R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľšany)

Trenčín (križovatka s D1) – Prievidza – Žiar nad Hronom – v peáži s R1 – Zvolen – Lučenec – Rimavská Sobota – Rožňava – Košice – križovatka s D1

Moderátor: Moderátori

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 04. Feb 2022 17:19

O akých konkrétnych vedľajších dosahoch hovoríš?

Ja plne rozumiem tým argumentom o vedľajších dosahoch, ale za týchto okolností to podľa mňa neobstojí.
podla teba nestoji, podl inych stoji.

Teraz idú ceny dosť hore (pekne to vidno v obchodoch), ale to určite neznamená, že to musí byť zákonite x násobne drahšie. Ak ma pamäť neklame, tak 10% nárast by pri tomto projekte s jeho benefitmi neurobil dokopy nič zásadné.
Podpis Zmluvy s uchádzačom, ktorého ponuka je vyššia ako PHZ nie je porušenie zákona o VO.

Teraz idú ceny dosť hore (pekne to vidno v obchodoch), ale to určite neznamená, že to musí byť zákonite x násobne drahšie. Ak ma pamäť neklame, tak 10% nárast by pri tomto projekte s jeho benefitmi neurobil dokopy nič zásadné.
aka benevolencia pri milionoch navyse. ale 2 slova su problem....

Reputácia ÚVO v Bruseli. Toho riaditeľa si si vymyslel ty sám...
chúďa UVO....skorumpovane PPA malo aku reputaciu ze ich znovu akreditovali.

Lebo platiť pokuty skrátka problémom je.
ako pre koho, pred casom nadnarodna velka zapadna firma tu vyrabala aj bez prislusneho povolenia, tak zaplatila pokutu a vyrabala dalej.

V čom je prax iná? Že ak štát bude sanovať korekcie, tak nebude na ďalšie projekty?
to je take miklosovske/matovicovske. proste zvast, stat ma na to na co chce mat.

Podľa výročnej správy NDS bolo v roku 2020
... ja som napisal za erseka a okolo 150km....ano spocital som to v case ked bola rozostavanost najvyssia.

D4/R7 59 km, CA 6 km, hp-ll-ds 25 km, hub-iva 15 km, JZO PO 8 km, bud-bid 14 km, SO PO I. 4 km, myt-tom 13,5 km. a konkretne koncom roka 2019. a teda presnejsie 144,5 km. to snad mozeme nazvat okolo 150 km. do toho som nezapocital 9 km kri-myt pretoze to sa podpisalo az v 2020.

Potom si ale nemohol napočítať Doležalovi nulu.
to urcite nemozeme. mozeme ale konstatovat ze za dolezala sa k 150 km ani nepriblizime. ale co je horsie je to co je ze rozostavane ma koncit niekedy v 2023 alebo skor 2024. cize na svojho nastupcu zanecha mozno nulu rozostavanach km alebo nejake smiesne cislo.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 04. Feb 2022 17:29

A nezabudni zohľadniť aj zotrvačnosť ekonomiky a síce, že Dzurindov výstup dosiahol vrchol tak cca 1,5 roka po jeho odchode (ale to ti potvrdí každý normálny ekonóm).
s tym samozrejme suhlasim. a treba zohladit aj to aka bola situacia vo svete, za cele obdobie sdku globalny ekonomicky rast, na prelome 2010 niekolkorocna kriza.

https://www.finreport.sk/userfiles/vyvo ... anosti.png

svaco, odpoviem tymto grafom.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod svaco » 04. Feb 2022 22:12

No tak poďme na to. To je taký problem devil povedať, že Fico je the Best for YOU. Nevieš to povedať priamo, ale ukazuješ tu graf vytrhnutý z kontextu, aby si si pomohol nejakým argumentom. OK, ja viem za Fica sa treba hanbiť a asi si ním nechceš pošpiniť meno. Ale otázka bola jasná: Mečiar, Dzurinda alebo Fico. Žiadne grafy som nepýtal a ty pošleš graf a na to podstatné neodpovieš.

Grafy sa musia posudzovať komplexne, jedna možnosť vcelku objektívna je tá, že posudzuješ jednotlivé krajiny v regióne s približne tými istými podmienkami, aby sa vylúčili externality a iné vplyvy napr. ako teraz COVID. Preto sa porovnáva na báze viacerých krajín a ak všetky krajiny vykazujú nejaký spoločný trend, tak sa takýto faktor musí zohľadniť.

No ale keď si už začal tými grafmi, tak sa na nich pozrime, lebo ak použiješ jeden graf, práve taký aký sa ti hodí, tak to si sa presne strafil do toho známeho Churchilovho výroku, že: "Verím len takej štatistike, ktorú si sám sfalšujem". Dnes by sme povedali, "ktorú si sám vytrhnem z kontextu", aby som nebol k tebe taký krutý.

Ponúkam 1.graf https://data.worldbank.org/indicator/NY ... view=chart, máš tu porovnanie ako sa krajinám darí (vypni si LABELy, aby si videl koncové body), mimochodom sme už na úrovni Rumunska, áno počuješ dobre. Rok 2008, keď dobehla zotrvačnosť od Dzurindu sme na 2.mieste z daných krajín. Rok 2020 sme na predposlednom mieste, čiže Fico musel robiť niečo zle a ja ti aj poviem čo, sľuboval konsolidáciu, lebo boli dobré časy ale on všetko prejedol, namiesto investícii, alebo znižovania dlhu nasľuboval vlaky zadarmo, obedy zadarmo, rôzne istoty zadarmo a samozrejme tendre, v ktorých víťazili jeho priatelia samozrejme s nie najnižšími ponukami, ale zato s riešeniami, ktoré boli oproti krajinám v GRAFE nefunkčné a nie zriedka aj 10 krát drahšie.

Ak vieš robiť s grafmi a Excelom, môžeš si to stiahnuť a vyrobiť si aj prehľadnejšie grafy, môžeš si to prepnúť aj do stĺpcového grafu(položka "Bar" na grafe hore a prejsť si aj jednotlivé roky, aby si to videl rok po roku ako sme postupne padali).

Ďalší graf, očakávaná dĺžka života (upozorňujem, že dal som naschvál od roku 1993, pretože pri Pobaltských krajinách je tam nejaký výkyv asi v dôsledku rozpadu ZSSR, takže staršie dáta majú nejakú vadu a nemá zmysel ich takto komparatívne posudzovať a tiež sme sa vtedy osamostatnili). Takže rok 1993 Slovensko 2. miesto, rok 2019 pád na 4.miesto (také Estónsko naopak zo 7. na 2.miesto
https://data.worldbank.org/indicator/SP ... start=1993

ďalší graf je štátny dlh, ten je asi najrukolapnejší.
https://data.oecd.org/gga/general-government-debt.htm (musíš si naklikať 6 krajín a potom dať na FullScreen, by si to videl detailne, ale pre istotu tu vložím aj screenshot, pre tých ktorým by to robilo problém) https://1drv.ms/u/s!AvjD_mFzlH_EieR1l_k ... Q?e=TcwjKt

Ako z grafu vidno, prvé 2 roky sa Slovensko za Dzurindu zadlžilo na 59%(asi vieme prečo, skrytý dlh za Mečiara a následne nutnosť čeliť hromade problémov, najme oddlžiť banky, ktoré sa odvtedy nedostali do problémov, lebo ich neviedli naši ľudia) a následne začal dlh klesať až do roku 2008, kedy vlastne dobehla zotrvačnosť ekonomiky na 35% HDP (a Ficko sa ešte len rozbiehal). Potom síce prišla kríza, keď povedzme sa dá tolerovať aj isté zadlžovanie (veď bolo z čoho, Dzurinda pripravil mäkký vankúš), no po roku cca 2012, kedy ekonomiky vo fáze oživenia začali rásť a takmer všetky krajiny konsolidovali, Fico a jeho banda prejedal, čo sa dalo. Najlepšie to vidno na Česku, kde odpísali za 7 rokov cca 20% dlhu, my sme naopak 2% ešte pridali. Taký Estónci ty konsolidovať nemuseli, pretože ich dlh bol a stále je jeden z najnižších a ako vidno na grafoch, opäť sme nevyužili za Fica dobré časy.

Dalo mi to dosť času, kým som toto všetko spracoval. Mohol by som ísť aj ďalej, ale to nie je o kvantite ale o trendoch a porovnaní sa s krajinami s podobnou štruktúrou. Dáta, ktoré prezentujem pochádzajú z mimo Slovenska a z dôveryhodných zdrojov, aby bola čo najviac zaručená ich objektivita.

A na záver poviem ešte to, že na Dzurindu som nahnevaný najviac, pretože mal potenciál aj ľudí a nevyužil to, tak ako mohol. Osobne si myslím, že keby sa jeho vláda najmä kvôli jeho chybám nerozpadla a voľby by boli namiesto júna v septembri, tak zrejme by dostala aj 3, šancu, lebo práve vtedy sa začalo výrazne zbuierať ovocie jeho reforiem, ktoré nakoniec pozieral Fico, len si veľkú časť z neho uložil do vlastnej špajze. No ak zhodnotím všetky faktory, či chcem či nechcem, za Dzurindu sme sa posunuli najviac. A to nehovorím ja, to hovoria čísla. Howg, prajem pekný vákend
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 05. Feb 2022 11:32

hdp nie je priamo umerny ukazovatel zivotnej urovne a co sa tyka rozvoja len ciastocny. očakávaná dĺžka života tiez nie a ani statny dlh nie je "najrukolapnejsi". v zapadnej europe su ovela viac zadlzene krajiny ktore ale su daleko rozvinutejsie. kym npr. krajiny byvaleho ZSSR ci balkanu mali dlhodobo nizke dlhy ale su daleko menej rozvinute. a k tomu treba povedat ze dlh ma roznu strukturu. nie je jedno ci si poziciavame na 5 rokov alebo 30 rokov, aky je urok atd...toto pre mna nie su argumenty. a hlavne hovoris o raste dlhu a sam nehovoris o kontexte kde je aky dlh historicky, kym ja som cenovu uroven porovnavat s ostatnymi krajinami, hlavne vo V4. tak kto je objektivny ?

o baltiku sme sabavili, ja sa pytam ze ked pocet obyvatelov klesne o brutalnych 20-30 percent co je to za "rozvoj". alebo len pre vyvolene skupiny ktore sa dokazu zamestnat v hi-tech ? neodpovedal si lebo by si musel uznat ze to tam nie je az take dobre ako ukazuju cisla.

A na záver poviem ešte to, že na Dzurindu som nahnevaný najviac, pretože mal potenciál aj ľudí a nevyužil to, tak ako mohol.
aky potencial ? akych ludi ? miklosa a kanika? co take dokazali okrem skrtania ? zaujimave je ze v cesku vedeli ist s dlhom dole, ale pritom maju aj vyssiu zivotnu uroven, viac penazi pre samospravy, lepsie zdravotnictvo, skolstvo aj infrastrukturu, rozvinutejsie male a stredne podnikanie, a chcu si drzat iste strategicke odvetvia pod kontrolou. potom maju vacsie prijmy a mozu sa poskytnut vacsie zdroje socialnej oblasti alebo projektov kde je mensia navratnost alebo dlhodoba navratnost. to je pohlad ktory tu uplne chyba a chybal aj za dzurindu. veci ktore trh nedokaze riesit, uplne typicky priklad su cesty, okolite krajiny ich stavaju aj tam kde nie su intenzity, proste pre lepsiu dostupnost regionov a skratenie cestovneho casu.

za dzurindu sa ozdravili verejne financie, to uznavam. ale po 10 rokoch padu meciara bola 10 percent nzm. to povazujem za uplny fail a este k tomu regionalne rozdiely sa velmi prehlbili. a to dokazuje presne to ze kam nevedel dotiahnut automobilky a ich dodavatelsku siet tam sa ziadny hospodarsky boom nekonal a teda nekonal sa ziadny systematicky rozvoj. a aj to znizenie co bolo bolo z velkej casti sposobene masivnym odchodom zo zahranicia a to najma v tvojho kraja lebo v tom case sa vdaka vstupu do EU otvorili pracovne trhy na zapade. mimochodom ten tvoj graf kde sme 2. v 2008 len dokazuje ze v tom case vdaka 3 masivne investujucim automobilkam pocas globalneho ekonomicke rastu bol skokovy narast hdp. jedinecny a neopakovatelny. to je fakt. k tomu moj nazor ze aj keby dzurindovci pokracovali tak by sme postupne klesali, ale s tym zrejme nesuhlasis.

v skolstve sa neurobilo dokopy nic a ani v zdravotnictve. len mi prosim nepis ze 8 rokov bolo malo. co sa tyka korupcie tak snad pripad gorila je dost jasny. nemusis tomu verit ze sa davali brutalne provizie pri privatizacii velkych podnikov. najvacsia lupez aka kedy bola. takze nie, pre mna smer a fico nie su najlepsi ani som ich na rozdiel od pravice nevolil ani nebudem volit. ale tuto bandu dzurindovcov, hegerovcov a sulikovcov uz neznasam viac ako fica. napokon stran je vela, a vlastne ist volit nie je povinne.....

takze kludne si pis ze grafy a argumenty mam vytrhnute z kontextu, hlavne tie tvoje nedokazuju to co chces nimi dokazat.

a uviedol som svoj nazor ze podla mna vysoke ceny suvisia so zavedenim eura a euro nas pripravilo o konkurencnu vyhodu exportne orientovanej krajiny, ktovie o kolko by bol vyssi rast nebyt eura. zrejme nesuhlasis ale vyvratit to nijako nedokazes. a faktom je ze za dzurindu bolo najvacsie zdrazovanie, vyse 100 percentne zvysenie cien plynu za 3 roky atd...
gallery/image_page.php?album_id=54&image_id=47782
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 05. Feb 2022 14:01

Ak vieš robiť s grafmi a Excelom, môžeš si to stiahnuť a vyrobiť si aj prehľadnejšie grafy, môžeš si to prepnúť aj do stĺpcového grafu(položka "Bar" na grafe hore a prejsť si aj jednotlivé roky, aby si to videl rok po roku ako sme postupne padali).
este k tomuto zase davam do pozornosti oficialne udaje z eurostatu. to je statisticky urad europskej unie tak je to snad dost doveryhodne. ide o tabulku rastov hdp

https://ec.europa.eu/eurostat/databrows ... le?lang=en

spocital som a spriemeroval rast hdp poslednych 11 rokov V4 cize od 2010. vyslo mi cesko 1,75 percent , madarsko 2,1 percent, polsko 3,1 percent a slovensko 2,3 percent. cize nevidim ze sme zaostavali. poslednych 5 rokov cesko 1,62, madarsko 2,36, polsko 3,1 a slovensko 1,38. to uz je horsie.

a ked si pozrieme odhady na 2021 tak vraj cesko 2,4 percent, madarsko az 6,9, polsko az 5,4 a slovensko 3 percenta. kto ako vedel zachranovat ekonomiku resp. ako rychlo ju dokazali otvorit. cela EU vraj 5,2 percent. cize cesko a slovensko podpriemer ale toto je uz vykon tejto vlady.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod svaco » 05. Feb 2022 18:37

Ak je ti lepší Fico ako Dzurinda, OK ja to rešpektujem. Len škoda premárneného času. 12 rokov pri moci, z toho 4 roky úplne sám a 4 roky z lúzrami ako HZDS a SNS, ktorých doslova vysal a vyhadzoval im ministrov a oni boli v pohode, no nehnevaj sa. Veď už len na tomto fóre, ktoré sa týka dialnic je popísaných toľko prešľapov SMERáckej kliky, že ak je pre teba lepší Fico ako Dzurinda tak ja k tomu už nemám čo dodať, asi len, že Štokholmský syndróm sa prejavuje aj v politike).

Pozri sa, dnes je Dzurinda (na ktorého som sám naštvaný) rešpektovaný emeritný politik, rovnako ako Mikloš v normálnych krajinách. Povedz mi, kde je rešpektovaný Fico, ktorý je ešte stále vo výkonnej politike. U Kotlebu, u Uhríka, u Mazureka, vo Vietname, v Bielorusku, či kde vlastne. V Číne. Blaha je podpredseda Smeru, otvor oči, Fico je v takej Žumpe a ty povieš, že Dzurinda je pre teba horší ako Fico. OK rešpektujem, ale zároveň viem s kým mám tu česť.

A k tým Grafom, taký slalom okolo nich robíš, že sa ti čudujem, veď som ti napísal, že porovnávam porovnateľné krajiny, nedal som tam ani Nemecko ani Luxembursko ani Singapur, treba ti to napísať takto explicitne, aby si pochopil o čo mi šlo.

Včera som uviedol 3 grafy, niekoľko dní predtým som dal link ako sa nám pomaly rástli priemerné mzdy oproti porovnateľným krajinám a ty napíšeš: "v skolstve sa neurobilo dokopy nic a ani v zdravotnictve", ale veď to ani za Fica a ten mal o 4 roky viac a tak by sme mohli pokračovať.

Naschvál som ukázal viacero faktorov rozvoja krajiny, a v každom sme za posledných 12 až 14 rokov išli dole v porovnaní s ostatnými krajinami regiónu. O toto mi išlo. Kým za Dzurindu sme dobiehali priemer EU a k Čechom sme sa približovali, za Fica prešľapujeme a Česi sa nám vzďaľujú.

Ide mi len o jedno, aby som ukázal, že kým za Dzurindu boli naše trendy v súlade s trendami regiónu (dokonca sme boli mierne nad priemer) za Fica boli naše trendy podpriemer a to vo viacerých porovnávaných parametroch. Naschvál neporovnávam priamo obdobie Fica a Dzurindu priamo, lebo by si sa ohradil, že to a to, a taká kríza a taký problém a mal by si v mnohom aj pravdu, preto ich porovnávam nepriamo cez viacero krajín s porovnateľnými parametrami (čo je úplne bežný postup, niečo ako Benchmark v investičnej sfére), už fakt neviem ako inak by som zobjektívnil porovnanie.

O vyľudňovaní Pobaltia kľudne hovor, ale je to len jeden parameter, ja hovorím o komplexe parametrov a trend je pre nás bohužiaľ zostupný. To ukazujú grafy nie ja som si vymyslel. Keby grafy ukazovali, že za Fica bolo lepšie, tak by som písal presne naopak ako píšem, lebo čísla nevygumujem, ani nezmením.

Ak neuvedieš nejaké ďalšie nespochybniteľné dáta a čísla, nad ktorými by sa dala viesť vecná diskusia, tak týmto príspevkom končím túto tému s tým, že pre teba je Fico lepší ako Dzurinda, čo rešpektujem, ale na základe vyššie uvedených argumentov nemôžem súhlasiť.

A posledný argument, Dzurinda síce nebol neviniatko, ale nenechal po sebe vyše 100 ľudí, ktorými sa obklopil, a ktorí sú obvinený v trestných veciach ako Búrka, Očistec, Judáš, Dobytkár, Mítnik atď. Tu sa už niektorí tí jeho ľudia priznali, ak ti treba občerstviť pamäť tak Suchoba, Čech, Imrecze, Slobodník, Jankovská, ktorej poďakoval za vynikajúcu robotu atď. t.j. ľudia s priamym alebo nepriamym kontaktom na špičky Smeru a Kováčik ako ŠP je odsúdený a čaká, či odvolací súd potvrdí prvostupňový rozsudok (plus ďalší prokurátori ako Bistrík Palovič, Trnka atď. čakajú na to čo bude). Kočner s ktorým si tykal a mali byty cez stenu dostal tuším 19 rokov a Bašternák jeho biely kôň už ma dokonca 1. vec odsedenú, ale asi nie poslednú. A ty mi potom všetkom povieš, že Dzurinda je horší ako Fico, za ktorého tu rozkvitol organizovaný zločin v štátnych inštitúciách, ktorých zmyslom je práve boj proti tejto forme zločinu.

Neviem ani čo na to povedať, ty si úplne iný vesmír, iný svet, kde platia asi úplne iné pravidlá. Ale nečudujem sa, niekde tí ľudia predsa musia byť, keď sme ako spoločnosť približne rozdelený pol na pol. A tá jedna polovica chce práve to, čo je v normálnom svete neprijateľné, ale hovorí to len tak tíško a nepriamo ako ty. Veď keď s niečím súhlasím poviem to priamo a nahlas a stojím si za tým. Veď poviem, že Fico bol najlepší premiér tejto krajiny a hotovo, na čo sa tu hráme, na skrývačku.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod nevo83 » 05. Feb 2022 21:03

Svaco:
Dzurinda s Miklosom predali vsetko co sa predat dalo... Uzasne naplnili statnu kasu BOLI SME SUPEEER... Prosim povedz nam preco usli z Ukrajiny...
ono to tak byva, ze tí ktorí odmietaju predaj alebo podvolenie sa ,,gigantom,, sa stavaju nepopularnymi.. Geopolitika nepozna nestrannost... Fico to nepochopil a dopadol ako dopadol..

Ano suhlasim, s tym ze partaj okolo Fica kradla v domienke ze bude moct stale...Ale ako povedal kedysi Marhula: Platil som vsetkych.. sdl, sdku,kdh, hzds...

Ze zatvaraju ludi okolo Fica ?? Nuz OLANO porusilo ,,nase tradicie,, nezvatvarania predchodcov... Myslis ze SDKU nemohlo zatvarat ludi z HZDS, SMER zatvarat SDKU...atd ??
Nuz po navrate Fica bude zatvarat ludi z OLANO a bude sa kvikat...
Ze Kocner ... Nuz Kocner bol v smotanke vkuse, zabudol si ze BIZNIS zacinal s Miskom Kovacom ?? boriskom atd.. BA je jedna vacsia dedina kde sa ludia v politike a biznise navzajom poznaju... Ja sa smejem ked citam ze niekto niekde ma spoluziaka..
Neviem ci mas vysku alebo kedy si si ju spravil, ale za mojich cias koncilo v rocniku cca 80ludi a poznal si ich vsetkych + 1/2 z rocnika pred tebou alebo o rok mladsich..
Pentacke kone z gorily su spat dokonca z udernej patky FNM je jeden dokonca MINISTER..
A tato banda je tu 2r a dohana ,,svinacinami,, Ficiaka svetelnou rychlost a to mozu dakovat ze SME,AKTUALITY,N-ko ich hajzloviny riesia tak z 1/4 ked to uz presiahne medze..
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 05. Feb 2022 22:32

pre mna nie je lepsi fico ako dzurinda. pre mna su obaja nanichodnici. tvoje dalsie vylevy nema zmysel komentovat. tvoj cierno-biely pohlad ta pevne drzi. zevraj "tim" beblavy, miklos, este si zabudol kanika, palacku, prokopovica, atd. :lol: a este ruska, malcharka a hascaka a celu pentu co brala provizie z privatizacie. precitaj si gorilu.

aj ja som porovnal porovnatelne krajiny a ich hospodarsky vykon ta poslednych 5resp. 10 rokov. je to porovnatelne tak neviem aky mas problem. a to tvrdim ze dzurindove euro nas brdzi, lebo predrazuje pracu. a mame zase v porovnani so susedmi vysoke ceny co znizuje zivotnu uroven. ty tu riesis trendy spred 15 rokov ale okolnosti sa zmenili tak neviem co cakas kazdorocny rast 7 percent ? odkial by sa vzal, automobila do kazdeho druheho okresu ?

potom si zacal nieco o ekonomike s vysokou pridanou hodnotou lebo cesko a poblati, tak pisem ze cesko bolo historicky vyspelejsie a super pobaltie zazilo exodus ludi. takze zase si netrafil aj tak to neuznas. ked z 3,7 milionovej krajiny sa za 20 rokov stane 2,8 milionova krajina tak o akych "komplexnych ukazovateloch" sa chces este bavit ?????

ty tu ukazujes rozne (a nezmyselne) rozvojove faktory krajin len take zasadne ako je nezamestnanost si neukazal, nehodi sa to do teorie lebo este aj na konci druhej vlady dzurindu tu bola otrasna situacia. a ano, v skolstve a zdravotnicte sa neurobilo nic. ano ani za smerakov. ale ja sa pytam preco sa neurobilo nic za dzurindu ked ho povazujes za lepsieho? zial nenasiel som oficialny graf pre V4 ale aspon nejaka ceska bakalarska praca, cize aj po druhej vlade dzurindu v 2007-8 sme mali najvyssiu nezamestnanost vo V4. a dodnes to tak je ale trend poklesu tam bol, takze nepises pravdu ked tvrdis ze posledne roky su nase trendy podpriemer, v tomto urcite nie. nie je to oficialny zdroj ale nemam dovod mu neverit, strana 31.
https://is.ambis.cz/th/rk0cr/BP_MASKOVA ... ICH_V4.pdf

na mzdy si dal nejaky link ? si pamatam ten z wikipedie na hdp podla zdrojov svetovej banky, imf a este cia. ale na hdp tu mame eurostat a na platy si napisal prispevok viewtopic.php?p=246418#p246418 s nejakymi dolarmi, ktovie odkial a akymi prepoctami.

Akokolvek som nastvany na Dzurindu, musim priznak bohuzial, ze lepsie obdobie sme vo svojej samostatnosti nemali a nebyt jeho necelych 8 rokov pri kormidle, sme dnes mozno tam kde je MExico }ak vobec). Hlavne ak si uvedomime, v akom stave prebral krajinu Dzurinda po Meciarovi a v akom Fico po Dzurindovi.
len vies po meciarovi bola latka tak nizko ze by ju preskocil kazdy. napokon prva vlada dzurindu bola bola siroka koalicia aj s sdl a strana dalsieho byvaleho vysokopostaveneho komunistu schustera. takze konsolidacia nebola len dzurindova zasluha, a musela sa urobit aby stat neskrachoval. v momente ked meciar padol bolo jasne ze ideme do EU.

ako spolocnost nie sme rozdeleny pol na pol. to co uvadzas ty je nazor tak 20 percent. volici sas, olano a kaviaren ps. volby 2010 a 2020 boli cisto protestne volby a volici velmi rychlo vytriezveli. ze fico vie oblbnut ludi je fakt. ale ze kaviarnici a spol. su nemohucnici je len a len ich handicap.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 05. Feb 2022 22:45

este si zabudol na kocnerovho kamarata sulika....a mas pravdu, samozrejme ze ked dzurinda vo vsetkom vyhovel gigantom tak mu dali trafiku niekde v bruseli. a dodam este ze prijmy z privatizacie mali ist na financovanie dochodkov po vytvoreni druheho piliera. tam malo ist az 9 percent co bola suma ktora vo vyspelej zapadnej europe nema obdobu. samozrejme za par rokov sa zistilo ze je to neudrzatelny stav tak sa to zredukovalo na polovicu. a uz bolo zle.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod svaco » 05. Feb 2022 23:36

Nedá sa reagovať na všetko, lebo mám aj inú prácu.
Devil ten link na mzdy, čo ti chýba je tu (ak si myslíš, že si čísla cuciam z prsta. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... erage_wage)

Nevo, keď na mna ideš s tým, že nevieš či mám výšku (už len to svedčí o tom ako asi statusovo posudzuješ ľudí). Čiže keď mám výšku OK berieš ma a keď nie tak som nímand. Vieš že by som chcel byť radšej nímand typu Gates, Jobs atď. kopec dnešných miliardárov, ako nejaký nafúkanec zo Slovenska. Ale nemusíš sa báť, výšku mám a končil som v polovici 90-tych rokov keď sa ešte tituly nerozdávali nerozdávali a písali sme diplomovku na T602 (asi budeš vedieť čo myslím) a dokonca mám titul z tech. VŠ, ak by si ma náhodou podceňoval, že z nejakej humanitky.

V zásade je to smutné, kam táto diskusia dospela, a keď chcete mať posledné slovo OK už nemám chuť reagovať na tie žvásty a tendenčné komentáre. Ja ti nemám problém devil uznať, že v nezamestnanosti sme na tom zhruba trendovo rovnako ako ostatné štáty V4 a ani to nespochybňujem, ale je to len jeden parameter z mnohých. V ostatných to bohužiaľ také dobré nie je.

Argumenty, že sa to tu rozpredalo, veď chvála Bohu, nič iné by som ani neurobil, mali sme tu Mečiara a ten to rozdával vlastným, potom sme ratovali VSŽ aby 20 tisíc ľudí neskončilo na ulici a ďalšie podniky veľmi podobné až na pár výnimiek ako Slovnaft (ale tých bolo ako šafranu).

Opakujem, že otázka znela veľmi jednoducho: Mečiar, Dzurinda alebo Fico. A buď na jednoduchú otázku odpovedať viem, alebo nie.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Viktorius » 06. Feb 2022 01:38

"Akokolvek som nastvany na Dzurindu, musim priznak bohuzial, ze lepsie obdobie sme vo svojej samostatnosti nemali a nebyt jeho necelych 8 rokov pri kormidle, sme dnes mozno tam kde je MExico }ak vobec). Hlavne ak si uvedomime, v akom stave prebral krajinu Dzurinda po Meciarovi a v akom Fico po Dzurindovi."

Meciar 1998 - 1999 najvyssia rozostavanost dialnic a rychlociest v celej historii SR, toto zdedil Dzurinda...pisete tu politicke bludy, ktorym nerozumiete. Do EU sme vstupili s holymi zadkami a aby toho nebolo malo, mali sme postupne utlmit - odstavit nasu krasnu jadrovu energiu, hospodarstvo sme premenili na import lidl, kaufland, tesco a billa, skokovo sme sa prepadli a prepadavame od zivotnej urovne v rokoch 90-99. V tychto rokoch bezny udrzbar, pastier, skladnik si dokazal postavit 2-generacny dom (ked nie dva + obrovska statna dotacia), zalozit rodinu a vychovat bez problemov 2 deti. Skuste to dnes, postavte si prosim 2-generacny dom 240m podlahova plocha a pre mna za mna budte elektrikar. A nech mi este niekto povie, aka je tu dnes zivotna uroven, a ako sa zle prezle zilo za Meciara.

PS: Dialnice sme nestavali z EU fondov, nemali sme korekcie, ani nam nic neprepadlo. Dakujem.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 06. Feb 2022 10:31

tak dakujem. ja som nasiel zase toto. ked si pozries aj moj link co je iba do 2017 tak vidis ze to zaostavanie v platoch je zalezitost skor poslednych rokov pred pandemiou 2018 a 2019. smeraci vladli s prestavkou 12 rokov ale az zrovna na konci zaostavame, tak to je velmi zaujimave. takze je to aj pravda co pises len zase nie tak ze tu posledne desatrocie pernamentne padame. nie je to tak ani pri platoch ani pri nezamestnanosti. su tu iste danosti a vychodiskove pozicie. to dobiehanie cechov je taka vecna mantra len si nemyslim ze to je realne. na to treba inu skladbu ekonomiky, znizit regionalne rozdiely a mat stat ktory vie aj rozdavat a investovat do buducnosti. tak ako cesi. len toto z tvojich prispevkov nevyplyva. skor klasicke liberalne, trh nech vyriesi atd...aspon mam taky pocit.

a tomu pobaltiu sme si povedali a este dodam ze take "pobaltie" co sa tyka masivneho odchodu do zahranica mame aj u nas a vola sa presovsky kraj, tak isto mas zrejme problem uznat ze mame najvyssie ceny vo V4. asi aj "tvoj" premier co tara nezmysly ze ake super opatrenia sme urobili a vsetkych predbehli. potom pride fico a urobi divadielko s nakupmi zazahranici a zase mu pribudnu percenta. takze ked sa vrati tak to len a len vina tychto hlupakov a neschopakov hegerovcov a sulikovcov.

https://www.statistikaamy.cz/2018/10/17 ... is-nelisi/

ved ja chapem ze sa predali podiely ale zase okolite staty to nerobili stylom vsetko predat jednemu akoze strategickemu investorovi ale mozno pocastiach s tym ze rozhodovanie si nechali. dnes je dokonca tendencia skupovat naspat.

ta tvoja otazka takto nestoji. inac odpoved je prepac, ale ani jeden lebo voci vsetkym su tak velke vyhrady ze sa neda vybrat mensie zlo.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod svaco » 06. Feb 2022 11:28

Viktorius napísal:"Meciar 1998 - 1999 najvyssia rozostavanost dialnic a rychlociest v celej historii SR, toto zdedil Dzurinda...pisete tu politicke bludy, ktorym nerozumiete. Do EU sme vstupili s holymi zadkami a aby toho nebolo malo, mali sme postupne utlmit - odstavit nasu krasnu jadrovu energiu, hospodarstvo sme premenili na import lidl, kaufland, tesco a billa, skokovo sme sa prepadli a prepadavame od zivotnej urovne v rokoch 90-99. V tychto rokoch bezny udrzbar, pastier, skladnik si dokazal postavit 2-generacny dom (ked nie dva + obrovska statna dotacia), zalozit rodinu a vychovat bez problemov 2 deti. Skuste to dnes, postavte si prosim 2-generacny dom 240m podlahova plocha a pre mna za mna budte elektrikar. A nech mi este niekto povie, aka je tu dnes zivotna uroven, a ako sa zle prezle zilo za Meciara.

PS: Dialnice sme nestavali z EU fondov, nemali sme korekcie, ani nam nic neprepadlo. Dakujem.


Na tento príspevok ani nie je potrebné reagovať. Je to super, keď sám pisateľ urobí prácu za vás a keď jeho argumenty proti Vám sú zároveň argumenty proti nemu samotnému. Tomu sa hovorí hlboká neznalosť a popretie seba samého. Ale niekomu asi chýbajú postavičky ako Cuper, Kramplová, Jureňu v maštali (to bolo fakt dobré), Lexa a Hudek, vyšetrovateľ Číž, kt. namiesto aby vyšetroval tak zahladzoval, Rezešov kindermanagemement, Smerekova dcéra ktorá mala autonehodu tuším so smrteľným následkom v druhom aute a namiesto jej vyšetrovania ju rodina odlifrovala do USA, aby nebola na očiach a ďalších 100 obskúrnych postavičiek, ktorých by som nemal problém z fleku vymenovať! spolu s ich príbehmi, z kt. niektoré sú smiešne ako Cuperovo orešanské vínko pri autonehode, ale z niektorých až mrazí ako keď výbuch auta Mečiarko nazýval samovznietením a únos samoúnosom, len si v tom treba predstaviť seba alebo svoje deti. Ja viem z cudzieho krv netečie.

A ešte si zabudol Viktorius dodať, že Šani Rezeš sľuboval diaľnicu BA - KE v roku 2005 a ty tomu asi aj doteraz veríš, veď to vysoké tempo výstavby za Mečiara ako ho spomínaš nemohlo predsa skončiť inak ako týmto splneným sľubom, škoda len, že nedostali šancu dokončiť, čo tak pompézne začali. Dnes o tom musí rozprávať svojim potomkom určite aj Claudia Schiferová, že aké bláznovstvá v živote zažila a ako ľahko prišla k svojmu honoráru.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod nevo83 » 06. Feb 2022 12:42

Svaco:

Nie nebolo to o tom ci mas Titul alebo nie. To bol priklad k spoluziakom.. Sam uznaj ze v politike nemas ludi bez VS- normalnej.. Ano viem da sa klesnut aj na Vs typu Sladkovicovo, Skalica..VS nie je patent na rozum to beriem..


K VSZ Ti mozem kludne rozpisat par veci a nie tie keci ktore sa tu obmielaju ale fakty a pozadie co sa realne dialo a hlavne preco..
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 06. Feb 2022 12:59

Napis.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod zakaznik » 06. Feb 2022 15:26

Môj názor na tento región je, že hneď ako tí dnešní prišli k moci, mali začať chystať D1 cez PPP až po hranicu vrátane tunela. Keby mal tento zaostalý región spojené dve najväčšie mestá Košice a Užhorod, mohol byť pripravený na súkromné investície.

Keby sa tak stalo, tak by sme si Šašoviča mohli zapamätať aj inak ako len, že rozeeebal neuveriteľné peniaze na špáranie v nose. Ak niekde môžu pomôcť cesty k rozvoju, tak je to práve tu. Spojenie na západ cez Budapešť je už takmer hotové.

Nemal som od tých komediantov žiadne očakávania. Ale aspoň by mohli povedať, že v niečom sú predsalen lepší než Fizzo, ktorý tvrdil, že tu nič nie je.
zakaznik
diskutujúci
 
Príspevky: 136
Obrázky: 2
Založený: 23. Nov 2008 11:06

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod svaco » 06. Feb 2022 17:59

Mne by po skúsenostiach za uplynulé 2 roky úplne stačilo, keby si OČTK splnili svoju misiu a pánov R.F., R.K, strapatý, maznák atď. odviedli tam kam patria, aby už nezamorovali politické ovzdušie, ale je tu stále 363 a GP už pozametal Vietnamca, pustil toho, kt. dostal od Brucha SMS-ku, že sa pracuje na odje..ní čuráka (slovom Kuciaka) a neurobil nič, lebo mu to vyhovovalo a tiež Zorro pomstiteľ už dostal mimosúdnu amnestiu na niekoľko svojich skutkov a neboli jediný. Myslím, že v dnešnej situácii, by bol aj pán Čižnár lepším GP ako ten, čo podpisuje zmluvy s ľuďmi so sankčných zoznamov EU o tom ako budeme spolu potierať kyber kriminalitu, ktorú priamo pácha tá krajina, s kt. sme tú zmluvu podpísali. To ako keby s Josefom Mengelem sme podpísali zmluvu o ocharne ľudských práv.

Sme čarovná krajina, máme vo funkciách ľudí, ktorí sú buď neschopní (ako napr. MAtelko) alebo takých ktorí sú schopní všetkého (ako napr. GP, Kali a spol. atď.), alebo ktorí sú kombináciou oboch týchto atribútov.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod jarino » 06. Feb 2022 18:42

devil napísal:
O akých konkrétnych vedľajších dosahoch hovoríš?

Ja plne rozumiem tým argumentom o vedľajších dosahoch, ale za týchto okolností to podľa mňa neobstojí.
podla teba nestoji, podl inych stoji.

Vec názoru.
Určite by to bola poľahčujúca okolnosť, ak by sa to stalo iba raz.
NDS opakovane porušovala zákon, t.j. vedľajších dosahov si boli veľmi dobre vedomí. Rozhodne sa dalo tomu predísť zákonným konaním NDS.

devil napísal:
Teraz idú ceny dosť hore (pekne to vidno v obchodoch), ale to určite neznamená, že to musí byť zákonite x násobne drahšie. Ak ma pamäť neklame, tak 10% nárast by pri tomto projekte s jeho benefitmi neurobil dokopy nič zásadné.
Podpis Zmluvy s uchádzačom, ktorého ponuka je vyššia ako PHZ nie je porušenie zákona o VO.

Teraz idú ceny dosť hore (pekne to vidno v obchodoch), ale to určite neznamená, že to musí byť zákonite x násobne drahšie. Ak ma pamäť neklame, tak 10% nárast by pri tomto projekte s jeho benefitmi neurobil dokopy nič zásadné.
aka benevolencia pri milionoch navyse. ale 2 slova su problem....

Áno, tie dve slová sú problém...
Žiadne zľahčovanie nepomôže.

devil napísal:
Reputácia ÚVO v Bruseli. Toho riaditeľa si si vymyslel ty sám...
chúďa UVO....skorumpovane PPA malo aku reputaciu ze ich znovu akreditovali.

PPA akreditovalo príslušné ministerstvo za značnej nevôle EK.
To neznamená, že všetko je úplne v poriadku, ako sa snažíš naznačiť.

devil napísal:
Lebo platiť pokuty skrátka problémom je.
ako pre koho, pred casom nadnarodna velka zapadna firma tu vyrabala aj bez prislusneho povolenia, tak zaplatila pokutu a vyrabala dalej.

Hneď v prvej vete si si odpovedal...
Nadnárodná západná firma si zrejme spočítala, že sa im to vyplatí aj s nejakou pokutou.
Štát si nič také nespočítal a po programovom období 2007-2013 musel vrátiť peniaze bez toho, aby ich mohol opakovane použiť, t.j. štátu sa to neoplatilo. Tak sa zaviedol viacnásobný kontrolný mechanizmus, ktorý bol za Erseka zjavne obchádzaný... Ak by k obchádzaniu nedochádzalo, problém by nastal už oveľa skôr.
MDV SR ale nebolo jediné, aj MF SR s IT zákazkami obchádzalo zákonné povinnosti.

devil napísal:
V čom je prax iná? Že ak štát bude sanovať korekcie, tak nebude na ďalšie projekty?
to je take miklosovske/matovicovske. proste zvast, stat ma na to na co chce mat.

Áno, štát má na to, na čo chce mať.
Teoreticky. Prakticky ani nie.
Ak bude za Prešov 100% korekcia, tak reálne bude hroziť nevyčerpanie peňazí. A v takom prípade NDS tie peniaze budú chýbať na prípravu/výstavbu niekde inde.

Akurát neviem prečo by to malo byť Matovičovské... Píšeš jak keby za éry Kažimíra/ten druhý nespomínam si ako sa volá išlo na diaľnice dva krát toľko peňazí...
No nešlo. Za Érseka mal rozpočet NDS na investície klesajúcu tendenciu... Z roku 2016 na úrovni 664 mil. eur klesol na 427 mil eur. v roku 2020.
Však na prípravu projektov sa dalo viac v roku 2012 než v roku 2020... V roku 2019 sa dalo len o milión viac než v roku 2012.

devil napísal:
Podľa výročnej správy NDS bolo v roku 2020
... ja som napisal za erseka a okolo 150km....ano spocital som to v case ked bola rozostavanost najvyssia.

D4/R7 59 km, CA 6 km, hp-ll-ds 25 km, hub-iva 15 km, JZO PO 8 km, bud-bid 14 km, SO PO I. 4 km, myt-tom 13,5 km. a konkretne koncom roka 2019. a teda presnejsie 144,5 km. to snad mozeme nazvat okolo 150 km. do toho som nezapocital 9 km kri-myt pretoze to sa podpisalo az v 2020.

OK.
Ja sa síce s tým nestotožňujem, lebo to bola "rozostavanosť" na papieri, ale áno, v 2019 to pri čísle 150 bolo.

devil napísal:
Potom si ale nemohol napočítať Doležalovi nulu.
to urcite nemozeme. mozeme ale konstatovat ze za dolezala sa k 150 km ani nepriblizime. ale co je horsie je to co je ze rozostavane ma koncit niekedy v 2023 alebo skor 2024. cize na svojho nastupcu zanecha mozno nulu rozostavanach km alebo nejake smiesne cislo.

Za Doležala sa k 150 km nepriblížime ani náhodou, no o to viac je zaujímavejšie, že zrejme do diaľnic pôjde viac peňazí ako za Érseka.
Za Érseka sa "stavalo" viac kilometrov iba za cenu toho, že časť sa vôbec v skutočnosti nestavala a časť sa bude platiť najbližších 30 rokov.

Všetci nadávajú na harmonogram ale keby vzali kalkulačky a porovnali to s výročnými správami NDS spred roka 2020 vrátane, tak by si uvedomili, že ten harmonogram je na najbližšie roky docela štedrý...
Keby Doležalovi nekrachli Košice a Prešov, tak naposledy viac peňazí na výstavbu diaľnic išlo v roku 2015.

Čo sa týka rozostavaných diaľnic, ktoré zanechá Doležal nasledovníkovi, tak to bude určite skromnejšie...
Súvisí to so slabou prípravou za Erseka, ktorá pokračuje v podstate doteraz.
D3 a R4 od Kapušian nie sú za tie roky vôbec ale vôbec pripravené.
V podstate Doležalovi zostala iba R2...
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod zakaznik » 06. Feb 2022 22:58

GP nemôže za vaše posrané životy. :D Igorkova vláda chvíľu šetrila, keď jej horelo pod zadkom a na rok 2022 zas zvyšuje výdavky. Podstatné je, kto zoštíhli štát a nasmeruje voľné zdroje do investícií. A táto vláda to nebude. Zdá sa, že Matelko je schopný vyplytvať viac, než bol Hranol schopný ukradnúť.
zakaznik
diskutujúci
 
Príspevky: 136
Obrázky: 2
Založený: 23. Nov 2008 11:06

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 06. Feb 2022 23:56

Áno, tie dve slová sú problém...
Žiadne zľahčovanie nepomôže.
ale potom je system zly.

PPA akreditovalo príslušné ministerstvo za značnej nevôle EK.
To neznamená, že všetko je úplne v poriadku, ako sa snažíš naznačiť.
ja sa snazim naznacit ze dolezite bolo zakreditovat aby prisli peniaze. vola-nevola alebo reputacia su evidentne druhorade. a hlivak si teda buduje karieru.

Ak bude za Prešov 100% korekcia, tak reálne bude hroziť nevyčerpanie peňazí. A v takom prípade NDS tie peniaze budú chýbať na prípravu/výstavbu niekde inde.
nebudu. zaplati sa na ukor deficitu lebo sa bude musiet.

No nešlo. Za Érseka mal rozpočet NDS na investície klesajúcu tendenciu... Z roku 2016 na úrovni 664 mil. eur klesol na 427 mil eur. v roku 2020.
ale to nie zasluhatejto vlady, krivan-mytna sa len rozbieha, presov R4 zacali az v 2019. za dolezala su mozno vacsie rozpocty lebo tieto projekty zdedil. aj tak sa "akcelerovat" vystavba.

Čo sa týka rozostavaných diaľnic, ktoré zanechá Doležal nasledovníkovi, tak to bude určite skromnejšie...
Súvisí to so slabou prípravou za Erseka, ktorá pokračuje v podstate doteraz.
D3 a R4 od Kapušian nie sú za tie roky vôbec ale vôbec pripravené.
V podstate Doležalovi zostala iba R2...
iba ? ake skromnejsie ? dolezal stale moze spustit obchvaty KE I. aj II. a PO II. a potom aj R2 pri RS. to je 45 km. k tomu rozsirovanie 3 km pri BA spolu s krizovatkou. uz spustil R3 co zacal tendrovat ersek. to akoze cca 50 km/minister je menej ako sme tu mali ?? pokial toto nebude aj pri zvysovani rozpoctov tato vlada zastavi dialnice v case ked bude koncit.

na viac usekov R4 dolezalovi aj tak nedaju peniaze. a na D3 som velmi zvedavy ako pomozeprivadzac. lieskovec-oscadnica je jestvujuci fakticky poloprofil.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod vladik67 » 07. Feb 2022 09:23

jarino 06. Feb 2022 19:42 napísal:
devil napísal:
Teraz idú ceny dosť hore (pekne to vidno v obchodoch), ale to určite neznamená, že to musí byť zákonite x násobne drahšie. Ak ma pamäť neklame, tak 10% nárast by pri tomto projekte s jeho benefitmi neurobil dokopy nič zásadné.
Podpis Zmluvy s uchádzačom, ktorého ponuka je vyššia ako PHZ nie je porušenie zákona o VO.
Teraz idú ceny dosť hore (pekne to vidno v obchodoch), ale to určite neznamená, že to musí byť zákonite x násobne drahšie. Ak ma pamäť neklame, tak 10% nárast by pri tomto projekte s jeho benefitmi neurobil dokopy nič zásadné.
aka benevolencia pri milionoch navyse. ale 2 slova su problem....

jarino napísal: Áno, tie dve slová sú problém...
Žiadne zľahčovanie nepomôže.


Jarino, sám potvrdzuješ, že nemožnosť výstavby je len na základe dvoch slov. Tu ide o to, že bolo zrušené VO, lebo to NDS pretláča cez EU fondy a tam sú dôležité tie dve slovíčka. No ak to nepôjde z EU fondov, lebo teoreticky sa to už z hľadiska časového harmonogramu nedá stihnúť, tak vďaka zrušeniu rozhodnutia o VO vydaného UVO sa výstavba môže začať hneď po právoplatnosti zrušenia rozhodnutia z rozpočtu SR a nebudú žiadne straty pre SR akurát navýšenie rozpočtu. Je to jednoducho politická hra kto s koho. Takto sa terajší politici vo vláde vydierajú pre svoj úžitok a nie pre úžitok všetkých, ako to bolo aj v minulosti pri nejednotnej vláde pozostávajúcej z viac strán.

devil napísal:
Lebo platiť pokuty skrátka problémom je.
ako pre koho, pred casom nadnarodna velka zapadna firma tu vyrabala aj bez prislusneho povolenia, tak zaplatila pokutu a vyrabala dalej.
jarino napísal:Hneď v prvej vete si si odpovedal...
Nadnárodná západná firma si zrejme spočítala, že sa im to vyplatí aj s nejakou pokutou.
Štát si nič také nespočítal a po programovom období 2007-2013 musel vrátiť peniaze bez toho, aby ich mohol opakovane použiť, t.j. štátu sa to neoplatilo. Tak sa zaviedol viacnásobný kontrolný mechanizmus, ktorý bol za Erseka zjavne obchádzaný... Ak by k obchádzaniu nedochádzalo, problém by nastal už oveľa skôr.
MDV SR ale nebolo jediné, aj MF SR s IT zákazkami obchádzalo zákonné povinnosti.

devil napísal:
V čom je prax iná? Že ak štát bude sanovať korekcie, tak nebude na ďalšie projekty?
to je take miklosovske/matovicovske. proste zvast, stat ma na to na co chce mat.
jarino napísal:Áno, štát má na to, na čo chce mať.
Teoreticky. Prakticky ani nie.
Ak bude za Prešov 100% korekcia, tak reálne bude hroziť nevyčerpanie peňazí. A v takom prípade NDS tie peniaze budú chýbať na prípravu/výstavbu niekde inde.
Akurát neviem prečo by to malo byť Matovičovské... Píšeš jak keby za éry Kažimíra/ten druhý nespomínam si ako sa volá išlo na diaľnice dva krát toľko peňazí...
No nešlo. Za Érseka mal rozpočet NDS na investície klesajúcu tendenciu... Z roku 2016 na úrovni 664 mil. eur klesol na 427 mil eur. v roku 2020.
Však na prípravu projektov sa dalo viac v roku 2012 než v roku 2020... V roku 2019 sa dalo len o milión viac než v roku 2012.


Takže z Jarinovho príspevku vyplýva a schvaľuje to, že štát má na to, na čo chce mať, teoreticky áno a prakticky nie. To, že peniaze nebudú vyplatené za výstavbu stavebného diela je v poriadku, ale to, že na jej predošlú prípravu boli vynaložené financie EU, to je v poriadku? Čo by bolo, ak by si EU uplatnila vrátenie financií aj za tieto úkony, keďže finálna výstavba sa nakoniec nefinancovala z fondov EU. Neboli by to žiadne finančné škody? Sám si aj odpoviem špekulatívne, právne neprevereným tvrdením. Možno ide o financovanie dielčich úkonov a asi je to dovolené. No, ale ak nezačala výstavba a prepadli z hľadiska času či už EIA, alebo iné štúdie financované z EU, tak nech korekcie robia aj v tomto prípade. Alebo z cudzieho krv netečie a prečo by sa to neprefinancovala príprava a všetko čo s tým súvisí aj viac krát?

Budem sa opakovať. Už v terajšom rozhodnutí Rady UVO môže bheje to nefinancovateľné z fondov EU, lebo chýbajú dve slová, ale z rozpočtu áno, lebo nikto sa nesťažoval na vyhodnotenie VO a domnienky sa nedajú brať do úvahy. A že sú zodpovední za svoje pochybenia v konaní či už z jednej strany (NDS), tak aj druhej strany (UVO) je jasné, keďže tri roky sa čakalo, aby bola sabotovaná výstavba až teraz.
Výsledok po dohode politických špičiek a vôle konať v prospech všetkých môže byť taký, že zruší sa rozhodnutie UVO, nebude sa stavať s fondov EU a financie sa ešte rýchlo ich presunú tam, kde bude možne ich preplatiť a výstavba úseku, ktorého sa týka správne konanie bude financované štátom z rozpočtu. A pre tých úradníkov, ktorí rozhodovali o tom takto, a figuruje podpis, nech je vyvodený právny postih, len je ťažko dokázať úmyselne konanie.
vladik67
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 596
Obrázky: 111
Založený: 02. Jan 2011 10:34

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 07. Feb 2022 09:46

ono ked sato da financovat z eurofondov tak preco je problem zaplatit pokutu ked ide o relativne nizku sumu ? pokial sa to nebude financovat z eurofondov a tie sa presunu tak preco je problem aby tento lacny usek zafinancoval stat ?
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod marekjahoda » 07. Feb 2022 10:17

Zdravim.
Mohol by to tu prosim niekto zmoderovat? Kto tu ma citat tieto dristy? Sme na 40tej strane a stavba este ani nezacala. To sa potom necudujem ze maju thready 140 stran ked je 100 takychto chorych vyplodov.
@aquila
marekjahoda
návštevník
 
Príspevky: 11
Založený: 29. Mar 2021 13:47

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Pacho » 07. Feb 2022 11:36

presne tak, zasa sra čiek na 5stran. Pomaly uplynie čas na odvolanie , nemá niekto neakú info??. či to bude na čas........
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 129
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Viktorius » 07. Feb 2022 15:53

Zrejme je každý z toho nervózny...

NDS minulý týžden vyhlásila VO na stavebný dozor, veria si, majú plnú podporu zahraničných špecialistov a zrejme aj samotnej EÚ komisie. Vďaka neprimeranému harmonogramu a nečinnosti NDS od začiatku volebného obdobia nevieme-nestihneme tieto prostriedky alokovať na iné projekty a v prípade negatívneho rozhodnutia rady pre VO prídeme o milióny.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R2

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.