Súdy, žaloby, exekúcie. Štát má problém so starými cestami

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Súdy, žaloby, exekúcie. Štát má problém so starými cestami

Odoslaťod eric987 » 13. Jún 2019 08:47

Slovenská správa ciest (SSC) roky pred sebou tlačí obrovský problém. Nepatrí jej značná časť pozemkov pod cestami I. triedy, ktoré má v správe.
Stále viac vlastníkov pozemkov pod cestami I. triedy sa hlási o svoje peniaze. Štátna rozpočtovka už z tohto dôvodu čelí aj exekúciám. Zatiaľ síce len v objeme necelých 100-tisíc eur, čoskoro to však môže byť oveľa viac.

Na problém exekúcií SSC, ktorá spadá pod rezort dopravy, upozornil aj poslanec SaS Miroslav Ivan. Podľa neho ide v prípade nevysporiadaných pozemkov pod cestami prvej triedy o časovanú bombu, ktorú už nejaká vláda bude musieť vyriešiť.

Šéf rezortu dopravy Arpád Ersék (Most-Híd) pripustil, že „zabezpečenie peňazí na vysporiadanie týchto pozemkov prináša so sebou riziko veľkej záťaže pre štátny rozpočet“.

Milióny a miliardy
Podľa Ľubomíra Palčáka, ktorý šéfuje žilinskému Výskumnému ústavu dopravnému, je pritom reč o miliónoch eur – a to hovoríme len o hodnote pozemkov.

Ďalšiu nemalú sumu by stála príprava celého projektu a právne služby.

Problém však nemá len SSC. Inštitút pre dopravu a hospodárstvo v minulosti odhadol, že na úplné odškodnenie všetkých zabratých pozemkov pod diaľnicami, rýchlostnými cestami aj cestami I. triedy v predbežnom užívaní, potrebuje štát zhruba 3,5 miliardy eur.

„V súčasnosti pretrváva problém starých ciest I. triedy, ktoré Slovenská správa ciest spravuje a po celý rok udržiava, ale pozemky pod týmito cestami doposiaľ nie sú majetkovo-právne vysporiadané. Zo skutočnosti, že nie sú vlastníctvom štátu, rezultuje viacero problémov. Doterajšie riešenia sa dotkli len časti pozemkov, ale tu sa jednoznačne vyžaduje komplexné riešenie,“ priznáva hovorkyňa SSC Lucia Karelová.

Žaloby na súde
Podľa nej počet žiadateľov zo strany majiteľov dotknutých pozemkov každý rok narastá. Naopak, s navyšovaním peňazí na výkup pozemkov je problém a preto postupne stagnuje. Ku slovu sa preto dostávajú aj ľudia, ktorí kreatívne využívajú zákonné možnosti.

„Táto situácia nahráva niektorým vlastníkom dotknutých pozemkov, ktorí situáciu, dovolíme si tvrdiť, zneužívajú k vlastnému obohateniu,“ tvrdí Karelová.

Od SSC žiadajú cez súdne žaloby vydanie bezdôvodného obohatenia. Často pritom má ísť o cesty, ktoré dostali tieto subjekty od štátu bezodplatne a SSC sa o ne stará.

Týmto subjektom podľa hovorkyne cestná sieť podnikateľsky prospieva, samotná rozpočtovka však na to dopláca.

„Vzhľadom na vysokú úspešnosť žalobcov a vzhľadom na každoročný nárast cien za pozemky ide o značné sumy,“ konštatuje Karelová.

Súdy sa pritom môžu opakovať, lebo pozemok pod cestou ani potom štátu nepatrí. „Niektorí vlastníci takto dotknutých pozemkov podávajú žaloby o vydanie bezdôvodného obohatenia po skončení predchádzajúceho súdneho sporu aj opakovane.“

Logo Markíza
Prečítajte si tiež:
Komentár Petra Bárdyho: Oligarcha má zálusk aj na Markízu a Novu. To je zlá správa
Vyvlastnenie pozemkov
Problémom sú aj špekulanti. Záujmové skupiny podľa SSC účelovo skupujú pozemky pod cestami I. triedy od pôvodných vlastníkov v lukratívnych lokalitách, kde ceny pozemkov rok čo rok výrazne narastajú.

Cestou by podľa Karelovej bolo vyvlastnenie nevysporiadaných pozemkov. To je však podľa aktuálneho cestného zákona možné len do konca budúceho roka. Komplexné riešenie by si vyžiadalo aj úpravu viacerých ďalších zákonov.

SSC tvrdí, že do riešenia problému starých, majetkovo-právne nevysporiadaných ciest by mal byť aktívne zapojený Slovenský pozemkový fond (SPF).

„Ten má k dispozícii takto „nezaťažené“ pozemky, ktoré by mohli byť vhodné na eventuálnu zámenu s cudzími pozemkami zastavanými starými stavbami, alebo by boli vhodné ako vyvlastňovacia náhrada.“

Koľko peňazí by SSC na vyriešenie pozemkov potrebovala, zatiaľ nie je jasné. „Momentálne je to v štádiu riešenia a vyhodnocovania celkovej potreby,“ uviedla hovorkyňa.

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/700161/ ... i-cestami/
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 93
Založený: 16. Júl 2014 09:16

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.