Útvar hodnoty za peniaze neodporúča novú železnicu z Nitry d

Moderátor: Moderátori

Útvar hodnoty za peniaze neodporúča novú železnicu z Nitry d

Odoslaťod Čavo » 29. Apr 2022 19:09

https://dennikn.sk/minuta/2828174
Útvar hodnoty za peniaze neodporúča novú železnicu z Nitry do Trnovca nad Váhom, ktorá mala priniesť rýchlejšie spojenie Bratislavy a Nitry. Analytici miesto toho radia zaviesť priame vlaky z Bratislavy do Nitry cez Leopoldov.

V súčasnosti sa z Bratislavy do Nitry jazdí vlakom s prestupom v Leopoldove alebo v Šuranoch. Autobusy, naopak, premávajú priamo.

Čo tvrdí ÚHP

  • Štúdia ŽSR podľa analytikov počíta s nereálnymi termínmi výstavby a obsahuje chybné výpočty prevádzkových nákladov.
  • Štúdia počítala so začatím výstavby trate už v roku 2023 a s jej dokončením v roku 2025, ÚHP by odhadoval začiatok výstavby na rok 2029.
  • Zavedenie priamych vlakov cez Leopoldov by skrátilo cestu vlakom zo súčasných 98 až 112 minút na 62 až 73 minút.
  • Ďalšie zrýchlenie sa dá dosiahnuť modernizáciou existujúcej trate na úseku Nitra – Leopoldov, odporúča vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti.
  • Oproti navrhovanej novej trati by cesta medzi Nitrou a Bratislavou trvala o približne päť minút dlhšie, investičné náklady by boli zhruba polovičné a modernizácia by sa mohla začať skôr.

S čím rátala štúdia ŽSR


  • Navrhovala štyri varianty za 388 až 667 miliónov eur.
  • Aktualizácia odporúčala jednokoľajnú alternatívu s odbočením v Ivanke pri Nitre za 388 miliónov eur, ktorú hodnotila ako jedinú spoločensky návratnú.
  • Predpokladala aj modernizáciu trate Trnovec nad Váhom – Bratislava, rýchliky by po modernizácii a postavení novej trate jazdili z Nitry do Bratislavy za 54,5 minúty.
Štúdiu robil pre ŽSR tradičný dodávateľ Reming Consult, cena mala byť podľa výsledkov obstarávania 300-tisíc eur bez DPH. (tasr, e)
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Naspäť na 2022

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.