Stránka 1 z 1

Štátna tajomníčka Bruncková pracovala pre firmu z nástenkové

OdoslaťOdoslané: 31. Mar 2020 06:41
od aquila
Práca v dynamicky sa rozvíjajúcej advokátskej kancelárii. Tak charakterizuje Katarína Bruncková v životopise svoje pôsobenie v rokoch 2006 až 2008. V tom čase robila aj pre advokátsku kanceláriu Avocat známu z nástenkového tendra.
Keď počas prvej Ficovej vlády v roku 2007 vypukla kauza nástenkový tender za takmer 120 miliónov eur, šlo o učebnicový príklad politickej korupcie. Výzva na tender bola zverejnená len na nástenke na chodbe ministerstva, ktoré v tom čase riadil nominant SNS Marián Janušek. Jediným uchádzačom a víťazom súťaže bolo konzorcium spoločností Zamedia a Avocat s väzbami na predstaviteľov SNS.

V čase medzi rokmi 2006 až 2008 pracovala pre Avocat aj nová štátna tajomníčka na ministerstve dopravy Katarína Bruncková. Firmu Avocat si však v oficiálnom životopise neuvádza, hoci iné spoločnosti explicitne menuje.

Z Brunckovej životopisu tak možno zistiť len to, že od októbra 2006 do júna 2008 pracovala ako advokátska koncipientka. Dnes tvrdí, že v Avocate pôsobila ako „začínajúca koncipientka“ a neriešila žiadnu agendu súvisiacu so škandalóznym tendrom.

Práca pre Avocat však nie je jedinou zaujímavosťou v Brunckovej profesnom životopise. Aktuálna dvojka na doprave, ktorú do funkcie nominovala strana Borisa Kollára Sme rodina, zapisovala ako advokáta do protischránkového registra firmu TSS Grade, roky spájanú s oligarchom Františkom Hodorovským. V registri je ako oficiálny vlastník firmy, tzv. konečný užívateľ výhod, zapísaný Hodorovského švagor Branislav Gábriš. Zápis preveruje Okresný súd v Žiline.

Bruncková: Riadili ma starší advokáti
Bruncková potvrdila, že pracovala pre Avocat. V odpovediach na mailom zaslané otázky však upozornila, že ako začínajúca koncipientka vybavovala „základnú agendu, ako je to v advokátskej praxi bežné“. Spresnila, že šlo najmä o občiansko-právnu a obchodno-právnu agendu od zakladania obchodných spoločností cez bežné zmluvy súvisiace s obchodným stykom.

Bruncková rezolútne odmietla, že by mala s nástenkovou kauzou čokoľvek spoločné. „Nie, žiadnu,“ odpovedala na otázku, či v Avocate riešila agendu súvisiacu so škandalóznym tendrom za desiatky miliónov eur.

„Bola som v koncipientskej praxi, riadili ma starší advokáti a postupovala som podľa ich pokynov. Pracovná náplň sa, samozrejme, časom rozširovala podľa bežnej praxe, napríklad analytické činnosti - hospodárska súťaž, štátna pomoc a podobne,“ zhrnula novopečená štátna tajomníčka.

O Avocate žiadna zmienka
Otázkou zostáva, prečo v Brunckovej oficiálnom životopise chýba zmienka o Avocate, ktorý sa v roku 2007 objavil v jednom z najväčších politicko-korupčných škandálov v novodobej histórii Slovenska.

Neplatí to len pre životopis zverejnený na webe ministerstva dopravy, ale aj podrobnejší životopis, ktorý nám poslala mailom. V oboch síce spomína prácu advokátskej koncipientky v čase od októbra 2006 do júna 2008, avšak bez uvedenia názvu spoločnosti.

V detailnejšom životopise zaslanom mailom spresňuje, že pracovala „v dynamicky sa rozvíjajúcej advokátskej kancelárii“. V súvislosti s pracovnou agendou uvádza aj „samostatné vedenie projektov pre slovenských aj nadnárodných klientov, ktorí patria k významným subjektom pôsobiacim na slovenskom trhu.“ V mailových odpovediach pritom tvrdila, že ju „riadili starší advokáti a postupovala podľa ich pokynov“.

Do Avocatu sa Bruncková dostala podľa jej slov tak, že ju oslovili, keď pracovala v Telekome, v tom čase T-Mobile.

„Hľadali ľudí s praxou v tej oblasti, čím som disponovala. V tom čase bola Avocat jedna z najznámejších a najväčších advokátskych kancelárií v regióne. Aj keď s dodatočnou stratou ich reputácie nemám nič spoločné, z pochopiteľných dôvodov, ako aj s ohľadom na krátke pôsobenie v ich kancelárii názov tejto spoločnosti v CV neuvádzam,“ vysvetľovala chýbajúce pôsobisko v životopise.

Juraj Hatvany zo spoločnosti Avocat nezdvihol telefón a na otázky zaslané v správe neodpovedal, hoci boli označené ako prečítané.

Kauza nástenkový tender



-v máji 2007 vyhlásilo ministerstvo výstavby na čele s Mariánom Janušekom tender za 120 miliónov eur

-výzvu vyvesili na nástenke na ťažko prístupnej chodbe ministerstva, súťaž nebola zverejnená vo vestníku verejného obstarávania

-jediným uchádzačom o zákazku na informačné, poradenské, právnické či tlmočnícke služby bolo konzorcium slovenských firiem Zamedia a Avocat, belgickej spoločnosti European Consultants Organisation a jej slovenského partnera Consulting & Management.

-v júni 2007 prebehlo otváranie obálok, komisia s Igorom Štefanovom, vtedajším sekčným šéfom na ministerstve, vybrala víťaza a krátko nato s ním ministerstvo podpísalo zmluvu

-v apríli 2009 konštatoval Úrad pre verejné obstarávanie porušenie zákona o verejnom obstarávani, v máji 2009 to uviedol aj Navyšší kontrolný úrad

-v apríli 2009 Janušek na ministerstve skončil, nahradil ho Štefanov. Do čela ministerstva sa tak dostal človek, ktorý podľa bývalého riaditeľa sekcie stratégie rozvoja regiónov na ministerstve Jána Rudolfa škandalózny tender „osobne pripravoval a riadil“.

-v máji 2009 pristúpilo konzorcium firiem na zrušenie zmluvy s ministerstvom

-nástenkový tender prešetrovala aj Európska komisia, ktorá rozhodla, že milióny eur Slovensku nepreplatí

-v roku 2018 poslali súdy bývalých ministrov Janušeka a Štefanova do väzenia, Janušek dostal 11 rokov a Štefanov deväť

-poskytnuté služby zo strany konzorcia boli predražené. Príkladom sú právne služby, za ktoré ministerstvo zaplatilo 20 miliónov slovenských korún, vyše 660-tisíc eur. Malo ísť o dva dokumenty.

-tržby Avocatu sa v roku 2007 vyšplhali na 156 miliónov korún, viac ako 5 miliónov eur. Za rok 2019 boli tržby 2000 eur, tri roky redtým nula

-súčasťou majetku firmy boli aj luxusné automobily Audi A8, kabriolet Jaguar, Porsche 911 Carrera, Porsche Cayenne a Porsche Cayenne S.



Susedia s Avocatom aj Hodorovským
Brunckovú s Avocatom nespája len práca advokátskej koncipientky, ale aj spoločná adresa. Už pri živnosti, ktorá bola podľa Finstatu aktívna v roku 2008, bola uvedená rovnaká adresa, ako mal Avocat - Šoltésovej 12 v Bratislave.

Na uvedenej adrese v širšom centre Bratislavy sídlila v roku 2009 a v rokoch 2013 až 2015 aj advokátska kancelária Winton, kde Bruncková vystupovala ako konateľka, zakladateľka a vedúca tímu.

Bruncková odmieta, že by šlo o priestory sídla Avocatu. „Bolo to v administratívnej budove Merius, ak sa dobre pamätám na prvom poschodí. Číslo miestnosti si naozaj nepamätám, bolo to veľmi dávno, ale určite to nebolo v priestoroch sídla Avocatu. V tej budove vtedy sídlilo množstvo firiem aj viaceré advokátske kancelárie.“

Aj neskôr, keď sa Brunckovej advokátska kancelária Winton presťahovala, skončila na zaujímavej adrese. V rokoch 2015 až 2017 sídlila na Dunajskej ulici 48 v Bratislave. Viacero priestorov v uvedenej lokalite pritom patrí Hodorovského firme Forest Hill Company. Bruncková tvrdí, že si nepamätá, či jej prenajímateľom bola Hodorovského spoločnosť.

Spojitosť existuje aj medzi Brunckovou a Jurajom Mravčákom, ktorý bol do 31. januára 2013 spločníkom Avocatu. Z poznámok k účtovnej závierke za rok 2013 vyplýva, že Bruncková mala voči Mravčákovi pohľadávku 45-tisíc eur. Mravčák bol v minulosti označovaný za človeka blízkeho Smeru a SNS, v októbri 2006 sa stal na návrh vtedajšieho ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer-SD) predsedom Správnej rady Železníc SR.

V rokoch 2007 až 2011 bola Bruncková členkou dozornej rady spoločnosti Neulogy. Vo firme vystupoval aj jej brat Martin, ktorý Neulogy spoluzakladal s podpredsedom Progresívneho Slovenska Ivanom Štefunkom. Martin Bruncko pracoval v minulosti ako poradca ministra financií Ivana Mikloša.

Odpovede Kataríny Brunckovej



Katarína Bruncková požiadala o zverejnenie odpovedí v plnom znení



1. Aká bola vaša pracovná náplň ako koncipientky pre avocat a počas akej doby?



Ako začínajúca koncipientka som vybavovala základnú agendu ako je to v advokátskej praxi bežné. Išlo najmä o občiansko-právnu a obchodno– právnu agendu od zakladania obchodných spoločností cez bežné zmluvy súvisiace s obchodným stykom.



Bola som v koncipientskej praxi, riadili ma starší advokáti a postupovala som podľa ich pokynov. Pracovná náplň sa samozrejme časom rozširovala podľa bežnej praxe, napr.analyticke činnosti -hosp.sútaž,štátna pomoc a pod.



2. Riešili ste nejakú agendu, ktorá súvisela s tzv nástenkovým tendrom na ministerstve výstavby?



Nie žiadnu.



3. Aký je váš vzťah s p. Mravčákom, p. Hatvanym a p. Hubinským?



Boli to členovia štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti, ktorá bola počas mojej koncipientskej praxe mojim bývalým zamestnávateľom.



4. V ktorom priestore ste mali nájom na Šoltésovej ul. a kto bol prenajímateľom? Bolo to v priestore č. 1051, v ktorom? Išlo o priestor s rovnakým vlastníkom ako ten, v ktorom sídlil avocat?



Bolo to v administratívnej budove "Merius" ak sa dobre pamätám na prvom poschodí. Číslo miestnosti si naozaj nepamätám, bolo to veľmi dávno, ale určite to nebolo v priestoroch sídla avocatu. V tej budove vtedy sídlilo množstvo firiem aj viaceré advokátske kancelárie.



5. V ktorom priestore ste mali nájom na Dunajskej ul. a kto bol prenajímateľom? Šlo o Forest Hill Company p. Hodorovského?



Bolo to na 1. poschodí v nebytovom priestore. Názov prenajímateľa si nepamätám a k druhej otázke sa neviem vyjadriť. V tom období mi vytopilo kanceláriu a súrne som sa potrebovala presťahovať do hotového priestoru. Ten na Dunajskej bol jeden z mála vhodných.



6. Prečo sa vo Vašom životopise neuvádza, že koncipientskú prax ste vykonávali pre spoločnosť avocat?



Oslovili ma, keď som pracovala v Telecome (v tom čase T-Mobile). Hľadali vtedy ľudí s praxou v tej oblasti, čím som disponovala. V tom čase bola avocat jedna z najznámejších a najväčších advokátskych kancelárií v regióne. Aj keď s dodatočnou stratou ich reputácie nemám nič spoločné, z pochopiteľných dôvodov ako aj s ohľadom na krátke pôsobenie v ich kancelárii názov tejto spoločnosti v CV neuvádzam.

https://www.aktuality.sk/clanok/777595/ ... -neuvadza/