Namiesto férovej súťaže Saková objednala ďalšie predražené e

Moderátor: Moderátori

Namiesto férovej súťaže Saková objednala ďalšie predražené e

Odoslaťod rado » 02. Sep 2019 11:00

Namiesto férovej súťaže Saková objednala ďalšie predražené ešpézetky priamo

2. septembra 2019 0:05, MONOPOL NA EŠPÉZETKY, Ján Kováč
https://e.dennikn.sk/1567988/namiesto-f ... tky-priamo

  • Ministerstvo vnútra predĺžilo zmluvu na predražené „ešpézetky“ – tabuľky s evidenčným číslom vozidla.
  • Nad rámec doterajšieho kontraktu si ich objednalo takmer milión, a to za 8,5 milióna eur.

Podľa pôvodného plánu mali do konca roka vybrať novú firmu v otvorenej súťaži. Štát by na tom pravdepodobne ušetril milióny eur ročne.

Aktuálnemu dodávateľovi – firme Turčan Delta – totiž platí ministerstvo za jednu plechovú tabuľku 9 eur. Česi nakupujú tabuľky päťkrát lacnejšie.

Podľa zmluvného dodatku však bude Slovensko platiť prehnané sumy aj naďalej.

Dôvod? Ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá je v najvyššom vedení rezortu od roku 2012, nestihla spraviť verejnú súťaž.

Saková tvrdila, že tender stihnú

Dobrá správa je, že ministerstvo vnútra verejnú súťaž aspoň vyhlásilo.

Na výber víťaza má však málo času, keďže zmluva s aktuálnym dodávateľom vyprší do konca tohto roka. Preto ďalšie tabuľky objednali cez spomínaný dodatok k zmluve s Turčan Delta.

Za veľké zlyhanie to možno označiť už len preto, že autor tohto článku na riziko ďalšieho plytvania upozorňuje opakovane od februára minulého roka.

Ministerka ešte pred dvoma mesiacmi tvrdila, že vyhodnotenie verejnej súťaže do konca tohto roka je reálne.

Dnes už sa toho nedrží. „Aby sme predišli prípadným komplikáciám spojeným s priebehom a uzavretím verejného obstarávania, ako aj s nábehom výroby, tak ministerstvo vnútra zabezpečilo výrobu a dodanie tabuliek s evidenčným číslom (prostredníctvom zmluvného dodatku),“ potvrdilo ministerstvo.

Druhé zlyhanie je, že ministerstvo nepritlačilo dodávateľa k nižším cenám.

Česi si s rovnakou situáciou poradili oveľa lepšie. Ani oni nestíhali vybrať firmu cez verejnú súťaž a museli predlžovať zmluvu s aktuálnym dodávateľom. Toho však prinútili k nižším jednotkovým cenám.

Z pôvodných 108 korún za kus ich znížili na 77 (zo 4 na 3 eurá). Neskôr cena v rámci konkurenčného boja klesla v prepočte pod dve eurá.

Naše ministerstvo vnútra nevysvetlilo, prečo aj oni nepritlačili dodávateľa k zásadnejšiemu zníženiu ceny.

Pritom priestor na zľavu bol obrovský, Turčan Delta je vďaka kontraktu s ministerstvom jednou z najziskovejších slovenských firiem.

V roku 2018 dosiahla firma zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) 3,6 milióna eur pri 7,2-miliónových tržbách. Zisk EBITDA teda tvorí 50 percent tržieb, čo je v biznise veľmi vzácne.

Prečo je štát závislý od jedného drahého dodávateľa ešpézetiek:
  • Turčan Delta je monopolným dodávateľom tabuliek od roku 1995.
  • Objem kontraktu rokmi narastal. Na tento rok si ministerstvo objednalo milión kusov za 9 miliónov eur.
  • Jeden kus ešpézetky teda vychádza na 9 eur. V Česku, kde dodávateľa vyberali v otvorenej súťaži, platí štát za jednu tabuľku necelé 2 eurá.
  • Ministerka Saková mala dosť času, aby aj na Slovensku zabezpečila verejnú súťaž – vo vedení rezortu je kontinuálne od roku 2012. Súťaž napokon vyhlásila zhruba štyri mesiace pred vypršaním zmluvy so súčasným dodávateľom.
  • S tým zároveň podpísala dodatok na ďalších 8,5 milióna eur.


Dostali dizajny – a dali zarobiť

Predsa len jedno pozitívum: Ministerstvo vnútra sa minulý týždeň pochválilo, že sa mu podarilo získať do svojho vlastníctva duševné práva k tabuľkám.

Tie si dával v minulosti na Úrade priemyselného vlastníctva postupne registrovať Turčan Delta.

Saková tvrdila, že duševné práva sú dôvod, pre ktorý nemohli vyhlásiť tender.

Podľa advokátskej kancelárie Brichta & Partners však ministerstvo malo bojovať o to, aby dizajny získalo do svojho vlastníctva, a malo veľkú šancu, že bude úspešné.

Názor advokátskej kancelárie, ktorá patrí v tejto oblasti práva na Slovensku medzi špičku, ministerstvo nikdy verejne nespochybnilo.

A ani neprezradilo, či sa o získanie patentov vôbec pokúsilo a s akým výsledkom. Potvrdilo len to, že o dizajnoch začali rokovať na konci minulého roka. Údajne to boli „veľmi dlhé, náročné a ťažké“ rokovania.

O to väčšie prekvapenie prišlo, keď firma Turčan Delta napokon odovzdala ministerstvu dizajny zadarmo.

Zrejme nebude náhoda, že zmluvu o prevode dizajnov a objednávku ďalších tabuliek podpísali v jeden a ten istý deň.

Skôr to naznačuje, že ministerskí úradníci spravili s dodávateľom výmenný obchod: Dajte nám dizajny a my vám ešte raz dáme poriadne zarobiť.

Tabuľku vám donesie kuriér

Čo presne si teraz ministerskí úradníci objednali cez dodatok? Objednávka je rozdelená na dve časti. Jedna zastrešuje 650-tisíc tabuliek za 5,9 milióna eur. Tie budú dopravné inšpektoráty využívať na klasické vybavovanie prepisu áut, tak ako to robili doteraz.

Druhá časť predstavuje 300-tisíc kusov, ktoré si ministerstvo doobjednáva ešte na rok 2019, aj keď milión kusov si na tento rok objednalo už predtým.

Dodatočnú objednávku zdôvodnilo tak, že ide o tabuľky, ktoré si budú ľudia po novom objednávať elektronicky. „Ak na jeseň Národná rada schváli novelu zákona o cestnej premávke, v praxi to bude znamenať, že občan si z pohodlia domova vybaví všetky úkony spojené s prihlásením a odhlásením vozidla a kuriér mu následne priamo domov doručí tabuľky, ako aj osvedčenia o evidencii,“ vysvetlili pracovníci tlačového oddelenia ministerstva.

Elektronické žiadosti bude vybavovať pre celé Slovensko centrálny inšpektorát v Slovenskej Ľupči. Dodatočných 300-tisíc kusov sa objednáva pre jeho potreby.

Pôvodná objednávka na tento rok na zhruba 1 milión kusov sa nemení. „V Slovenskej Ľupči musí vzniknúť zásoba tabuliek s evidenčným číslom pre všetky okresy Slovenska,“ vysvetlili úradníci z ministerstva. Dodatočná objednávka je podľa nich jednorazovým navýšením, ktorým chcú zabezpečiť novú službu.

10 mesiacov nemusí stačiť

Predĺženie zmluvného vzťahu s firmou Turčan Delta nemusí byť poslednou škodou na strane štátu.

Stále platí, že na výber nového dodávateľa zostáva málo času. Zmluvný dodatok s Turčan Delta vyprší na konci júna 2020 – o necelých 10 mesiacov. Na slovenské pomery je tento čas na takúto lukratívnu súťaž príliš krátky. Teoreticky sa to stihnúť dá, ale ministerstvo má slabú rezervu.

Čechom sa podarilo vybrať nového dodávateľa až na tretí pokus. Prvé dve súťaže museli zrušiť, lebo uchádzači namietali proti podmienkam, ktoré boli podľa nich diskriminačné. Od vyhlásenia prvého tendra po nasadenie nového dodávateľa prešlo až dva a pol roka.

Aj slovenskému ministerstvu vnútra sa môže stať, že v súťažných podkladoch niekto nájde diskriminačné podmienky. Nebol by to prvý problematický tender tohto ministerstva.

Ďalším rizikom je zmena vlády. Na Slovensku je bežným zvykom rušiť rozbehnuté obchody po predchádzajúcich garnitúrach, najmä ak sú niečím podozrivé. Ak sa aj ministerstvu podarí vybrať víťaza, zmluva sa bude podpisovať zrejme až za budúcej vlády.
Obrázok používateľa
rado
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 948
Obrázky: 6
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.