Ekonomický newsfilter: Budeme mať vládu, ktorá podnikateľov

Moderátor: Moderátori

Ekonomický newsfilter: Budeme mať vládu, ktorá podnikateľov

Odoslaťod Čavo » 02. Mar 2020 08:18

Ekonomický newsfilter: Budeme mať vládu, ktorá podnikateľov poteší
Denník E

Dobrý deň, z doteraz známych informácií o ľuďoch, ktorí ovplyvňujú ekonomické myslenie v možných stranách novej vládnej koalície, to vyzerá na vládu, ktorá minimálne na začiatku bude mať s normálnymi podnikateľmi dobré vzťahy.

Špeciálny povolebný Ekonomický newsfilter má 970 slov, 4 minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.

1. Veľa zmien na podporu podnikania schvália zrejme ešte v lete

Budúca vláda má šancu rýchlo a výrazne zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia.

OĽaNO a jeho koaliční partneri majú tri kľúčové predpoklady, aby mohli rýchlo potešiť najmä malé a stredné podnikanie.

  • Nová vláda nepotrebuje strácať čas zdĺhavou analýzou podnikateľského prostredia, pretože to už urobili v použiteľnej kvalite minulá vláda na ministerstve hospodárstva a podnikateľské organizácie.
  • Konkrétne okamžite použiteľné návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia najmä cez zníženie byrokracie už preto obsahujú programy možných koaličných strán, najmä OĽaNO, SaS a Za ľudí.
  • Nová vláda bude mať v prvých mesiacoch zrejme schopnosť pretláčať v parlamente zmeny relatívne komfortne, tým pádom propodnikateľským zmenám menej hrozí, že sa utopia v medzirezortných sporoch.

Ktoré zmeny treba očakávať rýchlo:

Nová koalícia sa bude snažiť v každej časti svojho pôsobenia v prvých mesiacoch presadiť niečo viditeľné, keďže má silný mandát.

V časti o podnikateľskom prostredí preto treba očakávať rýchle schválenie možno až desiatok konkrétnych zmien typu zrušenie povinných stravných lístkov a ich nahradenie peniazmi k platu s daňovou úľavou.

  • Okrem toho je vysoko pravdepodobné, že nová koalícia od budúceho roka zavedie pravidlo, že podnikateľské zákony sa menia len raz ročne s účinnosťou k 1. januáru.
  • Vzhľadom na protikorupčný ideový základ najmä OĽaNO treba očakávať, že nová vláda zákonom posilní kompetencie Najvyššieho kontrolného úradu a Protimonopolného úradu (majú to podrobne v programe).
  • Tlak na otvorené vládnutie sa prejaví aj povinnosťami verejných orgánov ešte podrobnejšie informovať, ako hospodária, ale najmä čo a od koho nakupujú. Firmy obchodujúce so štátom tak znova stratia časť obchodného tajomstva výmenou za férovejšie súťažné prostredie.

2. Dane prudko neklesnú ani nestúpnu

Favoritom na funkciu ministra financií je Richard Sulík.

  • OĽaNO bude pri rozdeľovaní ministerstiev trvať na ministerstve vnútra pre svojho nominanta, a tak zrejme ponúkne druhý mocensky najdôležitejší rezort partnerom.
  • Nominácia predsedu SaS za ministra financií by bola pre OĽaNO najlepšia možnosť, pretože Sme rodina nemá dôveryhodnú osobu na túto funkciu a kandidát Za ľudí Tomáš Meravý je zasa politicky nízka váha.
  • Richard Sulík celú svoju politickú kariéru túžil byť ministrom financií.

Aký by bol Sulík ministrom financií:

Už v nedeľu predseda SaS povedal, že úlohou vlády z pohľadu rozpočtu je dodržiavať európske záväzky, čím myslí najmä znižovanie deficitu o 0,5 % HDP ročne. Ide o realistický záväzok, ktorý by pri súčasnej kondícii verejných financií znamenal dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia vo štvrtom roku vládnutia súčasnej koalície.

Stav verejných financií neumožňuje vláde významne znižovať dane, preto by sa o to nepokúsil ani minister financií Sulík.

Ideologické východiská strán súčasnej koalície zase nepripúšťajú ani významnejšie zdvíhanie daní, preto sa ani nič také neudeje.

Minister financií Sulík by zrejme ani hlboko nezasahoval do chodu ministerstva. Naopak, váha posudkov Útvaru hodnoty za peniaze by mohla ešte vzrásť.

3. Problém s menom Štefan Holý

Najväčší spor v ekonomických otázkach medzi možnými členmi novej štvorkoalície je v názore na investičný program strany Sme rodina.

OĽANO, SaS aj Za ľudí už pred voľbami principiálne odmietli myšlienku masívnych investícií na dlh, ktorá je jadrom ideí ekonomického experta Sme rodina Štefana Holého.

Prečo je to dôležité:

  • Sme rodina je druhá najsilnejšia strana možnej vládnej koalície a jej predseda opakuje, že ich prioritou je získať ministerstvo dopravy bohaté na investície.
  • Ekonomickí odborníci, ktorí tvorili program OĽANO, majú tiež veľký záujem o riadenie ministerstva dopravy.
  • Spor o ministerstvo dopravy tak môže aj znemožniť účasť Sme rodina vo vláde.

Čo navrhuje Štefan Holý:

Sociálny program Sme rodina počíta s lacným nájomným bývaním, lacným štátnym lízingom osobných áut. Ekonomický program strany Borisa Kollára zase počíta s približne desaťnásobným rastom verejných investícií do železníc a diaľnic.

Všetko to je postavené na myšlienke, že Národnú diaľničnú spoločnosť, Železnice Slovenskej republiky či Štátny fond rozvoja bývania možno vyňať z okruhu verejných financií.

Znamenalo by to, že by boli vnímané ako bežné firmy, ktoré si môžu brať úvery, ale ich výdavky by sa nezaratávali do deficitu a dlh by nebol regulovaný dlhovou brzdou.

Člen predsedníctva Sme rodina právnik Štefan Holý opakovane vysvetľuje, že na to stačí niekoľko administratívnych zmien. Napríklad treba urobiť kontrakt medzi štátom, železnicami a diaľničnou firmou tak, aby sa podobal bežnému komerčného vzťahu.

Holý na podobnom projekte pracoval minulý rok aj pre štátne železnice a vo svojej analýze tvrdí, že sa vyňatie štátnych podnikov z okruhu verejných financií dá zariadiť pomerne jednoducho.

Zvyšok ekonómov tvrdí, že to je nezmysel:

  • Na Holého nápady reagovali zdesením a prudkou kritikou ekonomickí experti všetkých možných koaličných partnerov.
  • Ani minimálnu podporu nenašiel Holého plán u žiadneho zo slovenských ekonomických think tankov.
  • Nesúhlasí s ním dokonca ani právna kancelária Lansky, Ganzger & Partner, ktorá na analýze možnosti vyňatia železníc z verejných financií pracovala pôvodne práve s Holým.

Viac o názoroch Štefana Holého a Sme rodina:

Chce ministra dopravy a sľubuje Rakúsko. O čom je plán Borisa Kollára? (analýza Jána Kováča/E)

Diaľničná spoločnosť bude ako rakúska, hovorí o svojom pláne expert Sme rodina (rozhovor Jána Kováča so Štefanom Holým)

Kollárov tieňový minister financií: Slovensko je v pozícii západného štátu, ale stále je riadené socialisticky (rozhovor Marianny Onuferovej so Štefanom Holým)

4. Ďalšie nové mená, ktoré sa biznismenom po voľbách oplatí zapamätať si:

Eduard Heger – jeden z najbližších spolupracovníkov Igora Matoviča. Do parlamentu prišiel z biznisu, s Jurajom Drobom zo SaS pracoval vo firme, ktorá vyvinula a predávala luxusnú vodku Double Cross. Špecializuje sa na verejné financie a podnikateľské prostredie, môže viesť ministerstvo hospodárstva, ale aj akékoľvek iné ekonomické ministerstvo.

Ján Marosz – tieňový minister dopravy OĽaNO.

Marek Krajčí – tieňový minister zdravotníctva OĽaNO, ktorý napríklad otvorene hovorí o potrebe zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu.

Peter Kremský – novozvolený poslanec OĽaNO, bývalý žurnalista, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorý patrí k autorom ekonomického a sociálneho programu Matovičovej strany.

Peter Cmorej – mladý ekonóm, ktorý sa po odchode Jozefa Mihála zo SaS stal popri Sulíkovi hlavným odborníkom strany na financie a dane.

Ján Oravec – protrhovo zameraný špecialista SaS na podnikateľské prostredie, pre vládu robil na ministerstva hospodárstva ešte v čase Dzurindových vlád.

Karol Galek – špecialista SaS na energetiku, použiteľný napríklad ako minister hospodárstva.

Tomáš Meravý – bývalý poradca Ivana Mikloša. Ak by strana Za ľudí dostala vo vláde nejaké ekonomické ministerstvo, patril by medzi favoritov na post ministra.

Vladimír Ledecký – úspešný starosta Spišského Hrhova, ktorého nomináciu by strana Za ľudí mohla použiť aj pri niektorom z eurofondových ministerstiev.

Jaroslav Karahuta – Borisom Kollárom opakovane spomínaný kandidát Sme rodina na ministra pôdohospodárstva, zástanca potravinovej sebestačnosti.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Naspäť na 2020

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.