R7 prináša na Žitný ostrov rozvoj

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

R7 prináša na Žitný ostrov rozvoj

Odoslaťod DrX » 22. Sep 2022 15:23

R7 prináša na Žitný ostrov rozvoj

Hospodárske noviny20 Sep 2022Tomáš Garai ©hn tomas.garai@mafraslovakia.sk

Rýchlostná cesta priblížila Dunajskú Stredu k Bratislave a zvýšila tak aj apetít developerov na investovanie v tejto lokalite.

Bratislava – V blízkosti Dunajskej Stredy medzi obcami Kútniky a Veľké Dvorníky sa chystá rozsiahly logistický park s megahalou. Developerská firma Panattoni Slovakia sľubuje, že prácu by tam mohlo nájsť potom viac ako 1 400 ľudí. Zámer má však aj kritikov. Podľa nich je však najväčší nedostatok budúcej megastavby to, že nemá priame napojenie na novú dopravnú tepnu regiónu – rýchlocestu R7.

Miestni očakávajú, že by obcami preto mohlo denne prejsť vyše dvesto kamiónov, a proti stavbe už podpisujú petíciu. Jej iniciátorom je tamojší podnikateľ Zsolt Bindics, ktorého dom sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od miesta, kde má stáť hala. „Predstavte si, že ste na záhrade a každú minútu prejde jeden kamión. Nedalo by sa to vydržať,“sťažuje sa Bindics. Preto sa pred dvomi rokmi rozhodol zbierať podpisy, aby zastavil budovanie rozsiahleho logistickému parku. Doteraz sa pod jeho petíciu podpísalo vyše tritisíc ľudí. Bindics hovorí, že ich sporom sa už zaoberalo aj ministerstvo hospodárstva, kde predostreli svoje argumenty. Témou tiež bola aj možná alternatíva umiestnenia parku v inej lokalite. Jednou z nich mali byť pozemky pri Seredi neďaleko rýchlostnej cesty R1.

Developer to však odmietol. Dunajská Streda je totiž podľa šéfa firmy Erika Ivanička súčasťou ich stratégie expanzie a výber tejto lokality na juhu je pre nich kľúčový. Spoločnosť už pôsobí v Košiciach a záujem má o pozemky na Záhorí. Aktuálny zámer však už firma musela prispôsobovať požiadavkám občanov. „Aby sme nerušili obyvateľov, uložili sme sem široký pás zelene s vysokými stromami, aby boli čo najviac odbremenení od vizuálneho smogu. Postavíme aj protihlukovú stenu,“sľubuje Erik Ivaničko.

https://ibb.co/wBLNG7v

https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 ... tomu-buria
Slovakia - the banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia november 2021, Obr. 3)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 6
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.