D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod Xisco » 18. Dec 2021 11:51

Nepatrí to do tejto témy, iba som doplnil tému "Kvalita práce" :)
Xisco
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 341
Obrázky: 21
Založený: 18. Júl 2017 14:34

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod sergej » 18. Feb 2022 09:01

Koniec kolónam v Rajeckej doline? Privádzač je po rokoch opäť v hre :arrow:

Po prepracovaní CBA má aktuálne projekt hodnotu pomeru prínosov a nákladov BCR 1,94, čo znamená, že za každé investované jedno euro nákladov sa nám vráti takmer dvojnásobok. Projekty s obdobnými hodnotami sú automaticky zaraďované na popredné miesta v prioritizácii projektov cestnej infraštruktúry.

viewtopic.php?f=35&t=26044
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod magnus » 18. Feb 2022 09:18

A čo tak okrem investície do privádzača investovať do modernizácie trate Rajec - Žilina, automatizovať, zvýšiť traťovú rýchlosť, prípadne elektrifikovať? :-P
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod Kvík » 18. Feb 2022 10:36

V krajine, kde nevieme rozšíriť a elektrifikovať ani oveľa vyťaženejšiu trať, v úplne rovinatom teréne, s výrazne väčším potenciálom a priamo pri hlavnom meste?
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 268
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod magnus » 18. Feb 2022 10:41

No ved :-) ale kto to zmeni?
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod aquila » 18. Feb 2022 11:02

aj sa vie, co sa "zosekalo" ? kedze sa tam spomina, ze to ma byt aj obchvat Porubky, tak to vyzera, ze nastastie nepojdu skratenou verziou.. ale jeden nikdy nevie.

nicmenej ten kruhac na zaciatku useku je taka slovenska choroba ...

46742
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod metelesku.blesku » 18. Feb 2022 12:30

Keďže sa tam odvolávajú na štúdiu k celej I/64, tak predpokladám, že podľa nej osekali šírkový parameter cesty z C11,5 na C9,5 a znížili jednotkové ceny stavebných položiek.

K tomu kruháču: tá odbočka na Porúbku bude po dostavbe obchvatu využívaná úplne minimálne len na obsluhu Porúbky a LL smerom od Rajca. Pre tých pár desiatok áut denne tam kruháč nemá čo robiť. To je fakt na hlavu, ako kruháč v Radoli. Úplne bohate tam bude postačovať rozšíriť na kúsku zeme cestu, aby sa tam zmestil pás pre ľavé odbočenie do Porúbky od Rajca. Z druhej strany križovatky je poľná cesta, to nemôžu myslieť vážne, aby napájali poľnú cestu na kruháč.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod ferguson » 19. Feb 2022 15:32

magnus napísal:A čo tak okrem investície do privádzača investovať do modernizácie trate Rajec - Žilina, automatizovať, zvýšiť traťovú rýchlosť, prípadne elektrifikovať? :-P

Tiez by som bol za to. Vlastne je blbost neurobit to. Bola by to taka ozajstna investicia do buducnosti dopravy. Lenze vyhybku v Konskej riesia uz snad 2 roky :roll: :D

Myslite, ze tento obchvat sa moze realne v dohladnej dobe zacat stavat? Alebo je to len dalsia studia o studii? Do volieb uz nie je tak daleko, slubit sa da cokolvek.
ferguson
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Založený: 18. Nov 2015 21:05

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod HanoX » 21. Feb 2022 08:49

metelesku.blesku napísal:Keďže sa tam odvolávajú na štúdiu k celej I/64, tak predpokladám, že podľa nej osekali šírkový parameter cesty z C11,5 na C9,5 a znížili jednotkové ceny stavebných položiek.

K tomu kruháču: tá odbočka na Porúbku bude po dostavbe obchvatu využívaná úplne minimálne len na obsluhu Porúbky a LL smerom od Rajca. Pre tých pár desiatok áut denne tam kruháč nemá čo robiť. To je fakt na hlavu, ako kruháč v Radoli. Úplne bohate tam bude postačovať rozšíriť na kúsku zeme cestu, aby sa tam zmestil pás pre ľavé odbočenie do Porúbky od Rajca. Z druhej strany križovatky je poľná cesta, to nemôžu myslieť vážne, aby napájali poľnú cestu na kruháč.


Kruháč je určite dobrý nápad. Každý by tam ináč letel 110. A z Turia, Porúbky, Lietavskej Svinnej, Babkova to pár desiatok áut nebude.
HanoX
návštevník
 
Príspevky: 28
Založený: 11. Jan 2021 08:32

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod ondrejko_t » 21. Feb 2022 11:46

hej, aby to neskončilo ako úrovňové križovanie na diaľničný privádzac na D1 Poprad východ - odbočky na Matejovce a Mlynicu.
https://www.google.sk/maps/@49.0977789,20.3413467,3a,75y,346.7h,80.75t/data=!3m7!1e1!3m5!1sUCkdsvXzV7_1BfIIY39iKw!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DUCkdsvXzV7_1BfIIY39iKw%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D40.709503%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656

je tam síce 70tka, ale vždy, keď tade idem, mám pocit, že som jeden z mála, ktorý ju neignoruje. a odbočiť od Matejoviec alebo Mlynice na KK je dosť odvážny manéver. Hlavne keď spoza zvodidiel nevidieť autá z pp.

v tomto sa mi paradoxne páčilo, ako to vyriešili pri KIA v ZA, ze nedali tretí - odbočovací pruh, ale 2avý dali ako odbočovací a kto chce ísť rovno, musí ísť v pravom pruhu. a ľudia z KIA sa dostanú na cestu bezpečne. je to síce na nervy pre tých, čo chcú ísť rýchlejšie na Terchovú, ale prídem mi to ďaleko bezpečnejšie.
https://www.google.sk/maps/@49.2120803,18.8113887,3a,75y,99.89h,74.17t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjF9sgKJtIEdDwwqxBtuSkQ!2e0!7i13312!8i6656
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 782
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod mike007 » 21. Feb 2022 14:11

ondrejko_t napísal:hej, aby to neskončilo ako úrovňové križovanie na diaľničný privádzac na D1 Poprad východ - odbočky na Matejovce a Mlynicu.
https://www.google.sk/maps/@49.0977789,20.3413467,3a,75y,346.7h,80.75t/data=!3m7!1e1!3m5!1sUCkdsvXzV7_1BfIIY39iKw!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DUCkdsvXzV7_1BfIIY39iKw%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D40.709503%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
je tam síce 70tka, ale vždy, keď tade idem, mám pocit, že som jeden z mála, ktorý ju neignoruje. a odbočiť od Matejoviec alebo Mlynice na KK je dosť odvážny manéver. Hlavne keď spoza zvodidiel nevidieť autá z pp.

ten stvorpruh zvadza na vysoku rychlost, to je fakt - tiez som tam bol najpomalsi a dokonca tam kdesi niekedy minuly rok zahynul cyklista, ak mam dobru pamat;
podobna situacia ako mozne buduce napojenie privadzaca od Rajca je napr. na zaciatku R3 pri Oravskom Podzamku, nedavno tam dokonca znizili rychlost v mieste pripajania na 50 km/h - neviem preco, kedze som nezachytil, ze by to bolo miesto so zvysenou nehodovostou: link tu - a to sa tam pripaja v podstate cela oblast od Namestova smer juh a opacne;
takze pre par dedin v okoli Ziliny, ktore asi aj tak po dostavbe privadzaca budu prednostne vyuzivat povodnu trasu, pretoze uz bude volnejsia, nema zmysel stavat okruznu krizovatku a prave vytvarat bod, kde sa mozu zas tvorit v buducnosti kongescie;

ondrejko_t napísal:v tomto sa mi paradoxne páčilo, ako to vyriešili pri KIA v ZA, ze nedali tretí - odbočovací pruh, ale 2avý dali ako odbočovací a kto chce ísť rovno, musí ísť v pravom pruhu. a ľudia z KIA sa dostanú na cestu bezpečne. je to síce na nervy pre tých, čo chcú ísť rýchlejšie na Terchovú, ale prídem mi to ďaleko bezpečnejšie.
https://www.google.sk/maps/@49.2120803,18.8113887,3a,75y,99.89h,74.17t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjF9sgKJtIEdDwwqxBtuSkQ!2e0!7i13312!8i6656

na to by som sa teda prilis nespoliehal. zakazdym, co tadial idem, sa najde minimalne jedna "individualita", ktora v tom lavom pruhu predbieha, krizovatka/nekrizovatka, odbocovaci/neodbocovaci; vacsinou to ma teda MPV "PL", ale najdu sa aj domaci;
extrem je podbiehanie v tom pravom odbocovacom, a dokonca casto aj priamo cez krizovatku;

taketo riesenie prave nie je prilis vhodne pre prax - znacenie sa ma robit tak, aby bolo co najzrozumitelnejsie a najjednoduchsie, a toto ten pripad nie je - je to nezvycajne riesenie; a pre takeho, co tade jazdi prvy krat, a este k tomu zazije zasnezenu cestu bez naznaceneho VDZ, spoliehajuc sa len na ZDZ, je to dost matuce;
to uz na tomto mieste ak nechceli platit drahe mimourovnove riesenia, mohli radsej trosku viac investovat za rozsirenia v koliznych bodoch;
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod ondrejko_t » 21. Feb 2022 15:09

co Ti ja viem, ist tam v lavom pruhu a stale rovno je bud cista ignorancia, alebo hlupost, kedze znacky, aj ZDZ su dostatocne a dost daleko. optimom, ak neratame mimourovnove krizovanie, ale sak kto by tak vela platil, by bol k dvom priebeznym pruhom a odbocovacim dolava pridat za krizovatkou jeden pripajaci zlava v dostatocnej dlzke.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 782
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod Pacho » 21. Feb 2022 15:20

keď som tam išiel prvý krát, tiež som si nebol istý, ale pre dannú oblasť, asi najlepšie riešenie. Treba si uvedomiť, že danná cesta bola postavená koly KII, druhá vec je veľmi dôležité aby danná cesta mala dostatočnú kapacitu , keď sa menia zmeny v KIi, a to si myslím je dotatočné. Ono riešiť cestu pre pár pribrzdencov, pre ktorého predpisy sú španielska dedina, by bolo veľmi scestné.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod metelesku.blesku » 21. Feb 2022 19:57

Je skvelé, že tu obchvat Porúbky prirovnávate k štvorprúdovke pri Poprade alebo k štvorprúdovke pri Tepličke nad Váhom (Kia), ale obchvat Porúbky bude obyčajná dvojpruhová cesta. Teda neviem kde ste prišli na to, že všetci tam budú lietať 110km/h, alebo na asociácie s križovatkami pri Kii, ale nič také tam nebude.
Ako už mike009 napísal, bude sa todať prirovnať ku križovatke starej I/59 s R3 pri Oravskom Podzámku, no keďže o pár metrov ďalej sa od I/59 odpája aj cesta I/78 kompletne obsluhujúca hornú Oravu, je táto križovatka o niečo viac vyťažená, ako bude tá pri Porúbke a vystačí si aj bez kruháča.

Z vyššie spomenutých dedín (Turie, Svinná, Porúbka, Lietava + LL) cez tú križovatku za Porúbkou na obchvat bude jazdiť možno pár áut z Turia, pokiaľ sa nerozhodnú ísť do obchoďákov na Vlčincoch cez Višňové alebo po starej ceste cez Porúbku a miestna obsluha medzi Porúbkou a Rajcom. Zvyšok (Svinná, väčšia časť Porúbky, Lietava + LL) budú jazdiť po starej ceste na Žilinu, keďže tá sa vyprázdni.
Ako som povedal, to ľavé odbočenie v križovatke bude obsluhovať iba pár miestnych. Hlavný tok dopravy z Prievidze, Rajca a Rajeckých Teplíc sa premiestni zo starej I/64 na nový obchvat.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod ferguson » 22. Feb 2022 07:31

Pochybujem, ze sa tam bude "vracat" niekto z Turia a uz urcite nie z Lietavskej Svinnej a podobne. Tych aut tam bude minimum. Kruhac mi tam tiez nie je pochuti, ale kedze viem ako sa jazdi, tak je to uplne logicke riesenie. Priame napojenie mi pripomenulo tuto krizovatku v Rajeckych Tepliciach, kde je kazdu chvilu tazka nehoda a to je v obci kde je 50 km/h
https://goo.gl/maps/xHbH97xEhzNvGVuu8
ferguson
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Založený: 18. Nov 2015 21:05

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod HanoX » 22. Feb 2022 10:34

Prave ze tam z L. Svinnej, Turia a Porubky budu jazdit, pretoze sa nebudu motkat 50-kou a 40-tkou cez L. Lucku a Bytcicu.
K situacii na konci R3 pri Or. Podzamku sa to neda celkom prirovnavat, tam kazdy spomali, lebo v Sirokej stavaju policajti.
HanoX
návštevník
 
Príspevky: 28
Založený: 11. Jan 2021 08:32

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod mike007 » 22. Feb 2022 11:50

HanoX napísal:Prave ze tam z L. Svinnej, Turia a Porubky budu jazdit, pretoze sa nebudu motkat 50-kou a 40-tkou cez L. Lucku a Bytcicu.

nerozumiem, preco by si mal ktokolvek, iduci z L.Svinnej nadchadzat 5km (teda spravit spolu 10km od vyjazdu III/2104 na I/64) cez celu Porubku az ku Slnecnym skalam a potom naspat po privadzaci, teda v podstate si zdvojnasobit dlzku trasy, z toho celou Porubkou ist 40 km/h (zona), ked moze ist priamo na Zilinu cez L.Lucku a Bytcicu po 5km trase. Ak tam bude nehoda, to je o inom, ale za bezneho stavu urcite nie.

HanoX napísal:K situacii na konci R3 pri Or. Podzamku sa to neda celkom prirovnavat, tam kazdy spomali, lebo v Sirokej stavaju policajti.

:?: :?: toto nie je argument :idea:
tak budu policajti stat aj tu
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod Vlados » 22. Feb 2022 11:50

podľa vašeho uvažovania všade drbnime kruháč, veď vždy sa nájde nejaký primitív ktorý by tam mohlo lietať. určite lacnejšie by vyšlo T napojenie + búdka so stacionárnym radarom.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod ferguson » 22. Feb 2022 12:44

HanoX napísal:... tam kazdy spomali, lebo v Sirokej stavaju policajti.

Toto je presne take Slovenske. Nikto nespomali kvoli znacke, ale preto ze "tam stavaju policajti".

Vlados: naprosty suhlas. Miesto plytvania penazi na "ludsku hlupost" by stat mohol takto usetrit a zarabat na dementoch. Ako bonus by na hlavnej bola plynulejsia premavka. Stale hovorim, ze na nas treba len maly dvor a velky bic.
ferguson
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Založený: 18. Nov 2015 21:05

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod aquila » 22. Feb 2022 15:28

tam hlavne ten kruhac nemal co byt, lebo vsak pokracovanie prelozky I64 nebude aktialne snad dalsich 20 rokov, a prud dopravy od porubky bude v nizkych jednotkach. a dalej rajecke teplice viac menej obchvat maju a len na zaciatku je problem. takze davat pri porubke kruhac je zbyocny
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod milan_KM » 23. Feb 2022 10:10

Problém vidím skôr v naprosto zbytočnej estakáde popod Turskú skalu a 1km paralelnej cesty k súčasnej, namiesto zaústenia do križovatky na Turie a rekonštrukcie existujúcej cesty. Sk národný šport postaviť do úzkeho údolia 10 paralelných koridorov a tie pôvodné nechať rozpadnúť.
milan_KM
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 266
Založený: 05. Mar 2012 23:31

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod magnus » 23. Feb 2022 10:23

Presne tak, ta estakada je zbytocna rovnako ako kruhac, cela tato cast sa da zjednodusit. a ked uz by som s tym priestorom chcel nejak lepsie pracovat, tak uz by som riesil aj upravu zeleznicnej trate.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod 4lien » 23. Feb 2022 19:39

Vlados napísal:podľa vašeho uvažovania všade drbnime kruháč, veď vždy sa nájde nejaký primitív ktorý by tam mohlo lietať. určite lacnejšie by vyšlo T napojenie + búdka so stacionárnym radarom.

Asi tak. Uprimne, cakal som, ze aspon na tomto fore si budu ludia uvedomovat, ze kruhac nema sluzit na znizenie ryhlosti. Taketo skvostne napady som zvyknuty vidiet skor na socialnych sietach
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod ondrejko_t » 24. Feb 2022 11:06

co cakas od naroda soferov, ktori svorne tvrdia, ze nasa policia len buzeruje, ked pokutuje rychlost a pasy a telefony, ale hned po prekroceni hranic s rakuskom sa poctivo priputaju a este poctivejsie dodrzuju MPR.
inak su aj lepsie napady ako kruhac. u nas v SN chceli spravit z casti mestskeho okruhu jednosmerku, lebo ze je uzka cesta a ludia sa nevedia z domov na nu dostat a pod. (ale to uz je mimo temy :D )
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 782
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka + privádzač LL

Odoslaťod aquila » 24. Feb 2022 18:11

kruhac tam ozaj nema co hladat, malo tam byt rovnake napojenie ako je naprikald aj R3 pri oravnskom podzamku ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: stefi67 a 20 hostí.