R4 Prešov, severný obchvat

Štátna hranica MR/SR – Milhosť – Košice – v peáži s diaľnicou D1– Prešov – Svidník – Vyšný Komárnik – štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod 4lien » 01. Júl 2021 11:36

Devil, v principe suhlasim s tym, ze koridor na seba automaticky nestiahne vsetku prepravu len preto lebo si to tak niekto predstavuje, ale zrovna priklady ktore si uviedol nie su podla mna najidealnejsie. Po dostavani D4, TT-HU pojde podla mna takmer vsetko obchvatom. NR-CZ taktiez a myslim si, ze ciastocne aj TT-CZ (je to sice naokolo ale pravdepodobne to bude rychlejsie a spolahlivejsie, co je pre nakladnu dopravu tiez velmi podstatny faktor). NR-HU pojde samozrejme aj nadalej cez Komarno
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod devil » 01. Júl 2021 12:27

Po dostavani D4, TT-HU pojde podla mna takmer vsetko obchvatom.
TT ciastocne (gyor a M86) inac nie, a od NR tiez nie. do ceska je akoze D2 okolo/cez BA spolahlivejsia ?? pochybujem, vieme co sa deje na D2 teraz ale problemy su tam bezne tak ci tak.

Devil, v principe suhlasim s tym, ze koridor na seba automaticky nestiahne vsetku prepravu len preto lebo si to tak niekto predstavuje, ale zrovna priklady ktore si uviedol nie su podla mna najidealnejsie.
nie su lebo na zapade je proste viac dopravy. do PO ide tranzit zo severu akurat od komarnika. preto ja nerozumiem tymto hlaskam lebo to je jediny prechod siroko-daleko. ked si niekto mysli ze vdaka 60 km nasej R4 sa znasobi obchod medzi tak obrovskym uzemim ako je polsko/pobaltie a madarskom ci balkanom tak sa naozaj musim zasmiat. to uzemie od presova hore na svidnik ma problem ze je velmi riedko osidlene.

aj keby cast co ide na sl. nove mesto presla na R4-D1 tak to velky narast nebude.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod 4lien » 01. Júl 2021 12:50

Narazal som samozrejme na stav kedy bude kompletne vybudovana D4 (vratane tunela Karpaty, cize okolo BA, nie cez) a D2 v plnej prevadzke bez obmedzeni. V takom pripade by bola podla mna urcite spolahlivejsia suvisla trasa po dialnici nez cez bodove zavady ako Senica a Jablonica
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod michaelse » 01. Júl 2021 15:39

medzinarodny tranzit cez senicu je len zlomok kamionov co tade prejdu,drviva vacsina ma ciel v okoli trnavy, galanty,serede a nitry,
ja typujem ze D4 tunel karpaty stiahne tak max do 10% kamionov iducich cez senicu ,ak vobec tolko,nakolko sam ma v kamionovej doprave v roznych poziciach a funkciach co to preskakane tak rozno poviem ze aj po vybudovani tunela karpaty sa ekonimicky neoplati tadial posielat kamiony z CZ napriklad do PSA ,Jaguaru, Amazonu, atd. ak sa vyriesi par bodov na trase

trasa Holic-Senica-Trnava nema az tak vela extremne zlych,bodovych zavad,spomeniem si vzdy len na 3, most v jablonici sa ma v dohladne dobe zacat riesit ak mam spravne info.ak nie tak ma niekto opravte ale ma sa robit prerabka na 2 pruhy,bud tento rok alebo v dalsom roku,obchvat holica,tiez sa zda ze by okolo do roku 2025 by mohol byt vo vystavbe, a potom uz zostane jedine najvacsie spomalenie a to chybajuci obchvat senice,ten se v priprave vlecie,ostatne dedinky su spomalenie ale cert to vem,su vzdy vklude prejazdne,(samozrejme obyvatelov mi je luto,ako vsade kde ide jednicka stredom dediny)

obchvat senice je pritom velmi jednoducha stavba, par kuruhacov ,stavba v podstate stale po rovinke, nic zlozite a drahe len jednoducho nespat v priprave,

edit: samozrejme som zabudol bielu horu ale to je pre vodicov kamionov taky maly kopcek oproti inym horskym priechodom,v serpentinach kde je tak 6 zakrut o meter rozsirit vozovku a je to potom pre kamiony kludna zabavka taky "horsky" priechod
michaelse
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 348
Založený: 23. Dec 2010 19:16

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod cPalo » 01. Júl 2021 19:28

:idea: Len pre info, pre kamión oproti osobáku nie je D takmer žiaden prínos, maximálka oproti obyčajnej ceste sa nezvýši, takže nebude ti obchádzať od 10% viac km len kvôli "koridoru" aj keby sme sa všetci za to modlili ;)
To je ako 10-15km lokálne využitie D ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod mike007 » 06. Júl 2021 11:13

páni, ja som to tu už viackrát kdesi uvádzal pri takýchto debatách typu "čo je výhodnejšia trasa" a "trasa XY tranzit nestiahne" a pod.
máme veľmi silný nástroj na reguláciu tokov nákladnej dopravy, a síce "elektronické mýto".
pri vhodnej voľbe nastavenia mýtnych poplatkov (ešte z dávnych VŠ čias si trochu spomeniem na optimalizácie a v tej súvislosti generovanie "pokutových funkcií") sa dajú zatraktívniť také trasy, ktoré by si za normálnych okolností ND ani náhodou nevybrala (ak niekde tam nemá zdroj alebo cieľ). a tak sa dá prinútiť potom využitie práve D4 na úkor I/51. to už je ale mimo témy.
je to len o legendárnej "vôle a ceste". to by sa ale museli k legislatívnemu procesu vyjadrovať (alebo ho tvoriť) nestranne a objektívne odborníci, bez vplyvu rôznych kamiónových lobby skupín, ktoré si budú chcieť presadiť výnimky a upravovať si to podľa vlastných potrieb, nie podľa potrieb štátu, životného prostredia či obyvateľstva...
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod cPalo » 06. Júl 2021 12:21

To je pravda, ale to by sa musel komplet prekopať mýtny systém. Lebo ten je postavený presne naopak.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod mike007 » 07. Júl 2021 21:56

A nebude sa práve v blízkej budúcnosti? Niečo som zachytil (ešte vlani), že sa bude súťažiť nový systém čoskoro. To je príležitosť...
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod michaelse » 10. Júl 2021 08:58

mike007 napísal:páni, ja som to tu už viackrát kdesi uvádzal pri takýchto debatách typu "čo je výhodnejšia trasa" a "trasa XY tranzit nestiahne" a pod.
máme veľmi silný nástroj na reguláciu tokov nákladnej dopravy, a síce "elektronické mýto".
pri vhodnej voľbe nastavenia mýtnych poplatkov (ešte z dávnych VŠ čias si trochu spomeniem na optimalizácie a v tej súvislosti generovanie "pokutových funkcií") sa dajú zatraktívniť také trasy, ktoré by si za normálnych okolností ND ani náhodou nevybrala (ak niekde tam nemá zdroj alebo cieľ). a tak sa dá prinútiť potom využitie práve D4 na úkor I/51. to už je ale mimo témy.
je to len o legendárnej "vôle a ceste". to by sa ale museli k legislatívnemu procesu vyjadrovať (alebo ho tvoriť) nestranne a objektívne odborníci, bez vplyvu rôznych kamiónových lobby skupín, ktoré si budú chcieť presadiť výnimky a upravovať si to podľa vlastných potrieb, nie podľa potrieb štátu, životného prostredia či obyvateľstva...

o.k. da sa tak urobit ze naviest kamiony inou trasou ak sa niekedy vybuduje ale si zober vzdialenost holic-trnava cez senicu a potom podme okolo cez D2-D4-D1 a vyjde nam takmer dvojnasobna trasa pritom obchvaty holica a senice treba nevyhnutne tak ci tak tam dajaka megadraha D4 nebude mat zasadny vplyv na premavku Senice a Holica,biela hora potrebuje upgrade vo forme rozsirenie vozovky v serpentinach spevnenie svahov podlozia lebo su tam 3 miesta kde sa raz odtrhne cesta s kamionom a biela hora to je par zakrut to je biedny horsky priechodtam sa, to vsetko treba urobit ci sa niekedy tunel D4 vybuduje alebo nie
michaelse
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 348
Založený: 23. Dec 2010 19:16

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod DrX » 22. Júl 2021 18:12

Dobre vidim na tomto obrazku, ze v PO je naplanovany aj vychodny obchvat, ako cesta 3. triedy (stavba c. 18)? Tak to by ma fakt zajimalo, preco sa vychodom nerobi dialnicny obchvat miesto severu, ked sa tam cesta aj tak planuje...(zdroj)
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod cPalo » 22. Júl 2021 19:36

Neboj
Prešovčania po dostavaní R4 začnú tlačiť na D obchvat aj východnou stranou :)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 22. Júl 2021 22:21

dnes nejaký prešovčania začali tlačiť na privádzač Grófske. že bez neho nedôjde ku presmerovaniu dopravy na obchvat. doteraz tvrdili že tranzitujúcich vozidiel je veľa a zrazu je problém cieľová doprava do mesta :roll: mohli by sa dohodnúť čo je skutočný problém. čerešničkou bolo, že 15 mil. € pre mindop nie je problém. ak to je prvda, tak prečo plakal minister že má malý rozpočet, a napr. na prevádzku vlakov má len do leta? :roll:
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod nevo83 » 23. Júl 2021 06:28

DrX - lebo papier znesie vela, a vychodom to neslo lebo, je to uzemie kde sa tazila sol, cele je podkopane, plus si tam naplanovali vystavbu domov...
inak niekedy mam pocit ze PO sa stava ZA len my, my, my...
sa cudujem ze tych 15mil si nezaplati Zupa a Mesto...ak mohol Ba kraj financovat podobny usek, moze aj Presov
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod aquila » 23. Júl 2021 06:35

Otazne je, ze ci je ten privadzac ozaj tak nutny.ked uz mame dat 15 mio euro na privadzac v presovskom kraji, som viac ako presvedceny,ze dokoncenie uz osekaneho privadzaca SNV pri levoci za mensiu sumu je daleko dolezitejsir ako toto. 15 mio je tiez dost vela za taky usek, ked si zoberieme ze 15 mio stal 2+2 privadzac lietavska lucka...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod rexino » 23. Júl 2021 07:04

DrX napísal:Dobre vidim na tomto obrazku, ze v PO je naplanovany aj vychodny obchvat, ako cesta 3. triedy (stavba c. 18)? Tak to by ma fakt zajimalo, preco sa vychodom nerobi dialnicny obchvat miesto severu, ked sa tam cesta aj tak planuje...(zdroj)

Je to plánované ako klasická dvojprúdovka, ktorú bude financovať kraj. A je to potrebné z dôvodu toho, že v juho-východnej časti mesta sa teraz dosť riešia developerske projekty bez potrebnej cestnej infraštruktúry a terajšie cesty to už pomaly nedávajú. Možno to nebude ani v celej trase, ako to je zakreslené a dosť pravdepodobne tam nepustia ani kamióny, kedže to pôjde aj cez zastavané územia.
Výstavba obchvatu sa touto trasou tam ani neriešila pretože sa nerieši problém Sabinova, nebolo to naprojektované a zdržalo by to obchvat o 10 rokov a ide to cez obytné časti.
rexino
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 252
Obrázky: 3
Založený: 16. Júl 2017 18:05
Bydlisko: PO

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Morao » 23. Júl 2021 09:27

Problem Slovenska je ten, ze nikdy nikomu nie je nic dobre. Nestavia sa, je zle. Stavia sa, tiez je zle. Vsetko ma svoj cas. Presovcania by mali byt radi, ze tam stavaju taketo cesty, pretoze tie sumy su giganticke. Take Kosice, ktore su o 3 krat vacsie mesto nemaju ani rozostavany druhy usek R2 a prvy usek R2 je z vyjadreni MD este vo hviezdach. Tieto useky su pri tom asi 3x lacnejsie na 1 km ako Presovsky obchvat.. nehovoriac o privadzacoch ako KNV a tuneli Heringes, ktore su skor scifi, ale pritom velmi potrebne.. ked budu dobudovane tieto cesty, vznikne tlak na dostavbu privadzacov aj v PO. Chce to cas a podstatne teraz je odklonit tranzit, ktory tento rok po dostavbe M30 naberie na obratkach.
Morao
návštevník
 
Príspevky: 17
Založený: 21. Jún 2021 18:20
Bydlisko: KE

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 23. Júl 2021 13:53

aquila napísal:Otazne je, ze ci je ten privadzac ozaj tak nutny.ked uz mame dat 15 mio euro na privadzac v presovskom kraji, som viac ako presvedceny,ze dokoncenie uz osekaneho privadzaca SNV pri levoci za mensiu sumu je daleko dolezitejsir ako toto. 15 mio je tiez dost vela za taky usek, ked si zoberieme ze 15 mio stal 2+2 privadzac lietavska lucka...

S tým privádzačom vychádza vyššie B/C.
Lenže nie je pripravený, ak by mali ísť do tendra spolu s SO PO II. etapa.
Sa divím, že v Prešove sa zobudili až teraz. Veď to je už x rokov známa vec, že ten privádzač aj s križovatkou sú vyškrtnuté...
Na druhú stranu postaviť dodatočne znamená o 20 rokov :lol:

Podľa aktivistov budú chodiť naďalej kamióny po Vranovskej ceste alebo po Sabinovskej a Levočkej ulici.

Wow...
To na to prišli až teraz?

Privádzač Grófske by zároveň pomohol rýchlejšie sa dostať na obchvat Prešovčanom zo sídliska Sekčov a z Nižnej Šebastovej.

Čo by sa muselo v Prešove diať, aby niekto išiel pomaly za mesto a potom robil okruhy okolo mesta...

Vlados napísal:čerešničkou bolo, že 15 mil. € pre mindop nie je problém. ak to je prvda, tak prečo plakal minister že má malý rozpočet, a napr. na prevádzku vlakov má len do leta? :roll:

Iba im sľubuje, aby mal pokoj...
Aj keby hneď teraz dal príkaz začať s prípravou, tak za jeho ministrovania sa to stavať nebude.
Doteraz nemá peniaze na SO PO II. etapa a ďalšia aktualizácia CBA snáď vyšla ešte viac v prospech juhovýchodného obchvatu ako tie predtým. :D
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod metelesku.blesku » 23. Júl 2021 18:27

Doteraz nemá peniaze na SO PO II. etapa a ďalšia aktualizácia CBA snáď vyšla ešte viac v prospech juhovýchodného obchvatu ako tie predtým. :D


Tak šup šup, rýchlo začať projektovať JV obchvat PO. Nech sa môže čo najskôr prebudovať práve postavená križovatka PO juh a tu na fóre konečne ustanú hádky o lepšom vedení obchvatu pre R4.

Inak už teraz závidím Veľkému Šarišu. Taký luxusný diaľničný privádzač k D1 s mega luxusnou križovatkou vo Vydumanci, dokonca aj s kolektormi v križovatke Dúbrava, mu môžu závidieť aj Turany (ak niekedy začnú robiť Korbeľku a ostane im tam ten "slepák") :mrgreen:
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 23. Júl 2021 21:27

:roll:
https://www.dialnice.info/viewtopic.php ... ke#p203447
:o
Iste až teraz sme zistili ze sabotujú Grofske...
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 23. Júl 2021 21:30

jarino napísal:S tým privádzačom vychádza vyššie B/C.

hej ale zaujimave ze ho UhP neodporucila...naco tam ta banda potom sedi?
Apropo na to prišli až teraz?
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod svaco » 27. Júl 2021 11:45

Zaujímavé info z Poľska v článku

viewtopic.php?f=35&t=25633&p=241712#p241712

ak sú informácie pravdivé, potom by sa bol už čas rozhýbať a to nie len na úsekoch pred spustením ale po celej dĺžke od PO po PL hranicu
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 27. Júl 2021 12:37

Nechystá sa Poľsko obsadiť južnú Európu? ;) Cez Kysuce majú pribudnúť desiatky tisíc vozidiel, cez Via Carpatia o 20-tisíc vozidiel. Také manévre neboli ani na začiatku WW2.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod aquila » 27. Júl 2021 13:13

To su take bludy, ze az. Ja sa vazne divim, ze kto stoji za tym az nasilnym pretlacanim SO, ked realne II etapa nielenze nic nevyriesi, ale je aj sialene draha. Vychodny obchvat vychadza stale 20% lacnejsie a zrovna ten tranzit by daleko lepsie poriesil.
Pochybujem, ze poliaci a turci budu chodit blizsie naokolo cez D1...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod nevo83 » 27. Júl 2021 14:10

No takto PO sa stava druhou ZA co do investicii takze uz nema co vykrikovat ze sa na nu nemysli, ale tak isto ako ZA a ine krajske mesta si normalny obchvat 2+2 zasluzi.
- Tak isto si nemyslim ze SO je zla alternativa ako VO, kedze obhospodari aj tah na Sabinov+Stara Lubovna... nie vsetko musi ist nevyhnutne len z Komarnika smer Miscolc, ale aj KE smer SL.. kedze sa vyhnu mestu
- VOb by sa nakladovo teraz uz posunul na uroven SO, /nove vykupy, nove studie, CAS tipujem ze minimalne +20r, + stavebne naklady/
- Ak mozu ist kamiony +70km lebo obchavt Budapesti lebo ich nepustia stredom tak +15km pri PO je nic
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod DrX » 27. Júl 2021 16:28

Nevo, nie tak celkom.
Jednak, smer Sab/SL - KE vyriesi uz SO1 (cize SO2 je mu uplne nanic).
Jednak neviem, ze kto chodi +70km po obchvate BP. Odkial a kam???? Zo severu na zapad? To urcite nikto nejde po M0.... (a ak niekto nahodou ano, tak presne preto, ze sa madari vyhybaju tunelom, nie aby si pridali 3, ktore nie su nutne, ako v PO).

Praveze BP je opacny priklad v porovnani s PO (a ZA): vzdy preferovali stavbu bez tunelov a tie 3/4 kompletneho kruhu co maju, su po rovine BEZ TUNELOV, a ten, ktory ma byt drahy a tunelovy, ten nestavaju. Cize ak chces davat BP za vzor PO, tak prvy mali postavit JV obchvat po rovine a potom vobec riesit tu megapredrazenu D1 JZ (ci nestaci prietah mestom, ktory nedavno v PO dostavali), o naokoloblizsie SO1+SO2 nehovoriac... Argument jednotka na Sab/SL predsa nemoze urcovat trasovanie dialn.obchvatu na medzinarodnych tranzitnych tahoch, ktorymi su D1 a R4. Teda moze, pokial sme na Slovensku "s neobmedzinymi financiami". Fakt neviem v akej virtualnej realite v tom PO ziju... Vraj vychodny obchvat nie, lebo to planuju zastavat domami (alebo solne bane alebo ine pseudoargumenty....)

No ale myslim, ze Dostal nakoniec v tomto pusti do gati (tak ako Ersek), a staviat sa to bude severom. A mozno, ako pri Visnovom, to bude dalsie pol storocie, kym sa to tak dostavia...
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R4

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.