D1 Ladce - Sverepec

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Re: Otvorenie časti D1 Ladce - Sverepec

Odoslaťod Koksolam » 05. Dec 2005 01:57

Jozef napísal:Motoristi budú môcť od budúceho týždňa využiť už 172 kilometrov na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Žilinou v úseku Bratislava - Sverepec. Posledné dve časti tohto úseku, Viedenská cesta - Prístavný most v Bratislave a Ladce - Sverepec, sa totiž odovzdajú do užívania do 9. decembra. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ dodávateľskej spoločnosti Doprastav, a.s. Bratislava Dušan Mráz. Celková dĺžka spomínaných úsekov predstavuje 13 807 metrov.
Druhý diaľničný úsek Ladce - Sverepec odovzdá Doprastav do užívania 9. decembra tohto roka. Výberové konanie na tento úsek vyhral v roku 1997 Hydrostav, keďže však Slovenská správa ciest ako investor nebola spokojná s jeho prácou, v roku 2002 podpísala zmluvu s Doprastavom. "Keď so stavebnými prácami začal Doprastav, stavba bola ocenená na 4,4 mld. Sk, vrátane dodatkov ku zmluvám to predstavovalo 4,528 mld. Sk. Vplyvom inflačného nárastu, ktorý predstavoval 600 mil. Sk, vzrástli náklady na 5,1 mld. Sk," vysvetlil Mráz. Diaľničný úsek má dĺžku 9,94 kilometra, z čoho až 7 210 metrov predstavuje dĺžka 34 mostných objektov. Plocha vozovky je 195,1 tis. metrov štvorcových.

Do ukončenia diaľnice po Žilinu tak ostávajú ešte tri úseky. Úsek Sverepec - Vrtižer s problematickou Považskou Bystricou v dĺžke 9,8 kilometra by mohol byť v prevádzke aspoň v polovičnom profile v roku 2007. Nasledujúci takmer 13,5-kilometrový úsek Vrtižer - Hričovské Podhradie by mal byť odovzdaný do užívania do konca budúceho roka, podobne aj 6,85-kilometrový úsek D3 Hričovské Podhradie - Žilina Strážov. Z toho vyplýva, že diaľnica po Žilinu nebude do konca budúceho roka kompletne hotová. Podľa Mráza je tiež otázne, či rok 2010, resp. 2012 je reálny na dobudovanie diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami. "Rok 2010 je určite nereálny. Do roku 2012 by sa to aj dalo, dôležité však bude, či to Národná diaľničná spoločnosť stihne pripraviť," uzavrel Mráz.

Zdroj: http://www.zilina.sk/index.php?page=uka ... avodajstvo



Takze zeby prisiel na psa Mraz??? :D Uz pripusta, ze rok 2010 by sa dal stihnut, vraj zasi od toho, ze co pripravi Dialnicna spolocnost. Hmm. Zeby to PPP nakoniec bolo naozaj zachrana??? Myslim, ze aj useky za PP az po PO hoc budu len v polovicnim profile, lepsie ako s drotom do oka :roll: Drzim palce, tu dialnicu potrebuje Slovensko ako sol, jasne ze naj by bolo full profil, ale aj polovicny za PO moze byt, docasne . A k hranici UA staci uplne, snad po MI full, inac este nei je tlak na vystavbu vo full profile
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod johhan » 05. Dec 2005 08:34

Koksolam, ono sa hovorí že za peníze i v Praze dúm. Stihnúť sa dá všetko, ešte aj dneska keby mala NDS pripravené všetko, stavebné plány a územne rozhodnutia a samozrejme asi 300 mld. SKK tak do konca roka 2010 by bola dialnica na ukrajinskej hranici :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Koksolam » 05. Dec 2005 12:09

johhan napísal:Koksolam, ono sa hovorí že za peníze i v Praze dúm. Stihnúť sa dá všetko, ešte aj dneska keby mala NDS pripravené všetko, stavebné plány a územne rozhodnutia a samozrejme asi 300 mld. SKK tak do konca roka 2010 by bola dialnica na ukrajinskej hranici :-)


Tak je to v suchu, tych 300 mld dam ja, ak uz nema nato NDS :lol: Ale teraz vazne, som zvedavy ako to dopadne s PPP , kolko miliard to usetri na zaciatok. Viem, ze je to v inom fore , ale dufam, ze to nevadi
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Adaios » 06. Dec 2005 19:00

Koksolam napísal:
johhan napísal:Koksolam, ono sa hovorí že za peníze i v Praze dúm. Stihnúť sa dá všetko, ešte aj dneska keby mala NDS pripravené všetko, stavebné plány a územne rozhodnutia a samozrejme asi 300 mld. SKK tak do konca roka 2010 by bola dialnica na ukrajinskej hranici :-)


Tak je to v suchu, tych 300 mld dam ja, ak uz nema nato NDS :lol: Ale teraz vazne, som zvedavy ako to dopadne s PPP , kolko miliard to usetri na zaciatok. Viem, ze je to v inom fore , ale dufam, ze to nevadi


Neviem ci je spravne, kolko mld. SKK vam usetri PPP.

Prvy planovany usek na PPP ma stavebne naklady na urovni cca. 20 mld. SKK, takze na zaciatok tuto sumu bez nutnosti doplacania pre PPP, ale splacanie bude rozlozene na cca. 30 rokov a s tym je spojena aj udrzba a opravy, ale zase sa bude musiet splatit viac.

Neviem ci sa da hovorit o usetreni - bez PPP by SR tento usek este nestavalo. Takze z hladiska financneho neusetri nic oproti povodnemu stavu do r. 2008 - potom uz by bolo nutne investovat aj cez stat priamo do tohto useku. A ak to pojde dobre tak potom je tu dalsi usek atd. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 06. Dec 2005 19:03

johhan napísal:Koksolam, ono sa hovorí že za peníze i v Praze dúm. Stihnúť sa dá všetko, ešte aj dneska keby mala NDS pripravené všetko, stavebné plány a územne rozhodnutia a samozrejme asi 300 mld. SKK tak do konca roka 2010 by bola dialnica na ukrajinskej hranici :-)


Dialnica D1 by aj s PPP do r. 2010 stala na plny profil po KE aj s rozsirenim useku BA-TT na 3+3 pruhy stala max. 200 mld. SKK. Neexistuje vacsia realna suma - to mam na 99,99% overene.

Ale muselo by byt vsetko pripravene tak, aby sa najnarocnejsie useky s tunelami zacali stavat najnejskor v r. 2006 a vsetky ostatne najneskor v druhej polovici v r. 2007. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 06. Dec 2005 20:26

adoas: do istej miery sa da hovorit o usetreni => vacsi rozvoj v regionoch, firmu budu mat vacsie zisky, vacsie dane, ludom sa v dedinakch ako visolaje sverepec a X dalsich odlahci a ulahci zivot ... ;)

za tych par rokov co sa to stihne skorej ako podla planu ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 06. Dec 2005 20:37

aquila napísal:adoas: do istej miery sa da hovorit o usetreni => vacsi rozvoj v regionoch, firmu budu mat vacsie zisky, vacsie dane, ludom sa v dedinakch ako visolaje sverepec a X dalsich odlahci a ulahci zivot ... ;)

za tych par rokov co sa to stihne skorej ako podla planu ;)


Ale je to "len" ista miera, ja som hodnotil priame financne naklady zo strany statu. Horsie je, ze ak sa nebude realizovat do r. 2008 ani 2. potrebny usek (a je jedno ci s alebo bez PPP), tak SR bude stracat aj financne aj rozvojom.

Z V4 su len 2 staty, ktore nemaju spojene svoje krajiny a su to Polsko a SR. Polsko ako take je specificky trh, ale SR ani nie.

PPP neprinesie financnu ani casovu usporu a tyka sa to 1. planovaneho stavaneho useku. Az podla toho ako budu rozdelene rizika sa ukaze ci PPP bude mat kladny financny efekt na statny rozpocet SR. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod mel » 07. Dec 2005 09:11

Adoas, aquila,

da sa to toho zaratat vselico, aby to vyslo pozitivne ... treba brat do uvahy casovu hodnotu penazi ako aj roznost multiplikacnych efektov v case ... teda inymi slovami aj ked vezmem do uvahy inflaciu, teda priklad dnes 20mld, o 5 rokov 23 mld ... vysledok nie je ten isty. Multiplikatory posobia subezne a ich efekty v case vznikaju a zanikaju ... konecny efekt sa teda moze zvysit, alebo znizit. Vezmime si do uvahy aj myto, o oktore pride NDS za tych 5 rokov, to je tiez vyznamna cast prijmov, ktore sa daju zahrnut do "vynosov" PPP.

Priklad - zjednodusenie na 30R PPP

Naklad Rok suma
Investicia 2005 20mld
Udrzba 2005-10 1 mld
Udrzba 2011-15 1,2 mld
Rekonstr. 2015 3 mld
Udrzba 2016-20 1,4 mld
Udrzba 2020-25 1,6 mld
Rekonstr 2025-30 5 mld
Udrzba 2030-35 2 mld

suma 35,2 mld

Ak vezmem do uvahy casovu hodnotu penazi, teda vyjadrim to v dnesnych cenach, mozem ratat stale s udrzbou cca 1 mld/5R a sucasne rekonstrukcie ocistim na dnesne ceny (2,5 mld / 4 mld) tak mam sucasnu hodnotu investicie: 31,5 mld. Toto je vychodzia pozicia statu pre cenu PPP. K tomu priratam akceptovatelny urok (napr 3%), co by bol ekvivalent pri uvere. Z toho mi vyjde, ze rocna splatka ma byt 1,61 mld, co za 30 rokov je 48,2 mld. Ale sucasna hodnota je ta ista!!! Ja len teda na uvere pri 30R splatkach zaplatim o 16,7 mld viac pri 3% uroku (len prvy rok je to 945 mil).

Ak mi teda pride PPP partner a povie, ze mi to spravi za 1,4 mld rocne (42 mld spolu), mne ako statu sa to sakra oplati, lebo ma to vyjde lacnejsie ako keby som si mal brat uver. Koncesionarovi pri spravnom casovom rozlozeni investicii detto.

Pozn. toto porovnanie neberie do uvahy variantu, ze stat tych 20 mld ma... lebo ich proste nema. :)

Pri tychto cislach mozem ako koncesionar napr uvazovat s tym, ze dam dnes viac penazi na CB kryt, teda pociatocna inv. bude vyssia (25 mld, ale usetrim na rekonstrukciach aj udrzbe, rozne v case:

Naklad Rok suma
Investicia 2005 25mld
Udrzba 2005-10 0,5 mld
Udrzba 2011-15 0,6 mld
Rekonstr. 2015 1 mld
Udrzba 2016-20 0,7 mld
Udrzba 2020-25 0,8 mld
Rekonstr 2025-30 2 mld
Udrzba 2030-35 0,9 mld

suma 31,5 mld

Toto je teda pre mna este zaujimavejsie a preto mozem dat este lepsiu ponuku, teda nie 1,4, ale napr. 1,3 mld (39 mld spolu), lebo sa mi to vrati aj s urokmi.

Toto je velmi zjednoduseny priklad, ako moze byt PPP uspesne aj pre koncesionara aj pre stat. Stat bude mat CB kryt a este lacnejsie, nehovoriac o tom, ze ak nema stat 20 mld, tak 25 na CB uz vobec nebude mat...

Tu som multiplikatory vobec neratal, ale vieme napr. povedat pri velkom zjednoduseni odhadom "pohlad von oknom", ze kazdy rok oddialenia dialnice je napr 0,5 mld na mytnom a 0,2 mld na rozvoji regionu ... cize 5R = 3,5 mld strata...

Cely priklad sa da definovat ako pekna "hracka" pri realnych hodnotach a modelovani predpokladanych stavov, cim sa daju pekne ocistit aj rizika ...

ale to by bolo na taku 40 stranovu pracu... :)

DOPLNENIE: Tu by som chcel dat ponuku, ze ak mate k tomuto komentar a presnejsie cisla, mozete ich sem pisat (navrhujem ale presunutie do inej temy alebo vytvorenie novej. Ja sa pokusim tieto veci dat do excelu, ked bude zaujem a vypocitat model uspesneho PPP ... som ale zavisly od udajov a informacii od Vas, kedze ja nie som v oblasti stavebnictva doma, v oblasti efektivnosti a merania vynosovosti projektov ale ano :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod aquila » 07. Dec 2005 17:04

mel, presne toto som myslel ;) proste ono aj ked PPP v absolutnych cislach nakladov moze byt drahsie ako keby to staval sam stat. globalne vzato to moze byt zhruba tak isto drahe, mozno aj mierne vyhodne ...

samozrejme bude hodne zavysiet od zmluv ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 07. Dec 2005 17:21

aquila napísal:mel, presne toto som myslel ;) proste ono aj ked PPP v absolutnych cislach nakladov moze byt drahsie ako keby to staval sam stat. globalne vzato to moze byt zhruba tak isto drahe, mozno aj mierne vyhodne ...

samozrejme bude hodne zavysiet od zmluv ..


aquila,

uprimne povedane: Mozes nastavit PPP ako chces, neexistuje, aby na tom stat "zarobil". Neexistuje taky priklad bez ohladu na to ake vyhody a kolko je vyhod v zmluve od PPP pre stat. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 07. Dec 2005 17:22

mel,

zjednodusujes to "len" na investiciu, udrzbu a rekonstrukciu, ale to je dost malo a hlavne napriklad od investicie prebehne niekolko rokov kym je co udrziavat. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod mel » 07. Dec 2005 17:44

Jasne, ... velke zjednodusenie to je ... suhlasim :)

Asi spravim poriadny Business case aj s procesom pripravy, vystavby a ked na nieco zabudnem, tak bude aspon o com tocit (nie zeby inak nebolo) :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Adaios » 07. Dec 2005 18:37

mel napísal:Jasne, ... velke zjednodusenie to je ... suhlasim :)

Asi spravim poriadny Business case aj s procesom pripravy, vystavby a ked na nieco zabudnem, tak bude aspon o com tocit (nie zeby inak nebolo) :)


Ktore dialnice sa planuju pre P3:

Stat pocita s D1 a mozno neskor aj s D3.

"Zahranicie" (materske firmy roznych spolocnosti) uz predpoklada po 1. uspesnom projekte D1, D3, obchvat BA - D4+R?, R3 severna vetva (mozno aj stredna neskor) atd. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Maximo » 07. Dec 2005 20:17

Chcelo by to aspoň novú fotečku novootvoreného(včera - 6.12.05) dočasného prepojenia D1 s I/61 na "trojici", teda medzi Sverepcom a PB :wink:

PS: Super stránka :D
Maximo
návštevník
 
Príspevky: 17
Obrázky: 2
Založený: 07. Dec 2005 19:42
Bydlisko: (dialnicou zabudnutá)Považská Bystrica

Odoslaťod aquila » 07. Dec 2005 21:30

maximo, tak nevahaj, zober fotak a pridaj do galerie ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Maximo » 07. Dec 2005 21:50

Som rozmýšľal nad tým, ale uvidím, či sa mi tam bude chcieť ísť :lol: ...A také blbé počasie...Inak by som spravil fotečky aj toho kopca, na ktorom bude začínať mestská estakáda.
Maximo
návštevník
 
Príspevky: 17
Obrázky: 2
Založený: 07. Dec 2005 19:42
Bydlisko: (dialnicou zabudnutá)Považská Bystrica

Odoslaťod mel » 08. Dec 2005 09:46

Adoas napísal:
aquila,

uprimne povedane: Mozes nastavit PPP ako chces, neexistuje, aby na tom stat "zarobil". Neexistuje taky priklad bez ohladu na to ake vyhody a kolko je vyhod v zmluve od PPP pre stat. :wink:


zarobit v zmysle zaplatit menej ako keby som to mal stavat a udrziavat sam ale ano ... stat v prvom rade musi vediet, co si kupit chce a co nie ... to je podla mna zakladny problem ...

takisto mas pravdu v jednej veci: ked stat v podstate nema variantu, tak bude platit viac ...

je to podobne ako ked si niekto kupi super zosilovac a repraky a pocuva na tom kazety ... proste kupi si nieco co je velmi dobre ale nevyuzije to ... ale plati extra ... to hej :wink:
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod JG » 09. Dec 2005 16:28

televizia TA3 odvysielala napísal:Diaľnica D1 je od dnes o takmer 10 kilometrov dlhšia. Nový úsek Ladce - Sverepec odovzdali do užívania za účasti ministra dopravy, pôst a telekomunikácii Pavla Prokopoviča.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2206


Az na to, ze minuly rok prezentovali s velkou slavou, ze otvaraju 2,5 km a teraz otvaraju dalsich 10 km. Takze sa podarilo otvorit 12,5 km na useku s dlzkou necelych 10 km.
Naposledy upravil JG dňa 09. Dec 2005 17:00, celkovo upravené 1 krát.
JG
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Obrázky: 1
Založený: 10. Mar 2005 12:47

Odoslaťod Adaios » 09. Dec 2005 16:33

JG napísal:
Adoas napísal:Diaľnica D1 je od dnes o takmer 10 kilometrov dlhšia. Nový úsek Ladce - Sverepec odovzdali do užívania za účasti ministra dopravy, pôst a telekomunikácii Pavla Prokopoviča.


Az na to, ze minuly rok prezentovali s velkou slavou, ze otvaraju 2,5 km a teraz otvaraju dalsich 10 km. Takze sa podarilo otvorit 12,5 km na useku s dlzkou necelych 10 km.


JG,

bol by som velmi rad, keby si upravil svoj prispevok, pretoze toto som ja nenapisal. :!:

Ja som to uviedol tu: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2206 , avsak sekcia Monitoring tlace je na to, aby monitorovala tlac - to neznamena, ze ja suhlasim s tym, co sa tam pise alebo co je v tom videu. Lebo ja napriklad nesuhlasim s tym, aby sa tento usek spajal s PB ked uz si to zacal.

Ale oznacit tento vyrok ako moj je nepresne a mna to uraza - napisal si svoj nazor ako reakciu na to co som mal ja napisat - ale ja som to nenapisal. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod JG » 09. Dec 2005 17:03

Adoas, nebolo odo mna spravne to jednoducho skopirovat, za co sa ospravedlnujem.

Ale zaujimalo by ma ako tento usek spajam s PB?
JG
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Obrázky: 1
Založený: 10. Mar 2005 12:47

Odoslaťod Adaios » 09. Dec 2005 17:11

JG napísal:Adoas, nebolo odo mna spravne to jednoducho skopirovat, za co sa ospravedlnujem.

Ale zaujimalo by ma ako tento usek spajam s PB?


K 1. vete OK a k 2. vete - ty nijako, ani som teba nemyslel a ani som teba neuviedol. Ty si zacal hodnotit tuto spravu a ja som to len doplnil - pozri si to video. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod JG » 09. Dec 2005 17:47

Tak som si to vypocul a mne nepride prilis divne, ze tam redaktorka spomina PB, ale je to vec pohladu. Mozno chcela obhajovat mlciacu vacsinu.

Zrejme nikto v mediach nebude upozornovat na to, ako nesikovne klukato je dialnica napojena na cestu I/61. Z PB sa ide do kopca, potom z kopca a zase do kopca k dialnici. Co mohlo byt len jedno stupanie do kopca az po dialnicu a namiesto 330 m docasnej prepojky mohlo byt docasnych len cca 110 m, ale bolo treba vybudovat celkovo 470 m, z toho 360 m v trase planovanej vetvy mimourovnovej krizovatky(ziaden most).
Navyse bude vsetka doprava prudit cez stavenisko, pri vystavbe useku Sverepec - PB,zapad, kym v pripade postavenia vetvy MUK by doprava z dialnice isla mimo trasy budovanej dialnice a len okrajovo by zasahovala do staveniska a mohla by byt plynulejsia.
JG
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Obrázky: 1
Založený: 10. Mar 2005 12:47

Odoslaťod Dialniciar » 09. Dec 2005 20:17

Ale nie Adoas má totálnu pravdu, úsek D1 Ladce-Sverepec nemá nič spoločné s PB. PB má iné úseky na riešenie jej dopravy.

A JG ty si bol 1., ktorý pochyboval aj o tom, že sa to stihne otvoriť a ako jeden z veľkých problémov si udával fakt, že sa to nebude dať nijako napojiť. Tebe sa jednoducho nepáči nič, čo sa na D1 stavia. To je fakt. To je tá pravda, veď ty už dosť dlhú dobu podkopávaš význam D1 týmito svojimi názormi. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 09. Dec 2005 20:27

Dy, nepovodal by som ze sa JG vsetko nepaci, ale ma na to dovod. a urcite nepodkopava vyznam D1, skor naopak. len zdravo kritizuje, co je nutne.

navyse v tomto s JG na 100% suhlasim, D1 sa _zbytocne_ stavia tak ako sa stavia. najlepsie priklad je konkretne tento usek, ktory je absolutne zbytocne stavany takym stylom ako bol. to iste plati plus minus o vsetkych usekoch po zilinu.

ja len dufam, ze na rady poradcu budu ozaj skrtane zbytocne veci ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod devil » 09. Dec 2005 22:35

Nie je to nahodou tak, ze Sverepec - PB, zapad je problem sam o sebe. Myslim vsetky tie problemy s UR atd (neviem v akom stadiu to teraz je). Proste ak by nebolo toto docasne napojenie tak by D skoncila jednoducho v poli :?:
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 34 hostí.