D1 Bidovce - Pozdišovce

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod cPalo » 02. Mar 2021 11:31

Až po Zemplínskú Šíravu znamená po Michalovce východ?
Ak áno, tak potom je to v pohode ;) Podľa mňa by sa to rovno malo postaviť po Michalovce, zvyšok by som dal na prekvapenie mnohých až po Dargove, aj keď je kopec relatívne v pohode ;) Regiónu viac pomôže Dargov ako nejaké Ukrajinské diaľničné spojenie a osobne si myslím, že pár dedín pri Sobranciach aj tak nebudú dochádzať do KE a ak áno, tak je to za väčší peniaz ako to prinesie. čo ale neznamená, že ju časom netreba dostavať. :idea:
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod metelesku.blesku » 02. Mar 2021 13:24

Ak, tak by mala byť ukončená (dočasne, akokoľvek) až za Michalovcami v smere na východ. Nemá význam ukončovať diaľnicu pred mestom (Pozdišovce) a potom sa čudovať, prečo stále všetko, vrátane tranzitu jazdí cez mesto.
Hádam už sú na najvyšších miestach za tie roky poučení, že stavať D od hranice mesta k hranici mesta nerieši nič, keď v potom v oboch mestách trčia všetci spoločne na semafóroch bez ohľadu na rýchlosť presunu medzi mestami.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod MuelMI » 02. Mar 2021 15:50

RDVN napísal:OT ale nedá mi sa vyjadriť k tomu. Čo je na vode v šírave špinavé? Sú tam raky, bobry čo sa ti v špinavej vode nebudú zdržiavať(bol som ráno v lete na mole, ktoré bolo cca 2 metre vo vode a videl som zreteľne dno) . A tie PCB to je príbeh sám o sebe. V šírave nesmieš chytať ryby ale keď prejdú zázračným vypustom tak sú zdravé. Veď to by sme mali aké žaloby od Maďarov, že im kontaminované ryby posielame. Preto je aj zaujímavé chcenie štátu to vyčistiť keďže prišli už dve zahraničné dotácie v miliónoch, ktoré boli len a len určené na tento problém no v BA niekto na úrade vždy povedal nie a nikto to z EU nechapal čo vystrajaju. Na šírave sa reálne niečo deje od roku 2015 a za 5 rokov nevybudujes čo sa stávalo 10 a chatralo 30 rokov. Nepopieram že PCB tam nie sú, ale je to posledná vec, ktorá ľuďom môže prekážať a vyhovárať sa, že kvôli tomu tam nejdú.

Okrem vplyvu na vodu som myslel aj vseobecne- napr. dopestovane potraviny. Miesto s najvyssou koncentraciou PCB na svete nie je zrovna, kde by mi ako prve napadlo ist tam na dovolenku.
Pacho napísal:ale no.... k šírave mám nostalgiké spomienky , ale to je trocha málo. Čo sa týka Lipt. Mary, tak tam si nebol vôbec, alebo veľmi dávno. Okrem špinavej a studenej vody ponúka podstatne viac atrakcii, a predražené služby,jasné ale trocha na inej úrovni.

Nemyslim si, ze by bol nejaky brutalny rozdiel medzi Marou a Siravou. Ty si zasa pravdepodobne nebol na Sirave dost dlho.
cPalo napísal: zvyšok by som dal na prekvapenie mnohých až po Dargove, aj keď je kopec relatívne v pohode Regiónu viac pomôže Dargov ako nejaké Ukrajinské diaľničné spojenie

Podla mna viac pomoze usek Dargov-MI, kde je nasobne vacsia uspora (cena pojde pod 10 mil./km) a sucasna cesta ide vyse 50% cez obce, priemerka 60km/h. Samozrejme potom (2040) bude potrebny aj tunel, idealne aj s usekom MI-SO. Spojenie na Ukrajinu zacne byt relevantne tak v 2045 (Neviem, odkial si Bathory vycucal z prsta 2024 :?: ).
metelesku.blesku napísal:Ak, tak by mala byť ukončená (dočasne, akokoľvek) až za Michalovcami v smere na východ. Nemá význam ukončovať diaľnicu pred mestom (Pozdišovce) a potom sa čudovať, prečo stále všetko, vrátane tranzitu jazdí cez mesto.
Hádam už sú na najvyšších miestach za tie roky poučení, že stavať D od hranice mesta k hranici mesta nerieši nič, keď v potom v oboch mestách trčia všetci spoločne na semafóroch bez ohľadu na rýchlosť presunu medzi mestami.

Presne toto tu pisem, od MUK MI polprofilovy obchvat s urovnovym napojenim na I/19. Pri vystavbe useku do SO potom dobudovat MI-vychod a idealne napojit na krizovatku s I/19 prelozku II/582. Pozdisovce su absolutne nevhodne na rozdelenie useku, kvoli nutnosti vybudovat zbytocnu MUK pre dediny.
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod RDVN » 02. Mar 2021 16:13

MuelMI napísal:Spojenie na Ukrajinu zacne byt relevantne tak v 2045 (Neviem, odkial si Bathory vycucal z prsta 2024 :?: ).


To hovori Ukrajinska strana na každom stretnuti...Ešte minuly rok ked tu bol prezident tak Martin Kohut sa nejak ku nim dostal a tiež mu to hovorili.
RDVN
návštevník
 
Príspevky: 39
Založený: 24. Dec 2020 02:05

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod MuelMI » 02. Mar 2021 22:41

Vieš k tomu aj detaily? Trasa, stav prípravy, časový harmonogram, financovanie?
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod cPalo » 03. Mar 2021 00:17

MuelMI napísal:
cPalo napísal: zvyšok by som dal na prekvapenie mnohých až po Dargove, aj keď je kopec relatívne v pohode Regiónu viac pomôže Dargov ako nejaké Ukrajinské diaľničné spojenie

Podla mna viac pomoze usek Dargov-MI, kde je nasobne vacsia uspora (cena pojde pod 10 mil./km) a sucasna cesta ide vyse 50% cez obce, priemerka 60km/h. Samozrejme potom (2040) bude potrebny aj tunel, idealne aj s usekom MI-SO. Spojenie na Ukrajinu zacne byt relevantne tak v 2045 (Neviem, odkial si Bathory vycucal z prsta 2024 :?: ).

Veď presne tak som to písal aj ja. Najprv rovina až po MI východ, potom tunel a nakoniec po hranicu ;)
metelesku.blesku napísal:Ak, tak by mala byť ukončená (dočasne, akokoľvek) až za Michalovcami v smere na východ. Nemá význam ukončovať diaľnicu pred mestom (Pozdišovce) a potom sa čudovať, prečo stále všetko, vrátane tranzitu jazdí cez mesto.
Hádam už sú na najvyšších miestach za tie roky poučení, že stavať D od hranice mesta k hranici mesta nerieši nič, keď v potom v oboch mestách trčia všetci spoločne na semafóroch bez ohľadu na rýchlosť presunu medzi mestami.

Presne toto tu pisem, od MUK MI polprofilovy obchvat s urovnovym napojenim na I/19. Pri vystavbe useku do SO potom dobudovat MI-vychod a idealne napojit na krizovatku s I/19 prelozku II/582. Pozdisovce su absolutne nevhodne na rozdelenie useku, kvoli nutnosti vybudovat zbytocnu MUK pre dediny.

Konečne som pochopil ten tvoj východný obchvat. Ako v princípe chápem, len potom by si mal vlastne V-J obchvat MI s diaľničnou známkou. čo nemusí až tak pomôcť, kvôli diaľničnej známke. ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod MuelMI » 03. Mar 2021 08:19

cPalo napísal:Veď presne tak som to písal aj ja. Najprv rovina až po MI východ, potom tunel a nakoniec po hranicu

hej sorry, zle som to pochopil. Ale ja by som nestaval len "po" MI, ale aj "okolo" MI.
cPalo napísal:Konečne som pochopil ten tvoj východný obchvat. Ako v princípe chápem, len potom by si mal vlastne V-J obchvat MI s diaľničnou známkou. čo nemusí až tak pomôcť, kvôli diaľničnej známke. ;)

Co tym myslis? Tranzit z UA, ktory vacsinou prechadza celym Slovenskom, podla teba nebude kupovat dialnicnu znamku? Keby sa robil len usek okolo MI (Pozdisovce-MI vychod), tak mozno chapem (i ked v MI su tiez bodove zavady (na I/19 2+1 kruhace a 4+2 semafory), kde sa montuje aj lokalka, usek bude mat slusnu usporu podla mna aj v polprofile od MI po MI-východ). Ale teraz sa tu bavime aj o nadvazujucom useku Pozdisovce-Dargov, kvoli ktoremu treba mat aj tak dialnicnu znamku a ktory o dost citelnejsie usetri.
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod RDVN » 03. Mar 2021 09:51

MuelMI napísal:Vieš k tomu aj detaily? Trasa, stav prípravy, časový harmonogram, financovanie?

https://www.trade.gov/market-intelligen ... cture-plan
RDVN
návštevník
 
Príspevky: 39
Založený: 24. Dec 2020 02:05

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod RDVN » 03. Mar 2021 10:03

Presne trasovanie a stav prípravy som nenašiel respektíve niekde na ukrajinskych stránkach bude ale nemám aktualne čas sa v tom prehrabávať
RDVN
návštevník
 
Príspevky: 39
Založený: 24. Dec 2020 02:05

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod cPalo » 03. Mar 2021 12:22

MuelMI napísal:
cPalo napísal:Konečne som pochopil ten tvoj východný obchvat. Ako v princípe chápem, len potom by si mal vlastne V-J obchvat MI s diaľničnou známkou. čo nemusí až tak pomôcť, kvôli diaľničnej známke. ;)

Co tym myslis? Tranzit z UA, ktory vacsinou prechadza celym Slovenskom, podla teba nebude kupovat dialnicnu znamku? Keby sa robil len usek okolo MI (Pozdisovce-MI vychod), tak mozno chapem (i ked v MI su tiez bodove zavady (na I/19 2+1 kruhace a 4+2 semafory), kde sa montuje aj lokalka, usek bude mat slusnu usporu podla mna aj v polprofile od MI po MI-východ). Ale teraz sa tu bavime aj o nadvazujucom useku Pozdisovce-Dargov, kvoli ktoremu treba mat aj tak dialnicnu znamku a ktory o dost citelnejsie usetri.

Samozrejme že tranzit má diaľničnú známku ;) Podľa intenzít z 2015 je ale zanedbateľný (musíš tam rátať aj lokálku) https://www.ssc.sk/files/documents/dopravne-inzinierstvo/csd_2015/ke/scitanie_vuc_ke_2015.pdf. Ja len píšem, že za MI na východ prevažuje lokálka (momentálne určite) a tam ti nepomôže D (niečo odoberie bez diskusie), ale nebude ten efekt taký, aký si predstavujú ľudia z bodovej závady ;) Auta zo SO a okolia bez D1(vrátane tunela Dargov) nebudú dennodenne dochádzať do KE, lebo to je nielen ďaleko, ale časovo to je tiež veľa ;)
Preto chcem najprv D1 aj s tunelom a až v ďalšom kroku by som riešil na východ od MI :idea:
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod PK » 03. Mar 2021 15:23

Pacho napísal:čo sa týka šíravy, tak tam nie je problém dialnica. Jak rozmýšlam tak rozmýšlam, neviem čo by ma malo pritiahnúť na dovolenku na šíravu?. špinavá voda mizerné a predražené služby??:


Zeby Korona? Som videl to mnozstvo ludi na Domasi minule leto. Padli dovolenky pri mori tak zrazu aj Domasa bola dobra. Predpokladam, ze na Sirave je to to iste.
Ako realne je to to najpodobnejsie moru co na Sk mame. Zapadne slovensko nema nic podobne. Senecke jazera? Tam ked sa niekto vymoci tak stupne voda :) Kralova na Vahu? Tam nie je absolutne ziadna infrastruktura na oddych. Orava, Liptov - zima.
Ak tam bude viac ludi, bude tam viac penazi a viac sluzieb.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod atlan » 06. Mar 2021 10:43

Take kupanie v vysunutom bazene, podvecer s vyhladom na siravu nieje zle ;)
atlan
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 263
Založený: 11. Apr 2015 23:41

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod Vlados » 07. Mar 2021 22:49

Ukrajina nemá dôvod preferovať nejaké diaľničné spojenie so Slovenskom (cez Slovensko do EÚ). Prioritne bude stavať na Poľsko a Maďarsko a potom ešte na Rumunsko. Ak keď sa chceme porovnávať situáciu s Rakúskom, tak ani oni nemali postenú diaľnicu smerom na Slovensko aj keď Slovensko ju postavenú malo...
Pre nás má zmysel (povinnosť) postaviť do 2030 úsek Dargov-Michalovce vrátane privádzača. Prejazd Dargovským priesmykom nehorí. Škoda nepostavenia D1 až za Svinicu, s dočasným napojením.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod RDVN » 15. Mar 2021 17:50

nieže Ukrajina nehce sa spojiť so Slovenskom ale my to nechceme. Maďari viac rozmýšľajú ako páni v Bratislave.
„Sme pripravení poskytnúť pôžičku vo výške 50 miliónov eur na výstavbu ciest na Zakarpatsku. Doteraz sme poskytli granty v hodnote 16 miliárd forintov (viac ako 1,5 miliardy hrivien), 34 000 projektov. V rámci toho ďalších 22 miliárd (viac ako 2 miliardy hrivien) tvoria granty pre Zakarpatsko. Šéfovi Zakarpatska som dnes potvrdil, že sme pripravení predĺžiť diaľnice M3 a M31 po hranice s Ukrajinou a podieľať sa na rozvoji infraštruktúry na ukrajinskej strane, “dodal na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom v Kyjeve dňa 27/01/2021 -maďarský minister zahraničia Peter Sijarto........ https://www.facebook.com/permalink.php? ... 2091453309
RDVN
návštevník
 
Príspevky: 39
Založený: 24. Dec 2020 02:05

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod jarino » 15. Mar 2021 20:42

To sú maďarské "ušľachtilé" úmysly...
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod RDVN » 15. Mar 2021 20:59

vysledok je taký, že HU podporuje vystavbu infraštruktury na druhej strane a od nas idu iba "vtipy" o podkarpatskej rus.
RDVN
návštevník
 
Príspevky: 39
Založený: 24. Dec 2020 02:05

O. T.: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod KN.SK » 15. Mar 2021 21:15

Ktovie, či Péter Szíjjártó má krytie na tie granty. A Ukrajinci nie veľmi nadšene sledujú tie ich aktivity. 1569
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod DrX » 15. Mar 2021 21:45

jarino napísal:To sú maďarské "ušľachtilé" úmysly...


No urcite uslachtilejsie, nez tie od *** vlad, ktore radsej nechaju skapat ludi vo svojej vlastnej krajine - odpisu rozvoj polovice republiky, len preto, ze je to pri madarskej hranici a zije tam aj madarska narodnost (pre nedochadzavych hovorim o KE kraji a juhu BB kraja; ale rovnako na to doplaca aj PO kraj).
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod jarino » 15. Mar 2021 23:41

Prosím Ťa, keby tam nemali Maďari záujmy, tak by sa na celú Podkarpatskú Rus zvysoka..., aj keby tam mali všetci umrieť od hladu. Neidealizujme si ich.
A k tomu vtipu. Nuž, zvolili sme si dementa, čo nedorástol na funkciu premiéra. To je ale úplné nič oproti tomu, čo sa dnes prevalilo ohľadom vakcín Pfizer. Debili na ministerstve zdravotníctva vlastne ani netušia, koľko dávok objednali :lol: Vyhlásili akési číslo, koľko máme objednaných dávok vakcíny. Akurát Pfizer neskôr oznámil, že určite toľko toho objednaného nemáme :lol: :lol: Vakcíny na ktoré sme mali nárok už evidentne objednal nejaký iný člen EÚ a my rozmýšľame, čo ideme robiť. Katastrofa. Oproti tomuto je urážka Ukrajiny ešte nič...

Inak 50 miliónov eur je fakt strašná podpora. Za slovenské ceny na rovine by to bolo až 5 km diaľnice :lol:
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod Vlados » 16. Mar 2021 00:03

Radšej nejdem pozrieť na čo reaguješ. Maďari za 10 rokov "investovali" v okolitých štátoch cez 1 mld. €. Čistá to charita pretláčanie vlastných záujmov v zahraničí.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod DrX » 16. Mar 2021 00:59

jarino napísal:Prosím Ťa, keby tam nemali Maďari záujmy, tak by sa na celú Podkarpatskú Rus zvysoka..., aj keby tam mali všetci umrieť od hladu. Neidealizujme si ich.
A k tomu vtipu. Nuž, zvolili sme si dementa, čo nedorástol na funkciu premiéra. To je ale úplné nič oproti tomu, čo sa dnes prevalilo ohľadom vakcín Pfizer. Debili na ministerstve zdravotníctva vlastne ani netušia, koľko dávok objednali :lol: Vyhlásili akési číslo, koľko máme objednaných dávok vakcíny. Akurát Pfizer neskôr oznámil, že určite toľko toho objednaného nemáme :lol: :lol: Vakcíny na ktoré sme mali nárok už evidentne objednal nejaký iný člen EÚ a my rozmýšľame, čo ideme robiť. Katastrofa. Oproti tomuto je urážka Ukrajiny ešte nič...

Inak 50 miliónov eur je fakt strašná podpora. Za slovenské ceny na rovine by to bolo až 5 km diaľnice :lol:


Prosim Ta, otazka znie uplne inak: ako je mozne, ze madari maju peniaze aj na to, aby riesili "svoje zaujmy" mimo uzemia madarska, ale *** nema (resp nedava) peniaze ani pre potreby ludi zijucich na jeho uzemi (teda, pokial neziju v ramci "vyvoleneho" Blavo-Meciar-Slotalandu).
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod Pacho » 16. Mar 2021 07:58

ja keby som bol maďar, tak určite by sa mi nepáčilo, keby vláda investovala na svoje "záujmy" a doma nebolo čo dať do hrnca. ďakujem pekne.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod nevo83 » 16. Mar 2021 08:11

no tak si pozri ekonomiku madarov.... ci si to mozu dovolit...

Ozaj KSK sa nepaci ze sa vsetko investuje v ZA kraji... a co mame robit..
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod Vlados » 16. Mar 2021 09:41

Pacho napísal:ja keby som bol maďar, tak určite by sa mi nepáčilo, keby vláda investovala na svoje "záujmy" a doma nebolo čo dať do hrnca. ďakujem pekne.

a nebodaj dôchodca s dôchodkom okolo 35 000 forintov, čo nie je nič výnimočné.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

O. T.: D1 Bidovce - Pozdišovce

Odoslaťod KN.SK » 16. Mar 2021 12:31

Pacho napísal:ja keby som bol maďar, tak určite by sa mi nepáčilo, keby vláda investovala na svoje "záujmy" a doma nebolo čo dať do hrnca. ďakujem pekne.
Občanom Maďarska, aspoň veľkej väčšine, sa to veľmi, veľmi nepáči. Zahraničným sa dáva, domácim nie (toľko)... Takto si získavajú Viktorovci hlasy z cudziny pre ďalšie pokojné a nerušené vládnutie, nemusia vo voľbách získať ani 45-50 % hlasov, aj tak majú pokojne z 199 poslancov aspoň alebo viac ako 133 poslancov, t. j. viac ako 2/3 ústavu meniacich; v 2014 nezískali ani 45% v pomernom volebnom systéme, (i vtedy) pomohol "väčšinový" (Podľa zákona [url=https://hu.wikipedia.org/wiki/2011._%C3%A9vi_CCIII._t%C3%B6rv%C3%A9nheju6jgh6]2011. évi CCIII. törvény[/url]: Egyéni választókerületek — Az egyéni választókerületben az a jelölt nyeri el a mandátumot, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja. Holtverseny esetén egyik jelölt sem szerez mandátumot, hanem időközi választást kell kiírni./Jednomandátové volebné obvody — V jednomandátovom volebnom obvode získava kreslo kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov. V prípade rovnosti hlasov žiadny z kandidátov nezíska kreslo, budú však vyhlásené doplňovacie voľby.).
Ináč Maďari z anyaországu (teda z Maďarska) pohŕdavo nazerajú na külhonovcov (tých spoza hraníc), napríklad po viedenskej arbitráži takmer 100 % postov=funkcií dostali anyaországovci, tak isto i na iných zabratých územiach. Veď sa i rýchlo prebudili a vykrikovali: Vissza Prága, minden drága! (doslovne: Naspäť Prahu, všetko je drahé!, aby sa to trochu rýmovalo: Naspäť k Prahe, všetko je drahé.). Veru neostalo len pri tom, s "novými" menšinovými obyvateľmi aj oni šli medzi prvými ako kanonenfutter. 1570
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.