R4 Prešov, severný obchvat

Štátna hranica MR/SR – Milhosť – Košice – v peáži s diaľnicou D1– Prešov – Svidník – Vyšný Komárnik – štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod badger-FB » 24. Okt 2022 18:00

Zvažoval max ekonomický prínos. Veď to je v poriadku.
Záznam určite je, veď pripomienky existujú, ale ak to už býva, alebo neviem kde žiješ nežiješ, tu sa nezverejňujú aj bežné zverejniteľné informácie, ale čakať, že by sa rozvádzali záležitosti okolo obrany štátu, to neviem kde niekto predpokladá. Mohlo by možno existovať, že sa vyčiernia texty - ako to robia na západe. Sem sa to nedostalo.. tu je lepšie celé dokumenty nechať nezverejnené aj keď s 97% nesúvisia s ničím prečo to niekto spraví. (od energetiky cez hospodárske záležitosti mimo energetiky, dopravu+telekom. po bezpečnosť)
Po zapracovaní dvoch možností - sa musel pôvodný koridor posunúť skutočne až ku Kapušanom. A on sa tým pádom vychýlil východným smerom. Čiže potom ten argument, že západný sa vychyľuje západne, ale nadväzuje na D1 a vnútroštátny tranzit etc. ale to nie je vec obrany, to boli dopravné hodnotenia. Ale jednoducho sa musel výrazne vychýliť východným smerom, čím "poškodil" možnú dopr. oblusžnosť 3. najväčšieho mesta. Obchvat vždy prenáša aj mestskú premávku a tu by nemal čo preniesť. Nemohol sa stočiť pred V. Šebestovou, respektíve by tam bola požiadavka napríklad na "prekrytie". A také prekrytie sa nedostalo ani v BA na M-S na D1 a v návrhu bolo. Ale tam sa nezrealizovalo. To znamená, že sa teda vybrala iná možnosť navrhnutá ale tým pádom sa to trasovanie skutočne odchýlilo.. bol by síce možno najkratší možný na PL a H, ale úplne obišiel PO bez akejkoľvek pomoci pre mestskú premávku. Ani v tom "severnom ponímaní mesta". Tento "historický" odklon znevýhodnil východ pred západom v meste Prešov. UHP (bez toho aby som komentoval tú inštitúciu, ktorá šetrí tak, že sa niečo len nezaplatí a zaplatí sa to o dva roky), chcelo posúdiť čisté ekonomické náklady.. lebo si povedali suma X pre mesto Prešov a bola tam potrebná suma X+5, tak hľadali kde ušetriť tých 5. Takže z tohto pohľadu je normálne že posudzovali všetky možnosti.. veď prečo nie? Aj keď len akože pekne s nejakou označkovanou analýzou posudzujú niečo čo je prebrané z 6 stránok už pred nimi.
To ale potom by sa aj tak museli postaviť privádzače a tá severná časť tam napojiť, aby ten Prešov mal z toho nejaký osoh. Zvíťazili dopravné argumenty ako pomôcť mestu. Je to tak ale preto kvôli tým objektom ktoré ten východný koridor limitujú. A to nie je len pozemná základňa ale aj nejaké koridory vo vzduchu. Tým pádom ak ja mám už obmedzenia na západe mesta, prírodno-urbanistické, tak nepokašlem ešte aj východné. Ak by trvala SSC/NDS na nejakom riešení, mohla, musela by zapracovať tú pripomienku. Čiže umelý tunel, možno alebo iné stavebné riešenie. Sme potom u ekonom. analýzy etc. a asi im to nevyšlo.
SK diaľnice pre územnú obmedzenosť (hory, lesy a zastavané údolia) logicky často musia ísť cez "sidlíská" a tým aj zvádzajú miestnu dopravu. Takých príkladov je viac, než len BA, PO a PB, len nesúvisia vždy s bezp. (tak napríklad aj DK)
Určite tu nie som jediný, kto o tom vie napísať viac.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod apollo » 24. Okt 2022 19:21

zrusili VO ste sa s konom zrazili? tak moment ideme chceme dostavat urychlene do 2030 R4 spolu sPoliakmi, alebo nechceme? ved EU nas spolu s Polskom Madarskom do toho priam placi ako citrusy do lisu!!! a nasa odpoved? zrusenie dalsieho useku R4? WTF? PROSIIIIM???? je toto snad vobec normalne, to kde zijem na mesiaci v ulambatare??? jasna priorita je dostavat usek od Presova po polsku hranicu co najskor!!! Dolezal ma tymto vazne nasral a moment, toto ako vazne nechaju teraz len tak??? preco Dolezalko aj teraz nezasiahne ako pri Kosiaich a nezabrani tiez zruseniu sutaze????!!! ako to spolu okamzite s NDS nespravi ,chcem jednoznacne predcasne volby okamzite prec s tymito neschopakmi!!!
apollo
diskutujúci
 
Príspevky: 61
Založený: 21. Aug 2022 14:10

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Peťo_PO » 24. Okt 2022 19:42

A kto tých ľudí v NDSke nehradí? Napriek tomu, že podľa ich stránky sú zamestnávateľ roka asi každý jeden rok od vzniku ocenenia, sa tam nikto nehrnie, skôr naopak.
Inak v článku na HN sa spomína, že výkaz výmer nebol ani po zodpovedaní 350 otázok aktualizovaný. Ja som bol v tom, že áno. To máme asi naozaj zarobené na druhú Sorošku.
Obrázok používateľa
Peťo_PO
diskutujúci
 
Príspevky: 83
Obrázky: 151
Založený: 10. Nov 2015 17:04
Bydlisko: Prešov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Peťo_PO » 24. Okt 2022 19:53

Toto je krásna veta z tlačovej správe pri vyhlásení VO, vždy si na ňu spomeniem.
"Podpis zmluvy s úspešným uchádzačom je indikatívne naplánovaný na jar budúceho roka, pričom je však potrebné uviesť, že tento termín bude v nasledujúcich mesiacoch ovplyvňovať viacero rôznych faktorov, na ktoré NDS nemá priamy vplyv."
https://ww-w.ndsas.sk/press/press-narodna-dialnicna-spolocnost-press-spravy/zaciname-obstaravat-ii-etapu-severneho-obchvatu-r4
Naozaj nemá?...
Obrázok používateľa
Peťo_PO
diskutujúci
 
Príspevky: 83
Obrázky: 151
Založený: 10. Nov 2015 17:04
Bydlisko: Prešov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 25. Okt 2022 09:25

Má aj nemá.
Jedna vec je kvalita súťažných podkladov. To NDS ovplyvniť vie.
Druhá vec je, že niektorí uchádzači môžu účelovo podávať námietky aby brzdili súťaž. To NDS ovplyvniť nevie. Avšak v tomto prípade to určite nie je ten hlavný problém.

Peťo_PO napísal:Inak v článku na HN sa spomína, že výkaz výmer nebol ani po zodpovedaní 350 otázok aktualizovaný. Ja som bol v tom, že áno. To máme asi naozaj zarobené na druhú Sorošku.

Už je to niekoľko mesiacov, čo NDS oznámila, že poskytne opravený výkaz výmer, ale doteraz nič neposkytli.
Možno to niekomu vyhovuje. Tých pár miliónov vyčlenených na tento projekt na rok 2023 by mohli ísť do Ružomberka...

apollo napísal:jasna priorita je dostavat usek od Presova po polsku hranicu co najskor!!!

Teraz pred voľbami určite :lol:

DrX napísal:Je o tom nejaky oficialny zaznam? Lebo este aj UHP pred rokom-dvomi vychodny obchvat pri hodnoteniach zvazoval.

Do hodnotení ÚHP sa tento variant dostal, pretože bol súčasťou Štúdie realizovateľnosti a aj Technickej štúdie. T.j. podkladov, ktoré im poskytla NDS.
Chcem tým povedať, že UHP-čkári si východný obchvat nevycmúľali z prsta kreslením po mape. V procese ďalšieho schvaľovania by síce OS SR naozaj mohli prísť s nejakými požiadavkami, ale ak im nevadí cesta I/18 hneď vedľa, tak ako im môže vadiť R4 vzdialená pár stovák metrov.
Súčasťou obchvatu mal byť privádzač, ktorým by sa vodiči dostali priamo do mesta. V podstate by pribudol ďalší vstup. Pri SO PO nič také nebude.
Hlavná nevýhoda východného obchvatu bola jeho (ne)pripravenosť.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod DrX » 25. Okt 2022 11:42

jarino, diky. Takto mi to dava celkom vyznam - politicky sa rozhodlo to nepripravovat a pretlacat SO.
badger-FB, po pravde z polky toho tvojho dlheho prispevku som sa nevedel ani vysomarit :-).
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 25. Okt 2022 12:55

:lol: zrušiť súťaž? A to ma aky racionalny dôvod?
snad vyhlasenim novej súpťaže už zrazu bude všetkým všetko jasné, že?
alebo sa snaď neprihlasia šmejdi, ktorí obštrukciami (naťahovaním súťaže) sabotujú vystavbu medzinár. koridoru?
alebo sa Hliviakovi už neche rtozhodovať
alebo sabotáž investícii na východe
alebo,alebo..?

Som zvedavý či si východniari opäť necháme brnkať po nose ako skúšali aj s KE obchvatom
to už začína nejaká tradícia, nejaká športová disciplína rušiť súťaže na východe?
čochvíľa sa už začnú hlásiť iné useky a bude sa hovoriť o presúvaní peňazí?

Som zvedavý na nasledujúce Doležalové SKUTKY, Košice zachránil... tak uvidíme
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod badger-FB » 25. Okt 2022 14:39

Keď sa stavala základňa pri Prešove, tak sa neplánovala stavať tam diaľnica na sever. To je holý fakt. Obdoba stavu je, že v BA žiadna základňa nie je. Sú len lokality, kde je možné vysunúť zložky PVO. Aj to neviem či všetky proti stavu pred ´89. Z toho sa musí vychádzať. A rovnako z toho, že tá v PO zostala a zostáva ako ťažisková. Aj nové vrtuľníky tam majú domov. Už ďalej nie je potrebné písať, že aby sa čo rozvíjalo etc., toto je východzí stav a pod neho sa podriadia všetky ostatné veci. Od možnosti postaviť nejaké ubytovanie cez priemysel alebo mestské aktivity. Veď veľa vecí tam dostalo stopku. Môže sa, ale teda potom viac východne, tak ale to nemá už pre PO opodstatnenie. Preto sa aj rozvinula os PO-SB. A toto nie je Považie, kde je veľa záujmov v horách a kopcoch a vedľa ide vlak, diaľnica, ale čo je to vedľa. To diaľnice idú vedľa miest, ak majú nejaký vojenský alebo obranný účel. A sú tam zóny, kde sa nestavia. Ani logistický sklad a návrhy boli.. LZ nie je tanková základňa. Ako v DE, že to nevadí, ale tiež tam rastú mohutné steny na pomedzí.. tam prejdete okolo na 6 pruhovej ceste a ani neviete čo tam je za sklad. Diaľnicu preložiť to nie, cestu kľudne. Preto sú v rámci BA v MA, Kuchyni etc. viac na juhu a JZ.

jarino napísal:V procese ďalšieho schvaľovania by síce OS SR naozaj mohli prísť s nejakými požiadavkami, ale ak im nevadí cesta I/18 hneď vedľa, tak ako im môže vadiť R4 vzdialená pár stovák metrov.
Pre človeka, ktorý nemá patričné informácie o tom ako funguje ((letecká)) základňa (pre vrtuľníky) a to jediná hlavná v celej krajine sa to naozaj vysvetľuje zle-nedobre. Ak by som to rozpísal viac, porušil by som veľa ustanovení. Čiže je jedno "ako" ale vadí obkolesenie základne takým koridorom. A ano, mohli by prísť, presne tak. A cez to nejde vlak. Veď k veľa veciam sa vyjadruje bezpečnostný sektor, to nie sú ani vždy OSSR. A väčšina týchto materiálov je neprístupná, prístupné sú max počiatočné varianty. (že im nevadí I/18 - ty si "vtipný", jedno lepšie napojenie je do 5 km vždy potrebné). No, tak či tak, nebol problém dať kladné stanovisko, ale bolo podmienené. Tak sa to tomu prispôsobilo, vo výsledku teda nič moc. Aj ten fakt, že tam tá základňa je ale svedčí o tom, že mesto sa týmto smerom nemá čo ďalej rozširovať a rozvíjať. :wink: Asi sa nebude sťahovať základňa za 200-230 mega.
V princípe by bolo oveľa lepšie to trasovať "pred základňou) od Prešova, tým tunelom. Alebo nad I/18 alebo v rámci I/18. Všetko lepšie, ale keďže horšie z pohľadu SSC/NDS, tak vzniklo, čo vzniklo. A toto "červené" na mapách konkuruje západnému obchvatu, tak bolo jasné pre koho to bude prospešnejšie a prečo sa to uprednostní. Tiež tam ide nejeden tunel, ale obslúži kusy mesta. A nebude o tom, aby to neprekážalo vzdušnému koridoru resp. aby to "neprekážalo" celkovo.
A žiaľ ale je veľa vecí, ktoré "vadia" čo sa týka ciest a vojenskej mobility, len sa neriešia.. možno sa začne nejaká koncepcia postupne uplatňovať. :) Akurát sa o všetkom nepíše, nehovorí, nediskutuje. O armádnych veciach sa celkovo na Slovensku moc nevie. Tu vzniklo také "nepotrebné tajomno", obhajované ako nepotrebné aj pravicovými liberálmi, ľavica ktorá bola u moci plnila aspoň základné predpoklady a až so vznikom vojny a obavami predtým (2014) na to aj pravica upravila pohľad a "zrazu" dávajme 2% HDP a zrazu budujme OSSR. V dobe, keď je všetko spustnuté a personálne na dne. Bez ZVS, bez nejakého citu aj ako sa postarať o základne veci pre život.. to skôr toto sú dnes ťažké sny. Ale to neznamená, že tu tieto potreby neexistujú a že si tu budú niektoré duté hlavy robiť a plánovať čo chcú.. mali sa lepšie učiť a študovať od čoho začína štát a kde sú nejaké vyššie inštancie do kompetencií. :) Ale čo by sme chceli keď často ani starostovia nevedia aké sú kompetencie okolo toho ako postaviť obchvat, stačí sledovať tieto voľby, tak čo čakať od radových referentov a pár ekonómov. Celá diaľničná sieť spadá pod obranné záujmy krajiny. Takže asi logicky už od vzniku, nie od prevádzky. :) Po väčšinou ale tie základne stoja u hotovej kostry. Že sa potom niekto spolieha na to, že kde to nestojí tak sa naozaj posudzuje 10 možností a oni sa posudzujú relevantne 2-3 je zavádzanie verejnosti rovnako ako sľuby o dostavbe tých úsekov. Po novom je požiadavka z NATO, aby boli nejaké bariéry okolo takýchto území. A sú na Slovensku bariéry na stávajúcej sieti? Prechodné obdobie.. Alebo treba pretrasovať cestu, aby základňa mohla dýchať. V DE/FR etc bežná vec. :wink: My tu potrebujeme cvičiť, čo znamená privítať polovicu toho čo máme, a nie je žiaduce aby na to každý čumel ale nielen to samozrejmem, pod týmto pojmom je možno 50 vecí, ktoré by nemali byť verejne prístupné. Bez upevnenia spolupráce bude vždy otázka 5,5 mil. krajiny vs. niekto násobne väčší. S upevnením to tak nevyzerá. Proti tomu stojí spevniť pár mostov, svahov a akceptovať zopár areálov, ktoré potrebujú kvalitnejšie dopravné napojenie, ale akceptujúce objekt ktorý napájajú. (sú areály, ktoré také napojenie až nepotrebujú, lebo sú ukrytejšie a izolovanejšie, ale stále dostupné). LZ nemôže byť jednoducho takto obklopená hlavnými trasami. Limituje to činnosť LZ. A ono to musí byť naopak. Je vhodnejšie postaviť lineárnu dopravnú stavbu vopred tak, aby nelimitovala ona - nielen základne, ale čokoľvek. :wink: TIe varianty tomu odpovedajú. Každý ale musí predsa vidieť že ten východný je o ničom.. preto sa nestavia.

DrX napísal:badger-FB, po pravde z polky toho tvojho dlheho prispevku som sa nevedel ani vysomarit
Teda nevedel si sa, ale si sa nakoniec vysomáril. Inak sa môžeš pýtať na nejasnosti a možno ti nejakú zodpoviem lepšie. :) Opísal som ti pôvodné 2 alternatívy: jedna by musela ísť umelým tunelom, tak ten sa škrtol úplne a druhý teda dnešný výsledok je umelé nadĺženie, z ktorého by nič nemalo mesto samotné. Čo je na tom nezrozumiteľné neviem. Teda aby bolo jasné, súčasný variant z východnej strany neprekáža - ale nie je základný východzí. A opatrenia na ňom by ešte boli dodatočne aktualizované, o tom niet pochýb. Pre skoro 0 prínos pre mesto je správne že sa realizuje obchvat zo SZ. :)

Ak by to mala byť najkratšia trasa, tak sa mala nakresliť čiara zo severu na juh, úplne obísť PO aj KE, nenapojiť nič a len priamka bez možnosti odbočiť. :D To by bolo najlacnejšie a najrýchlejšie. Akurát pre koho? :D A kto si pamätá, tak ten vie, že už dnešná R4 u Stropkova je tam upravená v trase, mala ísť ku Svidníku, ale istý minister.. to zariadil. :)

ÚHP teda neurobil nič iné, než to, že vzal aktuálny stav schválených možností a zrovnal ceny. Ak by sa v tom lepšie hrabal, prečo to ide tak ako to ide - možno si to pozreli, ten vývoj. Podstatné je, ja neviem čo vidia na UHP. Na MDPT a NDS a SSC vidia dosť veľa. A vedia, prečo niečo "pretlačiť". Lebo vedia že inokadiaľ by sa im to predražilo.. a to je skôr politický boj vzniknutých úradov, než skutočná snaha správať sa hospodárne.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod apollo » 25. Okt 2022 15:38

vsimol som si ten trend na vychode vsetko rusit akukolvek sutaz v momentalnej situacii ktora nehraje do kariet vsetko tu rusia, ci uz to bola sutaz na elektricky v ke, ci teraz obchvat Po zjavne ma z toho niekto potesenie a benefity.. a ovcan trp.. vsak ludia na vychode vsetko znesu.. neschopnost nds a md dohodnut lepsie podmienky v tendroch odnasa naplno vychod zial ,treba ist do ulic a blokady a blokady , nenechat to tak Presovcania drzim palce, aktivisti za dostavbu R4 by teraz mali prist na scenu, teraz je ich cas..
apollo
diskutujúci
 
Príspevky: 61
Založený: 21. Aug 2022 14:10

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod badger-FB » 25. Okt 2022 15:40

Čo sa týka toho, že súťaž možno zrušia.. ak majú byť nejaké pochybnosti, nech ju kľudne zrušia. Do roka vysúťažia, než sa zase doťahovať ešte polroka, aj tak ide zima a začalo by sa na jar. No tak sa začne neskôr. Ak je to stavba z rozpočtu, je to jedno, pri fondoch to tak jedno nie je.
Vypovedá to o tom ako je na tom NDS. Pritom je to akciovka, ako si nastaví fungovanie je na nej, ide maximalizovať príplatky aj odmeny.
Prešov sa nemôže cítiť ukrátený. Dostal skompletizovanie D1. Dostáva 1. časť R4. Je to síce smutné, že 2. časť uviazla, lebo ona už teraz uviazla.. ale je to bežné všade inde, tak prečo zrovna Prešov by mal byť svetlá výnimka? :)
V kontexte zlepšenia spojenia s PL to potom ale vyzerá, že Slovensko len trepe dve na tri.. jeden jediný súvislý diaľničný prechod s nimi nemáme a podľa všetkého ani tak skoro mať nebudeme. Oni ano, ale my nie.. Via Baltica ale stratila rýchlostný stupeň, preceňuje sa. EU viac financuje Rail Baltica. ;)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod badger-FB » 25. Okt 2022 20:40

Aby ste niektorí nepovedali, tak som sformuloval z vedomostí ktoré mám, prečo má armáda hlavné slovo aj čo do pripomienok k projektom nadradenej cestnej siete a zopár negatívnych dopadov priblíženia sa k hlavným let. zákl.: viewtopic.php?p=251656#p251656 , vyslovene s akcentom na letecké základne. :) Ale nie len. Vychádza to z histórie, prešlo až po súčasnosť do trochu inej koncepcie, ale je jedno "aký režim", obrana územia je v zásade rovnaká.
Ja chápem, že čistému pacifistovi sa to zdá "uletené". No preložiť vedenie kvôli výstavbe cesty je jednoduché, než preložiť základňu. :D Naopak, u základne v jej dosahu nechce žiť nikto a tým nemyslím, že to je vždy 1. cieľ na mape nepriateľa, to je možno raz za život viac generácii, ale za bežných okolností si "užijete" jej život ako ani nechcete. A bolo by fakt blbé, keby to ešte štát skomplikoval vl. rozhodnutiami, aby potom dopr. obslužnosť + činnosť bola presunutá po inej trase, po dlhej alebo zložitejšej etc. Jednak by to z peňazí daň. popl. všetko bolo drahšie a jednak by ten presun tej techniky či po zemi alebo vzduchom bol citeľne silnejší, bližší, dlhší, než si ten istý pacifista praje.
(asi) každá krajina dbá pri rozvoji na dva piliere, ktoré sú vždy takpovediac nadradené ešte aj tým cestám: obrana a energetika a kým energetika pri novej výstavbe musí ustúpiť v plánovaní aj obrane, tak zase po jej zbudovaní je to obrana, ktorá sa o ňu prednostne na maximum stará. :) potreby bežného cestovania a bývania sú za týmto.. vôbec civilného života

Sú tam dôvody, okrem vysvetlení, v zrozumiteľnej podobe. Bez zbytočných definicií, ktoré som do celej témy porozpisoval za uplynulé mesiace v tom čo tam chýbalo a čím momentálne všetci žijeme. Ale s dôrazom len na cesty, armádu, bezpečnosť a dopravu (vojenská mobilita, doprava strojov etc. aj v bežnej premávke)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 26. Okt 2022 08:19

badger-FB napísal:Čo sa týka toho, že súťaž možno zrušia.. ak majú byť nejaké pochybnosti, nech ju kľudne zrušia. Do roka vysúťažia, než sa zase doťahovať ešte polroka, aj tak ide zima a začalo by sa na jar. No tak sa začne neskôr. Ak je to stavba z rozpočtu, je to jedno, pri fondoch to tak jedno nie je.
Vypovedá to o tom ako je na tom NDS. Pritom je to akciovka, ako si nastaví fungovanie je na nej, ide maximalizovať príplatky aj odmeny.
Prešov sa nemôže cítiť ukrátený. Dostal skompletizovanie D1. Dostáva 1. časť R4. Je to síce smutné, že 2. časť uviazla, lebo ona už teraz uviazla.. ale je to bežné všade inde, tak prečo zrovna Prešov by mal byť svetlá výnimka? :)

Si krásny príklad sovietského typu myslenia (neviem či aj v iných oblastiach ale v tejto určite) VŽDY budú pochybnosti! Aj keby súťaž bolá čistá ľalia - šmejdi
si nájdu spôsoby ako súťaž spochybniť alebo očierniť (sorry ale pride mi tvoje pochopenie súvislostí v tendrovaní súťaží na SVK dosť prostoduché).

Ked inym skapala koza, čo Prešov ma byť výnimka? Výborne! To po 40 rokov ničnerobenia štatu v oblasti dopravy pre PO je prepojenie dialnice na Košice
okolo Prešova veľké úúúha :o "to akože Prešovu postavili??", tak ťa vyvediem z omylu. D1 je iba suvisla čiara na mape ktorá spaja hlavne mesto s druhym
najväčším. To že je na trase a tento usek prišiel až medzi poslednými nie je uuha, ale taká menšia hanba. Či čo vnútromests. doprava PO ju využíva? :lol:

" Prešov sa nemôže cítiť ukrivdený" A to kto povdedal? Čo zase, závisť? Ked inde kapú kozy, tak v PO nech skapú radšej DVE? Dufam že nie. :roll:
Na východe asi skúšajú nejakú novú formu nacistickej ideologie alebo stalinského myslenia typu: "Uvidíme či sa vychodňari vzbúria a podľa sa pôjde..." :idea:
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 26. Okt 2022 08:32

apollo napísal:vsimol som si ten trend na vychode vsetko rusit akukolvek sutaz v momentalnej situacii ktora nehraje do kariet vsetko tu rusia.. ... nenechat to tak Presovcania, drzim palce, aktivisti za dostavbu R4 by teraz mali prist na scenu, teraz je ich cas..

Dík aspoň niekto to číta v súvislostiach... :wink:
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

O. T.: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod KN.SK » 26. Okt 2022 09:13

Dendik napísal:Dík...
Keď už, tak radšej: Vďaka... A nielen Ty, priateľu. :)
Vďaka za porozumenie za menšiu odbočku od predmetu v tejto časti výmeny názorov. :wink: 1817
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod DrX » 26. Okt 2022 10:37

Dík za jazykove okienko, KN.
Ale aby sme sa vratili k veci, preco vlastne tuto "pre EU megadolezitu" cestu nestaviame z eurofondov, tak ako R2 KE? Zo SR by sa mali skor stavat cesty, na ktore by eurofondy neboli priechodne!?! Tu sa pritom diskutuje, ze cela R4 cez PPP!?!?
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod badger-FB » 26. Okt 2022 18:35

Dendik napísal:
badger-FB napísal:Čo sa týka toho, že súťaž možno zrušia.. ak majú byť nejaké pochybnosti, nech ju kľudne zrušia. Do roka vysúťažia, než sa zase doťahovať ešte polroka, aj tak ide zima a začalo by sa na jar. No tak sa začne neskôr. Ak je to stavba z rozpočtu, je to jedno, pri fondoch to tak jedno nie je.
Vypovedá to o tom ako je na tom NDS. Pritom je to akciovka, ako si nastaví fungovanie je na nej, ide maximalizovať príplatky aj odmeny.
Prešov sa nemôže cítiť ukrátený. Dostal skompletizovanie D1. Dostáva 1. časť R4. Je to síce smutné, že 2. časť uviazla, lebo ona už teraz uviazla.. ale je to bežné všade inde, tak prečo zrovna Prešov by mal byť svetlá výnimka? :)

Si krásny príklad sovietského typu myslenia (neviem či aj v iných oblastiach ale v tejto určite) VŽDY budú pochybnosti! Aj keby súťaž bolá čistá ľalia - šmejdi
si nájdu spôsoby ako súťaž spochybniť alebo očierniť (sorry ale pride mi tvoje pochopenie súvislostí v tendrovaní súťaží na SVK dosť prostoduché).

Ked inym skapala koza, čo Prešov ma byť výnimka? Výborne! To po 40 rokov ničnerobenia štatu v oblasti dopravy pre PO je prepojenie dialnice na Košice
okolo Prešova veľké úúúha :o "to akože Prešovu postavili??", tak ťa vyvediem z omylu. D1 je iba suvisla čiara na mape ktorá spaja hlavne mesto s druhym
najväčším. To že je na trase a tento usek prišiel až medzi poslednými nie je uuha, ale taká menšia hanba. Či čo vnútromests. doprava PO ju využíva? :lol:

" Prešov sa nemôže cítiť ukrivdený" A to kto povdedal? Čo zase, závisť? Ked inde kapú kozy, tak v PO nech skapú radšej DVE? Dufam že nie. :roll:
Na východe asi skúšajú nejakú novú formu nacistickej ideologie alebo stalinského myslenia typu: "Uvidíme či sa vychodňari vzbúria a podľa sa pôjde..." :idea:
Na toto nemá väčší zmysel reagovať. Ak vynechám invektívy a premenené emócie v hnev, tak si nič konštruktívne nenapísal. Okrem obhajoby schvaľovania prípadne nezákonného VO. To nemá s mestom PO nič spoločné, to je totiž také zastrešenie pre väčšinu územia..
Ak máš na mysli niečo silnejšie ako väčšia forma obč. neposlušnosti, vo väčšom rozsahu, tak sa možno stretneme možno stretneme nielen v tomto príspevku. Akurát niekto bude na strane zákonov a niekto v snahe premeniť to v anarchiu rovnako ako niekto premýšľa o tom "ako zatlačiť na NDS". Len nech podpíšu. To kde sme? Všetko má svoje medze, na sudcov za ich rozhodnutia, na UHP len aby rozhodli "ZA" etc. Patríš k takým? Môžem ťa ubezpečiť, že naozaj niektoré veci fungujú ako za socializmu, napríklad inštancia nastaveného GP. Či aj moje zmýšľanie, no narodil som za socializmu. Tak možné je všetko. :) Nabudúce aby som teda volil viac doľava. :D Pravda je, že tá tzv. forma nacistickej ideológie sa v post-kom. SK zrodila a je najsilnejšia na východe. :wink: To, že sa snaží presadiť v inštitúciach na západe je dané polohou toho hlavného mesta a centrom moci, ale to je tak všetko. Nabudúce si over fakty a doštuduj si históriu, než trepneš také blbosti.
Každý má tak málo, že je nenormálne, aby ešte aj to obmedzené množstvo VO nebolo v súlade so zákonmi. :!: Takže, ak zrušia, tak zrušia. Ak nezrušia - tak fajn. A je úplne jedno či sa to týka PO, KE, ZA alebo BA, ľavice, pravice, tradície alebo zadnice. :D
Naposledy upravil badger-FB dňa 26. Okt 2022 18:53, celkovo upravené 1 krát.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 26. Okt 2022 18:49

Ak nie je VO v súlade so zákonom tak by sa malo zrušiť... a nie ako v prípade Košíc, kde sa menil zákon.
Je zbytočne nadávať na Bratislavu. NDS má investičný odbor v Prešove, ktorý zadanie pre VO spackal. To však Prešovčan asi netuší...
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod apollo » 26. Okt 2022 23:42

zajtra ma byt dalsi stream s Dolezalom, tak dufam ze sa nam ministerko k tomu vyjdari ,patrilo by sa ,som zvedavy ako zareaguje..
apollo
diskutujúci
 
Príspevky: 61
Založený: 21. Aug 2022 14:10

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod apollo » 27. Okt 2022 14:41

takze MD sa vyjadril v streame k udajnemu zruseniu sutaze ako sa to aj tu prezentovalo, minister to poprel a vyvratil, cize bola to kacica co sa sirila netom, dajte si cas 38:40 https://www.facebook.com/AndrejDolezalM ... 6445539347
apollo
diskutujúci
 
Príspevky: 61
Založený: 21. Aug 2022 14:10

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod badger-FB » 27. Okt 2022 18:29

Tu sa ale neprezentovalo, že súťaž je zrušená. Tu sa prezentovalo, že súťaž sa môže zrušiť, práve pre tie otázky, ktoré tam sú. ;) Môže to minister nie 3x (a dosť), ale aj 5x povedať, dôležité bude, aby bola zmluva podpísaná. A to nie je tiež.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 28. Okt 2022 08:15

DrX napísal:jarino, diky. Takto mi to dava celkom vyznam - politicky sa rozhodlo to nepripravovat a pretlacat SO.

To však nie je otázka posledných 5 rokov. SO PO bol pretláčaný za Figeľa. Našli sa financie na pokračovanie v projekčnej príprave a za Počiatka sa v tom pokračovalo.

Tuším v roku 2015 sa nechala vypracovať Technická štúdia východného obchvatu Prešova.
Definícia technickej štúdie:
"Predmetom technickej štúdie pre cesty je spravidla návrh trasy cesty vo viacerých variantoch. Trasa sa navrhne vo všetkých reálnych i technicky náročných polohách v danom území. Výsledkom TŠ je odporúčanie technicko-ekonomicky vhodných návrhov trasy, ktorých náklady sú v určitom rozpätí od ekonomicky najvýhodnejšieho variantu, pričom sú zohľadnené aj zásady ochrany životného prostredia. Pri ostatných riešených trasách sa uvedie zdôvodnenie ich nevhodnosti (neprijateľnosti)."

Toľko k údajnej nerealizovateľnosti východného obchvatu...

Proste SO PO bol pripravený a tlak verejnosti príliš veľký. A povedzme si pravdu, NDS ani nemala iné projekty v takom štádiu prípravy.

Dendik napísal::lol: zrušiť súťaž? A to ma aky racionalny dôvod?
snad vyhlasenim novej súpťaže už zrazu bude všetkým všetko jasné, že?

NDS už toľko krát upravovala súťažné podklady, že ani divá sviňa sa v tom nevyzná.
Takže kľudne sa môže stať, že NDS ešte niekoľko týždňov budú chodiť žiadosti na odpovede, na ktoré už za posledné mesiace odpovedala. To sa už vlastne v tomto tendri deje...

Dendik napísal::lol: zrušiť súťaž? A to ma aky racionalny dôvod?
alebo sa Hliviakovi už neche rtozhodovať

ÚVO námietky zamietlo.
V blízkej dobe by mala rozhodnúť Rada ÚVO.
Konanie ÚVO je ten najmenší problém.

Dendik napísal::lol: zrušiť súťaž? A to ma aky racionalny dôvod?
alebo sabotáž investícii na východe

Už len identifikovať toho, čo ten výkaz výmer vypracoval... :lol:
Dostane doživotie za vlastizradu.
Teraz vážne.
Najväčší problém je výkaz výmer, kde akosi množstvo potrebného materiálu nesedí s projektovou dokumentáciou. Predpokladám že výkaz bol súčasťou Dokumentácie na ponuku. Tá bola prebratá v 10/2020, takže niekto ju prebral aj s množstvom chýb...

badger-FB napísal:Pre človeka, ktorý nemá patričné informácie o tom ako funguje ((letecká)) základňa (pre vrtuľníky) a to jediná hlavná v celej krajine sa to naozaj vysvetľuje zle-nedobre. Ak by som to rozpísal viac, porušil by som veľa ustanovení.

Nikto po Tebe nič také nežiada.
Akurát píšeš veľa a niektoré veci zostávajú nedovysvetlené resp. si ešte aj odporujú.

badger-FB napísal:Čiže je jedno "ako" ale vadí obkolesenie základne takým koridorom.

V prípade Sliača to nevadí?
A to cca desať rokov dozadu sa mala základňa z Prešova presunúť na Sliač.

badger-FB napísal: (že im nevadí I/18 - ty si "vtipný", jedno lepšie napojenie je do 5 km vždy potrebné).

Ja sa na to dívam z hľadiska, že RC pár stovák metrov od základne vadí, ale cesta 1/18 (koridor, ktorý je v tom úseku dosť využívaný) je trpená hneď za plotom...
Ale asi OS SR až tak vadiť nebude, keď je trpená hneď vedľa.
Čo sa týka dostupnosti. Nie je zásadný problém cestu preložiť ďalej (ak by to bolo naozaj tak veľmi nutné) a postaviť poriadnu cestu pre účely OS SR. To naozaj kvôli tomu nemusí ísť cesta 1. triedy poza plot.

badger-FB napísal: No, tak či tak, nebol problém dať kladné stanovisko, ale bolo podmienené. Tak sa to tomu prispôsobilo, vo výsledku teda nič moc.

Pochopiteľne.
Na Slovensku to bez prispôsobenia sa nejde...

badger-FB napísal: V princípe by bolo oveľa lepšie to trasovať "pred základňou) od Prešova, tým tunelom.

To by asi moc nešlo, keďže tam máš Nižnú Šebastovú.
Taktiež neviem, kde by tam mal byť tunel. Jedine zakopaný.
Nepriechodné.

badger-FB napísal:Bez ZVS, bez nejakého citu aj ako sa postarať o základne veci pre život..

Chvalabohu, že bez ZVS...
Teórie typu "čo je mokré je čisté" sa mohli učiť iba tam :lol:

badger-FB napísal:Ale čo by sme chceli keď často ani starostovia nevedia aké sú kompetencie okolo toho ako postaviť obchvat, stačí sledovať tieto voľby, tak čo čakať od radových referentov a pár ekonómov.

Skôr je to tak, že starostovia vedia. Avšak voliči nevedia, takže to starostovia patrične zneužívajú...
V Prešove bol primátor, čo sľuboval metro. K tomu napíšem iba: Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú.

badger-FB napísal: Každý ale musí predsa vidieť že ten východný je o ničom.. preto sa nestavia.

Nestavia sa preto, lebo nie je pripravený a príprava by trvala roky.
Čo sa týka vplyvu na dopravu v meste, oba obchvaty sú porovnateľné.
Ako som už písal, východný obchvat by poskytol ďalšie vstupy do mesta z východu. Či už privádzačom alebo križovatkami s cestami III. triedy. SO PO navedie vodičov na už existujúce vstupy.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod badger-FB » 29. Okt 2022 19:51

jarino napísal:V prípade Sliača to nevadí?
Nie.
jarino napísal:Taktiež neviem, kde by tam mal byť tunel. Jedine zakopaný.
Nepriechodné.
Správne, nepriechodné pre NDS/SSC. Jediné možné pre iných. (preto taký variant ani nebol posudzovaný teraz naposledy)
jarino napísal:Chvalabohu, že bez ZVS...
Odmysliac teórie, dnešná mládež nevie zvládnuť základy pre život. Aj keď to bolo akochcelo "nepopulárne", toho polroka by to mal vedieť zvládnuť každý mladý človek. Naučiť sa základnej disciplíne, poriadku etc. Potom tu máme generáciu, ktorá nezvláda držať v ruke bežný nástroj, nevie manuálne zvládať veci, nevie ani čo má robiť v krízových chvíľach doma. O chovaní a morálke.. o tom ma nepresvedčíš tým, že je problém "niečo urobiť", či aj umyť podlahu. Nebrániš politika, ale svoju rodinu, dom, región. Spoločne krajinu. Len u nás krajina končí stenou obydlia. Nechcem rozoberať čistotu schodov v samotných bytovkách, ktoré neboli často ani len mokré poriadne dlho a nachodil som sa po nich dosť v rámci služby v minulosti. Keď už o tej podlahe. :D
jarino napísal:V Prešove bol primátor, čo sľuboval metro.
Sľúbiť môže čo chce. Niečo na spôsob "Nikto ti nemôže dať toľko, koľko ti ja môžem sľúbiť."
jarino napísal:že RC pár stovák metrov od základne vadí, ale cesta 1/18 (koridor, ktorý je v tom úseku dosť využívaný) je trpená hneď za plotom...
Ano, aj iný sa tu na to tak dívali. Len sa treba na to dívať inak. Každý na to máme iný pohľad.
jarino napísal:Akurát píšeš veľa a niektoré veci zostávajú nedovysvetlené resp. si ešte aj odporujú.
Vysvetlím v rámci textu všetko, čo je po hranu možností ku zverejneniu (kdekoľvek vo fóre). Pokiaľ sú nejasnosti, treba sa spýtať. Čítať nemusí nikto, ani krátke ani dlhšie. Môže si odporovať činnosť a postupy, lebo potom ide o možnú hierarchiu v tom čo kto v danej chvíli rieši. Niečo PZSR, niečo VP, rovnako niečo MO a niečo priamo OS, niečo DI a niečo MV a môžem do rána pokračovať vo zverejniteľných popisoch a prípadoch.

Ja som nenapísal, že nebolo možné R4 východný obchvat postaviť. Ja som napísal, že ten súčasný je výsledkom aj pripomienok zo strany bezp. zložiek. (tak ako skoro vždy, lebo armáda s amá právo vyjadriť k takýmto strategickým stavbám, ktoré tu s nami budú žiť "natrvalo"), obzvlášť keď idú vedľa. Ak by sme k tomu čo sa týka I/18 pristupovali vo vzťahu ku všetkému, tak potom nemusíme vôbec zohľadňovať ani iné súvisiace veci: na čo posudzovať pri nejakej trase že tam niekto žije? Keď tam už majú iné cesty. To je rovnaký prístup. Asi by sa to nepáčilo, keby sme takto uvažovali. Výsledok dnešnej trasy VO mesta PO sa mohol postaviť - nemal už pripomienky. Takže mi podsúvať, že ten dnešný by prekážal - nie je pravda, ten by neprekážal. :wink:

Je možné, že niekedy niečo nezodpoviem ani na druhýkrát. Občas zodpoviem do SS. Ak nezodpoviem, tak preto, lebo neviem skonštruovať odpoveď, ktorá bude vhodná aj verejná aj že ten obsah môže byť uverejnený, keď viem, že už niečo nie. Nemám tendenciu ale písať protichodne, ani zavádzajúco, ani neodvádzam pozornosť. Je možné, že občas nedokážem ani na moc riadkov objasniť na 100% celý obsah, čo vidím podľa otáziek na uvedené alebo sa v niečom mýlim, nemám problém si to priznať. Predsa len, sa v doprave pohybujem z menej známej strany, než je zameranie tohto fóra a skôr som to ja čo sa tu dozvedá nové skutočnosti a prax.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Kvík » 29. Okt 2022 20:22

badger-FB napísal:Odmysliac teórie, dnešná mládež nevie zvládnuť základy pre život. Aj keď to bolo akochcelo "nepopulárne", toho polroka by to mal vedieť zvládnuť každý mladý človek. Naučiť sa základnej disciplíne, poriadku etc.


Ak je cieľom čo najviac urýchliť odliv mozgov a nechať celú krajinu napospas smerákom, kotlebcovom a podobným, nič lepšie ako znovuzavedenie ZVS sa asi ani vymyslieť nedá. Nechať štát ukradnúť ti pol roka života (v lepšom prípade) v mene "učenia sa základnej disciplíne a poriadku" je už dnes našťastie niečo takmer nepredstaviteľné... a o morálke by som povedal, že to bude zmena k ešte horšiemu. Som veľmi rád, že tá temná doba je preč.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod badger-FB » 29. Okt 2022 20:24

Teraz už je na to neskoro. Armáda nemá na to kapacity. Už sa ide iným smerom. A ak by sme len chceli začať niečo ako majú Dáni, teda 60k ľudí ako domobrana, ktorá odslúži max 48 hodín v roku s niečím čo treba, tak by to trvalo roky, než by sme sa na to zmohli. To už je lepšie a jednoduchšie ísť cestou ktorá sa začala: mierne zvýšenie stavov.
Obsahovo: sa človek naučí viac, než ide poňať tu v tomto fóre. Doba temna je preč píšeš, neviem teda kde žiješ.. tak aby si sa neprebral zo sna. Tým nemyslím len UA ale všeobecné hrozby. A čo sa ZVS týka, tak ona nie je v totálne minimalistickom okruhu sveta. Tu u nás je problém ešte aj v nejakej neochote do tej armády ísť, napríklad na rozdiel UK, USA, IT, ES,..
Polrok sa dá zakomponovať do systému od sociálnej istoty v dobe dovŕšenia dôchodku až po základnú výbavu. V štátnej službe sa tým dá podmieniť práca. Pobaltie si tým ide.. my práve pre tebou opísanú náladu si tym len tak nepôjdeme ani v návrhoch, jedine teda, že by sa tak zmenila vláda. Ale to by potom bolo o materiálno-finančnej zmene, inak sa to nedá zariadiť a vrátime sa k tomu, že na to už nie sú žiadne podmienky. Z väčšiny infra- sú dnes haly, hotely, bývanie, sklady pre súkromný sektor. Ide samozrejme navýšiť stav - rezervy sú, ale nie na 5+ mil. populáciu.
Neriešme to tu. (resp. ja nebudem viac pokračovať..)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 29. Okt 2022 21:06

Kvík napísal:
badger-FB napísal:Odmysliac teórie, dnešná mládež nevie zvládnuť základy pre život. Aj keď to bolo akochcelo "nepopulárne", toho polroka by to mal vedieť zvládnuť každý mladý človek. Naučiť sa základnej disciplíne, poriadku etc.

Ak je cieľom čo najviac urýchliť odliv mozgov a nechať celú krajinu napospas smerákom, kotlebcovom a podobným, nič lepšie ako znovuzavedenie ZVS sa asi ani vymyslieť nedá. Nechať štát ukradnúť ti pol roka života (v lepšom prípade) v mene "učenia sa základnej disciplíne a poriadku" je už dnes našťastie niečo takmer nepredstaviteľné... a o morálke by som povedal, že to bude zmena k ešte horšiemu. Som veľmi rád, že tá temná doba je preč.

ZVS doje.ali tí čo ju riadili a organizovali. Tam nešlo o to niekoho niečo zmysluplné naučiť ale len povýšenecky riadiť. Za socializmu do armády nechcel ísť takmer niekto kto mal niečo v hlave.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R4

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.