Stavebné firmy sa dostávajú do finančných ťažkostí. Niektorí

Moderátor: Moderátori

Stavebné firmy sa dostávajú do finančných ťažkostí. Niektorí

Odoslaťod jarino » 11. Máj 2022 07:39

Stavebné firmy sa dostávajú do finančných ťažkostí. Niektorí subdodávatelia nedostávajú peniaze už niekoľko mesiacov

Dramatický nárast cien materiálov dostáva stavebné firmy do finančných ťažkostí.


Slovenský stavebný trh sa pred vyše siedmimi rokmi otriasol v základoch. V tom čase skončili tri veľké spoločnosť v reštrukturalizácii – TSS Grade, Doprastav a Váhostav.

Tieto firmy vplyvných slovenských podnikateľov zanechali za sebou nezaplatené faktúry za desiatky miliónov eur. Malí subdodávatelia doslova bojovali o holý život, niektorí to ani nakoniec neprežili a zbankrotovali.

Podobná situácia sa môže zopakovať aj v súčasnosti. Stavebný trh opäť prechádza turbulentnými časmi a niektorí drobní dodávatelia už niekoľko mesiacov nedostávajú zaplatené za svoju odvedenú prácu či poskytnuté služby.

Jednými z takýchto poškodených sú subdodávatelia pre známu firmu Tubau. „Od začiatku roka s nami nikto z tejto spoločnosti nekomunikuje. Nemáme uhradené faktúry spred piatich mesiacov. Ich platobná disciplína je mizerná,“ povedal pre Aktuality.sk majiteľ jednej eseročky, ktorej Tubau dlhuje peniaze, avšak chcel zostať v anonymite (redakcia má k dispozícii celé meno a názov spoločnosti, pozn.).

Problémy v tuneli

Ako ďalej uviedol šéf tejto poškodenej spoločnosti, zrejme mu nezostáva nič iné len sa obrátiť s platobným príkazom na súd. Ani to mu však nemusí zaručiť úspech. Podľa jeho slov má informácie, že Tubau nakoniec môže skončiť v konkurze a na veriteľov veľa peňazí nezostane. Majiteľ, ktorý chcel zostať v anonymite, má aj ďalšie neoficiálne informácie – že Tubau sa dostal do problémov predovšetkým pre tunel Višňové.

Firma sa podieľa na výstavbe tohto dôležitého dopravného projektu na severe Slovenska. Zhotoviteľom tunela Višňové je Skanska SK v spolupráci s firmou Porr, pre ktorú pracuje aj Tubau.

Aktuality.sk sa nakoniec skontaktovali aj s ďalšími dvoma firmami, ktoré od Tubau nedostali peniaze za vykonané práce.

Generálny dodávateľ platí

Redakcia sa obrátila na spoločnosť Skanska SK, ktorá zastrešuje celú výstavbu tunela Višňové, prečo subdodávatelia na tomto projekte nemajú zaplatené faktúry.

„Nie sú nám známe dôvody, prečo a do akej miery spoločnosť Tubau nevypláca svojich subdodávateľov. Čo však môžem potvrdiť a garantovať, že naša spoločnosť si plní a uhrádza všetky svoje záväzky k svojim partnerom a subdodávateľom v zmysle platných zmlúv. Úhrady svojich záväzkov často realizujeme i nad rámec svojich zmluvných povinností, a to i napriek mimoriadne nepriaznivej situácii okolo cien stavebných materiálov, bezprecedentného zdražovania a nepredvídateľnej situácii na trhu ako takom,“ uviedla generálna riaditeľka Skansky SK Magdaléna Dobišová.

Otázky sme zaslali aj spoločnosti Tubau. Jej šéf Vladimír Ondriš nám na ne priamo neodpovedal. Zaslal len nasledujúce vyhlásenie.

„Na predmetnej stavbe (Tunel Višňové, pozn. red.) boli zo strany našich zmluvných partnerov vykonané kroky, ktoré preukázateľne nesú znaky ekonomickej trestnej činnosti s hroziacou potenciálnou škodou vo výške približne 25 miliónov eur. Obe naše spoločnosti – TUBAU, a. s., a Cestné Stavby Liptovský Mikuláš, s. r. o. – vykonávajú všetky kroky právnej ochrany, ktoré umožňuje slovenská legislatíva, pre úspešnú elimináciu nezákonného konania a tiež na odvrátenie negatívnych vplyvov na naše spoločnosti a na našich dodávateľov v miere, ako to naša situácia dovoľuje.“

Dramatický nárast cien

Podľa viacerých odborníkov prechádza stavebný trh veľmi zložitým obdobím a takmer každá jedna firma sa borí s obrovským problémom – výrazným zdražovaním stavebných materiálov. Ich ceny išli v priebehu niekoľkých mesiacov o desiatky a v niektorých prípadoch až o stovky percent nahor.

Problémom je, že si tieto navýšenia nemôžu stavbári premietnuť do konečného vyúčtovania, pretože pri podpise zmluvy so štátom a samosprávami sa zaviazali dodržať finálne ceny. A keďže marže sa v tomto odvetví pohybujú na úrovni jednotiek percent, stavebné spoločnosti nedokážu rast nákladov pokryť z vlastných zdrojov.

Ministerstvo prichádza s riešením

Stavbári na túto skutočnosť upozorňujú už dlhšie, štát však zareagoval až v týchto dňoch. Ako vyhlásil minister dopravy Andrej Doležal, problém zdražovania si uvedomujú a momentálne pracujú na tom, ako firmám pomôcť.

Riešením je zmeniť valorizačný vzorec, ktorý sa bežne používa v zmluvách. Ten nový by mal lepšie odzrkadľovať mimoriadne situácie na trhoch a mal by brať do úvahy prípadné nadmerné zdražovanie stavebných materiálov.

Doležal ďalej uviedol, že štát, ako aj samospráva budú môcť nakoniec otvárať už pôvodne dohodnuté zmluvy a akceptovať prípadné navýšenia cien. Všetko však teraz stojí a padá na súhlase z Bruselu. Ten by mal takýto krok odobriť v priebehu niekoľkých týždňov.


https://www.aktuality.sk/clanok/gyRzdjB ... -mesiacov/
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Naspäť na 2022

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.