R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľšany)

Trenčín (križovatka s D1) – Prievidza – Žiar nad Hronom – v peáži s R1 – Zvolen – Lučenec – Rimavská Sobota – Rožňava – Košice – križovatka s D1

Moderátor: Moderátori

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod aquila » 10. Jan 2022 12:56

aby nebol Dolezal prekvapney, ked takto doslova nasrala a krivo pospinil UVO, ze budu pri dalsich tendroch ozaj ludia z UVO postupovat velmi striktne podla zakona a potom si neskrtne a bohuzial ani my.

ale zase za mna ,radsej nech sa tento bordel cim skor precisti, aj za cenu zdrzani. lebo toto je ozaj za ciarou
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod jarino » 10. Jan 2022 13:10

Doležal by sa mal konečne spamätať...
Keď je taký super manažér tak by si mal byť vedomý, že od istého obdobia za tieto problémy prebral zodpovednosť. To znamená, že nie všade by ho za takéto zásadné prehliadanie pochybení za 150 milionov eur trpeli, t.j. dostal by kopanec do zadku.

Jeho reči o tom, že či má kontrolovať všetky tendre sú absolútne neadekvátne až hlúpe. Už len zdravý rozum hovorí, že stačilo by skontrolovať VO veľkých projektov, ktorých krach ohrozí čerpanie eurofondov.

Najmä po tomto nie je o čom diskutovať:
Audit Európskej komisie z času predkladania ponúk v súťaži podľa Hliváka tiež povedal, že ak je vyžadovaný FIDIC bez uvedenia slova ekvivalentný, „tak sa to považuje za diskrimináciu, ide o porušenie s vplyvom na výsledkom (súťaže)“.

Paradoxne ŽSR s týmto problém nemajú.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod DrX » 10. Jan 2022 16:34

No, podla tohto clanku viewtopic.php?f=35&t=25964 su na UVO teda riadne mimo realitu:
"Realizácia tejto stavby financovanej z eurofondov aj napriek pochybeniam vo verejnom obstarávaní by podľa Hliváka predstavovala riziko korekcií vo výške od 7 do 34 miliónov eur (5 až 25 percent z celkovej ceny) i ďalších pokút."
Cize v najhorsom stat doplati 34mil EUR, zatialco ak sa to bude sutazit odznova, tak sutaz urcite vyjde drahsia, bez ohladu na ekonomicke dosledky toho, ze ta cesta sa opozdi minimalne o 2-3 roky. Cize jednoznacne je pre stat vyhodnejsie dnes to stavat, nie je co riesit.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod EmBe » 10. Jan 2022 17:23

Reakcia ministra na vyjadrenia predsedu ÚVO:
https://fb.watch/as5GXVAnjg/
Obrázok používateľa
EmBe
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2260
Založený: 24. Jan 2010 20:33
Bydlisko: ZA/ZV/ZM

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod IDV » 10. Jan 2022 17:31

most VSS - most europskeho vyznamu ostane legendou este par rokov tak to vyzera
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod cepheus » 11. Jan 2022 00:11

tentokrat suhlasim s DrX a ministrom,jednoznacne podstatne lacnejsia volba pre stat aj s pokutou a korekciami, za mna tiez jednoznacne staviat bez debat! hoci sa porusia stanovy (pri useku Krivan-Mytna sa stalo to iste,tie iste chyby vo VO a tam UVO bolo ticho a drzalo klapacku,pri obchvate Kosic uz "zrazu" nie ,zaujimave-mne to smrdi ucelovostou alebo zeby UVO bolo pod ficovou vladou krotky baranok? a pocuvali a museli drzat jazyk za zubami lebo sudruh natvrdo nakazal mlcat?..mozno im-UVO aj nieco z toho od fica kvaplo?) takze ako vo videu MD povedal , zaplatit pokutu+vsetky sankcie a basta.
cepheus
diskutujúci
 
Príspevky: 163
Obrázky: 7
Založený: 30. Dec 2021 23:31

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod jarino » 11. Jan 2022 01:14

Keď tak veľmi chce pán minister stavať, tak mu nič nebránilo vydať pokyn, nech to jeho nominanti podpíšu bez kontroly ÚVO.
Jááááj, to by porušili zákon.
A to sa nikomu pred kontrolou NKU, ktorý postupuje svoje zistenia OČTK, nechce :lol:

EmBe napísal:Reakcia ministra na vyjadrenia predsedu ÚVO:
https://fb.watch/as5GXVAnjg/

Pozrel som si videá oboch.
Šéf ÚVO bol podľa mňa slabý. Síce to o svojej osobe mal pripravené, ale ten zvyšok vôbec nevedel podať laickým spôsobom. Tá argumentácia nebola vhodná pre niekoho, kto to nesleduje resp. tomu nerozumie. Z toho dôvodu potom aj nasledovali hlúpe novinárske otázky.
Ministrove video je oveľa údernejšie a je teda celkom slušne premyslené. Síce argumenty nič-moc, ale posolstvo videa pre laické publikum bolo viac než jasné. Ja chcem stavať a byrokrati mi v tom bránia.
Takže v tejto mediálnej prestrelke vyhral minister. Je pravda, že komunikácia s verejnosťou mu ide...
Čoraz viac mám ale pocit, že Doležal má v skutočnosti výstavbu obchvatu na háku, ale chce ten prúser hodiť na iných.
Každopádne ÚVO by malo zverejniť obsah listu k projektu Kriváň - Mýtna. Síce o zákonom definovanú ex-ante kontrolu sa jednať nemohlo, ale keď si spomeniem aké čáry máry sa robili pri posudzovaní vplyvov na ŽP, tak nič by ma neprekvapilo. Šéf ÚVO zas nemal úplne ďaleko od Mosta-Híd (ale to sú iba špekulácie).

To Doležal myslí vážne, že ak zrušia tender, tak Košice nebudú mať obchvat 6 rokov? To zasa tí nímandi by to tendrovali tri roky? Hanbil by som sa niečo také ako veci príslušný minister povedať...
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Vlados » 11. Jan 2022 09:49

Doležal sa učí populizmu od svoji straníckych "kolegov" a musím uznať že mu to ide veľmi dobre.
Hlivák sa nemusí nijako hrať s PR. Kľudne mohol uviesť. V zmysle zákona nás oslovila NDS. V zmluve zákona sme zhodnotili veci a identifikovali sme tieto porušenia zákonov. Zákony SR zmluvu uzatvoriť neumožňujú.
Aby mohol "Doležal" spustiť (nové) obstarávanie potrebuje mať od mifi uvoľnené prostriedky, tie pôvodné už nemá k dispozícii. Mifi sa do púšťania žilou nehrnie, sú iné priority na aké sa musí spoločnosť sústrediť... aj keď II. úsek (bez prvého) by si zaslúžil pozornosť.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 11. Jan 2022 10:31

Keď tak veľmi chce pán minister stavať, tak mu nič nebránilo vydať pokyn, nech to jeho nominanti podpíšu bez kontroly ÚVO.
Jááááj, to by porušili zákon.
esteze si neodporujes. :D

ale ano, maju to pustit. ktovie si nabuduce bude vyborna cena pod 10 mil/km. pochybujem. od 7 do 34 miliónov eur zase nie su stamiliony. zakony sa daju vykladat vselijako a zdravy rozum hovori ze to treba pustit.

To Doležal myslí vážne, že ak zrušia tender, tak Košice nebudú mať obchvat 6 rokov? To zasa tí nímandi by to tendrovali tri roky? Hanbil by som sa niečo také ako veci príslušný minister povedať...
aj keby to boli 4 roky je to vela.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Vlados » 11. Jan 2022 10:43

veď nech to minister osobne podpíše. nebol by prvý a snáď ani posledný, čo by časť života strávil obmedzením slobody. možno by mal šťastie a čoskoro by k nemu pribudli Érsek, Počiatek, Vážny, mohli by spolu hrávať diaľničné kvarteto ;)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Viktorius » 11. Jan 2022 11:38

jarino napísal:Keď tak veľmi chce pán minister stavať, tak mu nič nebránilo vydať pokyn, nech to jeho nominanti podpíšu bez kontroly ÚVO.
Jááááj, to by porušili zákon.
A to sa nikomu pred kontrolou NKU, ktorý postupuje svoje zistenia OČTK, nechce :lol:

EmBe napísal:Reakcia ministra na vyjadrenia predsedu ÚVO:
https://fb.watch/as5GXVAnjg/

Pozrel som si videá oboch.
Šéf ÚVO bol podľa mňa slabý. Síce to o svojej osobe mal pripravené, ale ten zvyšok vôbec nevedel podať laickým spôsobom. Tá argumentácia nebola vhodná pre niekoho, kto to nesleduje resp. tomu nerozumie. Z toho dôvodu potom aj nasledovali hlúpe novinárske otázky.
Ministrove video je oveľa údernejšie a je teda celkom slušne premyslené. Síce argumenty nič-moc, ale posolstvo videa pre laické publikum bolo viac než jasné. Ja chcem stavať a byrokrati mi v tom bránia.
Takže v tejto mediálnej prestrelke vyhral minister. Je pravda, že komunikácia s verejnosťou mu ide...
Čoraz viac mám ale pocit, že Doležal má v skutočnosti výstavbu obchvatu na háku, ale chce ten prúser hodiť na iných.
Každopádne ÚVO by malo zverejniť obsah listu k projektu Kriváň - Mýtna. Síce o zákonom definovanú ex-ante kontrolu sa jednať nemohlo, ale keď si spomeniem aké čáry máry sa robili pri posudzovaní vplyvov na ŽP, tak nič by ma neprekvapilo. Šéf ÚVO zas nemal úplne ďaleko od Mosta-Híd (ale to sú iba špekulácie).

To Doležal myslí vážne, že ak zrušia tender, tak Košice nebudú mať obchvat 6 rokov? To zasa tí nímandi by to tendrovali tri roky? Hanbil by som sa niečo také ako veci príslušný minister povedať...


Jarino, vo väčšine s tebou súhlasím, vieš dobre, že ak by to minister podpísal napriek nesúhlasu ÚVO, bol by to dosť veľký problém. Musím uznať, že vystúpenie ministra ma prekvapilo, obhájil to dobre. Taktiež si myslím, že predseda ÚVO Hlivák nie je úplne vhodný nato, aby bol predsedom ÚVO, ale nebudem to teraz odôvodňovať. V postate sme v situácií, kde došlo k určitému porušeniu, čo koniec koncov mohlo a nemuselo mať vplyv na zákazku ako takú (vyžaduje ďalšie dokazovanie). Zároveň si myslím, že ÚVO konalo mimoriadne neprofesionálne ako "nezávislý "kontrolný orgán vzhľadom k predmetnej zákazke týkajúce sa verejného záujmu s účasťou na čerpaní EÚ peňazí a to nielen v tomto prípade.

Za mňa: súťaž nie je potrebné a ani výhodne úplne zrušiť. Slovičkárenie mohlo a nemuselo mať vplyv na výber zhotoviteľa. Neboli ani len námietkové konania v poslednej fáze. Stavať sa môže s tým, že môžeme očakávať nejaké korekcie, koniec koncov stále to bude pre nás výhodné ako riešiť niečo nanovo.

Mrzí ma, že Hlivák sa chce niekam strčiť, lebo toto čo predviedol neviem nijako inak odôvodniť. Pol roka hľadali argumenty ako súťaž zrušiť.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod mike007 » 11. Jan 2022 12:40

Za mňa: súťaž nie je potrebné a ani výhodne úplne zrušiť. Slovičkárenie mohlo a nemuselo mať vplyv na výber zhotoviteľa. Neboli ani len námietkové konania v poslednej fáze. Stavať sa môže s tým, že môžeme očakávať nejaké korekcie, koniec koncov stále to bude pre nás výhodné ako riešiť niečo nanovo.


uplny suhlas.

keby tie podmienky "niekomu" nevyhovovali, tak tu sutaz moze rozbit hned na zaciatku... ibaze by si "ten niekto" chcel pripravit moznost niekomu podkopat medialny obraz a nechal vybrat strasiaka zo skrine na koniec...
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod milan_KM » 11. Jan 2022 12:53

Len tie "nejaké korekcie" sa potom môžu niekomu zosobniť v poodobe obvinenia s nehospodárnym nakladaním prostrietkov štátu. A to si nikto na triko nevezme, inak by kolo toho nerobili taký kravál. Tak teda chápem jarinove príspevky.
milan_KM
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 266
Založený: 05. Mar 2012 23:31

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 11. Jan 2022 13:50

nehospodarne nakladanie s majetkom statu je aj tahat to z dalsich eurofondov co sposobi nepostavenie ineho/inych stavieb.

neviem ci si dobre pamatam, pisalo tu ze ak budu pokuty a korekcie tak to potom to s EK bude riesit UVO. tak potom je to jasne ze nechcu robit tazku robotu - vyjednavat aby korekcie/pokuty boli co najnizsie.

Slovičkárenie mohlo a nemuselo mať vplyv na výber zhotoviteľa.
a aj na cenu diela. mne to pripada ze prakticky nemohlo. a to sa ma pretavit do co najnizsich postihov. ale najlahsie je nasadit si klapky na oci a vsetko zrusit nez sediet po pracovnej dobe v kancli a pisat odovodnenia. hlavne ked sa tym da aj urobit PR neochvejneho ochrancu zakonnosti a transparentonsti.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod jarino » 11. Jan 2022 15:49

Vlados napísal:Hlivák sa nemusí nijako hrať s PR. Kľudne mohol uviesť. V zmysle zákona nás oslovila NDS. V zmluve zákona sme zhodnotili veci a identifikovali sme tieto porušenia zákonov. Zákony SR zmluvu uzatvoriť neumožňujú.

To je síce pravda, avšak ak chce pred verejnosťou kroky ÚVO obhájiť, tak bohužiaľ musí to vysvetľovať ako pre pribrzdených.
Právne povedomie verejnosti je mizivé.
Druhá vec je posunúť tie vety čo si uviedol a nedať sa zatiahnuť do nejakého cirkusu s ministrom.
Hlivák však zvolil 30 minútovú tlačovku, kde arugmentmi podľa mňa moc nezahviezdil... A nie že by argumenty neboli.

Vlados napísal:Aby mohol "Doležal" spustiť (nové) obstarávanie potrebuje mať od mifi uvoľnené prostriedky, tie pôvodné už nemá k dispozícii. Mifi sa do púšťania žilou nehrnie, sú iné priority na aké sa musí spoločnosť sústrediť... aj keď II. úsek (bez prvého) by si zaslúžil pozornosť.

Ani sa MinFin nečudujem...
Každopádne tie eurofondy minúť treba.

devil napísal:
Keď tak veľmi chce pán minister stavať, tak mu nič nebránilo vydať pokyn, nech to jeho nominanti podpíšu bez kontroly ÚVO.
Jááááj, to by porušili zákon.
esteze si neodporujes. :D

Neodporujem, to bol sarkazmus a popísanie, ako to fungovalo predtým.

devil napísal:zakony sa daju vykladat vselijako a zdravy rozum hovori ze to treba pustit.

Tak už len nájsť dobrovoľníka, čo nebude mať dostatok zdravého rozumu aby dal podpis.

Myslím že v tejto veci hovorí zákon docela jasne.
V tomto prípade môžeš vykladať leda tak tovar na policu.
Podľa mňa NDS-ka niečo uhrá jedine ak dokáže, že to nemalo vplyv na výsledok VO resp. je to dôvodná požiadavka.

devil napísal:
To Doležal myslí vážne, že ak zrušia tender, tak Košice nebudú mať obchvat 6 rokov? To zasa tí nímandi by to tendrovali tri roky? Hanbil by som sa niečo také ako veci príslušný minister povedať...
aj keby to boli 4 roky je to vela.

Už pred dvoma rokmi to bolo veľa...

Viktorius napísal:Jarino, vo väčšine s tebou súhlasím, vieš dobre, že ak by to minister podpísal napriek nesúhlasu ÚVO, bol by to dosť veľký problém.

To by bol.
Mohli tušiť ako to dopadne. Ušetrili by dva roky...

Viktorius napísal:Musím uznať, že vystúpenie ministra ma prekvapilo, obhájil to dobre.

Dúfam, že majú oveľa lepšie argumenty, lebo s týmto čo rozprával, to nedopadne dobre.
Trébars tie znalecké posudky by mohli zamiešať kartami...
Zvyšok bol balast na ohúrenie laikov resp. to hraničilo s manipulovaním.

Viktorius napísal:V postate sme v situácií, kde došlo k určitému porušeniu, čo koniec koncov mohlo a nemuselo mať vplyv na zákazku ako takú (vyžaduje ďalšie dokazovanie).

Podľa mňa to vplyv mať mohlo.
Nemuselo je zbytočné slovo, lebo také zákon v tomto prípade nepozná.
Ale súhlasím, vec očakávam že pôjde na súd a bude to zaujímavé. Zatiaľ som oveľa viac na strane ÚVO.

Viktorius napísal:Za mňa: súťaž nie je potrebné a ani výhodne úplne zrušiť. Slovičkárenie mohlo a nemuselo mať vplyv na výber zhotoviteľa.

Lenže v zákone je, že ÚVO má prikázať napraviť nezákonný stav...
Ono to tak býva, že všetky zmluvy, súdy a hádky sú o slovíčkarení. Tí čo to nechcú pochopiť potom hľadajú chyby kade-tade, len nie u seba.

Zákon jasne hovorí, že obstarávateľ je povinný požiadať o kontrolu pred podpisom zmluvy.
ÚVO do 30 dní má VO skontrolovať a rozhodnúť, či konanie zastaví alebo prikáže napraviť porušenia zákona o VO.
Nikde sa nepíše, že Hlivák má zobrať kalkulačku a počítať čo sa oplatí a čo nie... Tak isto nemajú vyjednávať o korekciách či čo to tu preboha čítam.
Ich úlohy sú v zákone jasne určené. Všetko navheje nezákonné.

milan_KM napísal:Len tie "nejaké korekcie" sa potom môžu niekomu zosobniť v poodobe obvinenia s nehospodárnym nakladaním prostrietkov štátu. A to si nikto na triko nevezme, inak by kolo toho nerobili taký kravál. Tak teda chápem jarinove príspevky.

Myslím že tých paragrafov trestného zákona by sa potencionálne našlo viac.
Ale to je vec OČTK.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Dendik » 11. Jan 2022 16:07

Do 30 dni, (zakon neporušil ked to drzal pol roka?) ale on to musi zverejniť až tri dni pred vianocami, to je ale nahoda :o
To vsetci tu budeme mlcat že cisar je nahy? eurovia uz nedala obalku?
A este by ma zaujimalo ako by sa inac sutaz vyvynula ak by dve slovicka v podmienkach boli? :roll:
Tu sabotaz vychodu nevidí snad uz iba blbec :lol:
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 721
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 11. Jan 2022 16:31

To je síce pravda, avšak ak chce pred verejnosťou kroky ÚVO obhájiť, tak bohužiaľ musí to vysvetľovať ako pre pribrzdených.
Právne povedomie verejnosti je mizivé.
Druhá vec je posunúť tie vety čo si uviedol a nedať sa zatiahnuť do nejakého cirkusu s ministrom.
Hlivák však zvolil 30 minútovú tlačovku, kde arugmentmi podľa mňa moc nezahviezdil... A nie že by argumenty neboli.
aj bude mizive ked su taketo zakony, ludia chcu take zakony ktore pomahaju rozbiehat dialnice a nie brzdit ich..... riaditel uvo sa ukazal ako "zly, zly" uradnik. :wink: nedat sa stiahnut do cirkusu sa mu nepodari. stiahnu ho aj tak. to ako kanadsky hokejisti. ked nevieme dat superovi gol, tak ho zacneme provokovat, sekat, hakovat.

Nikde sa nepíše, že Hlivák má zobrať kalkulačku a počítať čo sa oplatí a čo nie... Tak isto nemajú vyjednávať o korekciách či čo to tu preboha čítam.
ale tusim ty si tu pisal ze keby to uvo neriesilo tak bude mat problem z EU, alebo si to zle pamatam ?
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod EmBe » 11. Jan 2022 16:49

Vyjadrenia po rokovaní hospodárskeho výboru:
https://youtu.be/h9faP28d7rI
Obrázok používateľa
EmBe
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2260
Založený: 24. Jan 2010 20:33
Bydlisko: ZA/ZV/ZM

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod DrX » 11. Jan 2022 17:57

DNES VEČER NA TA3 O OBCHVATE KOŠÍC
Dnes o 19:50 bude Andrej Doležal - minister dopravy a výstavby SR naživo diskutovať o rozhodnutí ÚVO zrušiť súťaž na výstavbu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany. Diskusiu môžete sledovať na Televízia TA3 alebo cez internet na https://www.ta3.com/live
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod cPalo » 12. Jan 2022 00:22

Sledujem kauzu "ekvivalent" okrajovo.
Správne chápem, že v roku 2018 niekto nepridal " alebo ekvivalent " a potom v roku 2019 EU dala odporúčanie, že to tam treba dávať a teraz je to na zrušenie?
A to som ešte postrehol, že po roku 2019 ÚVO kontroloval zmluvu, kde to nebolo a zmluva bola v rámci zákona?

Poprosím aj Jarina, nech sa k tomu vyjadrí, poprípade ma vyvedie z omylu ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Pajdoom » 12. Jan 2022 07:28

Ja to skor vidim ako obštrukcie, lebo Boris neskáče ako sa žiada ... tak sa budú blokovať aktivity jeho súkmeňovcov. Ale to už je ťažká politická špekulácia ....
Pajdoom
diskutujúci
 
Príspevky: 118
Obrázky: 28
Založený: 06. Mar 2020 07:36

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod metelesku.blesku » 12. Jan 2022 08:21

cPalo napísal:Správne chápem, že v roku 2018 niekto nepridal " alebo ekvivalent " a potom v roku 2019 EU dala odporúčanie, že to tam treba dávať a teraz je to na zrušenie?

Ekvivalent je v nariadeniach EU od roku 2000. Prvé rozsudky aj slovenských súdov k tomu boli vydané v rokoch 2012/2013 a v roku 2019 EU len definitívne potvrdila, že vynechanie ekvivalentu je diskriminačné bez akéhokoľvek domýšľania si, čo ešte je a čo už nie je diskriminácia. Ten, kto tam v roku 2018 nepridal "alebo ekvivalent" už v tej dobe vedel, že to celé môže ísť do hája.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod vladik67 » 12. Jan 2022 09:06

Prepačte, ale takmer každý a najmä Jarino úzkoprso obhajuje právnu stránku, ktorá mala byť už dávno odstránená pred rozdelením úseku na dve časti a nie čakať na to ešte ďalšie 3 roky a potom keď sa to hodí z politického boja či už Smer (alebo Ersek) verzus "Nová vláda" alebo politické vydieračky v novej vláde OĽANO verzus SME rodina. Ale s hľadiska ekonomického to nerieši nikto až na ministra dopravy, hoci nie som jeho prívržencom kvôli zrušeniu Sorošky ako aj nestavania úseku pri Fige. Apropo tie sa tiež poriadne predražia.

Už dnes sú pochybnosti, či sa to dostavia za vysúťažené peniaze, nieto o tri až do šesť rokov, keď stavebné materiály zdraželi a následne zdražejú po cenovom kolotoči navýšenia elektrickej energie, plynu, pohonných látok, ceny práce a následne znovu navýšenie cien stavebného materiálu hoci marža za vybudovanie by ostala rovnaká. Nebude to dva krát a možno aj 10 krát viac ako ceny elektriky v súčasnosti uzavreté NDS? Je lepšie stratiť z EU fondov 25% z ceny preplatenia úseku, alebo nedajbože zo štátneho rozpočtu vysúťaženú cenu úseku teraz ako neskôr v čase za 2 krát a aj viac a opäť hľadať finančné prostriedky na financovanie len z týchto položiek. Bude na to mať v budúcnosti štát odhliadnuc na budúcich sediacich politikov vo svojich kreslách, ak nebudú EU fondy alebo nevadí, že to bude nie teraz ale potom ekonomicky nákladnejšie?

Dávno platí, že nepostavená cesta je najdrahšia a štát ako mi všetci by sme mali odhodiť žabomyšie vojny či už politické alebo iné a neoddeľovať právnu rovinu od ekonomickej. Tento stav mi sedliackym rozumom pripadá, ako keď hasiči prídu na požiarisko a ešte si najprv vyfajčia nejakú povinnú cigaretku (bez urážky požiarnikov a s nadsadením) a až potom začnú hasiť, tak ako právnici verzus ekonómovia. Len v tomto prípade je horšie, že tí právnici s UVO sú prepojení s ekonómmi MF SR a MD SR ako v prípade požiaru vlastníkovi kvázi majiteľovi čo chcel stavať ostáva bezradnosť a oči pre plač, jednoducho čierny Peter. A do budúcna neprehrajú politici, ale obyčajní ľudia, plniči daňovej kasy ako zdroja rozpočtu štátu.
vladik67
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 587
Obrázky: 111
Založený: 02. Jan 2011 10:34

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod cPalo » 12. Jan 2022 09:41

metelesku.blesku napísal:
cPalo napísal:Správne chápem, že v roku 2018 niekto nepridal " alebo ekvivalent " a potom v roku 2019 EU dala odporúčanie, že to tam treba dávať a teraz je to na zrušenie?

Ekvivalent je v nariadeniach EU od roku 2000. Prvé rozsudky aj slovenských súdov k tomu boli vydané v rokoch 2012/2013 a v roku 2019 EU len definitívne potvrdila, že vynechanie ekvivalentu je diskriminačné bez akéhokoľvek domýšľania si, čo ešte je a čo už nie je diskriminácia. Ten, kto tam v roku 2018 nepridal "alebo ekvivalent" už v tej dobe vedel, že to celé môže ísť do hája.

To mi je jasné, že to tam bolo skôr. Ale pozri si všetky zmluvy od roku 2000 a potom pozatváraj všetkých, lebo nechcem tipovať na 50% ten ekvivalent nebude. A keď NAKA nezatvára za 2 slová, tak je to na zrušenie zmluvy???
Prišli sme na pochybenie, dá sa hrubá čiara a všetky následné nech sa zrušia, to ich-NDS už zožerú aj ľudia.
Čisto teoretický, ak by sa vybral uchádzač o 1,5 roka skôr, ani netušíme, že "alebo ekvivalent" sa tam dáva. Ale teraz je to "trestný čin". To je všetko.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod aquila » 12. Jan 2022 10:49

ale vsak ako bolo povedane, nikto nebrani Dolezalovi dat pokyn riaditelovi NDS, aby podpisal zmluvu. ci ?

ked je taky velkohuby a obuva sa do UVO a rady UVO, tak nech kona na svoje triko

len jaksi do toho sa im presne nechce ist kvoli tomu, ze by to bolo porusenie zakona.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R2

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 41 hostí.