Nový úsek obchvatu chcú spustiť už o týždeň

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Nový úsek obchvatu chcú spustiť už o týždeň

Odoslaťod mirecko255 » 26. Okt 2020 09:58

Na najdôležitejšiu časť novej cesty si vodiči ešte počkajú. Hotová má byť až budúci rok.

Do konca roka 2020 budú vodiči jazdiť po novom obchvate Bratislavy. Taký bol pôvodný plán. No zatiaľ je prevádzke iba jeho prvá polovica, aj to tá stavebne jednoduchšia. Čoskoro by však mal pribudnúť ďalší 3,5 kilometra dlhý úsek, ktorý križovatku pri Rovinke spojí s Mostom pri Bratislave. Podľa informácií HN sa tak stane hneď v prvých novembrových dňoch.

Lockdown posunul termín
„Špeciálny stavebný úrad finalizuje povolenie na predčasné užívanie časti diaľnice D4 medzi mimoúrovňovými križovatkami Rovinka a Podunajské Biskupice,“ potvrdil hovorca ministerstva Ivan Rudolf. Podľa našich informácií mal byť úsek odovzdaný do predčasného užívania hneď prvý novembrový deň, ale pre komplikácie s lockdownom tento termín polícia neodobrila. Naďalej však zostáva v hre začiatok mesiaca.

Aj starosta Mosta pri Bratislave František Mastný pre HN potvrdil, že od zhotoviteľa dostal prísľub o sprejazdnení diaľnice hneď na začiatku novembra. „Či je to reálne aj v súvislosti so súčasnou situáciou, neviem povedať,“ povedal Mastný s tým, že nová cesta obci pomôže. Z jeho obce smeruje na Vrakuňu denne 15-tisíc áut. „Ale aj ľuďom, ktorí dochádzajú do Bratislavy zo smeru Štvrtok na Ostrove a Zlaté Klasy. Z obchvatu sa dostanú na D4 a následne môžu ísť na smer Rovinka a Bratislava,“ dodal Mastný.

Podľa Denisa Schvarcza, ktorý do hlavného mesta dochádza zo Šamorína, však otvorenie úseku nebude mať príliš veľký zmysel. „Zápcha tam nie je, až kým neprídete do Podunajských Biskupíc. Radšej by mohli dostavať rýchlejšie spojenie na bratislavský Prístavný most. Je to podľa mňa len kozmetická úprava, aby lepšie vychádzali otvorené kilometre v tomto roku,“ hovorí Schvarcz. To potvrdil aj dopravný analytik Rastislav Cenký. „Ak sa v tomto roku odovzdajú krátke úseky D4, ktoré sú vo finálnej fáze, zásadný vplyv na dopravu to mať nebude,“ vraví Cenký.

Najdôležitejšie časti až v novom roku
Ministerstvo dopravy malo pritom v harmonograme tento rok úsek od Rovinky až po Ivanku pri Dunaji, čo by obchvat napojilo až na starú seneckú cestu. Po tej denne prejde 14-tisíc áut. Sprejazdnenie ďalšej časti D4, diaľnicu od Ivanky až po Raču, plánoval rezort na január budúceho roka.

Tu však na križovatke D1 a D4 musí odviesť časť roboty Doprastav, keďže tá bola spod prác na obchvate vyňatá. Podľa harmonogramu projektu by malo prísť k podsúvaniu mostného objektu pod diaľnicu D1 19. novembra, čo bude znamenať pre dopravu na hlavnej tepne mesta obmedzenia, ktoré potrvajú zhruba dva týždne. S dokončením úseku počíta ministerstvo v januári.

Ako posledné by mali byť hotové stavebne najťažšie úseky D4 smerom na Jarovce a R7 smerom na Prievoz. S ich dokončením počíta ministerstvo až v júli budúceho roka. Tu prácu zdržuje aj čakanie na dodatočné povolenia k problematickému valu pri Jarovciach, kde sa zistilo používanie nepovoleného materiálu.

Bratislave sa však v najbližších týždňoch z dopravnej stránky uľaví na viacerých frontoch. Oddnes premávajú električky na vynovenej dúbravsko-karloveskej radiále. Začiatkom novembra by sa mala sprejazdniť aj ulica Mlynské nivy.

Odovzdané úseky nultého obchvatu

26. 9. 2019 – Otvorili prvý úsek obchvatu Bratislavy. Išlo o malý obchvat Mosta pri Bratislave, ktorý si obec vybojovala vzhľadom na zhoršenie dopravnej situácie aj vplyvom výstavby.

1. 7. 2020 – Dokončili rekonštrukciu Vinohradníckej cesty, ktorá je jednou z alternatív pre cestujúcich z tohto smeru. Išlo o ďalšie z kompenzačných opatrení, ktoré si nárokovali Podunajské Biskupice.

19. 7. 2020 – Po niekoľkomesačnom meškaní otvorili ďalšie časti obchvatu. Dĺžkou išlo takmer o polovicu celého projektu, teda 25 kilometrov R7 od Holíc po križovatku Ketelec a štyri kilometre D4 od Ketelca po Rovinku.

Začiatok novembra 2020 – Plánované otvorenie úseku od Rovinky po Most pri Bratislave.

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/22 ... z-o-tyzden
mirecko255
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Založený: 02. Dec 2015 07:38

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.