O krok bližšie k výstavbe diaľnice na Zemplíne? Riadiaci výb

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

O krok bližšie k výstavbe diaľnice na Zemplíne? Riadiaci výb

Odoslaťod mirsi » 09. Máj 2021 12:42

O krok bližšie k výstavbe diaľnice na Zemplíne? Riadiaci výbor už schválil projekt

Riadiaci výbor pre Operačný program Integrovaná doprava schválil projektový zámer na štúdiu realizovateľnosti výstavby diaľnice na úseku D1 Bidovce – štátna hranica s Ukrajinou. Informoval o tom prostredníctvom sociálnych sietí štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby Jaroslav Kmeť.

Predmetom projektu je vypracovanie multimodálnej štúdie realizovateľnosti potrebnej na zlepšenie aktuálnej dopravnej situácie v Košickom kraji. Po tomto rozhodnutí podľa neho už môže Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sfinalizovať súťažné podklady a vyhlásiť verejné obstarávanie na spracovateľa tejto štúdie.

Ako pripomenul Jaroslav Kmeť, rezort dopravy aj týmto krokom plníme slovo, ktoré dal východu v súvislosti s iniciatívou Diaľnica na Zemplín. Podľa štátneho tajomníka ministerstva dopravy a výstavby bez rýchlociest a diaľnic slovenské regióny strádajú, lebo investori sa tam nehrnú, práce je málo a napokon sú obyvatelia húfne nútení opúšťať svoje domovy a migrovať za lepšími príležitosťami.

Regióny tak prichádzajú o svoju dušu a stávajú sa ešte ospalejšími. Podľa Jaroslava Kmeťa túto situáciu veľmi dobre poznajú aj obyvatelia Zemplína, kde sa nachádza až sedem z najmenej rozvinutých okresov. Aj preto ministerstvo dopravy a výstavby chce čo najskôr vyriešiť problémy s nedostatočnou výstavbou ciest na Zemplíne.

Z operačného programu Integrovaná infraštruktúra sa doteraz čerpali financie vo výške okolo 2,5 miliardy eur. Tento program umožňuje podľa rezortu dopravy a výstavby financovanie projektov aj v rámci dopravy, informatizácie či výskumu a inovácií. V súčasnosti sú zazmluvnené zdroje z Európskej únie za takmer päť miliárd eur, čo predstavuje 87 percent celého balíka.

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/587218-o-krok-blizsie-k-vystavbe-dialnice-na-zempline-riadiaci-vybor-uz-schvalil-projekt/
mirsi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 522
Obrázky: 10
Založený: 26. Sep 2013 15:21

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.