Rýchlostná cesta v Nitre sa po dekáde pohne

Moderátor: Moderátori

Rýchlostná cesta v Nitre sa po dekáde pohne

Odoslaťod rastislav5 » 14. Máj 2018 10:18

Po desaťročí sa plán výstavby R8 pohol vpred. Samospráva a analytik sa rozchádzajú v názore na opodstatnenosť celého projektu.

Trasa rýchlostnej cesty R8 medzi Nitrou a Bánovcami nad Bebravou obchádza napríklad Topoľčany či Partizánske.

Diaľničiari urobili prvý krok smerom k výstavbe novej rýchlostnej cesty R8. Od stredy môžu záujemcovia predkladať ponuky na vypracovanie štúdie realizovateľnosti 55-kilometrového úseku v okolí Nitry. Národná diaľničná spoločnosť plánuje vytvoriť na západe Nitry križovatku s rýchlostnou cestou R1, na ktorú napojí spomínanú R8. Tá pri Bánovciach nad Bebravou vytvorí križovatku s cestou R2. V hre sú zatiaľ štyri varianty trasovania.


​Zbytočná alebo nevyhnutná?
O ceste R8 v nitrianskom regióne sa hovorí od roku 2008, keď zámer schválila prvá vláda Roberta Fica. Záverečné stanovisko k posudzovaniu stavby vydalo ministerstvo životného prostredia v roku 2011. Pôvodne sa plánovalo stavať vo viacerých etapách, ktoré mali byť priebežne dokončované v rokoch 2013, 2016 a 2025. Nestalo sa tak. Uznesenie vlády z roku 2015 zasa ministrovi dopravy kládlo za úlohu začať s verejným obstarávaním na vypracovanie štúdie realizovateľnosti do konca júna 2016. Po ďalších dvoch rokoch tak napokon urobil až Árpád Érsek. Medzičasom sa úsek rýchlostnej cesty R8 objavil aj v odôvodnení poslaneckého návrhu zákona, ktorý žiadal uvoľniť dlhovú brzdu na výstavbu infraštruktúry.

Analytik INEKO Ján Kovalčík zdôrazňuje, že celá idea rýchlostnej cesty R8 je politickým rozhodnutím. „Nepredchádzala jej žiadna...
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/17 ... kade-pohne
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 8
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Naspäť na 2018

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.