Cestári nebudú obstarávať cez súkromnú firmu, minister to za

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Cestári nebudú obstarávať cez súkromnú firmu, minister to za

Odoslaťod aquila » 12. Máj 2013 19:22

SITA | 12.05.2013 16:38

Slovenská správa ciest pripraví verejné obstarávania na práce a stavebný dozor na štrnástich úsekoch ciest I. triedy napokon vlastnými silami.
Euro, peniaze, bankovky
Ilustračné foto
Autor: SHUTTERSTOCK

Pôvodne mala tieto súťaže pre cestárov zabezpečiť banskobystrická firma SQM, s.r.o. na základe uzavretej mandátnej zmluvy. Minister dopravy Ján Počiatek však rozhodol, že SSC nebude obstarávať prostredníctvom uvedenej spoločnosti, informoval rezortný hovorca Martin Kóňa. Projekty na obnovu ciest a mostov majú byť financované s využitím peňazí Európskej únie cez Operačný program Doprava (OPD).

„Slovenská správa ciest uzatvorila zmluvu so spoločnosťou SQM pre urýchlenie vysúťaženia projektov, ktoré je nutné vysúťažiť v Operačnom programe Doprava. Keďže pán minister rozhodol o zrušení tejto zmluvy, SSC vysúťaží tieto projekty vo vlastnej réžii,“ potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová.

Minister Počiatek pred rozhodnutím požiadal vedenie spoločnosti o vysvetlenie detailov zmluvy. „Podľa našich informácií SSC túto zmluvu uzatvorila ako záložný plán, pretože kvôli nečinnosti bývalého vedenia necelých sedem mesiacov pred skončením tohto programového obdobia stále zostávajú nezazmluvnené projekty na cestách I. triedy za približne 150 miliónov eur,“ uviedol Kóňa.

KDH označilo spôsob obstarávania cestárov cez spomínanú firmu za netransparentný. Slovenská správa ciest má podľa opozičného hnutia dostatok vlastných odborníkov, aby mohla takéto obstarávanie pripraviť sama. Poslanec Pavol Zajac (KDH) to prirovnal k obstarávacej afére s agentúrou z Horných Plachtiniec. Objem cestných zákaziek má byť podľa neho okolo 200 mil. eur. Cestári sa k tejto sume nevyjadrili.

SQM mala zabezpečiť obstarávanie pre cestárov za 9 700 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), resp. za 11 640 eur vrátane DPH. Za výber zhotoviteľa stavby a stavebného dozoru pri všetkých štrnástich projektoch pýtala po 346,42 eura bez DPH. „Je to podozrivo nízka cena,“ vyhlásil Zajac. Keďže malo ísť o zákazku s nízkou hodnotou, firma mala podľa neho obstarávanie zabezpečovať bez súťaže.

Projekty sa budú týkať napríklad tretej etapy modernizácie a rekonštrukcie mostov na cestách I. triedy, ako aj prác na cestách v Ružovej osade, Polomke, Trenčianskych Miticiach, či prvej etapy obchvatu Brezna. Práce sa zamerajú aj na unifikáciu železničných priecestí, rekonštrukciu ciest Smilno – Svidník, Senec – Sládkovičovo, Sládkovičovo – Galanta, Turčianske Teplice – Príbovce, Chocholná – Mníchova Lehota či cesty medzi veľkým Mederom a hranicou s Maďarskom.

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... -zastavil/
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 464
Založený: 03. Feb 2005 19:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.