Na eurofondy dostaneme asi viac času

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Na eurofondy dostaneme asi viac času

Odoslaťod Andrej » 25. Máj 2013 16:33

Na eurofondy dostaneme asi viac času
Lenka Buchláková, Pravda | 25.05.2013 13:35

Eurokomisári schválili zmenu nariadenia, ktoré poskytne našej krajine rok navyše na čerpanie eurofondov z aktuálneho programového obdobia.
EÚ, Európska únia, vlajka
Ilustračné foto
Autor: SITA/AP

Európske peniaze z rokov 2010 a 2011, ktoré mal štát problém minúť do konca tohto roka, tak dostanú rok k dobru. Inak by hrozilo, že z eurofondového balíka 1,25 miliardy eur by prepadlo viac ako 300 miliónov. Opatrenie by sa malo týkať aj fondov na rok 2012, z ktorých sme mali do konca roka 2014 dočerpať 1,63 miliardy eur. Rok navyše dostalo aj Rumunsko.

"Platí pravidlo n+3 namiesto n+2. Tento návrh ešte musí prejsť Radou ministrov zahraničných vecí a následne to musia schváliť europoslanci v Európskom parlamente,“ povedal v stredu na summite v Bruseli premiér Robert Fico. Brusel by mal o odklade čerpania eurofondov rozhodnúť na jeseň tohto roka. Návrh eurokomisárov by však mohli zastaviť čistí prispievatelia do rozpočtu únie, medzi inými aj Veľká Británia, ktorej poslanci v europarlamente majú zásadný problém s novým programovým obdobím.

Europarlament sa dosiaľ nedohodol na odsúhlasení rozpočtu únie na najbližších sedem rokov, keďže časť poslancov je za radikálnejšie škrty vo výdavkoch, časť by chcela hospodáriť najbližšie roky s väčším balíkom peňazí. "Opierame sa o závery Európskej rady, kde bolo vyslovene povedané, že Európska komisia má spoločne s Rumunskom a Slovenskom hľadať spôsoby, ako zabrániť prepadu miliónov eur. V prípade Slovenska ide až o 300 miliónov eur. Čaká nás teraz maratón politických rokovaní,“ tvrdí Fico.

Európske peniaze určené na rok 2010 krajina zatiaľ využila na niečo vyše 80 percent a na rok 2011 približne na 44 percent. Peniaze z vlaňajšieho roku čerpáme zatiaľ len na úrovni 13 percent. Ide o šieste najslabšie čerpanie eurofondov spomedzi všetkých členských krajín únie. Najväčšie problémy s čerpaním fondov majú operačné programy Doprava, Informatizácia spoločnosti, Životné prostredie, Veda a výskum a Vzdelávanie. Najskôr hrozilo, že až 612 miliónov eur z týchto rizikových piatich operačných programov pre pomalé čerpanie prepadnú. Neskôr, po zostavení krízového manažmentu na čerpanie a po viacerých rokovaniach na národnej úrovni, ako aj na úrovni Európskej komisie, sa ohrozená suma znížila. V súčasnosti sa stále hľadajú spôsoby na zabránenie prepadu zostávajúcich ohrozených finančných prostriedkov v sume okolo 343 miliónov eur.

Ako Fico v Bruseli poznamenal, to že krajina možno dostane rok k dobru na dočerpanie fondov, neznamená, že ministri v práci poľavia. Podľa neho musia hľadať projekty a robiť všetko pre to, aby sa stovky miliónov eur nevrátili späť do rozpočtu únie. Konečné rozhodnutie padne v Bruseli až na jeseň tohto roka. Odsun eurofondov je dôležitý aj pre plán znižovania deficitu verejných financií. Pomalším čerpaním eurofondov a úsporami na spolufinancovaní vlády často skresávajú verejný schodok. Pomalšie čerpanie zdrojov EÚ je však spravidla na úkor budúceho rastu ekonomiky.

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... viac-casu/
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.