľa peňazí." Podľa Nicholsonovej boli "v Bruseli šokovaní", keď zistili, ako sa využívali peniaze z eurofondov. Dodala, že nová vláda odstrihne od eurofondov ľudí, ktorí ich tunelujú. Podľa denníka podobné komentáre nie sú bežné v krajinách, ktoré dostávajú od EÚ miliardy a v ktorých sa politici obávajú, že úprimnosť by ich mohla o ne pripraviť. Nová slovenská vláda však za podpory médií odmietla pokračovať v praktikách predchádzajúceho kabinetu.

Slovenské škandály týkajúce sa zneužívania eurofondov sú podľa NYT len časťou širšieho obrazu, ktorý zahŕňa regionálne podporné programy únie. V rokoch 2000 až 2006 sa cez fond pre regionálny rozvoj, ktorý je najväčším fondom v EÚ, preinvestovalo 123 miliárd eur. Z týchto peňazí sa vybudovalo napríklad 2000 kilometrov diaľnic a podľa odhadov vytvorili okolo 1,4 milióna pracovných miest, uvádza Európska komisia (EK). Európsky dvor audítorov však v 36 % projektov, ktoré si vlani vybral na preskúmanie, našiel chyby, vrátane technických chýb a zneužitia. Odhaduje, že neoprávnene bolo vyplatených okolo 700 miliónov eur. Protikorupčný úrad EÚ, Olaf v separátnej správe vlani našiel 4931 porušení zákona v týchto fondoch, pričom celková hodnota takýchto podozrivých projektov predstavovala 1,22 miliardy eur, čo je o 109 % viac než v roku 2008.

Najvyšší podiel projektov podozrivých z podvodu mali Slovensko, Poľsko, Estónsko a Taliansko. "V regionálnej politike predovšetkým chýba kontrola, či sa tieto fondy využívajú na niečo užitočné," myslí si Núnez Ferrer. "Politikov vždy bude veľmi lákať zneužívanie tohto systému, ak zoberieme do úvahy lukratívne kontrakty a slabú administratívu."

streda 10. 11. 2010 14:04 | Copyright © SITA 2010

http://www.sme.sk/c/5633346/new-york-ti ... ondov.html
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.