D1 Prešov juh - Budimír

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod Tomas PO » 17. Okt 2016 11:52

viewtopic.php?f=35&t=21915

Doplnenie odvodnenia vozovky. Neviete, to je tan usek cca pod mostom, ktory ide z Petrovan do Kendic?
Tam je v sucasnosti vystrazne ZDZ upozornujuce na nebezpecenstvo smyku.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod medima » 17. Okt 2016 20:38

Yes, sir. Presne tam.
medima
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 665
Obrázky: 18
Založený: 05. Jan 2013 21:23

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod atlan » 18. Okt 2016 16:34

Inak sa to dalo cakat, kedze sa na to nejako nemyslelo a veselo asfaltovalo o dusu.
atlan
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 263
Založený: 11. Apr 2015 23:41

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod tomenmen » 18. Okt 2016 17:14

Chcel by som vedieť či bude niekto riešiť túto dialnicu a jej odvodnenie aj mimo úsekov kde sa polícii rozbiju autá. Lebo pri mojej poslednej jazde počas burky som pekne krasne v 100ke dostal nazvyme to jemný aquaplaning ked mi auto išlo rovno dalej aj po zatočení volantom .. vzhľadom na to že mam nove pneu a zakruta bola nova auto sa dostalo po chvili do stopy a ja som zatočil. Ale i tak to bolo veľmi nepríjemné. A to som išiel po úseku od popradu do košíc a po celý čas išla tá búrka so mnou. Na tých nových úsekoch som vedel ísť aj 130 ale na tejto našej dialnici 90, 100 a aj to bol problém. Mne sa toto konkretne stale nedaleko pred zákrutou pri budimíri v smere do košíc v pravom pruhu čo je zaujímavé. Ten pravý pruh bol plný vody po celej dĺžke dialnice. Na niektorých úsekoch som pre istotu išiel v lavom čo sa samozrejme nesmie.
tomenmen
diskutujúci
 
Príspevky: 96
Založený: 26. Apr 2016 14:51

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod medima » 18. Okt 2016 17:42

Nie je to len na starších úsekoch problém. Veľmi zle je to je aj na úseku Jablonov - Studenec - Behárovce. Minulý rok v septemberi som tam dostal taký aquaplanning, že takmer koniec. Kontrolky naplno rozsvietené a auto letelo pri 130tke takmer do zvodidiel. A to ešte bolo našťastie plne naložené a viezol som 4 ľudí. Keby som bol ľahší, čas dopadu kolesa späť na vozovku by bol dlhší. Nejednalo sa ani o rizikový úsek, kde je za dažďa znížená rýchlosť na 110, ako na Liptove. Za nedostatočné odvodnenie diaľnice D1 na Spiši dávam NDS-ke 5ku!!! Takže bacha na diaľnici pod Spišským hradom.
medima
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 665
Obrázky: 18
Založený: 05. Jan 2013 21:23

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod peterle » 18. Okt 2016 19:07

Jeden z tých, ktorí si myslia, že 130 sa dá vždy. Ale za dažďa sa nedá. Takže za to nemôže cesta, ale ako väčšinou, vodič.
peterle
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 592
Obrázky: 231
Založený: 13. Júl 2011 13:31

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod medima » 18. Okt 2016 21:57

Tvoj pohľad na vec. Môj je ten, že ak je na úseku Jablonov - Studenec v ľavom páse výrazný problém s odvodnením, má sa odstrániť. Tu nejdeme moralizovať vodičov, ideme riešiť príčinu. Zjavne o tom samotná NDS ani zhotoviteľ nevie a úsek je prevádzke ešte len 4 roky. Minimálne do doby odstránenia závady by mala byť na úseku značka obmedzujúca rýchlosť jazdy na 110 v daždi? Prečo na liptovskej D1tke takéto ZDZ je prítomné, prečo si dali tu námahu osadiť ho, namiesto toho aby si len proste povedali flegmaticky ako ty: ,,vodiči majú vedieť, že za dažďa sa 130 ísť nedá". Ja ti poviem prečo. Nie vždy je úsek tvorený kalužami či súvislou vrstvou vody, ktorý môže spôsobiť AQP, dostatočne veľký na to, aby mohol byť viditeľný. A zvlášť na diaľnici je to neprípustné, ba priam život ohrozujúce. Ak také miesto je, je povinnosťou údržby oboznámiť motoristov na túto skutočnosť v dostatočnom predstihu.
Prečo dávame signály práca na ceste na diaľnici 2 km pred miestom výkonu? Prečo si proste nepovieme ,,vodič má byť obozretný a predvídať a i zo vzdialenosti 300 m sme dobre viditeľní. Jeho chyba, ak nás prehliadne alebo neskoro zbadá. Takéto argumenty peterle neprejdú. Na diaľnici nie. Diaľnica je diaľnica. Tá má svoje zákonitosti a ináč vyzerá pohľad na ňu spoza klávesnice, ináč vyzerá spoza volantu. Má svoje klady, zápory, hrozby a pravidlá. Tu len predvídať nestačí.
medima
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 665
Obrázky: 18
Založený: 05. Jan 2013 21:23

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod pristy27 » 19. Okt 2016 09:03

medima napísal:Tvoj pohľad na vec. Môj je ten, že ak je na úseku Jablonov - Studenec v ľavom páse výrazný problém s odvodnením, má sa odstrániť. Tu nejdeme moralizovať vodičov, ideme riešiť príčinu. Zjavne o tom samotná NDS ani zhotoviteľ nevie a úsek je prevádzke ešte len 4 roky. Minimálne do doby odstránenia závady by mala byť na úseku značka obmedzujúca rýchlosť jazdy na 110 v daždi? Prečo na liptovskej D1tke takéto ZDZ je prítomné, prečo si dali tu námahu osadiť ho, namiesto toho aby si len proste povedali flegmaticky ako ty: ,,vodiči majú vedieť, že za dažďa sa 130 ísť nedá". Ja ti poviem prečo. Nie vždy je úsek tvorený kalužami či súvislou vrstvou vody, ktorý môže spôsobiť AQP, dostatočne veľký na to, aby mohol byť viditeľný. A zvlášť na diaľnici je to neprípustné, ba priam život ohrozujúce. Ak také miesto je, je povinnosťou údržby oboznámiť motoristov na túto skutočnosť v dostatočnom predstihu.
Prečo dávame signály práca na ceste na diaľnici 2 km pred miestom výkonu? Prečo si proste nepovieme ,,vodič má byť obozretný a predvídať a i zo vzdialenosti 300 m sme dobre viditeľní. Jeho chyba, ak nás prehliadne alebo neskoro zbadá. Takéto argumenty peterle neprejdú. Na diaľnici nie. Diaľnica je diaľnica. Tá má svoje zákonitosti a ináč vyzerá pohľad na ňu spoza klávesnice, ináč vyzerá spoza volantu. Má svoje klady, zápory, hrozby a pravidlá. Tu len predvídať nestačí.


To mi chces povedat, ze ked nasnezi a na dialnici bude 10 cm snehu tak pojdes stale 130 lebo ta tabulou alebo prenosnym znacenim neupozornili, ze je tam sneh? Nebud smiesny...
pristy27
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 610
Založený: 02. Sep 2010 08:15
Bydlisko: Bratislava

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod Sentilj » 19. Okt 2016 09:24

Trošku mimo porovnanie, sneh je 3 mesiace do roka, dážď výrazne častejšie a počas celého roka. Navyše aj pri drobnom nasnežení sa výrazne menia jazdné vlastnosti čo pri miernom "dáždiku" zvyčajne nenastáva.

Navyše sme "zvyklaní" právnym systémom SR, ktorý je totálne dysfunkčný, v nerozvojových krajinách má aj správca svoj diel zodpovednosti. A zodpovednosť je jedno z najvýraznejšie vnímaných a pokrývaných rizík na západe. U nás stačí policajtsko-demetnsky "vodič neprispôsobil jazdu" a je vybavené...
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod blizzard » 19. Okt 2016 09:32

Darmo sa to snazis zvalit na 'vodic neprisposobil jazdu'. Ano, technicky mas pravdu.
Ale ako vodic ocakavam, ze hlavne ked na tie dialnice idu take tazke prachy, ze za obycajneho dazda nestoji na nich take mnozstvo vody, aby som nepresiel 130 max. s lahkym zasahom ESP. Uz vobec nie, aby som musel zasiahnut do riadenia sam.
Nevravim o privalovom dazdi.
blizzard
nováčik
 
Príspevky: 6
Založený: 15. Sep 2014 09:15

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod pristy27 » 19. Okt 2016 10:15

Ja netvrdim, ze je spravne ked na dialnici dochadzak takymto situaciam. To urcite nie a myslim, ze tam stojaca voda nema co robit. Na druhu stranu v pripade nejakeho privaloveho dazda sa tomu da tazko zabranit aj standardnymi funkcnymi rieseniami.

K tym nerozvojovym krajinam ratas napriklad aj Taliansko Sentilj? Tam to takto napriklad nefunguje. A co som zazil tak ani na vychodnom pobrezi USA nie. Vsetko ide na triko vodica. Suhlasim, ze to ale nie je uplne spravny pristup, nie vsetko sa da predvidat.
pristy27
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 610
Založený: 02. Sep 2010 08:15
Bydlisko: Bratislava

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod peterle » 19. Okt 2016 16:20

Pojem aquaplaning nevznikol kvôli slovenským diaľniciam. Vyskytuje sa na celom svete a mne z toho vyplýva, že neexistujú cesty, na ktorých by sa dalo jazdiť za dažďa, rovnako ako za sucha. A je veľmi smutné, že existujú šoféri, ktorí si to neuvedomujú. Bilzzard za dažďa skrátka musíš spomaliť, ESP nie je všemocné, ani diaľnice nie sú dokonalé.
peterle
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 592
Obrázky: 231
Založený: 13. Júl 2011 13:31

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod blizzard » 20. Okt 2016 08:35

A nie a nie. Ja viem, co je ESP, dobre, zabudnime nanho, tvarme sa ze ho nemam.
Dialnica, hlavne za take prachy, ma mat povrch, aby som za obycajneho dazda presiel 130. Hotovo.
Za normalneho dazda totiz ocakavam a podla toho predvidam, ze ta dialnica take parametre ma mat a mozem ist min. tych 130. Nema tam co stat tolko vody. Este dodam, ak by si si to nevsimol, ze nie za privaloveho dazda.
Za privaloveho dazda spomalim podla intenzity. A nezacni prosim, ci aj do kazdej zakruty na okreske idem 90. Nie, lebo to je hodne ina tema.
blizzard
nováčik
 
Príspevky: 6
Založený: 15. Sep 2014 09:15

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod Zipso » 21. Okt 2016 11:53

Uz existuju moznosti ako odvadzat vodu priamo z vozovky

https://youtu.be/I16WGau3jxE
Zipso
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 284
Obrázky: 50
Založený: 26. Mar 2007 11:43
Bydlisko: Presov

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod medima » 21. Okt 2016 18:28

Za tie prachy, a že sú to u nás na Slovensku poriadne pálky za 1 km diaľnice, by malo byť odvodnenie tak dokonalé, že povrch by bol aj za prietrže mračien suchý a zjazdný i pri rýchlosti 230 km/h so zabudovaným podlahovým kúrením vedeným pod povrchom vozovky.
medima
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 665
Obrázky: 18
Založený: 05. Jan 2013 21:23

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod i15 » 27. Okt 2016 17:35

korzár píše, prečo ešte nie je otvorený privádzač Nová Polhora:

Podľa dopravného experta Pavla Titla, ako uviedol na sociálnej sieti, dôvodom je zle osadený reklamný pylón Slovnaftu v smere od Prešova.
Prezídium Policajného zboru to takto nechce pustiť do prevádzky
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod DrX » 27. Okt 2016 19:49

tu je k tomu viac info: https://www.tvkosice.sk/video/58120fa84526ca6abe4fd149

A este jeden off-topic: je toto video o tom tych vyhradach, co maju presovcania k JV trasovaniu R4? https://www.tvkosice.sk/video/581095744526ca15e74a20fc
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod cyberjoe » 11. Nov 2016 14:24

Zajtra o deviatej rano konecne otvoria privadzac Nova Polhora.
cyberjoe
nováčik
 
Príspevky: 2
Založený: 12. Jan 2016 09:18

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod illnino » 11. Nov 2016 14:35

ale podla mojich informacii, nie kompletny, pokial nebude vyrieseny "totem"
Obrázok používateľa
illnino
návštevník
 
Príspevky: 40
Obrázky: 3
Založený: 07. Júl 2014 17:04
Bydlisko: Bratislava, občasne Košice

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod matiqos » 11. Nov 2016 16:04

Vyzera to tak, ze fakt nie kompletny. V smere PO->KE je na znackach preskrtnuta Nova polhora a pri benzinke su natahane docasne oranzove ciary smerujuce na benzinku nie na MUK
matiqos
diskutujúci
 
Príspevky: 176
Obrázky: 10
Založený: 07. Aug 2013 19:39

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod JaNY » 12. Nov 2016 23:05

ten industrial park je ozaj tak velmi nabity firmami, ze je pruser ked ho otvaraju zo sklzom?
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod i15 » 13. Nov 2016 09:58

Potvrdzujem, otvorené. Napojenie na cestu 3.triedy do Novej Polhory je "v zime neudržiavané", takže som naplno preveril ABS na poľadovici. V smere z KE a na KE bez obmedzenia. Odbočovací pruh mohol byť dlhší, lebo za ním nasleduje zákruta s 30km/h
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod topfield » 15. Nov 2016 07:09

neviem ake mali plany, ale podla mna je otvoreny uz cely usek bez obmedzeni... aj ked ako pisal matiqos, este den pred otvorenim boli natahane docasne oranzove ciary... teraz po nich nieje ani stopy
topfield
diskutujúci
 
Príspevky: 166
Obrázky: 2
Založený: 28. Aug 2014 07:56

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod matiqos » 15. Nov 2016 07:33

potvrdzujem, docasne ciary zmizli, rovnako aj preskrtnute znacky... MUK je otvorena cela... neviem co tam nacvicovali den pred... zrejme ani oni nevedeli, co bude :D
matiqos
diskutujúci
 
Príspevky: 176
Obrázky: 10
Založený: 07. Aug 2013 19:39

Re: D1 Prešov juh - Budimír

Odoslaťod caki » 15. Nov 2016 10:24

nepamatam ako je to znacene ok KE smer PO ale vcera sa jeden kamion snazil dostat na benzinku po starom, kde su uz zvodidla. Mozno si len nevsimol skor ale je mozne ze tym stratia dost zakaznikov. Kto by siel na "odpocivadlo" ked aspon trocha nevidi, co tam je...
caki
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 362
Obrázky: 34
Založený: 01. Júl 2010 11:47

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 27 hostí.