Ministerstvo dopravy zverejní, čo bude ďalej s BA obchvatom

Moderátor: Moderátori

Ministerstvo dopravy zverejní, čo bude ďalej s BA obchvatom

Odoslaťod MVO » 17. Júl 2019 06:50

Ministerstvo dopravy zverejní, čo bude ďalej s bratislavským obchvatom
Obchvat stavia konzorcium okolo Cintry.

Obrázok
BRATISLAVA. Kusy igelitu, elektrických káblov či skla, ale aj toxické látky ako arzén, baryt a fenoly. Aj takéto výsledky ukázala májová analýza materiálu odobratého zo stavby bratislavského obchvatu D4/R7.
V najbližších dňoch dostane ministerstvo pod vedením Árpáda Érseka z Mosta-Hídu výsledky ďalšej analýzy. Podľa jej výsledkov sa má rozhodnúť, čo urobí s výstavbou rýchlostnej cesty R7 od Holíc po Bratislavu a diaľnice D4 od Jaroviec po Raču, ktorá tvorí takzvaný nultý obchvat Bratislavy.
Na otázku, čo sa bude diať, ak sa potvrdí, že na stavbe boli použité materiály, ktoré tam nemajú čo hľadať, minister Érsek neodpovedal.
"Analýzu štandardne zverejníme. Počkajme si na jej výsledky," reagoval Érsek na otázku denníka SME.

Výstavbu vyšetruje polícia
Štát si cesty D4/R7 objednal v roku 2016 ako PPP projekt. Súťaž na výstavbu a prevádzkovanie ciest vyhralo konzorcium okolo španielskej firmy Cintra.
Po dokončení ciest má štát konzorciu najbližších 30 rokov platiť 52 miliónov eur mesačne, spolu takmer 1,8 miliardy eur. Bola to najnižšia ponuka v súťaži.
Po 30 rokoch prevádzky stavbári cesty zrekonštruujú a odovzdajú štátu.
Analýzy materiálu spod týchto ciest si ministerstvo začalo objednávať od chvíle, keď polícia vlani na jeseň urobila pri výstavbe obchvatu prvú raziu. Mala podozrenie, že sa na stavbe používa kontaminovaná pôda zo skládok.
Vôbec prvá analýza pre ministerstvo ešte vlani na jeseň žiadne podozrenia nepreukázala.
Použitie odpadu aj toxických látok ukázala až druhá analýza v máji tohto roka. Ministerstvo si ju objednalo po ďalšej policajnej razii, ktorú policajti urobili v marci.
V oboch prípadoch polícia zadržala aj Michala Grebečiho, konateľa spoločnosti NDD, ktorá spravuje skládku neďaleko obce Most pri Bratislave.
Jeho firmy sú podozrivé, že na stavbe ukladajú nebezpečný odpad, zrejme ropné produkty dokonca až k úrovni spodných vôd.
Grebeči podozrenia odmieta. Polícia prípad stále vyšetruje.
"Vykonávajú sa procesné úkony a prebieha znalecké skúmanie. Na základe jeho výsledkov policajný vyšetrovateľ rozhodne o ďalšom postupe vo veci," povedala hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Lucia Mihalíková.
Cintra výsledky májovej analýzy ministerstva odmietla. Potom si dala urobiť vlastnú analýzu. Teraz čaká na výsledky, zverejniť ich chce v najbližších týždňoch.
Môže hroziť prestavba
"Ak by sa potvrdili obavy z navezenia nebezpečného odpadu, tento by sa musel odstrániť," hovorí Rastislav Cenký z mimovládneho Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.
Problematickejšia je rýchlostná cesta R7. Už je takmer pred dokončením, na niektorých úsekoch stavbári navážajú asfalt.
Aj preto by sa stavba R7 musela v prípade nájdenia nebezpečného odpadu rozobrať a nánosy odpadu vybrať. Cesta by sa tak stavala prakticky nanovo, čo by určite spôsobilo meškanie.
Aktuálne sa predpokladá, že cesta bude dokončená začiatkom roka 2020. D4 by mali stavbári dokončiť v roku 2021.
Cenký predpokladá, že ak by aj analýza ukázala, že pod cestou sú nevhodné materiály, nebude sa to týkať celej stavby, ale iba niektorých úsekov.



Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22168974/co- ... z5tuYQdnZb
MVO
diskutujúci
 
Príspevky: 185
Obrázky: 12
Založený: 20. Jún 2014 13:08

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.