Opravená cesta cez Nízke Tatry by mohla odľahčiť Ružomberok

Moderátor: Moderátori

Opravená cesta cez Nízke Tatry by mohla odľahčiť Ružomberok

Odoslaťod MVO » 21. Aug 2018 08:06

Opravená cesta cez Nízke Tatry by mohla odľahčiť Ružomberok
Tranzitnú dopravu z Ružomberka chcú pustiť cez Železnô.

PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Dlhé kolóny áut s čakaním presahujúcim aj pol hodiny trápia vodičov a Ružomberčanov už dlhú dobu. Kritická situácia sa opakuje pravidelne.
Ako brzda pôsobia svetelné križovatky v meste. Pri papierňach sa v nedeľu vytvára kolóna, ktorá siaha až k diaľnici, čo je takmer sedem kilometrov.
Nech to zaplatí štát
Podľa sčítania dopravy z roku 2015 denne jazdí po ceste I/18 cez mesto takmer 25-tisíc vozidiel. Cestu I/59 smerujúcu na Donovaly denne využíva viac ako 16-tisíc áut.

Premiér Pellegrini vyzval zástupcov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a Slovenskej správy ciest (SSC), aby našli riešenie kritickej dopravnej situácie v Ružomberku, pretože dostavba diaľnice sa posunula až na rok 2022.
„Jednou z možností, ako zmierniť tlak na križovatku pri Mondi SCP, je umožniť osobným autám, ktoré chcú pokračovať smerom do Banskej Bystrice, aby využili obchádzku cez Partizánsku Ľupču, Liptovskú Lúžnu a Liptovskú Osadu,“ povedal Igor Janckulík, ktorý je zároveň poslancom národnej rady.
Podľa neho by veľa vodičov radšej zvolilo túto trasu, ako dlhé čakanie v kolóne.
Cesta patrí žilinskej župe a z väčšej časti je v dobrom stave. Kedysi mala strategický význam pre armádu.
Slúžila ako náhradná trasa pre transporty vojakov a techniky. Preto ju celú udržiavali v primeranom stave. Teraz sa jej stav zmenil.

Kritickým je približne desaťkilometrový úsek medzi Partizánskou Ľupčou a Liptovskou Lúžnou.
Povrch vozovky je na viacerých miestach zničený aj preto, lebo nákladné autá po nej vozili drevo z veternej kalamity. Ťažba a odvoz dreva pokračuje aj teraz.
„Župa na opravu, ktorou by ju dala do pôvodného stavu, peniaze nemá, no vzhľadom na zlú dopravnú situáciu by to mohol zaplatiť štát,“ povedal Janckulík.
Podobný názor má Pavol Líška, generálny riaditeľ Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
„NDS bežne rieši takéto vyvolané investície z titulu výstavby diaľnic či rýchlostných ciest. Aj v Ružomberku sa podieľa na pripravovanej úprave svetelných križovatiek.“

Čo na to domáci?
Spomínaný úsek v súčasnosti využívajú hlavne domáci, ktorí o nej vedia a vedia aj, v akom je stave.
Oprava je jedna z podmienok, aby sa z nej stala dôležitá spojnica vyššieho významu. Je nepochybné, že Ružomberčania by takúto zmenu privítali. Ale dôležitejšie je stanovisko ľudí žijúcich v troch spomínaných dedinách.
Preto sa zástupcovia župy Igor Janckulík, Pavol Liška a Ivan Mokrý, vedúci odboru dopravy ŽSK, stretli so zástupcami miestnej samosprávy. Vysvetlili im dôvody, výhody aj nevýhody návrhu.
Martinovi Sameliakovi, poslancovi Obecného zastupiteľstva v Partizánskej Ľupči, sa predložený návrhom pozdáva.
„Ružomberku by to určite pomohlo. Dopravné zaťaženie obce by sa určite zvýšilo, ale po dobudovaní diaľnice sa uvoľní križovatka pri papierňach, pretože sa autá na ňu vrátia. Opravená cesta tu ostane a bude nám slúžiť ďalej.“
Jeho kolega, poslanec Peter Smitek, vysvetlil ďalšiu výhodu. „V súčasnosti väčšina obyvateľov našej dediny chodí na nákupy a za službami do Liptovského Mikuláša práve kvôli kolóne pred križovatkou v Ružomberku. Keby tam bolo menej áut, určite by niektorí zvolili cestu do tohto mesta.“

Aj on uznal, že domáci obyvatelia prídu na niekoľko rokov o určitý komfort. „Ale vyšší záujem je jasný.“
Dediny na tom môžu získať
Starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík chápe dôvody, ale zároveň myslí na obyvateľov dediny.
„Môžeme o tom rozmýšľať, ale musíme zabezpečiť lepšiu ochranu ľudí, napríklad chodníkmi, bezpečnostnými prvkami či úpravami vozovky. Na to peniaze nemáme. Musel by to zaplatiť niekto iný.“
Vie, o čom hovorí, pretože cez dedinu vedú až štyri kilometre cesty, ktorou by sa presúval zvýšený počet áut.
„Uvedomujeme si, že toto stretnutie je len jedno z mnohých, ktoré budeme my a zástupcovia samosprávy musieť absolvovať,“ povedal Igor Janckulík.
„Ľuďom bude treba veci poriadne vysvetliť, odpovedať im na mnohé aj nepríjemné otázky, ktorých bude určite veľa. Som presvedčený, že nakoniec nájde župa, dediny a štát kompromis, ktorý bude vyhovovať každému. Teraz je na ťahu štát. My navrhujeme riešenie a je na ňom, či využije ponúkanú šancu na zlepšenie kritickej dopravnej situácie v Ružomberku.“

Čítajte viac: https://myliptov.sme.sk/c/20895559/kolo ... z5OnHopAjP
MVO
diskutujúci
 
Príspevky: 185
Obrázky: 12
Založený: 20. Jún 2014 13:08

Naspäť na 2018

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.