D1 Turany - Hubová

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Ktorý variant by ste uprednostili v súčasnej situácii na úseku D1 Turany-Hubová?

Tunelový variant s tunelmi Korbeľka/Havran resp. Veľká Fatra
276
90%
Povrchový variant s tunelmi Rojkov/Havran
32
10%
 
Celkový počet hlasov : 308

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod feci » 21. Jún 2021 22:21

Kruháč na takto frekventovanej ceste je nezmysel. Každé auto na ňom musí spomaliť, kolóny by boli až do tunela.
feci
diskutujúci
 
Príspevky: 71
Založený: 19. Nov 2019 13:45
Bydlisko: Brno/ Prešov

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod pohodak » 22. Jún 2021 07:11

zakaznik napísal:Ak si myslíš, že by to bola prvá okružná križovatka mimo intravilánu obce na svete, tak dovoľ mi informovať, že opak je pravdou.


to som nikde nepovedal, ale dat kruhovy objazd na krizovatku ciest 1. triedy kde jedna z nich je hlavnym tranzitnym koridorom v krajine v smere zapad-vychod a nema alternativu v paralelnej D/RC by bolo na urovni sabotaze :idea:
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Kvík » 22. Jún 2021 09:59

Máš to splnené napríklad v Hriadkach na I/19 a I/79 (síce je to v intraviláne, ale 99% premávky je tranzit) a podľa mňa to je asi jediný takýto kruhový objazd, ktorý niečomu pomohol. V Kraľovanoch by to ale bola katastrofa.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod metelesku.blesku » 22. Jún 2021 11:22

Kruháč sa má používať iba pri križovaní rovnomerne vyťažených smerov, čo kruháče v Hriadkach, prípadne kruháč v Šarovciach (cesty I/75 a I/76) dokonale spĺňajú.
Kraľovany majú len jeden dominantný smer MT-RK a teda postaviť kruháč v takomto mieste sa rovná automatickej vstupenke do prúseru.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod devil » 22. Jún 2021 13:54

az taky dominantny nie je. pred je 21.949 aut a za 13.676. to je 62 percent co ale neznamena ze 62 percent ide priamo lebo v tom su aj auta co idu od LM a odbacaju na I/72.

pre "zatracovane" KO je dobry priklad R1 okolo NR, kde KO na LV funguje bez vacsich problemov kym stykova krizovatka na SA je katastrofa. takisto KO v TT (nitrianska/sladovnicka) sa podla mojho nazoru osvedcil, a tam su naozaj velke intenzity.

ale pokial to sucasna krizovatka zvlada nie je dovod tam davat KO. na taketo krizovatky vytazenych ciest I. tr. by sa mala postavit jednoducha MUK, tak ako vo ZV.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod pohodak » 22. Jún 2021 14:18

devil napísal: na taketo krizovatky vytazenych ciest I. tr. by sa mala postavit jednoducha MUK, tak ako vo ZV.


aj to iba za predpokladu, ze sa tam v najblizsej dobe neplanuje vystavba D/RC, v kralovanoch postrada akakolvek vystavba zmysel
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod mike007 » 22. Jún 2021 14:32

j to iba za predpokladu, ze sa tam v najblizsej dobe neplanuje vystavba D/RC, v kralovanoch postrada akakolvek vystavba zmysel


co je najblizsia doba? lebo tento usek tu bude realne MOZNO o 10 rokov, poznajuc slovenske pomery.

na 10 rokov by sa to uz neoplatilo? ked budu z oboch stran useky? PB, ZA, RK - vsetci dostali kompenzacie za meskajucu vystavbu; myslim, ze tu je to tiez na mieste - nie pre obyvatelov, ale pre cestujucich na trase

pre obyvatelov treba riesit Rojkov, Lubochnu, Hubovu... a nie, ako tu ktosi vyssie spomenul, ze neriadeny priechod - si prosim treba zvazit, ze na neriadenom priechode ma KAZDY chodec prednost, aj pred nedelnou alebo piatkovou kolonou vozidiel na hlavnej tranzitnej trase.
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod pohodak » 22. Jún 2021 16:19

nie neoplatilo, lebo:
- na vystavbu aj malej MUK potrebujes prejst cele stavebne konanie, cize vystavba by aj tak nezacala skor ako v 2025 (za predpokladu ze by sa nerobila EIA a boli by peniaze) a to uz bude vo vystavbe hadam aj dialnica
- pocas vystavby by tam boli obmedzenia ktore by akurat zhorsili prejazd usekom
- nic by to nevyriesilo lebo ta krizovatka nie je ziadny dopravny problem, mozno trochu bezpecnostny ale takych (a ovela horsich) miest su na slovensku desiatky

o tom prechode bez svetiel som pisal ja a tych chodcov co prechadzaju cez cestu v nedelu zratas na prstoch jednej ruky (lebo tam chodia akurat na stanicu na vlak a na zastavku na bus) a v piatok podvecer to tiez nie je nic tragicke, nepoviem keby to bola klasicka cesta stredom dediny, ale tu je cela dedina na jednej strane cesty
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod devil » 22. Jún 2021 16:40

konkretne vo ZV aj vdaka MUK je vseobecna zhoda ze obchvat ZV moze pockat a to bez ohladu ze existuju ine, mensie krizovatky. tu je len jeden "argument" a to posledny usek D1 medzi BA a KE a nic ine.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod mike007 » 22. Jún 2021 20:24

Pohodak, tých chodcov si tam možno videl "pár", keď si šiel okolo ty. Ja sa tade pohybujem dosť často. Neriadený priechod znamená, ako som písal, prednosť každého jedného. Aj keby šli dvaja za dvadsať sekúnd ako ovce, tak ten prúd vozidiel zastavuje 2x. A pozor! Čo je podstatné, je tam syrová búdka, na tom priestore oproti nej (pri moste) hojne zastavujú syruchtiaci zákazníci, a títo vysoko znásobujú počet štandardných prechádzajúcich cez cestu... Plus do dediny sú vstupy z hlavnej cesty, minimálne tie odbočenia tam treba riešiť.
Ale toť môj názor, realita sa ukáže už onedlho :-)
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod 110mat110 » 22. Jún 2021 22:17

Ja som naposledy v Hubovej o tretej nadranom stretol babku v tmavom na bicykli v protismere. Samozrejme bez akejkolvek blikacky/reflexnych veci.

Uvidime co s tym usekom urobi zrusenie lievikov na oboch koncoch (ZA aj RK). Myslim, ze sa to poriadne zahusti
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 399
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod zakaznik » 22. Jún 2021 22:38

Čo sa týka priechodu pri moste. Tak jedna otázka je či riadený alebo neriadený.
Ak neriadený, tak bolo by vhodné zvýšiť bezpečnosť aspoň stredovým ostrovčekom.
Okrem toho hlavne ten most poriešiť, nie čakať až kým to ebne dole aj z chodcami.

Z BA na východ chodím zásadne cez Čertovicu. Ak sa dokončia v súčasnosti rozrobené úseky D1, tak sa všetci z Čertovice a Donovalov presmerujú tadiaľto. Myslím, že intenzity porastú výrazne.
zakaznik
diskutujúci
 
Príspevky: 133
Obrázky: 2
Založený: 23. Nov 2008 11:06

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod zakaznik » 22. Jún 2021 22:50

Čo sa týka odbočovacích pruhov v obci, tak keby som tam býval, tak by som odbočovací pruh nechcel.

Ak vodiči v protismere vidia, že chceš odbočiť a zároveň blokuješ autá za sebou, tak ťa hneď pustia. Ak stojíš v odbočovacom pruhu, tak sa na teba vykašlú. :lol:

(Úvaha neplatí pre určité oblasti východného Slovenska. Tam ťa budú predbiehať zľava v križovatke aj keď odbočuješ.)
zakaznik
diskutujúci
 
Príspevky: 133
Obrázky: 2
Založený: 23. Nov 2008 11:06

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod ondrejko_t » 23. Jún 2021 09:06

čo sa týka riadeného svetelného priechodu, v GER som videl krásnu vec. Semafor defaultne vypnutý (nie blikačka, vypnutý). príde chodec, stlačí tlačidlo, na semafore zasvieti autám zelená. po pár sekundách oranžová a červená. chodec prejde, o chvíľu zas oranžová a zelená pre autá. po nejakej minute - dvoch sa zas semafor vypol.
problém je v tom, že na slovensku sme ako ovce. buď by to ten chodec nestlačil a chodil by si ako by mu prišlo, alebo by to aj stlačil, ale prešiel by aj tak. a to je potom krásny pocit stáť na ceste pred prechodom, cez kt. nik nejde.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod zakaznik » 23. Jún 2021 12:24

Pomohlo by počítadlo. Ak by sa tam ľudia špacírovali po jednom jak mravce, tak počítadlo by im oznámilo, že budú čakať 90 sekúnd.

Problém slovenských prechodov je, že niekde tlačidlo funguje a niekde nie. Ak sa človek dočká zelenej a vstúpi na vozovku, tak v polovici mu v ten moment skočí červená a potom musí čakať jak idiot celý cyklus a nechať sa obojstranne ofukovať autami.

Potom sa to ešte zopakuje v rohu na vedľajšom trojuholníku pred odbočením vpravo. Takže ak niekto prejde na červenú, tak viem to pochopiť.
zakaznik
diskutujúci
 
Príspevky: 133
Obrázky: 2
Založený: 23. Nov 2008 11:06

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod pohodak » 23. Jún 2021 13:22

zakaznik napísal: Z BA na východ chodím zásadne cez Čertovicu. Ak sa dokončia v súčasnosti rozrobené úseky D1, tak sa všetci z Čertovice a Donovalov presmerujú tadiaľto. Myslím, že intenzity porastú výrazne.


touto trasou chodim zasadne aj ja, koncom 2023 sa aj ja presmerujem po rokoch naspat cez ZA, ale na com stavas odhad ze "intenzity porastú výrazne" ? na certovici je 3300, na donovaloch 8100, z toho prejde max 15%, teoreticky sa nieco ztiahne aj z juhu ale dokopy to viac ako 2000 vozidiel imho nebude, co nesposobi ziadnu katastrofu na useku bez bodovych zavad...ano spomalene to bude, ale plynule :idea:
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod sendvo » 23. Jún 2021 13:23

ze pocitadlo pre chodcov :D dobry vymysel.. to by bola svetova rarita. by sa na to chodili pozerat z celeho sveta.

taka filozoficka otazka: kto ma vacsie pravo na pouzivanie danej cesty? obyvatel co chce len prejst na druhu stranu k svojmu domu alebo nejaky nahodny autickar co tadial prechadza. podla mna je ten vztach rovnocenny a treba hladat riesenia pre oboch.

inak ako narocne moze by zbuchat tam nejaku drevennu lavku?
https://www.google.at/maps/@49.2176803, ... 312!8i6656
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod mike007 » 23. Jún 2021 13:53

Bežná prax na našich priechodoch je, že chodec si zatlači tlačidlo a fuk ho na červenú. Potom doprava stojí a nikoho nikde.
Dnes je najmenší problém, uvažovať pri dĺžke čakania a samotnej dĺžke zeleného signálu s počtom čakajúcich chodcov a dĺžkou ich čakania. Jeden si môže počkať dlhšie, ale keď už je tam skupinka viacerých, kde hrozí, že začnú prebiehať na druhú stranu aj na červenú, dostanú zelenú skôr. Alebo zdravotne indisponovany môže dostať dlhšiu zelenú. Variant riešení je dosť, keď nad tým šikovný projektant pouvažuje, je to realizovateľné.
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Vlados » 23. Jún 2021 13:58

sendro, on to asi nemyslel ako počítadlo chodcov, ale počtu stlačení za určitý čas. ak by to stláčanie bolo občasné, tak by zelená mala naskočiť takmer okamžite. ak by sa dialo každú minútu, tak by chodci chvíľu postáli.

zakaznik, u nás som ešte nevidel riadený prechod ktorý by chodcom nastavil zelenú do 3 sekúnd. toto je skutočne problém, lebo chodec nie je ochotný čakať lebo nevie do kedy má čakať. určite by pomohol odpočet do zelenej. a k tej červenej, ak naskočí červená počas prechádzania po prechode tak sa počíta s bežných chodcom aby mohol bezpečne prejsť cez celú cestu, t.j. no stress pokračuješ až po koniec prechodu (prípade k ďalšiemu priechodu) bez ofukovania niekde uprostred.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Viktorius » 23. Jún 2021 14:03

To pocitadlo pre chodcov sa nazyva ,,Dynamic Traffic Management or Smart Traffic Management" - sam som to vymyslel pred pár rokmi na jednom pohovore v rámci možného vylepšenia dopravy v meste, v sucasnosti nic nemozne a urcite by svet na to nepozeral, lebo v niektorich statoch to testuju, resp. maju to nasadene. Samozrejme to sa netyka len chodcov ale komplet ucastnikov cestnej premavky. Princíp spočíva v monitorovaní (kamerou), vyhodnocovaný a nasledne riadením systemom na to urcenym.
Naposledy upravil Viktorius dňa 23. Jún 2021 14:06, celkovo upravené 1 krát.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod mike007 » 23. Jún 2021 14:06

Sčítanie dopravy a dynamické (teda to kvázi inteligentné) riadenia sú dávno vymyslené a používajú sa. Tlačidlá si nestlaca každý, načo, keď stačí jeden. Tu neexistuje potom relevantný údaj. Existujú detektory, ktoré vedia rozlíšiť chodca alebo väčšiu skupinu, poprípade ak sa rozhodne prejsť na červenú, výzvu zrušiť. Len na to musí byť požiadavka, dopyt.
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Vlados » 23. Jún 2021 14:13

ono sa to dalo dávno riešiť "rýchlym" tlačidlo ale pokiaľ má niekto predstavu, že čím dlhšie tam zdržíme chodca tým sa ich tam zhromaždí viac, tak tým majú chodci menšiu a menšiu dôveru v dopytové tlačidlo prípadne čakať až láskavo padne zelená.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod pa3ck » 23. Jún 2021 14:25

sendvo napísal:inak ako narocne moze by zbuchat tam nejaku drevennu lavku?
https://www.google.at/maps/@49.2176803, ... 312!8i6656

Naozaj chceme vymýšľať ďalšiu bariéru pre chodcov?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod mike007 » 23. Jún 2021 14:41

Vlados, čo je pre teba rýchle tlačidlo? To, že príde chodec, stlačí si a do 5 sekúnd (s ohľadom na medzicasy) dostane zelenú? Áno, toto je úplne normálne dynamické riadenie. Ak prídu 2 v krátkom čase po sebe, na to slúži minimálna dĺžka hlavnej (vozidlovej) fázy, ktorá sa môže predlžovať, pokiaľ prechádzajú vozidla, do určitej maximálnej dĺžky, kedy už chodec zelenú dostane aj napriek vysokej intenzite. Je to len otázkou nastavenia parametrov, ale skupine chodcov sa vhodne zvolenymi detektormi môže pomôcť, že dostanú zelenú skôr. Rovnako na to má vplyv to, či ide o koordinovanú líniu alebo nie (sú tam dva priechody, koordinácia je viac než žiaduca). Chodci budú mať dôveru, keď budu vidieť, že riadiaci prvok o nich vie a ukáže im, koľko budú čakať. Keď o tom nevedia, začnú behať na červenú. Ale tí chodci tam proste sú, a to bude problém po spustení susedných úsekov.
mike007
diskutujúci
 
Príspevky: 197
Obrázky: 9
Založený: 10. Apr 2020 11:10

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Vlados » 23. Jún 2021 15:18

áno. na Slovensku som nevidel prechod kde by zelená naskočila skôr ako za 10 sekúnd aj keď hodinu predtým tlačidlo nikto nepoužil. stále máme v hlavách, že žobrák chodec počká.
detektory/kamery sú len čerešničkou na torte... my máme problém aj s obyčajným rohlíkom ;)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 26 hostí.