Začne sa výstavba ďalšieho úseku rýchlostnej cesty R3

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Začne sa výstavba ďalšieho úseku rýchlostnej cesty R3

Odoslaťod rado » 15. Feb 2012 19:54

Dátum: 9 Február 2012, Štvrtok / Počet komentárov: 0

Dobudovanie rýchlostnej cesty R3 cez Oravu netrpezlivo očakávajú nielen motoristi, ale aj obyvatelia obcí a miest, ktoré trápi intenzívna doprava. Po obchvate Oravského Podzámku a Trstenej ešte stále ostáva postaviť takmer 35 kilometrov R3, ktoré sú rozdelené do štyroch úsekov. Najbližšie k realizácii má úsek Tvrdošín – Nižná.

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) bolo pre tento úsek vydané právoplatné územné rozhodnutie, je vypracovaná dokumentácia pre stavebné povolenie a v súčasnosti sa zabezpečuje majetkoprávna príprava. Vysporiadanie pozemkov je ukončené na 90 percent, na zvyšných desiatich percentách prebieha vyvlastňovacie konanie. „Na krajskom stavebnom úrade bude posledné pripomienkovanie 14. februára, v apríli by mohlo byť vydané stavebné povolenie. Po verejnom obstarávaní na dodávateľa stavby, by sa s výstavbou mohlo začať na jeseň tohto roku,“ uviedol primátor Tvrdošína Ivan Šaško. Trasa merajúca 5,2 km by mala podľa výpočtov z roku 2008 stáť takmer 120 tisíc eur.

Úsek medzi Nižnou a Dlhou nad Oravou, dlhý 7,49 km, by mal stáť takmer 260 tisíc eur. Na začiatok výstavby si však budeme musieť počkať minimálne tri roky. O čosi lepšie je na tom trasa Dlhá nad Oravou – Sedliacka Dubová. Verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby o dĺžke 4,9 km za sto tisíc eur by malo byť v júli tohto roku. „Na jeseň minulého roku som bol spolu so starostom Dlhej a Krivej u ministra dopravy Jána Figeľa, aby sme trochu posúrili prípravné práce,“ uviedol starosta Sedliackej Dubovej Ladislav Tomáň.

Osobitnou kapitolou je najdrahší, 17,3 km merajúci úsek - takmer za miliardu eur - spájajúci diaľnicu D1 s Dolným Kubínom. „Proces EIA (posúdenie vplyvu na životné prostredie) je v záverečnej fáze. Termín vydania záverečného stanoviska je určený do 15. februára tohto roku. V oblasti Dolného Kubína odporúča modrý tunelový variant - V3, v kombinácii so svetlomodrým variantom - V3d,“ uviedol Marcel Jánošík, hovorca NDS.

Marián Smoleň, vedúci odboru výstavby na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne, nám vysvetlil, čo sa skrýva za skratkou V3d: „Podľa pôvodného tunelového variantu mala ísť cesta medzi dvoma tunelmi neďaleko rodinných domov na Medzihradnom, čo sa ich obyvateľom nepáčilo. Požiadali sme o posun tohto úseku ďalej od obytnej zóny, čo NDS akceptovala.“ Vzhľadom na ekonomickú náročnosť však zatiaľ nik nevie presne povedať, kedy ho začnú stavať.

Martin Pavelek

ZDROJ: Noviny Oravec, ročník VII, číslo 3, 7.2.2012
http://www.oravec.noviny24.sk/aktuality ... ty-R3.html
Obrázok používateľa
rado
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 965
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.