Stavebné zákony: pokrok či chaos?

Moderátor: Moderátori

Stavebné zákony: pokrok či chaos?

Odoslaťod bzzi » 28. Apr 2022 14:33

http://www.viaiuris.sk

Stavebné zákony: pokrok či chaos?

parlament včera schválil nové stavebné zákony. Ich príbeh sledujeme od zverejnenia prvých návrhov, ktoré boli tak nekvalitné, že najlepším riešením by bolo napísať ich odznova.

Rok práce
K návrhom stavebných zákonov sme v dvoch kolách pripravili desiatky pripomienok, ktoré svojimi podpismi podporilo viac ako 17 000 ľudí. Takmer rok sme prinášali návrhy a riešenia na vylepšenie katastrofálnych návrhov.

Opakovane sme sa zúčastnili rozporových konaní, analyzovali sme návrhy, ktoré išli do parlamentu, a to všetko preto, lebo stavebnú legislatívu považujeme za mimoriadne dôležitú pre každého obyvateľa Slovenska.

Vďaka nášmu úsiliu, ku ktorému sa pridali ďalší odborníci a samosprávy, sa podarilo z pôvodných návrhov stavebných zákonov odstrániť tie najväčšie problémy a nebezpečenstvá, no faktom zostáva, že výsledné zákony sú stále veľmi nekvalitné.

Aké zmeny sa nám podarilo presadiť?
    ✅ podarilo sa zabezpečiť, že verejnosť bude môcť aj naďalej ovplyvňovať výstavbu, ktorá má významný vplyv na životné prostredie
    ✅ podarilo sa uchrániť práva samospráv plnohodnotne rozhodovať o rozvoji na svojom území
    ✅ podarilo sa obhájiť pozíciu pamiatkových úradov, a teda naďalej sa budú môcť venovať svojej odbornej práci a nedostanú nové povinnosti bez odbornej a finančnej podpory

„Hoci stále nemožno hovoriť o vyváženej, zrozumiteľnej, prehľadnej a modernej legislatíve, podarilo sa nám zlepšiť postavenie verejnosti a samospráv v nových procesoch. Výsledné zákony sú stále veľmi problematické, ale bez tlaku verejnosti by boli úplným paškvilom.“
Eva Kováčechová
advokátka spolupracujúca s VIA IURIS

Ktoré problémy v schválených zákonoch zostali?
    ❌ odvolávajú sa na neexistujúce zákony
    ❌ opierajú sa o nový informačný systém, ktorého špecifikáciu, obstarávaciu cenu ani spôsob prevádzkovania dnes nikto nepozná
    ❌ dávajú silné kompetencie projektantovi
    ❌ sú chaotické, pracujú s neustálenými pojmami a miestami sú ťažko zrozumiteľné

Čo bude ďalej?

Teraz je na rade prezidentka. Schválené stavebné zákony musí do 15 dní buď podpísať, alebo ich môže vrátiť späť na prerokovanie parlamentu so svojimi pripomienkami.

Poslanci a poslankyne potom môžu buď prezidentské veto prelomiť a zákony napriek výhradám hlavy štátu schváliť, alebo ich môžu ako celok odmietnuť.

A čo tie nájomné byty?

Jedným z najčastejších argumentov Štefana Holého a hnutia SME RODINA
v prospech čo najrýchlejšieho schválenia nekvalitných stavebných zákonov bola snaha splniť predvolebný sľub a začať s výstavbou nájomných bytov.

Faktom však je, že podľa návrhov schválených v parlamente vstúpia nové stavebné zákony do účinnosti až 1. apríla 2024, teda mesiac po skončení aktuálneho volebného obdobia.

Dnešná vláda tak podľa novej stavebnej legislatívy nepostaví ani jeden nájomný byt. Nehovoriac o tom, že nájomné byty možno pokojne stavať
aj podľa súčasného stavebného zákona.
bzzi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 549
Obrázky: 30
Založený: 13. Máj 2010 16:35

Naspäť na 2022

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.