Diaľničný privádzač Sverepec odľahčí dopravu v P. Bystrici

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Diaľničný privádzač Sverepec odľahčí dopravu v P. Bystrici

Odoslaťod Andrej » 22. Dec 2011 20:00

Diaľničný privádzač Sverepec odľahčí dopravu v P. Bystrici

Autor: SITA, dnes 16:52

Takisto má riešiť dopravný tranzit z Rajca smerom na Bratislavu a opačne.

Obrázok
Privádzač je súčasťou druhej etapy stavby úseku diaľnice D1 Sverepec - Vrtižer (na snímke.Foto: dopravoprojekt.sk

POVAŽSKÁ BYSTRICA 22. decembra (WEBNOVINY) - Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) vo štvrtok odovzdala do užívania motoristickej verejnosti križovatkové vetvy diaľnice D1 Považská Bystrica – Juh.

Ide pritom už o tretí diaľničný privádzač na deväťkilometrovom úseku diaľnice v Považskej Bystrici. "Je to určitá zvláštnosť alebo zaujímavosť z pohľadu Slovenskej republiky,“ skonštatoval riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák.

Privádzač pri Sverepci má riešiť dopravný tranzit z Rajca smerom na Bratislavu a opačne. "Z pohľadu lokálneho mestského nám rieši aj sídliská, ktoré sa nachádzajú v tejto oblasti. Myslím, že veľká časť týchto vodičov, ktorí sa budú chcieť dostať na diaľnicu D1, bude využívať tento obchvat,“ domnieva sa Palčák. Výška investície na novovybudovaný privádzač predstavuje viac ako dva mil. eur.


Súčasť druhej etapy D1 Sverepec - Vrtižer

Obrázok
Návštevníci novej diaľničnej estakády ponad Považskú Bystricu počas voľnej obhliadky diela. Považská Bystrica, 29. máj 2010.Foto: SITA/Peter Kapusta

Privádzač je súčasťou druhej etapy stavby úseku diaľnice D1 Sverepec – Vrtižer , ktorú začala NDS budovať v máji v roku 2010. Definitívne má byť dokončená v máji na budúci rok. Celková zazmluvnená cena pritom predstavuje viac ako 18 mil. eur, pričom 85 percent je z rozpočtu Európskych spoločenstiev a 15 percent zo štátneho rozpočtu a rozpočtu obstarávateľa.

"Ide o viaceré dôležité objekty v okolí alebo priamo v meste Považská Bystrica. V máji tohto roka sme dali do užívania súčasť tejto stavby, a to bolo veľká okružná križovatka pod estakádou a takisto preklápka cesty I/61 v dĺžke 1640 metrov s tým, že dobudovanie tejto preklápky je takisto súčasťou definitívy naplánovanej na máj 2012,“ uviedol hovorca NDS Marcel Jánošík. Ako ďalej dodal, záverom tejto stavby bude aj dobudovanie veľkého strediska správy a údržby diaľnic Považská Bystrica. To má pomôcť pri obsluhe, údržbe a správe diaľnice, ktorú doteraz riešili z dvoch dočasných stredísk, a to zo strediska Predmier a zo strediska v Púchove.


Dopravné problémy v meste

Obrázok
Priamo v centre Považskej Bystrici prejde denne okolo 15-tisíc áut.Foto: SITA/Richard Nemec

Považská Bystrica mala v minulosti dlhodobé dopravné problémy. Čiastočne ich vyriešil most cez mesto.

"Dnes vidíme, že na starej ceste I/18 máme intenzitu okolo 6000 vozidiel a keď si uvedomíme, že v minulosti boli aj 30-tisícové hodnoty, tak je to obrovský prínos pre Považskú Bystricu,“ tvrdí Palčák. V súčasnosti je podľa neho problemtický najmä severojužný ťah.

Podľa posledného sčítania dopravy v úseku priamo v centre mesta prejde denne až okolo 15-tis. vozidiel denne, z čoho zhruba 2000 vozidiel je ťažkých nákladných vozidiel.

http://www.webnoviny.sk/ekonomika/dialn ... on_article
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2011

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.