Gemer ďalej čaká na veľkého investora

Moderátor: Moderátori

Gemer ďalej čaká na veľkého investora

Odoslaťod DrX » 04. Nov 2022 17:39

Gemer ďalej čaká na veľkého investora

Denník N4 Nov 2022IVAN HALUZA

Bývalý minister hospodárstva a šéf dnes už opozičnej SaS Richard Sulík sa počas vlaňajších letných prázdnin pochválil, že získal prvého veľkého investora pre jeho nový strategický park v Rimavskej Sobote.

Príchod nemeckých piliarov z firmy Ziegler oznámil spolu s jej manažérom Andreasom Sandnerom. A správa to bola naozaj významná. Veď Rimavskosobotský okres má so zhruba 20 percentami dlhodobo najvyššiu nezamestnanosť v krajine. Nemci oznámili, že tam postavia drevokombinát na dielce pre drevené domy až za 255 miliónov eur, v ktorom nájde prácu 430 ľudí.

Sulík vtedy povedal, že fabrika sa začne stavať už o zhruba pol roka a výrobu spustí v roku 2023.

Napokon je realita iná. Nemci v Rimavskej Sobote žiadne práce nespravili a na otázky, či sa ešte zaujímajú o Slovensko, nereagujú. Od zdrojov blízkych ministerstvu sa Denník N dozvedel, že s nemeckým investorom už slovenské úrady dlhšie nekomunikujú a investíciu považujú sa minimálne zamrznutú, ak nie stratenú.

„Rimavská Sobota je pre nás veľmi dôležitý región a urobíme maximum pre príchod relevantného investora,“reagoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Švec na otázku, či sa ešte Ziegler o Slovensko ďalej zaujíma.

CHYBA VO VÝPOČTE

Ministerstvo hospodárstva si pri počiatočnom lákaní Zieglera zle prepočítalo surovinové možnosti Slovenska. Tuzemskí piliari hneď po vlaňajšom oznámení investície upozornili, že ihličnatého dreva, ktoré sa používa v stavebníctve a potrebuje ho aj Ziegler, je u nás nedostatok a musí sa sem voziť aj z cudziny. Podľa nich hrozilo, že keby na Gemeri vznikla nová veľká píla, iné menšie píly po Slovensku môžu pre nedostatok dreva zaniknúť. Ročne chcel investor na Gemeri spracovať až jeden milión kubíkov dreva. To je zhruba jedna osmina celoslovenskej ťažby všetkého dreva.

Ministerstvo sa nedostatok dreva pre Ziegler snažilo riešiť tak, že Nemcom ponúklo, aby v krajine zainvestovali iba do finálnej výroby dielcov na drevostavby z reziva, ktoré si budú kupovať od existujúcich domácich píl. Nemci na túto ponuku údajne doteraz nereagovali. Asi aj preto, že v kompletnom spracovaní dreva od kmeňov až k drevostavbám sa dosahujú vyššie zisky ako iba pri finálnej výrobe drevodomov.

Vlastný plán na záchranu slovenskej investície mal údajne aj Ziegler. Podľa informácií Denníka E od ľudí blízkych ministerstvu hospodárstva chcela nemecká firma odkúpiť veľkokapacitnú pílu v neďalekom Lučenci, ktorú vlastní tuzemská firma PRP v rukách viacerých slovenských piliarov.

PRP je modernou pílou, zamestnáva vyše 340 ľudí a vlani po mimoriadne prudkom postcovidovom zdražení dreva dosiahla tržby až 115 miliónov eur a zisk osem miliónov.

Po prípadnom prevzatí PRP by Ziegler získal firmu aj s jej kontraktmi na drevo a v Rimavskej Sobote by potom mohol investovať iba do ďalšej finalizácie reziva.

Rokovania medzi Zieglerom i vlastníkmi PRP aj mali prebiehať, no napokon sa na cene nedohodli a transakcia sa neuskutočnila.

Prínosom investície Ziegleru mohlo byť to, že nemala končiť len pri pílení dreva ako malé regionálne domáce píly, ale mala ísť aj do výroby hotových dielcov na stavbu domov.

Pre Ziegler to mala byť prvá expanzia mimo domovského Bavorska. Celkovo Ziegler zamestnáva 1 700 ľudí a v Nemecku dosahuje obrat 750 miliónov eur. Ide o rodinnú firmu, ktorú vedie už tretia generácia pôvodných zakladateľov.

Sulík teraz tvrdí, že Gemer nemusí za Zieglerom smútiť, keďže sa pre región črtá iný investor. Ide o firmu z elektrotechnického priemyslu, ktorá by zamestnala minimálne 500 ľudí, čo je ešte viac ako Nemci. Navyše takáto výroba je aj výrazne čistejšia a menej hlučná ako spracovanie dreva.

„Som presvedčený, že počas budúceho volebného obdobia bude priemyselný park v Rimavskej Sobote nielen dobudovaný, ale že bude uzavretá investičná zmluva s prvým veľkým investorom. Strata firmy Ziegler preto nie je tragédiou,“hovorí Sulík. Nového potenciálneho investora zatiaľ nemenuje.

VIAC O RIMAVSKOSOBOTSKOM PARKU

Rimavskosobotský priemyselný park začali budovať vzhľadom na vysokú nezamestnanosť v regióne. Druhým dôvodom bol nedostatok pripravených lokalít, pre ktorý už Slovensko o veľa investícií na východe a v strede krajiny prišlo.

Plánovaný park s rozlohou vyše 80 hektárov bude mať po dokončení aj dobré dopravné napojenie. Je v tesnej blízkosti železnice a vedľa plánovanej rýchlostnej cesty R2. K Lučencu má byť potiahnutá zo západu do roku 2025. Neskôr sa má stavať aj ďalej na Gemer.

Plochy na nový park sú už pripravené. Išlo o bývalé pozemky mesta, ktoré kúpil štát. Vláda už na park vyčlenila skoro 10 miliónov eur.

Súťaž na vybudovanie dopravnej a energetickej infraštruktúry parku by štát podľa primátora Rimavskej Soboty mal rozbehnúť na jar.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Naspäť na 2022

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.