Prejazd Oravou opäť rýchlejší

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Prejazd Oravou opäť rýchlejší

Odoslaťod rado » 05. Júl 2012 07:53

Na obchvat Tvrdošína je už vydané stavebné povolenie.

TVRDOŠÍN. Vlani cestári opravili most cez Oravu. Pred pár dňami dokončili kruhovú križovatku v centre. Na rad by malo prísť odklonenie kamiónovej dopravy. Prípravy na začatie výstavby obchvatu ďalšieho hornooravského mesta finišujú.

Termín iba na papieri

Tvrdošínsky obchvat bude dlhý 5,2 kilometra. Napojí sa na už existujúci obchvat Trstenej, ktorý končí pred Tvrdošínom. „Pokračuje po ľavom brehu Oravy a končí za križovatkou pri Nižnej, kde sa priamo napája nasledujúci úsek rýchlostnej cesty R3,“ uvádza Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Na trase bude štrnásť mostov a jedno odpočívadlo. Na odstránenie hluku sú v projekte naplánované viac ako dva kilometre protihlukových stien.

Vysporiadané sú všetky pozemky, po ktorých nová cesta povedie. Ministerstvo dopravy 13. júna vydalo na úsek stavebné povolenie. NDS čaká na nadobudnutie právoplatnosti. „Zároveň pripravujeme podklady k verejnému obstarávaniu na zhotoviteľa stavby,“ povedal hovorca Marcel Jánošík.

Na webstránke NDS je začiatok výstavby naplánovaný na december tohto roku. Jánošík však termín nepotvrdil.

Ďalšie úseky R3

Na rýchlostnú cestu okolo Dlhej nad Oravou a Sedliackej Dubovej je už vydané právoplatné územné rozhodnutie. NDS pripravuje podklady pre verejné obstarávanie k majetkovo-právnemu vysporiadaniu. Na úseku dlhom 4,9 kilometra bude jedna križovatka a deväť mostov.

Rovnako aj na úseku od Nižnej po Dlhú nad Oravou je vydané územné rozhodnutie. Právoplatnosť nadobudlo ešte 1. februára 2011. „Pripravujeme podklady k verejnému obstarávaniu na vypracovanie dokumentácií pre stavebné povolenie, dokumentáciu na ponuku a autorský dozor,“ povedal Jánošík. Cesta bude mať 7,5 kilometra. Na trase je naplánovaných 19 mostov, križovatka pri obci Podbiel a tunel cez Bielu skalu.

Z rýchlostnej cesty R3 sú zatiaľ ukončené len dva úseky – obchvat Oravského Podzámku a Trstenej. Prvý sprejazdnili v roku 2007, druhý v októbri 2010.

štvrtok 5. 7. 2012 7:30 | Naďa Kališová

ZDROJ: http://orava.sme.sk/c/6441980/prejazd-o ... z1zjEYYH6Y
Obrázok používateľa
rado
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 931
Obrázky: 6
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.