D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec

Žilina (križovatka s D1) – Kysucké Nové Mesto – Čadca – Skalité, štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Andrej » 18. Okt 2012 17:23

V tomto mieste si zrejme vsetky varianty okrem tunelovych vyzadovali rozsiahle asanacie a zasah do zahrad a RD. Aj Oscadnicky variant siel de facto krizom cez obec Oscadnica a Skalite. Podla starsich clankov (s tou istou fotkou) je to inac ten isty problem ako pri I. etape Nabreznej v PO - stat chce obyvatelov prestahovat z generacneho domu do bytovky...
http://kysuce.sme.sk/c/5602269/ludia-sa ... telmi.html
http://kysuce.sme.sk/c/5371366/nespokoj ... -nove.html
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Bager3 » 18. Okt 2012 17:32

Ak by som bol na ich mieste ziadam dom za dom a neustupil by som ani o krok je to ich ustavne pravo
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod rempo » 18. Okt 2012 18:43

no ale žijeme na Slovensku tu štat funguje na princípe moci on sa s celou NDS s vysoká vys.... na nejakých svojich obyvateľov ktorý podla neho robia iba problémy a dovoluju si žít v mieste kde ma byt cesta, ved keby tak chceli sa s nimi dohodnú už v roku 2002 kedy sa prestalo pripravovať a stavať pokračovanie obchvatu práve kvôli majetkoprávnemu vysporiadaniu
História a súčasnosť výstavby diaľničnej siete na Slovensku na stránke http://www.historiadialnic.sk/
Obrázok používateľa
rempo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 744
Obrázky: 2319
Založený: 22. Feb 2010 00:25

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Zulo » 18. Okt 2012 20:42

Bager3 napísal:Ak by som bol na ich mieste ziadam dom za dom a neustupil by som ani o krok je to ich ustavne pravo

Ale rovnako starý dom sa v danej lokalite nemusí nachádzať v ponuke realitky. Takže dom za dom nevieš zrealizovať... :wink:
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Bager3 » 19. Okt 2012 06:32

Ako ze nie dom ma vymeru v m2 a ja chcem nech mi postavia dom niekde inde nech si kupia pozemok postavia dom a ja sa tam prestahujem a moj stary dom nech si nechaju a zburaju na inu moznost by som nepristupil
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Milos » 19. Okt 2012 08:14

Ako je to vlastne s náhradou nehnuteľností v prípade, že musia byť asanované kvôli stavbe vo verejnom záujme? Pri výstavbe VD Žilina bola obyvateľom Mojšovej Lúčky, ktorá bola zatopená priehradou, postavená celá nová obec Nová Mojšova Lúčka tvorená peknými veľkými domami http://zilina-gallery.sk/galleries/Vodn ... L_0008.jpg. Alebo si za ne museli obyvatelia priplácať? Alebo iný príklad z ešte nedávnejšej minulosti - areál pneuservisu ARS v BB :arrow: http://www.4fleet.sk/images/servisy/97f32f210671f98d5a5c38cfff88c928.jpg (pre objektívnosť uvádzam, že na fotke je len jeden z objektov v areáli) musel ustúpiť stavbe severného obchvatu :arrow: http://www.pemaxplus.sk/wp-content/uploads/2010/07/P10109722.jpg Ako náhrada bol o pár desiatok metrov vedľa postavený väčší a krajší areál :arrow: http://www.abload.de/img/5n94g.jpg
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod rempo » 19. Okt 2012 11:56

a prečo to už tak dávno nespravili? Úsek už mohol byt dávno postavený.Nuž kvôli peniazom.Hodnota ich domov bude omnoho nižšia ako postavenie nového domu oni ani neuvažovali že im postavia niekde vedľa novy dom a niektorý my povedali že s nimi jednali ako s nepriateľmi štátu
História a súčasnosť výstavby diaľničnej siete na Slovensku na stránke http://www.historiadialnic.sk/
Obrázok používateľa
rempo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 744
Obrázky: 2319
Založený: 22. Feb 2010 00:25

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod fh » 19. Okt 2012 14:24

Takto jednali aj s ľudmi v PB. A ešte ich robili zodpovednými za meškanie výstavby. Tento štát sa chová chrapunsky voči vlastným občanom.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Zulo » 21. Okt 2012 16:04

Bager3 napísal:Ako ze nie dom ma vymeru v m2 a ja chcem nech mi postavia dom niekde inde nech si kupia pozemok postavia dom a ja sa tam prestahujem a moj stary dom nech si nechaju a zburaju na inu moznost by som nepristupil

To nie je dom za dom. To navrhuješ nový dom za starý dom.
Dom za dom, znamená dom o približne rovnakej rozlohe, približne rovnakom veku , v približne rovnakej lokalite.........to je dom za dom.
Ináč meníš jablká za hrušky. :wink:
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Tomas PO » 21. Okt 2012 18:09

ako postavis stary dom?
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Zulo » 21. Okt 2012 20:18

Nikto tu nehovorí o stavaní, jednoduché kúpiš ho... :wink:
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Zulo » 21. Okt 2012 20:22

A ak nie je na trhu dom , je tu jedno riešenie odvtedy ako Feníčania vynašli peniaze, tak im dáš náhradu vyjadrenú v peniazoch...samozrejme v primeranej hodnote.
Samozrejme z našich štátnych peňazí, teda spoločných. Ak im niekto chce dať viac, nikto mu nebráni v tejto dobročinnej činnosti, môže vytiahnuť zo svojho vlastného vrecka a prispieť ,ale to je už o inom...Každá minca má dve strany.
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Marti » 22. Nov 2012 14:28

Len sa vzi do pozicie dochodcu, ktory ma stary dom a stat ho vyvlastni za trhovu cenu (par tisic Eur) a zbura. Dochodca aj v tom starom dome mohol spokojne zit 10-15 rokov. Len za tych par tisic si byt nekupis, ako dochodcovi Ti nikto nepozicia a zarobit si na byt uz nedokazes. Stat urobi z Teba na posledne roky zivota bezdomovca.
Marti
diskutujúci
 
Príspevky: 83
Založený: 12. Nov 2012 15:57

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Bager3 » 23. Nov 2012 08:05

Treba si uvedomit dolezitu vec stat chce stavat cestu tam kde niekto vlastni dom tak STAT ma povinost mu ten dom premiestnit niekde inde dam priklad:
ak by chcela sukromna spolocnost tvoj pozemok alebo dom tak mas dve moznosti bud ho za ponuknutu cenu predas alebo NIE (mozes si vybrat ze ho NEPREDAS pri ceste, zeznici, elektrike, plynovodu, linieovej stavby nemozes) a ak by ho spolocnot silou mocou chcela ma len jednu moznost ako ho ziskat a to je zvisovat cenu az na taku hodnotu kedy si povies ze dom predas a obe strany su spokojne, ty si dostal kolko si chcel a spolocnost dala kolko bola este ochotna dat.

Pri vyvlastnovani o majetok prides ci chces alebo nie !!!!!!
V pripade ako si to vy prestavujete ze stat pride oznami vam ze tadeto ide cesta a vyplati vam hodnotu vasho pozemku,domu podla toho ako on chce, ale pritom pre vas ten majetok moze mat uplne inu cenu ako trhovu, odhadovanu. Podla mna stat ma POVINOST ak chce vas majetok vam ho nahratit v takej fomrme ako vy pozadujete, bud dostanete tolko penazi aby ste si za to kupili nieco rovnake ako ste mali alebo vam to stat zabezbeci sam. Na vas argumet ze si mozem pytat nejak extremne vela penazi vas ubezpecujem ze ak by som bol stat tak sa snazim zabezpecit nehnutelnost za co najnisiu cenu a podobnu ak nie rovnaku ako sa snazim vyvlastnit. A o tom ci ta nehnutelnost ktoru ponukam ako nahradu je rovnaka alebo ekvivaletna k vyvlastnovanej nech rozhoduje vyvlastnovaci sud.

Uznavam ze v nasom korupcnom systeme tam moze byt dalsich x variantov ale bavme sa len o etickych a legalnych.
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod ANDi » 23. Nov 2012 11:34

Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Zulo » 24. Nov 2012 18:53

Marti napísal:Len sa vzi do pozicie dochodcu, ktory ma stary dom a stat ho vyvlastni za trhovu cenu (par tisic Eur) a zbura. Dochodca aj v tom starom dome mohol spokojne zit 10-15 rokov. Len za tych par tisic si byt nekupis, ako dochodcovi Ti nikto nepozicia a zarobit si na byt uz nedokazes. Stat urobi z Teba na posledne roky zivota bezdomovca.

Tam to je už o citovej väzbe k tomu domu. Beriem to. Ale pozrime sa ďalej:
Ak má veľmi starý dom trhovú hodnotu napríklad 20000 Eur, tak obec alebo štát pridá nájomný byt a pri zvýhodnenom mesačnom nájme 150,- Eur je to riešiteľná situácia.
Alebo navrhuješ za dom v hodnote 20 000,- Eur náhradný dom v hodnote 120 000,- Eur ? A kde je racio :?:
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Milos » 24. Nov 2012 19:29

Nech mu za tých 20 000 Eur postavia dom s porovnateľnou obytnou plochou, vlastnosťami a veľkosťou pozemku.. ak to dokážu :)

Týmto som len chcel povedať, že cena tiež nie je objektívna veličina
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Piffo » 24. Nov 2012 19:47

Cena je suma, na ktorej sa dohodnu predavajuci a kupujuci. Vsetko ostatne je len niekoho odhad.
Zaroven je dohdonuta cena jedinou spravodlivou kompenzaciou za odstupenie majetku.
Stat (resp. skupina ludi udajne reprezentujuca vsetkych ludi na istom uzemi) ma v tomto bohuzial tu nespravodlivu vyhodu, ze moze "zakonne" nehnutelnost pod nejakymi zamienkami ukradnut a majitelovi dat len taku kompenzaciu, aku odhadne.
Piffo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 12. Mar 2008 13:06

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Zulo » 24. Nov 2012 19:51

Miloš, myslíš ako postaviť nový dom za 120 000 Eur a potom začať tento dom ostaršovať / amortizovať/ o 60-80 rokov, aby klesla cena na 20 000.- :D
Tomu hovorím kreativita :idea: Áno, dá sa aj toto dokázať...ale možno to bude stáť 240 000,- eur
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Zulo » 24. Nov 2012 19:58

Piffo napísal:Cena je suma, na ktorej sa dohodnu predavajuci a kupujuci. Vsetko ostatne je len niekoho odhad.
Zaroven je dohdonuta cena jedinou spravodlivou kompenzaciou za odstupenie majetku.
Stat (resp. skupina ludi udajne reprezentujuca vsetkych ludi na istom uzemi) ma v tomto bohuzial tu nespravodlivu vyhodu, ze moze "zakonne" nehnutelnost pod nejakymi zamienkami ukradnut a majitelovi dat len taku kompenzaciu, aku odhadne.

Veď je tu ešte súd, na ktorý sa môže majiteľ obrátiť a dokázať, že odhad nie je obecná cena. A on to predá len za cenu nie za odhad. :D
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Lifko22 » 24. Nov 2012 20:27

A nedalo by sa to nejako riešiť vo forme vyvolaných investícií?
Lifko22
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 318
Obrázky: 0
Založený: 26. Jan 2011 11:35

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Milos » 24. Nov 2012 20:50

Zulo, moja reakcia bola samozrejme pritiahnutá za vlasy, veď som to napísal v druhej vete príspevku. Cena je len odhad, ktorý sa môže, ale nemusí zhodovať so skutočnou hodnotou, tá samozrejme tiež pre každého iná, teda subjektívna.

[quote="Lifko22":13ojhejq]A nedalo by sa to nejako riešiť vo forme vyvolaných investícií?[/quote:13ojhejq]

Dalo, ale vyplatiť cenu stanovenú súdnym znalcom je pre štát jednoduchšie a väčšinou aj lacnejšie.
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Zulo » 24. Nov 2012 21:56

jasné chápem, moja reakcia bola pritiahnutá za vlasy aj dva krát... :)
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod Qwert » 25. Nov 2012 18:14

Piffo napísal:Cena je suma, na ktorej sa dohodnu predavajuci a kupujuci. Vsetko ostatne je len niekoho odhad.
Zaroven je dohdonuta cena jedinou spravodlivou kompenzaciou za odstupenie majetku.
Stat (resp. skupina ludi udajne reprezentujuca vsetkych ludi na istom uzemi) ma v tomto bohuzial tu nespravodlivu vyhodu, ze moze "zakonne" nehnutelnost pod nejakymi zamienkami ukradnut a majitelovi dat len taku kompenzaciu, aku odhadne.


Zaujímavá diskusia. Ja by som povedal, že ak niekto býva v dome, ktorého cena na realitnom trhu je napr. 20 000 €, tak ak ho neplánuje predať, znamená to, že ten dom má preňho podstatne väčšiu hodnotu ako tých 20 000 €. Keby mal pre majiteľa nižšiu hodnotu ako 20 000 €, tak by ho už dávno predal. Takú nižšiu hodnotu môže mať pre majiteľa napríklad vtedy, ak v ňom nebýva, prípadne ho ani neprenajíma.

Môžme mať dve modelové situácie. Mám dom, nepotrebujem ho, chcem ho predať, trhová cena je X, predám ho za X a všetci sme spokojní. Druhá je: mám dom, nechcem ho predať, trhová cena je X, ale mňa to nezaujíma, pretože ho nechcem predať, lebo za tých X si nové poriadne bývanie nezariadim. Ak za mnou vtedy niekto príde a ponúkne mi X peňazí, tak poviem ďakujem, neprosím. Štátu to ale povedať nemôžem. Ak mi štát dá za dom X peňazí, tak mi zobral niečo, čo má pre mňa väčšiu hodnotu ako to, čo som za to dostal. Aj keď je trhová cena môjho domu napr. 20 000, ja by som ten dom predal napr. najmenej za 30 000, lebo to je najmenšia cena, za akú si som schopný zariadiť nové bývanie. Teda štát mi dá 20 000 za niečo, čo má pre mňa hodnotu napr. 30 000.

Treba teda zohľadniť aj to, že vyvlastnenie nie to isté ako kúpa. Pri vyvlastnení mi štát berie niečo, čo dobrovoľne nepredávam, preto v tomto prípade nemá zmysel hovoriť len o trhovej cene, ale skôr o primeranej náhrade. Tá by samozrejme nemala byť úplne odtrhnutá od trhovej ceny, niekedy by dokonca mohla byť rovná trhovej cene, inokedy ale môže byť vyššia a to podstatne.
Qwert
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 445
Obrázky: 39
Založený: 12. Dec 2010 13:11

Re: D3 Čadca Bukov - Svrčinovec

Odoslaťod ELZ » 25. Nov 2012 20:47

Velmi dobre zhrnute :-) Presne - ak moj dom ma trhovu hodnotu 20 000 ale nove byvanie si obstaram len za viac, nemam vobec zaujem predat. A takto pride stat so znalcom a da mi este menej. Cize tu je namieste hovorit o primeranej nahrade a nemylit si ju s financnym vyrovnanim v peniazoch .. lebo mne k obstaraniu byvania v rovnakom standarde (napr. 4 izby) nepomoze tych 20 000.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D3

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.