R4 Prešov, severný obchvat

Štátna hranica MR/SR – Milhosť – Košice – v peáži s diaľnicou D1– Prešov – Svidník – Vyšný Komárnik – štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod svaco » 15. Aug 2021 06:48

No mam pocit, že jediní ktorí zatiaľ niečo hmatateľné urobili od volieb je Kolníková na spravodlivosti a Sulik so svojimi kilečkami, kde odstránil aspoň aspoň tie najväčšie nezmysly, ktoré tu pozavadzal Fico a spol.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 15. Aug 2021 14:43

Poliaci kopu času šetria tým, že tendrujú projekty v režime "Projektuj i buduj"...
Naproti tomu u nás NDS po získaní územného rozhodnutia musí vyzvať projektanta na vypracovanie DSP, následne po dodaní DSP, výkupe a získaní všetkých stanovísk podajú žiadosť o stavebné povolenie. Keď získajú stavebné povolenie, tak vyzvú projektanta o dodanie dokumentácie na realizáciu stavby a dokumentácie na ponuku. Medzitým požiadajú UHP o hodnotenie investície.
Potom po dodaní DRS a DO sa pripravujú súťažné podklady a až následne vyhlási VO.
Je to značný rozdiel v prístupe k projektom.
Už nehovorím že ešte donedávna NDS najskôr vytendrovala dodávateľa DÚR a následne po získaní ÚR tendrovali zhotoviteľa DSP, DRS, DP...

Nie je pravda, žeby v Poľsku pripravovali nejako extra rýchlo.
Bežne v súčasnosti realizujú cez žltý FIDIC projekty, ktoré začali pripravovať v rokoch 2006 - 2010.
Začínajú tzv. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe.
Potom nasleduje EIA.
A nakonci je "Koncepcja programowa", kedy sa okrem iného získa aj rozhodnutie o umiestnení stavby...
Potom vyhlásia tender na projektovanie a realizáciu.
Bežne projekt v Poľsku trvá 5 rokov.
Nie je pravda, že S19 bude komplet hotová v blízkej dobe.
NApríklad budúci rok má ísť do realizácie projekt, ktorý bude hotový v roku 2029. Avšak v 7 rokoch realizácie je skrytých x mesiacov (kľudne 20 mesiacov) projekčných príprav, kedy si zhotoviteľ musí všetko pripraviť ako napr. dokumentáciu, posúdenie vplyvov na vody a pod. A musí rátať, že stavebné konanie trvá niekoľko mesiacov...
Proste Poliaci istú časť papierovačiek hodia na zhotoviteľa v ktorého záujme je čím skôr všetko zrealizovať, lebo inak budú sankcie alebo vyhodenie zo stavby.
U nás sa predĺži výstavba o rok pričom sa vymyslí nejaký "uveriteľný" dôvod a nikoho to netrápi :lol:
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod aquila » 15. Aug 2021 19:40

presne, nie je krajsieho prikladu ako brutalne pomohlo vystavbe a aj rychlosti, ze tie dva roky za radicovej vlady sa Figel odohodlal ist cez zlty FIDIC.. zrazu to islo. navyse to bolo ako strela medzi kurence a zrazu sa aj ceny zrealnili. ale samozrejme kopu ludom toto nevyhovovalo a ani CENKROS nejako nepomenili ceny, aj ked sutaze vypluli nieco ine.

doteraz tym trpime. lebo smerakom to vyhovovalo
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 15. Aug 2021 22:04

A hlavne to je tajomstvo tej rýchlej výstavby v Poľsku.
Veľa stavajú preto, lebo majú kopu peňazí a stavajú lacno.
Lacno stavajú, lebo v každom tendri je cca 10 účastníkov.
Problémy riešia a nečakajú ako u nás s Višňovým...

GDDKIA je oveľa lepšia v poskytovaní informácií.
Každý projekt ktorý je v realizácií má vlastnú stránku kde je kopa pravidelne aktualizovaných informácií.
O čom je projekt, výkresy, kto je zhotoviteľ, zoznam jeho podzhotoviteľov plus čo robia a odkedy, pravidelne percentuálne vyjadrený stav prác/čerpania peňazí/koľko času zhotoviteľovi zostáva...
V prípade niektorých projektov sú aktuálne pre každý týždeň uvedené informácie, čo sa robí na konkrétnom objekte.
A hlavne každý mesiac hodia slušné množstvo fotiek či už z výšky alebo "zo zeme", kde pri druhej kategórií si záujemca môže kliknúť na daný objekt (estakáda, tunel, zárez atď) a vidí čo je na danom objekte v tom mesiaci nové. A ako bonus zverejňujú aj videá zo stavby...

Napríklad pri jednom projekte na S19 je zapísané, čo všetko zhotoviteľ projekčne zabezpečoval v júli a na koľko percent to má rozrobené: https://s19rzeszow-babica.pl/tresci/post-p-robot-474
Projekt budowlany
Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna
Dokumentacja geologiczno-inżynierska dla obszaru tunelowego
Dodatek do dokumentacji geologiczno-inżynierskiej poza obszarem tunelowym
Dokumentacja Bezpieczeństwa Tunelu
Plan Działań Ratowniczych
Projekt Systemu Zarządzania Ruchem
Materiały do audytu Bepieczeństwa Ruchu Drogowego
Udział w procedurze w sprawie wydania pozwolenia wodno-prawnego
Raport Ponownej Oceny Oddziaływania przedsięwzięcia na Środowisko
Inwentaryzacja przyrodnicza na potrzeby opracowania ROOŚ
Dokumentacja Badań Podłoża Gruntowego
Opinia Geotechniczna
Uzgadnianie Warunków Technicznych
Cykliczny monitoring powierzchniowy aktywności obszarów osuwiskowych oraz monitoring położenia zwierciadła wód gruntowych w strefach tunelowych
Projekt Robót Geologicznych dla potrzeb określenia warunków hydrogeologicznych dla odcinka tunelowego
Dokumentacja podziałów nieruchomości


Kľudne aj na Slovensku na R4 by sa takto mohli realizovať projekty... Napríklad obchvat Giraltoviec dotlačiť k územnému rozhodnutiu a vytendrovať žltým FIDIC-om, nech sa o zvyšok postará zhotoviteľ. Však štátu je viac menej jasné z doterajšej dokumentácie čo požaduje... No ušetrila by sa kopa času, lebo by to bolo v záujme zhotoviteľa. Odhadujem že v 2026 by bolo hotovo, kým pri slovenskej stratégií to je optimistický termín spustenia tendra daného projektu :lol:
Nevidím na tom nič špeciálne, prečo by to tu nemohlo fungovať...
Akurát by zrejme bolo dobré nehodnotiť iba najnižšiu cenu ale aj dobu realizácie projektu.
Rizikom by mohli byť výkupy pozemkov, najmä z pohľadu času. Ale zas vyvlastnenia netrvajú dlho.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 15. Aug 2021 22:33

cPalo napísal:To že na prvú etapu sa minulo/minie X € a tie "musíš" prirátať k VO a až potom môžeš rátať pomer náklady/úžitok. A to nebude až také výhodné. Lebo to sa už reálne minie. ;)

Neviem prečo by som musel.
Sú to samostatné projekty.

cPalo napísal:Myslím, že Dendik písal o tom, že po "dostavaní" celého SZO (vrátane 2.etapy) bude požadovať ešte k tomu aj VO ;)

Ja som ho veľmi dobre pochopil a preto som mu napísal čo som napísal...
Požadovať je pekné, ešte presvedčiť tých s mešcom.

Dendik napísal:Koľko "dobrosrdečnosti"... ale zavidieť je taka typicka slovenska vlastnosť, takže sa ani nečudujem :wink:

Myslím že nie je čo závidieť...
Jedine žeby niekto závidel, že II. etapa už tri roky stojí.

Dendik napísal:A to je ako možné? Asi klesla intenzita dopravy počas korony :lol:
Jasne že ta nikto nepresvedčí ked si už rozhodnutý...

Nie...
Iba v predošlom prípade boli čísla na hulváta upravené v prospech SO PO...
Výsledky aktualizovanej štúdie sa v prípade SO PO významne nelíšia od hodnôt vypočítaných cca v roku 2010.
NEviem o tom žeby niekto robil ďalšie sčítanie dopravy počas korony. Práve naopak, vyzerá to tak, že dáta sú z Masterplanu. Ale nemám to prezreté tak, aby som to hovoril naisto.

Nie som rozhodnutý, ja som zvedavý. Čo sa bude diať ďalej... :lol:

Driver napísal:Proces pripravy stavieb na Slovensku:
1. technicka studia
2. EIA
3. DUR
4. UR
5. DSP
6. MPV
7. akt.EIA
8. studia realizovatelnosti
9. UHP
10. uprava cisel ak nevyjde UHP
11. SP
12. vystavba , ak nie su zdroje hodime na 3krat drahsie PPP

je idealne ak sa stavba pripravuje min. 10 rokov, aby sme po strnastich rokoch pripravy skumali ci sa vobec este oplati stavat :D

Akurát že štúdia realizovateľnosti a stanovisko UHP by mali byť po technickej štúdii...
Lenže projekty sú v rôznych stupoch rozpracovania a každý s mešcom pýta CBA. Tak ju realizujú pri akomkoľvek štádiu projektu.

Náklady na prípravu sú úplne zanedbateľné v porovnaní s nákladmi na výstavbu...
Jedine čo naštve je ten čas. Lenže v prípade SO PO kompetentní už pred viac ako 10 rokmi vedeli, že B/C je na hrane, napriek tomu pokračovala príprava ďalej.
Teraz je otázka či projekt pustiť a v akej forme.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 16. Aug 2021 06:38

"Výsledky aktualizovanej štúdie sa v prípade SO PO významne nelíšia od hodnôt vypočítaných cca v roku 2010."
jasné intenzita je rovnaka ako v roku 2010... :lol:
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 721
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 16. Aug 2021 07:03

Neschodpnosť je jedná vec, ochota a vôľa vec druhá. Mám však zaujímavú uvahu.
Sumestie PO-KE cca 330.000 s okolim do pol miliona je celkom dobrá protiváha k dvom pupkom sveta ktore na SK mame.
A teraz nasledovne FAKTY: M30 je tohto roku nakomplet na hranici. S19 dajme tomu do 5-7 rokov. Co myslite ako to ovplivni
ekonomicky rozvoj vychodného Slovenska? Pride investor do MI,VT, SK, HE, TV pokial tu nieje normálne napojenie na dialnicu?
Dostupnost SV(Sniny) ML(Medzilab.) či SO (Sobran.) k D či R je žalostná...
Statna kasa je priškrtením a odstavením zlodejov plná, máme tu nadbytok EU fondov z ktorých móžu ist preložky, obnova
jednotiek a samozrejme nadradená infraštruktúra D a R kľudne ďalej na východ.
Prečo ešte nie je podpísany viťaz R2 KE a nevyhlásená súťaž R4 II.et a suťaž jedničky obchvatu okolo SB?
Prečo sa s D1 na vychod od KE NIČ podstatné nedeje a v mediách sa medzi D1 a R4 dáva protiklad?
Prečo UHP dáva ultimátum: buď D1 alebo R4?
Kto su tí tridsiatnici s mocou sabotovať polku východu?
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 721
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Noris » 16. Aug 2021 09:11

jarino napísal:
cPalo napísal:To že na prvú etapu sa minulo/minie X € a tie "musíš" prirátať k VO a až potom môžeš rátať pomer náklady/úžitok. A to nebude až také výhodné. Lebo to sa už reálne minie. ;)

Neviem prečo by som musel.

Priznam sa, ze detailne nesledujem dokumentacie k jednotlivym stavbam na Slovensku, ale tato diskusia ma celkom zaujala.
Preto neviem, ako bola konkretne I. etapa hodnotena z pohladu prinosov. Standardne sa riesi nejaky harmonogram rozvoja okolitej infrastruktury v ramci hodnotiaceho obdobia (30 rokov?). Takze v pripade I. etapy su mozne dva scenare. Prvy scenar je taky, ze CBA bola pocitana cisto len pre cast Presov vychod – Presov sever, a to tak, ze pocas celeho hodnotiaceho obdobia II. etapa nebude a I. etapa si zarobi sama na seba len z hladiska svojich intenzit (samozrejme tie netvoria jediny prinos, ale odvija sa od nich ich drviva vacsina). Velmi by som sa divil, keby to takto vyslo s B/C > 1 (EIRR > 5 %).
Skor to vidim tak, ze v ramci urciteho harmonogramu rozvoja okolitej instrastruktury sa v ramci CBA v nejakom roku (2027?) pocitalo s narastom intenzity dopravy v suvislosti so sprevadzkovanim II. etapy, co aj pre samotnu I. etapu generuje prinosy, ktora vdaka tomu vysla ako ekonomicky efektivna. V pripade, ak by to bolo takto, tak je uplne na mieste komentar kolegu. Nie je totiz metodicky mozne ani spravne prinosy zapocitavat dvojmo pre variantu vychodneho obchvatu a zaroven aj pre I. etapu. Preto by v tomto pripade bolo spravne, ak by sa cast prinosov, ktore boli v I. etape uvazovane ale z pohladu vychodneho obchvatu su irelevantne, vzala ako naklad do vychodneho obchvatu (kedze I. etapa uz je vo vystavne), teda nieco ako naklady na zmarenu investiciu v ramci I. etapy, ktora takto nebude vyuzita podla povodneho planu. Myslim, ze ide o tak vyznamny balik "penazi", ze by to vychodny obchvat mohlo (konecne) v tomto stadiu priprav ostatnych usekov navzdy pochovat.
Noris
návštevník
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 15. Apr 2021 08:30

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod cPalo » 16. Aug 2021 09:32

jarino napísal:
cPalo napísal:To že na prvú etapu sa minulo/minie X € a tie "musíš" prirátať k VO a až potom môžeš rátať pomer náklady/úžitok. A to nebude až také výhodné. Lebo to sa už reálne minie. ;)

Neviem prečo by som musel.
Sú to samostatné projekty.

To síce sú, ale potom by I.etapa bola totalmega hlúposť a aj VO by bola takisto hlúposť. To potom ani nemusíme dostavať D1 a začnime stavať R2.
Alias: kúpiš si chladničku za 500€ a hneď nato si kúpiš chladničku za 400€ a ešte si ušetril? Vážne si ušetril len preto že ju nedáš do kuchyne, ale na chodbu a nazveš to iný projekt? Každé pchanie peňazí navheje už len mrhanie.

To, že sa zle rozhodli a presadili SZO teraz neznamená, že to rozhodnutie skorigujeme ďalším (za daných okolností) zlým rozhodnutím.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod cPalo » 16. Aug 2021 09:40

Noris napísal:
jarino napísal:
cPalo napísal:To že na prvú etapu sa minulo/minie X € a tie "musíš" prirátať k VO a až potom môžeš rátať pomer náklady/úžitok. A to nebude až také výhodné. Lebo to sa už reálne minie. ;)

Neviem prečo by som musel.

Priznam sa, ze detailne ... stadiu priprav ostatnych usekov navzdy pochovat.

Podľa mňa, bola CBA robená na SZO a následne sa projekt rozdelil a už sa len prepočítavali úseky, ale vrámci celku. Ak nie tak ma opravte, ale určite by prvá etapa nevyšla ani náhodou, bez pokračovania.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Noris » 16. Aug 2021 12:53

jarino napísal:Podľa mňa, bola CBA robená na SZO a následne sa projekt rozdelil a už sa len prepočítavali úseky, ale vrámci celku. Ak nie tak ma opravte, ale určite by prvá etapa nevyšla ani náhodou, bez pokračovania.

Tak v takomto pripade sa cela aktualizacia CBA II. etapy moze rovno hodit do kosa. Bolo mi podozrive, ze technicka sprava nema ani len rozpisku a mena autorov...
Kazdopadne ak to je takto (a sucastou povodnej CBA bol aj usek D1 Presov zapad - Presov juh), tak do mojho predosleho prispevku je nutne doplnit samozrejme aj alikvotnu cast zmarenych investicii pre prepojenie D1 Presov zapad - Presov juh (v ramci doby udrzatelnosti), konkretne zahrnutie ciastovkych prinosov generovanych intenzitami v smere na/z II. etapu do nakladov pre vychodny obchvat. Nestacim sa divit, co sa v tejto republike deje, a zjavne ako ucelovo dochadza k ohybaniu ekonomickych hodnoteni. Doteraz som mal pocit, ze chlapci na UHP dokazali upozornit na taketo zjavne nezrovnalosti, ale teraz su nejak podozrivo ticho.
Ono to ma suvis aj s ostatnymi riesenymi variantmi. Ved predsa ak mam povodnu ekonomiku pocitanu na plny profil pre nejaku kapacitu a cestovne casy a postavim na zaklade toho dve stavby, tak nemozem pri tretej stavbe lubovolne carovat s plnym/polovicnym profilom, tym menit aj navrhovu kapacitu a cestovny casy, a s tym spojenymi rozdielnymi intenzitami a tvarit sa, ze na susedne stavby to nema ziadny vplyv. V tomto pripade musi byt predsa kazde jedno zhorsenie nadvaznej infrastruktury pocitane vo forme disbenefitov pre uz postavene/realizovane stavby v ramci ich doby udrzatelnosti, ktore sa maju nasledne zapocitat do nakladov hodnoteneho (zhorseneho) useku. Priklad s chladnickami je krasny, zjednodusene si staci do ceny druhej (lacnejsej) chladnicky pripocitat odpisy z tej prvej, a hned sa uvidi co je vyhodnejsie.
To nam tu potom vyskakuju pre rozne polprofily a uplne ine trasovania vysoke EIRR, pricom pri povodnom rieseni ledva prekrocime 5 %, ach jaj...
Noris
návštevník
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 15. Apr 2021 08:30

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 17. Aug 2021 23:45

CBA-čiek bolo spravených veľmi veľa...

Najskôr v 2015 robili juhozápadný obchvat plus SO PO a východný obchvat. Neviem či tam nebol aj prieťah mestom. Úroveň ako všetky CBA v tom období... Ťažko z toho niečo vyčítať, aj keď v porovnaní s inými CBAčkami bola na tom lepšie.
V 2018 bola realizovaná aktualizácia, kde boli posúdené jednotlivé projekty samostatne plus rôzne mixy, ako napr. východný obchvat + juhozápadný obchvat + SO PO I. etapa. Naschvál ten mix uvádzam, lebo vyšiel z pohľadu B/C veľmi dobre. Taktiež predpokladané zníženie intenzít v uliciach mesta bolo porovnateľné s alternatívou juhozápadný obchvat + SO PO. Proste keby to nebolo v štýle "úkol znel jasně", tak neexistuje aby štúdia odporúčala SO PO v plnom profile.
Ba práve naopak, kombinácia juhozápadný obchvat + SO PO z dlhodobého hľadiska podľa modelov nepomôže križovatkám na Sekčove...
Kdežto akákoľvek alternatíva s východným obchvatom pomôže výrazne...

Táto posledná CBA je len povinná jazda, keďže UHP kedysi dávno zadala úlohu vypracovať CBA II. etapy.
Tým NDS-ka splnila úlohu a navrhla realizovať SO PO II. etapu bez privádzača Grófske.
Každému je jasné, že ten privádzač nebude :lol:
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod cPalo » 18. Aug 2021 08:36

Predpokladám ale, že ak vyšla CBA dobre na ten mix SO PO I. + VO, tak to bolo na polprofil(SO). To by dávalo aj potom logiku. Len by sme mali dve väčšie križovatky pri PO (južná by bola tiež zložitá).

Pre mňa ideálne riešenie by bolo VO full + SO ako cesta I.triedy a tým by sa ušetrilo najviac a pomohlo by to tiež najviac. Ale ten vlak už ušiel ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod rexino » 18. Aug 2021 09:59

Najprospešnejší variant pre Prešov by bolo VO + I/68 ako poriadny prieťah mestom. Lenže to by sa muselo začať riešiť niekedy pred 2010, nie teraz, keď už sú stavebka a pozemky, riešiť CBA na oko a pridávať Bulharské konštanty. Poriadny prieťah mestom by vyriešil také úzke hrdlá ako Sabinovská, Grešová/Vajanského/Hollého, Rusinská/Kuzmányho/Východná a tranzit by si šiel po VO. Teraz už len zostáva dúfať, že SO I. si pohltí aj značnú časť Sabinovskej. Je na smiech, že taký ťah, kde aj do smiešnych Michaľan sa plánuje ako 2+2 je cez mesto úzka dvojprúdovka popri domoch so semafórmi. Po dostavaní SO sa obávam, že vnútromestske komunikácie prestanú byť pre štát zaujímavé.
rexino
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 252
Obrázky: 3
Založený: 16. Júl 2017 18:05
Bydlisko: PO

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 18. Aug 2021 16:56

cPalo napísal:Predpokladám ale, že ak vyšla CBA dobre na ten mix SO PO I. + VO, tak to bolo na polprofil(SO).

Nie, plný profil.

cPalo napísal:Len by sme mali dve väčšie križovatky pri PO (južná by bola tiež zložitá).

Ani nie...
Križovatka D1xR4 východný obchvat by nebola súčasťou križovatky D1 x komunikácia do mesta...
Teda pokým by sa nestretol šialenec v NDS so šialencom projektantom a nevzišla by z toho požiadavka na zbytočne megaveľkú a komplikovanú križovatku...

cPalo napísal: Ale ten vlak už ušiel ;)

Keď ja už o ujdenom vlaku čítam najmenej 4 roky...
Za ten čas by už mal východný obchvat za sebou aj posudzovanie vplyvov na životné prostredie.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod nevo83 » 18. Aug 2021 17:51

Jarino: Keď ja už o ujdenom vlaku čítam najmenej 4 roky...
Za ten čas by už mal východný obchvat za sebou aj posudzovanie vplyvov na životné prostredie

Myslis nieco take ako 3x robena EIA na D1 vychod ?? :P a nic sa tam nepohlo ??
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod cPalo » 18. Aug 2021 18:36

jarino napísal:
cPalo napísal:Predpokladám ale, že ak vyšla CBA dobre na ten mix SO PO I. + VO, tak to bolo na polprofil(SO).

Nie, plný profil.

Potom je to zbytočné plytvanie. Načo je nám plný profil len kvôli I/68?
jarino napísal:
cPalo napísal:Len by sme mali dve väčšie križovatky pri PO (južná by bola tiež zložitá).

Ani nie...
Križovatka D1xR4 východný obchvat by nebola súčasťou križovatky D1 x komunikácia do mesta...
Teda pokým by sa nestretol šialenec v NDS so šialencom projektantom a nevzišla by z toho požiadavka na zbytočne megaveľkú a komplikovanú križovatku...

Môžem sa opýtať? Kde asi by sa mal VO napájať na D1?
jarino napísal:
cPalo napísal: Ale ten vlak už ušiel ;)

Keď ja už o ujdenom vlaku čítam najmenej 4 roky...
Za ten čas by už mal východný obchvat za sebou aj posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Nezdá sa mi, že by na NDS robili niečo pre VO, takže ten vlak už ani nemá koľaje, aby sme videli, že ktorým smerom šiel :)
Ja teoretický som za VO, ale nie za daných podmienok. I.etapa sa stavia a II.etapa je omnoho bližšie ako VO. VO už by som robil ako jedničkový obchvat.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 18. Aug 2021 19:14

jarino napísal:Ba práve naopak, kombinácia juhozápadný obchvat + SO PO z dlhodobého hľadiska podľa modelov nepomôže križovatkám na Sekčove...
Kdežto akákoľvek alternatíva s východným obchvatom pomôže výrazne...

Pobavilo.
A kadial myslíš ide všetok ťažky tranzit juh-sever, juh-vychod ak nie cez sekčov?
A už keď ti je tak smiešno že privádzač PO-vychod na R4ke nepostavia tak mi povedz
ako by KONKRETNE vychodny obchvat pomohol križovatkam na sekčove lepsie ako severný?
Naposledy upravil Dendik dňa 18. Aug 2021 19:21, celkovo upravené 1 krát.
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 721
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 18. Aug 2021 19:20

nevo83 napísal:Jarino: Keď ja už o ujdenom vlaku čítam najmenej 4 roky...
Za ten čas by už mal východný obchvat za sebou aj posudzovanie vplyvov na životné prostredie

Myslis nieco take ako 3x robena EIA na D1 vychod ?? :P a nic sa tam nepohlo ??

Asi tak... "Neschodpnosť je jedná vec, ochota a vôľa vec druhá."
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 721
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 18. Aug 2021 20:44

zbytočne tu prskáte. stavať sa tak skoro nebude, nie je ochota.
SO bol desiatky rokov preferovaný lebo sa počítalo s väčšou intenzitou Z-V. posledné roky je jasné že to bude S-J, ale nakoľko PO chce stavať hneď tak nechce nič počuť o VO. žiaľ nikto nepovedal a ani nepovie že kedy bude možné niečo financovať. je to identické ako s R2. raz niekto vypustil realistické termíny (výstavba po roku 2040) a prišiel taký lynč že obratom vrátil pôvodné nesplniteľné termíny... no z pohľadu prípravy/výstavby sa nič nezmenilo.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 18. Aug 2021 21:12

nevo83 napísal:Myslis nieco take ako 3x robena EIA na D1 vychod ?? :P a nic sa tam nepohlo ??

Nepreháňaj
EIA na D1 východne od Bidoviec sa robila ešte v 90-tych rokoch. Záverečné stanovisko bolo vydané v roku 1998.
Nové konanie začalo v roku 2017. Myslím že doteraz nie je EIA ukončená... Štúdiou realizovaeľnosti disponujú od roku 2014/2015.
Lenže to je chyba kompetentných že na to zvysoka, Brusel by v pohode prípravu preplatil...
Boli časy keď vláda mala výjazdové rokovanie v regióne, tak sa mali občania prejaviť a prípravu si vydupať.

cPalo napísal:Môžem sa opýtať? Kde asi by sa mal VO napájať na D1?

V blízkej dobe tu hodím výkres.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod nevo83 » 18. Aug 2021 23:22

jarino:

1)Dlhší 14-kilometrový úsek priamo nadväzuje na stavbu D1 Budimír – Bidovce, druhý je sedemkilometrový úsek zahŕňajúci križovatku pri oceliarňach U. S. Steel Košice.

V budúcnosti je plánované aj pokračovanie diaľnice v smere na východ. „Celý úsek od Bidoviec až po štátnu hranicu s Ukrajinou závisí od nového posudzovania vplyvov na životné prostredie, keďže budúci úsek diaľnice D1 prechádza takzvaným územím Natura 2000,“ informoval podpredseda predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Ladislav Dudáš

Pravda 22.12.2019 08:30

takze ktory krat sa robi EIA ?? :D


2) Na poslednom zasadnutí Zastupiteľstva KSK poslanci poverili župana rokovať s Ministerstvom dopravy a výstavby SR s cieľom rozhýbať prípravu diaľničného úseku a vypracovať štúdiu realizovateľnosti, ktorá bude použitá pri výstavbe. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

24. 02. 2021

tu si dame 2x pre istotu :) predsa len 6r je 6r vela sa toho zmenilo
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 18. Aug 2021 23:51

jarino napísal:
cPalo napísal:Môžem sa opýtať? Kde asi by sa mal VO napájať na D1?

V blízkej dobe tu hodím výkres.

skica je aj tu niekde na fóre https://www.google.com/search?q=vychodn ... lUaZtwf_zM
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 19. Aug 2021 00:28

Áno. Sú tu nejaké obrázky.
Napríklad požívateľ pedro tu kedysi dávnejšie dal obrázky, na jednom z nich je aj križovatka PO juh
gallery/image_page.php?album_id=46&image_id=36300
gallery/image_page.php?album_id=46&image_id=36299
gallery/image_page.php?album_id=67&image_id=36297

nevo83 napísal:jarino:

1)Dlhší 14-kilometrový úsek priamo nadväzuje na stavbu D1 Budimír – Bidovce, druhý je sedemkilometrový úsek zahŕňajúci križovatku pri oceliarňach U. S. Steel Košice.

V budúcnosti je plánované aj pokračovanie diaľnice v smere na východ. „Celý úsek od Bidoviec až po štátnu hranicu s Ukrajinou závisí od nového posudzovania vplyvov na životné prostredie, keďže budúci úsek diaľnice D1 prechádza takzvaným územím Natura 2000,“ informoval podpredseda predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Ladislav Dudáš

Pravda 22.12.2019 08:30

takze ktory krat sa robi EIA ?? :D


2) Na poslednom zasadnutí Zastupiteľstva KSK poslanci poverili župana rokovať s Ministerstvom dopravy a výstavby SR s cieľom rozhýbať prípravu diaľničného úseku a vypracovať štúdiu realizovateľnosti, ktorá bude použitá pri výstavbe. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

24. 02. 2021

tu si dame 2x pre istotu :) predsa len 6r je 6r vela sa toho zmenilo


1) Ja viem o dvoch. Prvé je nepoužiteľné a s druhým teda moc nepohli: https://www.enviroportal.sk/sk/eia/deta ... nica-sr-ua
Evidentne doteraz nepohli so Správou o hodnotení.
Myslím že som minule videl vyhlásené VO alebo že na ňu vyčlenili peniaze, no nie som si istý.

2) Štúdie realizovateľnosti sa budú aktualizovať kvôli novému programovému obdobiu. Napríklad na D3 je pred podpisom: https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zak ... nty/431158
Tie štúdie z roku 2015 za moc nestoja.
Je dobré, že samospráva pretlačila aktualizáciu/vypracovanie novej štúdie aj v prípade východnej D1.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 24. Aug 2021 20:48

takze cca 57 mil€ na I. etapu pojde z fondov. Ušetrené sa môže použiť na druhú, ku ktorej aj tak vybavia fondy kedze ju dôsledne tak prepočítavajú... :D
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 721
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R4

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.