R4 Všeobecne

Štátna hranica MR/SR – Milhosť – Košice – v peáži s diaľnicou D1– Prešov – Svidník – Vyšný Komárnik – štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod KN.SK » 23. Feb 2021 14:11

Dendik napísal:... Staci pozriet na KSK - koľko km dialnic a RC je tam postavených? A kedy sa realne zvezieme medzi KE-MI... Ze rovnosť šancí a príležitostí? Alebo vyplakávanie :lol:
Ani NI SK nemá mnoho: R1 (60,3 km), R1A (5,9 km), v podstate len jeden bývalý veľký okres Nitra, teraz Nitra a Zlaté Moravce. Slúžia pre spojenie západu so stredom (východom), len mizivo pre samotný kraj, tomu by prospel severo-južný rýchlostný ťah. Veľmi veľmi dlho nebude nič, a to bez neustálého vyplakávania. 1553
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod metelesku.blesku » 23. Feb 2021 15:27

zvR7 napísal:možno trocha pozitívnej správy pre R4...
z úst premiéra HU zaznela podpora pre R4 (v súvislosti z výročím V4 ...30 rokov) v zmysle - horko ťažko tak koncom roka sme na hraniciach (s M30) ...priestor PL-SK-HU - Slovensko má strategické miesto... HU spája s členmi V4 (hospodársky) ...rozvoj našich regiónov v EU, pre HU je to základný strategický cieľ (ciel je mať spoločné prepojenie sietí El , plynovod, kapacitné a rýchle cesty) žiaľ zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť spoločnú dohodu (nekorunoval úspech moje úsilie,...o urýchlení), je nám jasné, že SK má obmedzené možnosti...KE je ešte ďaleko od PL preto ak treba - postaviť to spoločne (nekonkretizoval, možno aj spoločný tlak na EU o financovaní) , ...musíme sa dostať na 40 miliónový trh a oni (PL) taktiež na náš a ďalej na balkán...k tomu potrebujeme diaľnice ...je to stredoeurópsky záujem...ak sa spojíme všetci budeme bohatší...k tomu je ale potrebné sa čím skôr spojiť diaľnične na viacerých bodoch


No super, keďže R4 potrebujú hlavne Maďari a Poliaci a my sme pre nich viac-menej len tranzit medzi nimi dvoma (cit.: ...musíme sa dostať na 40 miliónový trh a oni (PL) taktiež na náš a ďalej na balkán...k tomu potrebujeme diaľnice ...), tak nech tlačia ďalej na to, aby to Únia zaplatila. Prínosy pre SR sú z tejto cesty na sever od Lipníkov malé na to, aby sme to celé ťahali z rozpočtu (čo má krajina z kamióna, ktorý tých 130km prejde za hodinu a pol a ani tu nezastaví, okrem pár eur z mýtneho?). A čím skôr to pochopia aj naši "vládni", že R4 pomáha hlavne prepájaniu krajin EU a nie nášmu severu, tým skôr bude šanca, že sa to postaví. ...namiesto vymýšľania sprostostí s PPP.
Populácia v danej lokalite je príliš riedka na to, aby bola lokalita atraktívna pre veľkého investora a tí menší zase nepotrebujú veľké just-in-time tranzity.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod cPalo » 23. Feb 2021 16:21

A nenapadlo ťa, že KE a PO sú dosť zaľudnené a majú aj postavený priemysel, takže ak bude súvislá R4 tak HU a PL nevynechá obchod len preto, že primárne sa potrebujú dostať na väčší trh? Dokonca aj v HU a PL sú východné oblastí zanedbanejšie, ale oni aspoň myslia na rozvoj tohto regiónu ;)
A čo sa týka severného regiónu R4, ver, že im to pomôže veľmi a možno časom to nebude vyprázdnený región, keďže sa po R dostanú do práce a oblasť SK a SP môže tiež rásť, lebo sa už oplatí pre niekoho tam vraziť do nejakej výroby. Nemusí to byť zrovna VW s 12tis. pracovnými miestami. :idea:
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod metelesku.blesku » 23. Feb 2021 16:45

PO a KE je pre HU už vyriešená záležitosť výstavbou D1 a R4. Ten krátky nedostavaný úsek okolo KE už pre HU trh nemôže byť prekážkou (nespochybňujem obchvat, len konštatujem dopravný vzťah PO a KE k HU trhu). A pre obe naše východné veľkomestá je smerom na sever dôležitejší smer Krakov (I/68), ako Rešov.

SK a SP nie je vyprázdnený región, to som nenapísal. Len je príliš riedko osídlený, na to, aby vygeneroval dostatok pracovnej sily vyžadujúcej 4 pruhovú komunikáciu či už pre presuny pracovnej sily, alebo pre zásobovanie akejkoľvek výroby. Dve desaťtisícové mestá (tretie má len 4000 obyvateľov) sú príliš málo na investované stámilióny zo štátneho rozpočtu a R4 viac potrebujú Poliaci a Maďari (EÚ), ako len my.
Preto len inými slovami hovorím to, čo už povedaným naznačil maďar citovaný užívateľom zvR7 - postavíme to, keď nám na to z EÚ dajú peniaze ;)
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod MuelMI » 23. Feb 2021 18:11

KN.SK napísal:
Dendik napísal:... Staci pozriet na KSK - koľko km dialnic a RC je tam postavených? A kedy sa realne zvezieme medzi KE-MI... Ze rovnosť šancí a príležitostí? Alebo vyplakávanie :lol:
Ani NI SK nemá mnoho: R1 (60,3 km), R1A (5,9 km), v podstate len jeden bývalý veľký okres Nitra, teraz Nitra a Zlaté Moravce. Slúžia pre spojenie západu so stredom (východom), len mizivo pre samotný kraj, tomu by prospel severo-južný rýchlostný ťah. Veľmi veľmi dlho nebude nič, a to bez neustálého vyplakávania. 1553

KE kraj má 35km plnoprofilu (R4 a D1), nerátam, keď nejakých pár metrov D1 pri SNV omylom zasahuje do kraja.
24,2 km je I/16 okolo KE s prevažne mimourovňovými križovaniami. To je treba zohľadniť veľké dopravné väzby na mesto KE.
KE kraj má o 130tis. obyvateľov viac. Je jasne vidieť ktorý kraj je v oblasti dopravy zanedbávaný najviac. Samozrejme nespochybňujem nutnosť obchvatou a preloziek na I/64. Len poukazujem na zanedbany KE kraj, ktorý právom žiada, čo mu zvyšok Slovenska dlží
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod devil » 23. Feb 2021 19:13

10 km od KN bezi dialnica vieden/bratislava-budapest.

PO a KE je pre HU už vyriešená záležitosť výstavbou D1 a R4. Ten krátky nedostavaný úsek okolo KE už pre HU trh nemôže byť prekážkou (nespochybňujem obchvat, len konštatujem dopravný vzťah PO a KE k HU trhu). A pre obe naše východné veľkomestá je smerom na sever dôležitejší smer Krakov (I/68), ako Rešov.
no fajn, akurat I/68 tiez nezodpoveda tomu vyznamu a cez mnisek kamiony ani nemozu.

Érsek pretlačil na drzovku II. etapu bez akéhokoľvek akceptovania pripomienok ÚHP.
myslis I. etapu. keby to neurobil dnes sa nikto nebavi o druhej etape.

Nie je nereálne, že od júla sa škrtne polovica všetkých spojov. Aj medzi PO a KE. Peniaze nepustia...
na mieste ministra dopravy by som hned odstupil. kludne nech zrusia vsetko. najblizsie 2-3 volby si niektore strany neskrtnu a netreba potom plakat ze ludia si radsej zvolia smerakov. problem ze u nas neexistuje obcianska pravica a v regionoch uz vobec nie, existuje len zdieracska prip. slnieckarska. zaujimave ze v anglicku volia pravicu masivne na vidieku. u nas volia pravicu mesta. a mohli by sme pokracovat polskom ked uz sme pri R4...

Maďari stavajú vo veľkom, lebo majú dosť nízke náklady na výstavbu.
Severná R4 môže tak náročnosťou konkurovať severnej D1...
obchvat PO ano. inac je to poriadny nezmysel. za tych 10 mega/km moze byt aj R4 ak sa trosku optimalizuje.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod metelesku.blesku » 23. Feb 2021 20:09

MuelMI napísal:KE kraj má 35km plnoprofilu (R4 a D1), nerátam, keď nejakých pár metrov D1 pri SNV omylom zasahuje do kraja.

Milujem tieto kecy. Tých "pár metrov" a všetky k nim naväzujúce kilometre D1 teda vôbec neobsluhujú prakticky celý okres Sp.N.Ves, len preto, že D1 ide pár metrov od hranice okresu a kraja. :roll:

devil napísal:no fajn, akurat I/68 tiez nezodpoveda tomu vyznamu a cez mnisek kamiony ani nemozu.

Obchvat Starej Ľubovne pár rokov dozadu, obchvat Plavnice teraz, obchvat Sabinova za rohom. Tie investície tomu významu naozaj vôbec nezodpovedajú. Pravda, kamióny tam nepustia. Keby to urobili, tak na výkresoch k R4 sa už ani neškrtne.

devil napísal:obchvat PO ano. inac je to poriadny nezmysel. za tych 10 mega/km moze byt aj R4 ak sa trosku optimalizuje.

Zabudni. Je to kopcovitý terén a kopce sa v Karpatoch radi zosúvajú. Za 10 mega sa dá stavať iba na úplnej rovine. Holt, vybrali sme si v Európe blbé pohorie na pasenie oviec. Aj Mýtna má super cenu hlavne vďaka tomu, že majú lom s materiálom hneď pri diaľnici.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod MuelMI » 23. Feb 2021 20:38

metelesku.blesku napísal:
MuelMI napísal:KE kraj má 35km plnoprofilu (R4 a D1), nerátam, keď nejakých pár metrov D1 pri SNV omylom zasahuje do kraja.

Milujem tieto kecy. Tých "pár metrov" a všetky k nim naväzujúce kilometre D1 teda vôbec neobsluhujú prakticky celý okres Sp.N.Ves, len preto, že D1 ide pár metrov od hranice okresu a kraja. :roll:

Čítaj s porozumením. Ja som iba písal o km D v krajoch a porovnával ich. Je faktom, že D1 obsluhuje okres SNV, rovnako napr. aj D1 obsluhuje časť okresov NR a TO. Podľa teba by som mal do km diaľnic v KE kraji započítať aj tie v PO kraji, lebo "obsluhujú" územie KE kraja? :roll: Z môjho pohľadu ten krátucky úsek na území KE kraja len spája úseky na území PO kraja, na území KE kraja nie je žiaden výjazd. Ale aj keď tam tie cca. 2km započítam, zmení sa niečo na pointe?
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod feci » 23. Feb 2021 21:00

metelesku.blesku napísal:
Obchvat Starej Ľubovne pár rokov dozadu, obchvat Plavnice teraz, obchvat Sabinova za rohom. Tie investície tomu významu naozaj vôbec nezodpovedajú. Pravda, kamióny tam nepustia. Keby to urobili, tak na výkresoch k R4 sa už ani neškrtne.



Obchvat Starej Ľubovne?
feci
diskutujúci
 
Príspevky: 71
Založený: 19. Nov 2019 13:45
Bydlisko: Brno/ Prešov

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod regiopanter » 23. Feb 2021 21:07

preposielam celu spravu:
Andrea Turčanová
R4: VÝBORNÁ SPRÁVA PRE PREŠOV
Dnešné online stretnutie s ministrom dopravy a výstavby SR ukázalo, že Prešov je jednou z priorít. Pán minister nás ubezpečil, že príprava súťaže na zhotoviteľa stavby R4 Prešov – severný obchvat (druhá etapa) je vo finálnej fáze a spustiť by sa mala v priebehu marca.
Ide o významný krok nielen z pohľadu odľahčenia dopravnej situácie v našom meste, ale aj regiónu ako takého. Budovanie ciest je dôležitým predpokladom pre prílev investícií, rozvoj hospodárstva a cestovného ruchu.
regiopanter
diskutujúci
 
Príspevky: 73
Založený: 19. Jan 2021 01:24

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod pa3ck » 23. Feb 2021 21:09

Závisí od toho, ktorý obchvat SL myslí. JV je nový, avšak rieši iba smer Plavnica - Nová Ľubovňa. Ten na 68 má zrejme aspoň 20 rokov
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

O. T.: R4 Všeobecne

Odoslaťod KN.SK » 23. Feb 2021 22:07

Už zasa:
devil napísal:10 km od KN bezi dialnica vieden/bratislava-budapest...
a platiť i ďalšiu známku, köszönöm, okrem toho trošinku trošilinku naokolo...šie, napríklad do Tatier alebo inde. No a teraz nie veľmi ochotne niektorí pôjdu cez hranice, štátne. Keď už, i inde sú v blízkosti susedské diaľnice, na ktorú sa môžu pripojiť bez väčších obmedzení a predsa sa to mnohým máli, vadí. 1554
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod devil » 23. Feb 2021 22:47

ach jaj uz zase tie znamky. tie regionalne ponukaju za smiesne peniaze. do BA ich potrebujes 2. komarnan ako fanusik tatier ked od nasich zapadniarov pocuvam dookola o alpach (a nikomu nevadi ze plati rakuske/talianske poplatky) ze maju lepsiu "hodnotu za peniaze". ale to je jedno, na dovolenku si kupis kratkodobu znamku.

Obchvat Starej Ľubovne pár rokov dozadu, obchvat Plavnice teraz, obchvat Sabinova za rohom. Tie investície tomu významu naozaj vôbec nezodpovedajú. Pravda, kamióny tam nepustia. Keby to urobili, tak na výkresoch k R4 sa už ani neškrtne.
stale to nie je ziadna cesta dialnicneho typu. pokial ma byt komplet D3 tak vychodiarov tazko odhovoris od poziadavky R4.

Milujem tieto kecy. Tých "pár metrov" a všetky k nim naväzujúce kilometre D1 teda vôbec neobsluhujú prakticky celý okres Sp.N.Ves, len preto, že D1 ide pár metrov od hranice okresu a kraja. :roll:
pravda, to je 1 okres. ale tu sa bavime o par stotisic obyvateloch zemplina. kvoli chybajucej R3 uplne mimo dialnic v ZA kraji bude mozno tak horna orava co je nasobne menej ludi....
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod metelesku.blesku » 24. Feb 2021 02:09

MuelMI napísal:Čítaj s porozumením. Ja som iba písal o km D v krajoch a porovnával ich. Je faktom, že D1 obsluhuje okres SNV, rovnako napr. aj D1 obsluhuje časť okresov NR a TO. Podľa teba by som mal do km diaľnic v KE kraji započítať aj tie v PO kraji, lebo "obsluhujú" územie KE kraja? :roll: Z môjho pohľadu ten krátucky úsek na území KE kraja len spája úseky na území PO kraja, na území KE kraja nie je žiaden výjazd. Ale aj keď tam tie cca. 2km započítam, zmení sa niečo na pointe?

Rovnako nemá okres SNV ani kilometer cesty I. triedy. Znamená to, že je úplne odrezaný od sveta a budeme ho porovnávať s Medzilaborcami? Okres SNV je 100.000 obyvateľov, z ktorých skoro 80% má diaľnicu do 15km/15min. To asi nechceš porovnávať s pár dedinami TO okresu.
Na pointe to mení to, že nie je korektné písať o zanedbávaní kraja kilometrami diaľnic (zvlášť pri našom politickom rozdelení krajov) a opomínať pritom obsluhu územia kraja diaľnicou kopírujucou hranice dvoch krajov. Alebo by pre miestnych niečo zmenilo pretrasovanie D1 medzi Jánovcami a Braniskom o 10km južnejšie, aby sme si mohli do štatistík pripísať +35km diaľnice do KSK? To by už voči NSK nevyzeralo ani tak zle, že? Nové Zámky to majú v súčasnosti k diaľnici rovnako ďaleko, ako Michalovce, no o Nitrianskom kraji nepíšeme ako o zanedbanom kraji.
Nič to nemení na mojom postoji k nedostavanej D1 aspoň za Michalovce, že je otras nemať doteraz ani blbé územka pripravené, len sa mi bridia tie reči o kilometroch podľa krajov.

pa3ck napísal:Závisí od toho, ktorý obchvat SL myslí. Ten na 68 má zrejme aspoň 20 rokov

Áno, ten myslím. Čiže SL si užíva už 20 rokov "luxus", o ktorom môže snívať nejedno slovenské mesto. A načo, keď je teda tá I/68 taká marginálna, ako sa tu niektorí snažia vsugerovať? So všetkými minulými, súčasnými a blízkobudúcimi stavbami na I/68, trošku rozdiel oproti tomu, ako sa štát stará o prípravu severnej R4.

Len aby bolo jasné, nie som proti R4 po Lipníky. Ďalej na sever pre zlepšenie dopravnej obslužnosti regiónu stačia zmeny, ako na I/68 - obchvat Giraltoviec, preložka I/21 pri Š.Štiavniku, narovnať pár zákrut a dovi. Len keď je teda taká brutálne dôležitá pre našich susedov, že kvôli telefonátom ohľadom R4 od Poliakov a Maďarov nemôže ani náš minister spať, prečo sa to neurobí na drzovku tak, ako to urobili Slovinci s A4. Chcete ju? Tak nám ju zaplatťe (EU), my ju postavíme. A nie stále zaujímať taký submisívny prístup, že si ešte aj ďalšie miliardové PPP budeme vešať na krk, len aby susedia boli spoko a ešte byť popri tom aj drbaný za nevychádzajúce CBA, vykynožené žabky skákajky a bohviečo ešte.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod cPalo » 24. Feb 2021 08:05

metelesku.blesku napísal:PO a KE je pre HU už vyriešená záležitosť výstavbou D1 a R4. Ten krátky nedostavaný úsek okolo KE už pre HU trh nemôže byť prekážkou (nespochybňujem obchvat, len konštatujem dopravný vzťah PO a KE k HU trhu). A pre obe naše východné veľkomestá je smerom na sever dôležitejší smer Krakov (I/68), ako Rešov.
SK a SP nie je vyprázdnený región, to som nenapísal. Len je príliš riedko osídlený, na to, aby vygeneroval dostatok pracovnej sily vyžadujúcej 4 pruhovú komunikáciu či už pre presuny pracovnej sily, alebo pre zásobovanie akejkoľvek výroby. Dve desaťtisícové mestá (tretie má len 4000 obyvateľov) sú príliš málo na investované stámilióny zo štátneho rozpočtu a R4 viac potrebujú Poliaci a Maďari (EÚ), ako len my.
Preto len inými slovami hovorím to, čo už povedaným naznačil maďar citovaný užívateľom zvR7 - postavíme to, keď nám na to z EÚ dajú peniaze ;)

Ja som nepísal, že treba stavať R4 kvôli HU ;)
ani som nepísal, že má byť R4 4 pruhová ;)
Krakov je síce dôležitejší, ale zabúdaš na to, že ak sa postaví súvislý ťah, tak sa začne obchodovať aj s malými dodávateľmi popri ťahu, takže akokoľvek sa dívam, stále to len pomôže. Čo sa týka stámiliónovej investície, tak na Slovensku sa neoplatí žiaden úsek, za diaľnice vyberieme na údržbu a ani nenašetríme na rekonštrukcie ;)
A tu vidím potenciál na zvýšenie výberu na D, a to postavením D v regiónoch kde žiadna nie je, veď ako chceš aby si niekto zo Stropkova (Michaloviec) kúpil diaľničnú známku keď žiadnu nevidel, iba brat o nej počul?

Čo sa týka tej Maďarskej časti "Via Carpatia", ktorá sa teraz stavia, tak sa mi marí, že ju financovala (1MLD?) EU. Neviem Maďarský a nechce sa mi teraz to hľadať, ale vie to niekto potvrdiť, alebo vyvrátiť? Dík
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod metelesku.blesku » 24. Feb 2021 09:39

Áno, EÚ preplatí maďarom na M30 niečo medzi 500 -600 mil. €, no z našej strany nevidím žiadnu iniciatívu, aby tomu tak bolo aj na našej strane. Pár "kačiek" teraz presunuli na I. etapu PO, no to len preto, aby neprepadli inde.

ani som nepísal, že má byť R4 4 pruhová

Nuž, keď nemá byť 4 pruhová, tak je potom asi zbytočné to volať R, stavať to v zbytočne drahých parametroch (rovnako ako na Orave) a bude na to bohate stačiť modernizácia a preložky stávajúcej jednotky, či?
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod devil » 24. Feb 2021 12:10

Čo sa týka tej Maďarskej časti "Via Carpatia", ktorá sa teraz stavia, tak sa mi marí, že ju financovala (1MLD?) EU. Neviem Maďarský a nechce sa mi teraz to hľadať, ale vie to niekto potvrdiť, alebo vyvrátiť? Dík
ale to je jedno kam co posunies. mame 2 vrecka, jedno je eurofondove a druheje statne. predpokladam ze susedia dostavaju pomerne tolko ako my takze to eurofondove vrecko je porovnatelne tu aj tam. len nase statne vrecko je prazdne.

auta tadial pojdu tak ci tak len to bude proste hanba ked poliaci dokoncia svoju cast a na nejakych 1.400 (!) km od litvy po rumunsko bude chybat nas 60 km kusok. vlastne 1.700 km ked rumuni dokoncia cast A3/A10. po rumunske more to bude cez 2.000 km kde bude este chybat cast cez rumunske karpaty, mozeme si aspon vymyslat fabulacie ze vlastne aj nas usek je "tak isto" narocny. :lol:
https://www.google.com/maps/dir/45.7657 ... m0!1m0!3e0
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod Vceliak » 24. Feb 2021 12:36

cPalo napísal: Maďarskej časti "Via Carpatia", ktorá sa teraz stavia, tak sa mi marí, že ju financovala (1MLD?) EU.

Samozrejme, že maďarom spolufinacovala eu M30. Veď aj nám R4 Šebastovce - HU . A dokonca máme alokované peniaze na obchvat Košíc, ktoré nevieme nikde inde presunúť, tak ako maďari nemohli presunúť, t.j musia to postaviť, inak by to im prepadlo. Obávam sa, že po dvoch rokoch a niečo hľadania staviteľa prídeme o zdroje na Via Carpatia!
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod pa3ck » 24. Feb 2021 12:59

devil napísal:auta tadial pojdu tak ci tak len to bude proste hanba ked poliaci dokoncia svoju cast a na nejakych 1.400 (!) km od litvy po rumunsko bude chybat nas 60 km kusok. vlastne 1.700 km ked rumuni dokoncia cast A3/A10. po rumunske more to bude cez 2.000 km kde bude este chybat cast cez rumunske karpaty, mozeme si aspon vymyslat fabulacie ze vlastne aj nas usek je "tak isto" narocny. :lol:
https://www.google.com/maps/dir/45.7657 ... m0!1m0!3e0

Tak určite je to náročnejší úsek ako D1 na Zemplíne :wink: Ale na druhej strane, Dukliansky priesmyk je najnižšie položeným v celom Karpatskom oblúku, takže na to sa veľmi vyhovárať nemôžeme.

Na Tebou zdieľanej trase je ale vidno, že diaľničná verzia Via Carpatia je tiež tak trochu naokolo bližšie a zrejme aj po dostavaní R4 bude dôležitá trasa cez Vranov a Trebišov
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod metelesku.blesku » 24. Feb 2021 16:05

Vceliak napísal:Samozrejme, že maďarom spolufinacovala eu M30. Veď aj nám R4 Šebastovce - HU . A dokonca máme alokované peniaze na obchvat Košíc, ktoré nevieme nikde inde presunúť, tak ako maďari nemohli presunúť, t.j musia to postaviť, inak by to im prepadlo. Obávam sa, že po dvoch rokoch a niečo hľadania staviteľa prídeme o zdroje na Via Carpatia!

A na R4 severne od Prešova niečo dajú? Lebo o tom som zatiaľ nič nepočul a čisto zo štátneho rozpočtu si viem predstaviť aj užitočnejšie minuté peniaze na cesty. Napr. na cesty I. a II. triedy desiatky obchvatov miest a obcí, vrátane napr. Giraltoviec, Krupiny či Hlohovca, prepojenie Dunasérdehely s New Castle, rozšírenie I/9 južne od TN na 4 pruhy, modernizáciu/preložku I/16 medzi RimaSomba a Figou a iné.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod cPalo » 24. Feb 2021 17:28

metelesku.blesku napísal:
ani som nepísal, že má byť R4 4 pruhová

Nuž, keď nemá byť 4 pruhová, tak je potom asi zbytočné to volať R, stavať to v zbytočne drahých parametroch (rovnako ako na Orave) a bude na to bohate stačiť modernizácia a preložky stávajúcej jednotky, či?

Tak asi sa tu všetci dohodneme, že po Lipníky určite 4pruh. Ďalej už podľa potrieb, ale zas investovať desiatky M do preložiek I. a potom stovky do R mi nepríde rozumné. Ak samozrejme nenavrhuješ ukončiť R4 pri Lipníkoch. V princípe má R4 význam, tak ju treba postaviť. ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod cPalo » 24. Feb 2021 17:30

Preto som sa pýtal na to financovanie, lebo ak to financujú v HU, tak prečo nie na SK?
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod MuelMI » 24. Feb 2021 17:36

metelesku.blesku napísal:
MuelMI napísal:Čítaj s porozumením. Ja som iba písal o km D v krajoch a porovnával ich. Je faktom, že D1 obsluhuje okres SNV, rovnako napr. aj D1 obsluhuje časť okresov NR a TO. Podľa teba by som mal do km diaľnic v KE kraji započítať aj tie v PO kraji, lebo "obsluhujú" územie KE kraja? :roll: Z môjho pohľadu ten krátucky úsek na území KE kraja len spája úseky na území PO kraja, na území KE kraja nie je žiaden výjazd. Ale aj keď tam tie cca. 2km započítam, zmení sa niečo na pointe?

Rovnako nemá okres SNV ani kilometer cesty I. triedy. Znamená to, že je úplne odrezaný od sveta a budeme ho porovnávať s Medzilaborcami? Okres SNV je 100.000 obyvateľov, z ktorých skoro 80% má diaľnicu do 15km/15min. To asi nechceš porovnávať s pár dedinami TO okresu.
Na pointe to mení to, že nie je korektné písať o zanedbávaní kraja kilometrami diaľnic (zvlášť pri našom politickom rozdelení krajov) a opomínať pritom obsluhu územia kraja diaľnicou kopírujucou hranice dvoch krajov. Alebo by pre miestnych niečo zmenilo pretrasovanie D1 medzi Jánovcami a Braniskom o 10km južnejšie, aby sme si mohli do štatistík pripísať +35km diaľnice do KSK? To by už voči NSK nevyzeralo ani tak zle, že? Nové Zámky to majú v súčasnosti k diaľnici rovnako ďaleko, ako Michalovce, no o Nitrianskom kraji nepíšeme ako o zanedbanom kraji.
Nič to nemení na mojom postoji k nedostavanej D1 aspoň za Michalovce, že je otras nemať doteraz ani blbé územka pripravené, len sa mi bridia tie reči o kilometroch podľa krajov.

Vybral si akurat mesto v strede dialnicneho prazdna. Najdi mmi v NSK 20tis. mesto s trasou na D 1:20+. viewtopic.php?f=42&t=24337&start=350#p238214
Dane km iduce po hranici by som mohol zapocitat maximalne s polovicnou vahou, ak si si nevsimol, tak (okrem ineho) spajaju dve najvacsie mesta PO kraja. A keby si ju pretrasoval 10km juznejsie, tak by si pisal, ved obsluhuje PO kraj, netreba ju pocitat do KE. :) Ja som v mojom prispevku pisal o Zempline (cize ziadny politicky stanoveny kraj, ale historicky region). Inak tie tvoje zavery su fakt super. Este daj, ze najviac postihnuty kraj reg. rozdielmi je NSK. :roll:
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod metelesku.blesku » 24. Feb 2021 19:35

Najdi mmi v NSK 20tis. mesto s trasou na D 1:20+

Určite sme taká bohatá krajina, aby sme každé jedno mesto vyriešili diaľnicou. To si tým chcel povedať? Len tak medzi rečou, pre Sninu prakticky nič nezmení ani R4 postavená k Lipníkom. +- 10 min rozdiel oproti Bidovciam. Cca. rovnako ako teraz z Komárna, či Štúrova k R1 :wink:

Dane km iduce po hranici by som mohol zapocitat maximalne s polovicnou vahou, ak si si nevsimol, tak (okrem ineho) spajaju dve najvacsie mesta PO kraja. A keby si ju pretrasoval 10km juznejsie, tak by si pisal, ved obsluhuje PO kraj, netreba ju pocitat do KE.

Nebudem započítavať nič žiadnou váhou a už vôbec nebudem rátať niečo do nejakého kraja, keď som ti napísal, že rátanie po KRAJOCH je IRELEVANTNÉ. Keď chceš rátať obsluhu, tak rátaj obsluhu ÚZEMIA. Alebo chceš po dostavbe diaľnice k Michalovciam rátať časy z Humenného/Sniny ku Kapušanom, len aby si zostal v PO kraji, hoci to bude k D1 omnoho bližšie?

Ja som v mojom prispevku pisal o Zempline

Nie. Písal si iba o KSK. Slovo "Zemplín" v tejto debate o počítaní km diaľnic v krajoch spomenul iba pa3ck a devil.
A predtým, než ma začneš z niečoho obviňovať, skús si prečítať aj tú časť, kde nespochybňujem pokračovanie D1 ďalej na východ ako aj to, že pri R4 mi vadí akurát to, že sa na ňu nevybavujú EU fondy (hoci aj vydieraním EU, či našich susedov - už by naši volení úradníci mohli byť pri vybavovaní fondov viac asertívny, ako napr. Poliaci a nie submisívny, ako malé deti), ale plánuje sa to celé ťahať z rozpočtu, alebo ešte horšie, cez PPP.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R4 Všeobecne

Odoslaťod jarino » 24. Feb 2021 20:13

Vceliak napísal:
jarino napísal:Severná R4 môže tak náročnosťou konkurovať severnej D1.

Odkiaľ si na takú sprostosť prišiel?
Uvádzam zopár argumentov, prečo to nemôže byť pravda ani "z rýchlika ani z mesiaca":
1) Erka má voľnejšie požiadavky na sklon cesta a na polomer zákrut ako diaľnica
2) Nie sú tam plánované tunely
3) R4 nejde v doline veľkého toku
4) Neprekážajú veľké aglomerácie (myslím severne od Kapušian)
5) .. .

PS: Niečo podobné platí aj o D1 na Zemlíne :-)

Videl si výkres pozdĺžneho profilu diaľnice?
Netvrdím že táto časť R4 je náročná ako HP-LL, ale určite náročnejšia ako DS - Turany alebo Jánovce - Jablonov.
Mosty, zárubné múry, prípadné zosuvy.
Naplánované tunely tam nie sú len preto, že ich v rámci štúdie realizovateľnosti škrtli.

D1 na Zemplíne je úplne jednoduchý projekt. To by sme postavili aj my dvaja s fúrikom a lopatou :D
Zo severnej časti R4 je jednoduchý komplet úsek Hunkovce - Ladomírová, potom zopár kilometrov pri Stročíne a ešte myslím že pri Okrúhlom.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R4

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.