Donovaly a Sorošku nezachráni ani ... (celý článok)

Moderátor: Moderátori

Donovaly a Sorošku nezachráni ani ... (celý článok)

Odoslaťod corvinus » 24. Mar 2021 15:46

Sneženie pri Spišskom Štvrtku. Foto – Daniela Folentová
Sneženie pri Spišskom Štvrtku. Foto – Daniela Folentová
Banskobystrický kraj žiadal preveriť možnosť použiť ekologickejšiu posypovú soľ na Donovaloch, pretože dnes sa tam môže sypať iba pieskom a štrkom.
Slovenská správa ciest si dala vypracovať posudok. Predbežný záver hovorí, že soľ sa nemôže používať v množstvách, ktoré by samé osebe stačili na zimnú údržbu.
Aj ekologická soľ totiž obsahuje chemické látky, ktoré sú nebezpečné pre vodné zdroje.
Uplynulú zimu opäť riadilo premávku na horských prechodoch počasie a zrejme to tak ostane. Spriechodniť cesty pri hustom snežení nepomôže ani ekologickejšia posypová soľ.

[ TIP: Aktivujte si večerný newsletter s najlepšími článkami Denníka N, ktoré ste ešte nečítali. Pre aktiváciu stačí raz kliknúť. ]
Nie je totiž až taká ekologická, aby sa dala použiť v dostatočných množstvách. Ukázal to hydrogeologický posudok, ktorý mal preveriť možnosť použitia soli na báze chloridu horečnatého na Donovaloch. Neoficiálnu verziu má už k dispozícii aj Slovenská správa ciest (SSC).

Výsledok predznamenáva situáciu počas ďalšej zimnej sezóny na problematických cestách v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Župný podnik je poverený údržbou ciest na problematických Donovaloch, ale aj na obchádzkovej trase na Muráni.




No netýka sa to len Donovál. Aj keď posudok sa zaoberal použitím ekologickejšej soli na horskom priechode Donovaly, môžu naň prihliadať aj úrady pri vydávaní povolení na zimnú údržbu na zvyšných horských úsekoch na Slovensku – spolu ich je viac ako tridsať.

Použitie ekologickejšej soli na báze chloridu horečnatého by sa malo minimalizovať všade tam, kde sú v blízkosti chránené vodné zdroje. V Banskobystrickom kraji ide aj o obchádzkovú trasu, ktorá spája obce Muráň a Muránska Huta, v Košickom je to horský priechod Soroška.

Obyvatelia, ktorí využívajú tieto cesty na dochádzanie za prácou, musia aj v budúcnosti počítať s tým, že pri hustom snežení budú neprejazdné.

Pre ministerstvo dopravy je to o dôvod viac, aby sa pozrelo nielen na možnosť stavby cestného tunela, ale aj na možnosti, ktoré ponúkajú železnice.

V prípade Sorošky ide najmä o modernizáciu existujúcich a budovanie nových tratí. Železničné spojenie nahrádzajúce horský priechod Donovaly neexistuje a jeho vybudovanie je vzhľadom na možnosti terénu nereálne. Na pohodlné obchádzanie by sa museli trate modernizovať a vlaky chodiť častejšie a načas.


Polícia usmerňuje kolónu pri prechode cez horský priechod Donovaly. Foto – TASR
Aj keď je ekologickejšia, pre vodu je to problém
Pod ekologickejšou soľou sa myslí posyp na báze chloridu horečnatého (MgCl2), ktorý je menej agresívny než bežne používaný chlorid sodný (NaCl).

Horčík je menej škodlivý pre rastliny a pôdu. Vďaka svojim vlastnostiam sa soľ tiež rozpúšťa pri nižších teplotách (až -30 stupňov Celzia), takže jej na posyp stačí menej.

Chlorid horečnatý sa na výnimku používal už aj v národných parkoch TANAP a Slovenský raj. O výnimku preto žiadal aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý udržiava cesty na základe poverenia od SSC. Úrady mu však nevyhoveli.


Prečítajte si
Sypanie ekologickejšou soľou nechcú úrady na horských priechodoch povoliť. Analýzy, ktorými by to zdôvodnili, chýbajú
Klasická posypová soľ aj chlorid horečnatý totiž majú spoločný chemický základ – chloridy. Bez ohľadu na to, ktorá soľ sa použije, chloridy sú nebezpečné pre povrchové a podzemné vody.

Problémom je teda najmä blízkosť ochranných vodárenských pásiem – to sú územia so sprísneným režimom ochrany podzemných vôd, ktoré sa používajú na zásobovanie pitnou vodou.

V blízkosti Donovál a na Muráni sú vodárenské pásma, preto sa tu chlorid horečnatý nemohol používať ani v minulosti. Pred nástupom súčasného vedenia Banskobystrického kraja sa to však nie vždy rešpektovalo.

Terajší župan Ján Lunter však trvá na tom, že cesty sa budú posýpať len tak, aby nepoškodzovali pitnú vodu a životné prostredie. Vodárenský zdroj je aj pri Soroške, ktorá už spadá pod Košický samosprávny kraj.


Cestári na horskom priechode Donovaly. Foto – TASR
Pomôže aspoň primiešavanie k piesku a štrku
Analýza Výskumného ústavu vodného hospodárstva (VÚVH) nehovorí, že by sa chlorid horečnatý nemohol používať vôbec, no môže sa iba v množstvách, ktoré sú podľa Slovenskej správy ciest nedostatočné.

„Výsledkom je, že posypový materiál obsahujúci chlorid horečnatý môže byť použitý v obmedzených množstvách 500 kilogramov na deň, čo predstavuje dávku 5 gramov na meter štvorcový. To nie je dostatočné ani pri minimálnom snežení na výkon zimnej údržby,” uviedla hovorkyňa SSC Lucia Karelová. Technická norma určuje minimálnu dávku 20 gramov na meter štvorcový.

„V extrémnych poveternostných podmienkach je možné výnimočne použiť dávku 1 600 kilogramov na deň, čo je dávka 16 gramov na meter štvorcový, ale ani táto nestačí na výkon zimnej údržby,” dodáva Karelová.

Ak to však miestny okresný úrad dovolí, cestári môžu povolené množstvá soli primiešavať aspoň k pevnému posypovému materiálu – piesku a štrku, čo by mohlo čiastočne zvýšiť jeho účinok.

„Prispeje to k urýchleniu roztápania snehovej vrstvy na vozovke, čím sa skráti čas dopravných obmedzení počas sneženia pre kamióny, ale aj ostatné vozidlá idúce cez horský priechod Donovaly,” spresňuje hovorkyňa SSC.

„V prípade, že sa tieto závery potvrdia aj oficiálne, Banskobystrická regionálna správa ciest bude naďalej pokračovať v údržbe uvedených úsekov inertným materiálom a pri použití chloridu horečnatého v povolených množstvách,” reagovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková s tým, že „regionálna správa ciest bude v záujme ochrany vodných zdrojov a životného prostredia rešpektovať a dodržiavať akékoľvek rozhodnutie, ktoré bude vydané.”

Zdroj: https://e.dennikn.sk/2323689/donovaly-a ... 1616516840
corvinus
návštevník
 
Príspevky: 15
Obrázky: 34
Založený: 12. Apr 2012 13:22

Naspäť na 2021

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.