D1 Važec - Mengusovce

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod konstrukt » 11. Sep 2008 19:01

Sergej napísal:
konstrukt napísal:Bude aj party v Poprade.

Stavitela ci kockacov?
Stavitelia, kockari ma nezaujimaju, ty nemaju čo oslavovať, oni nič nepostavili, iba sa promenádovali na stavbe a narúšali pracovnú činnosť. :?
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod i15 » 14. Sep 2008 11:23

Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod sergej » 14. Sep 2008 17:08

Statna TASR vydala spravu, kde sa to prezentuje ako uplne novy usek a media to veselo preberaju. Aj takto sa nahanaju politicke bodiky...
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod sergej » 16. Sep 2008 19:42

Ta znizena rychlost pred kazdym mostom je co za vymysel? To uz nevieme nic poriadne postavit?
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod patriot » 16. Sep 2008 19:53

Sergej napísal:Ta znizena rychlost pred kazdym mostom je co za vymysel? To uz nevieme nic poriadne postavit?


:x ... ak, tak naprojektovať 8)
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod sergej » 16. Sep 2008 20:02

Takže projektant si povedal toto? :)
"Na tomto úseku sú pekné výhľady na Tatry, musíme nejako vodičov spomaliť, nech sa pokochajú. Dajme teda vozovku mostov na inú úroveň ako zvyšok cesty a na každom znížime rýchlosť..." :evil:
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod patriot » 16. Sep 2008 20:11

Sergej napísal:Takže projektant si povedal toto? :)
"Na tomto úseku sú pekné výhľady na Tatry, musíme nejako vodičov spomaliť, nech sa pokochajú. Dajme teda vozovku mostov na inú úroveň ako zvyšok cesty a na každom znížime rýchlosť..." :evil:


A čo vám vlastne vadí? Išli ste už istotne aj po D1 Ladce-Sverepec, tam je to podobné ... to je tak, keď sa stavajú pompézne štadióny pre obce, ktoré na nich nemajú ani na osvetlenie, keď staviame preložky poľných ciest na úroveň, akú nemajú mnohé cesty III. triedy, keď staviame motokrosové areály atď. a pritom nepridáme pár des. mil. Sk na poriadne parametre.

Čokoľvek sa Vám nepáči - obráťte sa s tým na tých, čo majú na starosť normy (a tie patria na SR k najtvrdším na svete), ...
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod sergej » 16. Sep 2008 20:40

Vtipálek, že čo mi vadí. Podľa teba je to v poriadku? Robte poriadne a nič mi nebude vadiť. A nevykaj mi.
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod devil » 16. Sep 2008 20:47

Ta znizena rychlost pred kazdym mostom ....


na kolko km/h ?
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod patriot » 16. Sep 2008 20:54

Sergej napísal:Vtipálek, že čo mi vadí. Podľa teba je to v poriadku? Robte poriadne a nič mi nebude vadiť. A nevykaj mi.


Z hľadiska stavebného sa dodržal projekt ... ja si udržujem odstup od mnohých tu ... :idea:
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod joe1024 » 16. Sep 2008 20:57

Moze mi niekto vysvetlit, ze aky ma suvis znizena rychlost s mostom ?
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod konstrukt » 16. Sep 2008 21:12

joe1024 napísal:Moze mi niekto vysvetlit, ze aky ma suvis znizena rychlost s mostom ?
To je jednoduché, most je výšková stavba a tam treba dodržiavať isté pravidlá, aby bola dodržaná bezpečnosť premávky aj samotného vodiča.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Tomas PO » 16. Sep 2008 21:14

patriot napísal:
Sergej napísal:Vtipálek, že čo mi vadí. Podľa teba je to v poriadku? Robte poriadne a nič mi nebude vadiť. A nevykaj mi.


Z hľadiska stavebného sa dodržal projekt ... ja si udržujem odstup od mnohých tu ... :idea:

Ved Sergej kritizuje vyslednu podobu stavby, a nie niekoho konkretneho. Ak je pred kazdym mostom 100-ka, tak skutocne je to na neuverenie...
Podobne v Presove na jednej novo zrekonstruovanej krizovatke, kde sa pretinaju dve cesty, je obrovsky skok. Taky, ze auto iduce 60-kou zachyti vozovku podvozkom. Odovodnenie: vyspadovanie je zamerne kvoli odtekaniu vody. No comment...
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod konstrukt » 16. Sep 2008 21:21

Tomas PO napísal:
patriot napísal:
Sergej napísal:Vtipálek, že čo mi vadí. Podľa teba je to v poriadku? Robte poriadne a nič mi nebude vadiť. A nevykaj mi.


Z hľadiska stavebného sa dodržal projekt ... ja si udržujem odstup od mnohých tu ... :idea:

Ved Sergej kritizuje vyslednu podobu stavby, a nie niekoho konkretneho. Ak je pred kazdym mostom 100-ka, tak skutocne je to na neuverenie...
Podobne v Presove na jednej novo zrekonstruovanej krizovatke, kde sa pretinaju dve cesty, je obrovsky skok. Taky, ze auto iduce 60-kou zachyti vozovku podvozkom. Odovodnenie: vyspadovanie je zamerne kvoli odtekaniu vody. No comment...
To musi byť poriadne vyspádované, keď to tak nadhadzuje autá :lol: aby odtekala voda, stačí 5 % sklon vozovky. ten čo to navrhoval bol chuj :wink:
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod joe1024 » 16. Sep 2008 21:25

konstrukt napísal:
joe1024 napísal:Moze mi niekto vysvetlit, ze aky ma suvis znizena rychlost s mostom ?
To je jednoduché, most je výšková stavba a tam treba dodržiavať isté pravidlá, aby bola dodržaná bezpečnosť premávky aj samotného vodiča.
Nuz, pre mna ako tazkeho laika to jasne nie je. Mozes mi to vysvetlit po lopate ? Ja to beriem tak, ze ak je rovnaka sirka pruhov na ceste pred mostom a aj na moste a je aj rovnaky sklon (teda ziaden kopcek/dolina na moste), tak vobec netusim, preco by tam mala byt znizena rychlost. Mozno je tam kopec na moste ?

Ohladom bezpecnosti - nie je jedno ci clovek spadne z mosta do doliny pri 100 alebo 130km rychlosti ? Alebo to ma nieco spolocne s pevnostou/nosnostou mosta, resp. vyssimi vibraciami pri vyssej rychlosti, ktore by hypoteticky mohli mat za nasledok jeho dezintegraciu ?
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod konstrukt » 16. Sep 2008 21:54

joe1024 napísal:
konstrukt napísal:
joe1024 napísal:Moze mi niekto vysvetlit, ze aky ma suvis znizena rychlost s mostom ?
To je jednoduché, most je výšková stavba a tam treba dodržiavať isté pravidlá, aby bola dodržaná bezpečnosť premávky aj samotného vodiča.
Nuz, pre mna ako tazkeho laika to jasne nie je. Mozes mi to vysvetlit po lopate ? Ja to beriem tak, ze ak je rovnaka sirka pruhov na ceste pred mostom a aj na moste a je aj rovnaky sklon (teda ziaden kopcek/dolina na moste), tak vobec netusim, preco by tam mala byt znizena rychlost. Mozno je tam kopec na moste ?

Ohladom bezpecnosti - nie je jedno ci clovek spadne z mosta do doliny pri 100 alebo 130km rychlosti ? Alebo to ma nieco spolocne s pevnostou/nosnostou mosta, resp. vyssimi vibraciami pri vyssej rychlosti, ktore by hypoteticky mohli mat za nasledok jeho dezintegraciu ?
Je rozdiel vyletieť v plnej rýchlost z mosta a z násypu 2 m, napr.: šmyk. V zime zvykne byť vozovka na mostoch zamrznuta, ak preteká pod mostom potok. Jedno nie je, ak vyletíš 100 km a 130 km, tých 30 km ti môže zachrániť život. A s nostnosťou mosta to nemá nič spoločné, pred uvedením do prevádzky sa každý most podrobí zaťažkávacej skúške, zaťažkávacia skúška sa vykonáva na ďaleko väčšiu hodnotu, ako bude mať po uvedení do prevádzky.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod joe1024 » 16. Sep 2008 22:08

Ako som na toto mohol zabudnut - v zime je to jasne, s tym mrznutim.
Tych 30 km ( rozdiel ) - by bola dobra debata na ine vlakno - tu je to OT - podla mna je pri moste fuk, ci padas 50 m dole v rychlosti 100 alebo 130. Pri nasype to moze byt ale velky rozdiel, to je fakt.

Mimochodom - ked uz sa bavime o nosnosti / zivotnosti - aku ma vlastne taky most obvykle projektovanu zivotnost ?
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod konstrukt » 16. Sep 2008 22:31

joe1024 napísal:Ako som na toto mohol zabudnut - v zime je to jasne, s tym mrznutim.
Tych 30 km ( rozdiel ) - by bola dobra debata na ine vlakno - tu je to OT - podla mna je pri moste fuk, ci padas 50 m dole v rychlosti 100 alebo 130. Pri nasype to moze byt ale velky rozdiel, to je fakt.

Mimochodom - ked uz sa bavime o nosnosti / zivotnosti - aku ma vlastne taky most obvykle projektovanu zivotnost ?
životnosť veľmi závisí od kvality prác. Počas svojej životnosti sa musí udržovať zvonku aj vznútra, taktiež životnosť závisí aj na údržbe. Mosty Važec a Štrba majú životnosť min. 35 rokov bez väčšej opravy.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod i15 » 17. Sep 2008 18:01

takze aka je na mostoch rychlost a preco?
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod patriot » 17. Sep 2008 18:38

Tomas PO napísal:Ved Sergej kritizuje vyslednu podobu stavby, a nie niekoho konkretneho. Ak je pred kazdym mostom 100-ka, tak skutocne je to na neuverenie...


Ak je to tak myslené, tak fajn, ale ja som si prečítal niečo iné:

"To uz nevieme nic poriadne postavit?"

A je mi to ľúto. dokonca aj ten postoj Sergeja chápem, ale pri slove postaviť je jasné, že kritika padá na stavbára, akurát žiaľ: zhotoviteľ neovplyvňuje jazdné parametre. Zhotoviteľ stavia podľa projektovej dokumentácie. A to ako sa jazdí, to je ovplyvnené zákonmi. :idea:

Rozlišujme teda pojmy, ak nechceme konfliktné situácie. 8)
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod patriot » 17. Sep 2008 18:42

konstrukt napísal:aby odtekala voda, stačí 5 % sklon vozovky. ten čo to navrhoval bol chuj :wink:


toto už len doplním: stačí 4,7% :wink: (dokonca tunely sa stavajú na 4,2-4,5%, len tam je pravdaže istá ochrana pred silnými búrkami :idea:
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod patriot » 17. Sep 2008 18:53

joe1024 napísal:Ako som na toto mohol zabudnut - v zime je to jasne, s tym mrznutim.
Tych 30 km ( rozdiel ) - by bola dobra debata na ine vlakno - tu je to OT - podla mna je pri moste fuk, ci padas 50 m dole v rychlosti 100 alebo 130. Pri nasype to moze byt ale velky rozdiel, to je fakt.

Mimochodom - ked uz sa bavime o nosnosti / zivotnosti - aku ma vlastne taky most obvykle projektovanu zivotnost ?


Je rozdiel medzi 100 a 130 km/h napr. pri to, aby si nevyletel z mosta. Samotný pád to samozrejme neovplyvňuje, lebo auto sa môže všelijako otočiť. Ochranné bariéry na moste práve pre oveľa silnejší vplyv počasia nie sú niekedy stavané tak, aby vydržali tlak osobného auta do 3,5t v 130 km/h v horšom počasí. Nie všade sa tak stavia, ale niekde je to jedno vzhľadom na terén a počasie. Čo sa týka zimy, zimné obdobie sa dá riešiť aj dočasným zvislým značením o úprave rýchlosti a nemusí to platiť celý rok. Zas na druhú stranu: ide zima.

Tá životnosť je 30-40 rokov bez väčšej opravy, teda bez GO (generálna oprava). Samozrejme, náterové práce železných častí by sa vykonať mali. Podobne posudok na statiku každých 10 rokov. Vplyv vibrácií každých 8 rokov. Vizuálne zhliadnutie pilierov, stavu vozovky, mostovky každý rok-dva. Mosty sú oproti diaľnici nákladnejšie na údržbu asi o 30%. Ale zase bez nich je buď horší komfort cestovania alebo enormné náklady na výstavbu. Po základnej dobe životnosti je nevyhnutné spraviť GO. Podľa typu konštrukcie, podľa toho, ako sa vykonávala údržba a opravy sa dajú spraviť aj 2 GO, čo dokáže predĺžiť životnosť mostu na 80 rokov úplne bez problémov, bez toho, aby boli ovplyvnené pôvodné parametre (nosnosť, únosnosť, stabilita, odolnosť voči vplyvom počasia, odklon vozovky atď.). Na slovenských (ale aj českých atď.) mostoch sa najčastejšie vykonáva obnova dilatačných prechodov, zvodov vody (nesmierne dôležitá súčasť mostov), povrchov. Nevykonáva sa to však podľa skutočných potrieb, pretože nie je dosť financií a vplyvom preťažených kamiónov sa mosty ničia rýchlejšie, než sa stačia obnovovať. To zvyšuje nároky na údržbu a obnovu a znižuje celkovú životnosť mostov. Na Slovensku sú hlavne mosty na diaľniciach D1 a D2 v stave 80-90% svojej životnosti a čakajú na GO.
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod joe1024 » 17. Sep 2008 20:26

Priznam sa, pocujem prvykrat, ze by zabrany mali vydrzat viac ako 100 km. Doteraz som bol v tom, ze na dialnici vydrzia naraz do 65 a na mostoch o cca 20 viac, ale pokial to za normalnych okolnosti vydrzi naraz aj pri 100-130, tak to je skvele. Kde vsade su tak vystuzene zabrany u nas ? Alebo je to zalezitost len poslednych rokov ?

Este k tej GO - co sa vlastne vtedy meni ? Mostovka alebo sa nieco riesi aj s pylonmi / piliermi ?
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod patriot » 17. Sep 2008 20:58

joe1024 napísal:Este k tej GO - co sa vlastne vtedy meni ? Mostovka alebo sa nieco riesi aj s pylonmi / piliermi ?


Záleží, o aký typ mostu ide a ako bol postavený. :arrow:

1. komplexná prehliadka mostu, komplexný zápis stavu mostu
2. minimálne sa uskutočňuje výmena vrchnej vrstvy vozovky na moste, obnovujú sa dilatačné prechody, menia sa zvody vody, prebehne príp. výmena lán, vymenia sa rozvody vedúce k osvetleniu, spravia sa nátery všetkého kovového, často sa pristúpi k povrchovej generálnej úprave betónových povrchov atď.
3. Po uskutočnení takejto rozsiahlej GO sa spravia testy materiálu a zaťažkávacia skúška na stanovený limit záťaže, zmerajú sa vibrácie atď.
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod Jan Strba » 18. Sep 2008 10:08

i15 napísal:party by mala byt skor v Sosne, v Poprade si este na obchvat pockaju


Sosna moze akurat tak smutit, kto sa tam pojde najest, ked prefrci popri Strbe?

Jest sa bude mozno o dva roky, ked nemenovany starosta blizkej obce postavi novy motel na odpocivadle nad Strbou.

Inak ak by som ponukol statu lacnejsi variant useku Va- Me (menej mostov a vrypávok terenu) a presvedcil "kohosi" tak mi daju zapravdu a zmenia trasovanie? Alebo je to urcene dopredu bez ohladu na garnituru a kopaci s betonarmi revu hociktorej pri moci vlade do uska "daj peniaze!!!"

Vy ste skusenejsi, poradte...
Jan Strba
nováčik
 
Príspevky: 2
Založený: 18. Sep 2008 09:50

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 53 hostí.