D1 všeobecne

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod aquila » 03. Júl 2022 22:30

Trosku sa obavam, ci bude mat dopravoprojekt na to kapacity...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod badger-FB » 06. Júl 2022 22:12

Aj tak sa pred 2030 nezakopne do zeme, takže môžu pracovať na štúdiách aj 10 rokov. Oči sú zalepené a karavána môže ísť ďalej.
Jedine, ak by nastal posun s Ukrajinou, predbežne sa počíta v rámci obnovy UA, že sa posilnia väzby na Poľsko a aj Slovensko, takže by sa možno dokázalo naliať o niečo viac na tú diaľnicu, keďže by to bolo zaujímavé pre tú oblasť, hoci je to územie na ktoré sa napájame horami chránené od zvyšku, tak existujú menšie väzby do minulosti. Lenže toto sa tiež zrejme nestane v takej dobe, aby o tom bolo rozhodnuté. Poľsko má zlepšiť dopr. väzby za 4 miliardy, my sme v 1/8 sumy z toho čo viem. A na to je možné čerpať prostriedky. V týchto mantineloch sa hýbe plán zapojenia U.S. Marine Corps s Bechtelom (ktorý tieto projekty vždy v závese robí po svete), lebo tú UA bude treba zásobovať a obnovovať a teda zmodernizovať ťahy na západ. Lenže to je teoretická rovina povojnovej obnovy, následnej ochoty sa zapojiť a samozrejme teoretická rovina, lebo reál je dnes iný. Prečo to však nespomenúť.
Teraz tú Ficovo-Vážneho bájku o širokorozchodnej, projekt, ktorým by sme skrachovali, lebo by dnes tade nič neišlo. Ale aj toto seno národ žral dlhú dobu ...
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod Lorenc » 29. Sep 2022 10:31

Na to nám únia určité dá. Len nech škicujú. Keby nebola vojna nik ten úsek nemal v riešení, teraz je to na programe dňa z mesiaca na mesiac. Fakt je že aj nová investícia Volva má potenciál pritiahnuť ďaľších ľudí a odborníkov s Užhorodu. Podľa mňa to je terno.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod IDV » 22. Dec 2022 15:35

https://www.teraz.sk/regiony/kamion-na- ... 253BwIndex

Dam to aj sem.. predpokladal som ze kamion nevie prerazit zvodidla
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod metelesku.blesku » 22. Dec 2022 15:49

Ale kdeže. Celá tá rozprávka o zvýšení bezpečnosti na diaľniciach výmenou zvodidiel za betónové je rozprávkou aj v reále.
Skutočný dôvod výmeny bola sPočiatku neschopnosť čerpať EU fondy na výstavbu nových úsekov (potrebovali rýchlo minúť prachy na niečo, tak vymysleli betónové zvodidlá ako bezpečnostný prvok), neskôr sa k tomu pridala lenivosť údržby diaľnic v podaní NDS. Betón netreba pravidelne kosiť ani udržiavať kríky v strede, hoci údržbové vozidlá majú kvôli koseniu krajníc.

Veď sa pozrime do okolitých krajín. Okrem Reichu nikto iný betón do stredu nedáva. My si takto akurát tak zbytočne predražujeme výstavbu (kovové zvodidlá a nespevnený stred je lacnejší).
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod Vlados » 22. Dec 2022 18:55

polícia neuvádza prerazenie zvodidiel, ani tomu nenasvedčuje fotografia. je možné že to nesprávne pochopil a uviedol novinár.
betónové sú lepšie ak sú pospájané, no často krát nie sú. napr. na R2 pri Víglaši sú viac ako 2 roky pretrhnuté a medzeru vypľňa smerová doska.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod Marek89 » 22. Dec 2022 21:21

Našiel som v pc súbor čo som si uložil zo stranky motorways exitlist celu D1. Sice uz starsie, ale aktual
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok používateľa
Marek89
diskutujúci
 
Príspevky: 85
Obrázky: 0
Založený: 28. Aug 2011 11:25

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod badger-FB » 23. Dec 2022 00:10

IDV napísal:https://www.teraz.sk/regiony/kamion-na-dialnici-d1-prerazil-betono/682892-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

Dam to aj sem.. predpokladal som ze kamion nevie prerazit zvodidla
A kde tam sú zvodidlá na kraji? Kamión prerazí plechové v podstate tam z väčšiny situácií. (ale nie vždy) Betónové naopak zväčša úplne neprerazí (občas ano), ale väčšinou ich posunie a občas ich posunie až do jazdného pruhu, takže keď tam niekto práve ide tak má smolu. Ale je to menej časté, než naopak. Stali sa prípady, že ich prerazil, ale to je súbor okolností naloženia, spôsobu jazdy, rýxhlosti, jeho pneumatík a ako tie betóny do seba idú, ich rozmery etc. (aby ma tu nejaký cestár nechytal za slovo, plechové často prejde ľahšie než betónové, aj keď akože plechové držia, ale že sú tak zohnuté a že on cez ne prejde vo výsledku je ten rozdiel toho efektu)

Betónové majú výhodu, že nie sú presvietené z protismeru. Na krajoch zvyknú byť max pri pilieroch mostov, kde to má svoje opodstatnenie. O údržbe alebo o tom čo je ako výhodnejšie, na to sú tu iní.

stávajú sa ale aj takéto veci: https://www.youtube.com/watch?v=3VGJSye9Ldk (vodič NA zomrel, vodič OA väzenie), čiže ale nie je to záruka že cez betón neprejde.. tam je smola, že nabehol na to a tá smrť lebo spadol dole, ale betóny držali, ale za toho že nenabehne a vrazí pod tými okolnosťami sa stáva že nadmieru sa naruší ich spojenie a potom dej sa vôľa..

plechové zase nezadržia občas ani OA, ale to sú tiež výnimočnejšie prípady

ako zastaviť kamión: https://www.youtube.com/watch?v=JwGdCpnMWkc (z USA)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod IDV » 23. Dec 2022 13:12

Myslel som ze kamion ma vacsiu stabilitu, tam do neho narazilo mensie auto a hned preletel z mosta ako nic
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod mapman » 23. Dec 2022 13:48

Nezáleží len na tom, či je zvodidlo ocelové alebo betónové, ale záleží na tzv. "úrovni zadržania". V prípade SDP tieto úrovne môžu variovať od H1 po H4, pričom jak betónové tak aj ocelové zvodidlo môžu mať rôzne úrovne. Najúčinnejšie sú dvojité betónové zvodidlá so stredovým zásypom úrovne H4, ktoré sú vhodné pre veľmi exponované trasy s vysokou intenzitou dopravy (povedzme cca nad 60 tis. voz/24h). Na tomto úseku by postačilo ocelové zvodidlo s parametrom H3, to má zhustené stĺpiky a obvykle dve pásnice. Parametre H1 a H2 sú pre diaľnice už zastaralé a nie je vhodné ich používať.
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod JaNY » 23. Dec 2022 16:02

IDV napísal:Myslel som ze kamion ma vacsiu stabilitu, tam do neho narazilo mensie auto a hned preletel z mosta ako nic


Ten osobak ho neodsunul. Sofer kamionu v strednom pruhu ked zistil ze sa mu tam priplietol osobak z laveho pruhu, strhol to do praveho. Prilis rychly manever, pre taky kolos.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod badger-FB » 24. Dec 2022 12:18

Nejde "o kolos", ale o to že je cisternou a prelial sa mu náklad. Bežne naložená plachta by s tým uhnutím problém nemala. Sú jednoducho náklady, ktoré sa inak správajú a je treba na to pamätať. Ale to je tak, keď profi doklady si každý urobí a zacvakne 0,5k a myslí si ako je hrdina z neho, ale že ja za tým polovica fyziky a matematiky ako naozaj uviazať náklad etc. si nejak nedomyslí. Preto aj väčšina plachtových pri nehodách zase má prerazený náklad až do kabíny. A prečo? Lebo bol lenivý 20 minút upínať naložený náklad a okrem DE to je všetkým jedno, tam si to fotia už v skladoch kvôli poisťovniam. Cisterny a silá idú aj do zákrut neprimerane rýchlo a aj tak končia, opretí vo svahoch.
Menej skúsený vodič, ktorý to síce myslel dobre, ale zaplatil najvyššiu daň.
Vodič OA ale v tomto prípade v SLO porušil základné veci a čo viem tak bol súdený do 8 rokov, ďalej som to nesledoval.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod Xisco » 07. Feb 2023 07:33

Táto zima asi zahrá trošku do kariet, či?

Hubová, Strečno?

Aj keď som tam videl chlapov v prešivákoch.
Xisco
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 337
Obrázky: 21
Založený: 18. Júl 2017 14:34

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod badger-FB » 09. Feb 2023 20:51

ako zahrá? veď od PB po PP je normálne zima, to že BA+TT+NR kraj moc snehu a zimy nevidia neznamená, že všade je takto, úseky sú predsa pod snehom či mýlim sa?
dôležité je aby sa stavalo, aby boli odblokované procesy a NDSka uznávala predraženia.. inak sa to sekne a môže byť aj 30
a neviem ako s tým aké je počasie ako súvisí tender na technológie a inflácia, ktorá viac zožerie, končia fondy, ani nemusí byť dosť peňazí, len to nepovedia nahlas, tak naťahujú práce
ešte začne na jar križovatka s D4.. tak len aby tam ešte koncom marca nenapadlo :twisted:
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod Sentilj » 09. Feb 2023 23:32

badger napísal:ešte začne na jar križovatka s D4.. tak len aby tam ešte koncom marca nenapadlo :twisted:


Posledne dva roky bol posledny sneh v BA 20.4. resp. 19.4., nutne dodat ze len parhodinovy :D
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod badger-FB » 02. Júl 2023 18:43

keď tak to presuňte pod konkrétny úsek, ja som mal čo robiť aj pri zaradení zakázky k Lanfranconi v téme k D2 :oops:

Zmluva o Dielo Oprava diaľničného mosta ev. č. D1-219 nad cestou do Liptovského Ján
Dátum účinnosti: 30.06.2023
Dodávateľ: COLAS Slovakia, a.s.
Celková čiastka: 1 716 642,83 € s DPH
https://crz.gov.sk/data/att/4242905.pdf

Oprava bude rozdelená do dvoch etáp: pravý a ľavý most a obidva do 42 dní. Čiže 3 mesiace obmedzení ...
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod badger-FB » 15. Júl 2023 20:56

Zmluva o dielo - Oprava diaľničného mosta ev. č. D1-206 nad cestou č. III/2325, Vlachy
Dátum uzavretia: 11.07.2023
Dodávateľ: Metrostav DS a.s.
Celková čiastka: 789 910,36 € s DPH
https://crz.gov.sk/data/att/4270706.pdf
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod badger-FB » 06. Okt 2023 20:31

Zmluva o dielo - Oprava mosta ev. č. R1-003 križovatka R1 a D1, Trnava
Dátum uzavretia: 05.10.2023
Dodávateľ: Skupina dodávateľov CS - HYDROSERVICE (vedúci člen: CS, s.r.o.)
Celková čiastka: 3 777 778,38 € s DPH
https://crz.gov.sk/data/att/4451394.pdf

dĺžka prác: 154 dní
2 etapy: viz zmluva
práce v režime 24/7, víkendy, sviatky
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod aquila » 07. Okt 2023 07:05

tu by sa ozaj hodil projekt a urobit najazdovu rampu smerom od nitry na D1 priebeznu a idealne rozsirit aspon kusok R1 na 2+3 pre tuto rampu.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod badger-FB » 07. Okt 2023 13:30

Ano, to by sa tam skutočne "hodilo". Tam z R1 v smere na D1 je to zložité - ešte je tam to nešťastné stúpanie s tou ČS, tie kamióny s tým rozbehom to tam nedávajú a to radenie sa do vetiev D1 pravidelne spôsobuje kolízne situácie až nehodu a následne koniec a v podvečerných špičkách keď to na R1 fakt valí smer BA.. sú tam tie nehody pomaly stále. Pritom merali tam tie intenzity dlhú dobu, ale len zistili, čo všetci vieme.
Osobne by som poriešil aj D1 a jednoznačne rozšíril v tejto časti, čo by sa mohlo urobiť s tými rampami.
Ideálny terén, žiadna nejaká zástavba, je to v poli.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod metelesku.blesku » 10. Okt 2023 14:15

Hodilo - nehodilo... čakáme na plnohodnotné rozšírenie D1. Lebo tu stále na niečo čakáme. A medzitým nie je problém rozšíriť križovatku D1D3, zato na dve rampy (aj smer do Nitry potrebuje plynulejší nábeh a výbeh) a jeden pripojný pruh (od NR smer ZA) na 5x vyťaženejšej križovatke D1R1 môžu počkať na svatého Dindi.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod Miro » 10. Okt 2023 14:17

Tiež netuším, čím si to križovatka Žilina zaslúžila.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod Vlados » 10. Okt 2023 15:23

Žilina je už minimálne 50 rokov uprednostňovaná. Pozrime sa koľko má mimoúrovňových križovatiek, estakád a všeobecne smerovo rozdelených miest v meste. Teraz sa im buduje nová etakáda ponad železničnú stanicu hoci pôvodný podjazd bude postavený nanovo.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod badger-FB » 15. Okt 2023 18:59

a bude to pokračovať aj ďalšie roky.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 všeobecne

Odoslaťod Mawerick81 » 15. Okt 2023 21:23

Vlados napísal:Žilina je už minimálne 50 rokov uprednostňovaná. Pozrime sa koľko má mimoúrovňových križovatiek, estakád a všeobecne smerovo rozdelených miest v meste. Teraz sa im buduje nová etakáda ponad železničnú stanicu hoci pôvodný podjazd bude postavený nanovo.


k tomu podjazdu,, ak je pravda co som cital, tak pred stanicou sa vyluci doprava mimo MHD. takze podjazd bude sluzit pre tu cast mesta kde sa nachadza a nadjazd zase pre druhu stranu. PReco to takto vymysleli, nevie nikto
Mawerick81
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 756
Založený: 02. Júl 2015 14:19

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 27 hostí.