Stránka 1 z 1

Výnos z mýtného překročil dvě miliardy

OdoslaťOdoslané: 17. Máj 2007 19:42
od Majkl
Výnos z mýtného překročil dvě miliardy

Praha - Výnos z elektronického mýtného na dálnicích a rychlostních silnicích překročil po 137 dnech provozu dvě miliardy korun. Oznámila to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. V mýtném systému je k dnešku zaregistrováno přes 180.000 kamionů, jejichž majitelé v průměru za jeden pracovní den zaplatí 20 milionů korun. Pokud by výběr pokračoval stejným tempem, bude celoroční výnos mýtného 5,3 miliardy.

Podle ŘSD hrají na českých dálnicích prim tuzemské kamiony, které platí přes 61 procent z celkového mýtného. Vysoký podíl na platbách mají také slovenští řidiči, na něž připadá takřka 16 procent zaplaceného mýta. Následují polské, maďarské a německé nákladní automobily. Na konci tabulky jsou pak vozidla z exotických zemí jako Monako, Izrael nebo Kyrgyzstán, které zaplatily v ČR na mýtném řádově pouhé stokoruny.

Ze statistik ŘSD také vyplývá, že nejzatíženější tepnou z hlediska kamionové dopravy je dálnice D1, kde se na mýtném vybralo téměř 700 milionů korun. Druhou největší frekvenci kamionů vykazuje plzeňská dálnice D5 s téměř 400 miliony; třetí nejvýnosnější je dálnice D8 na Ústí nad Labem, kde dopravci zaplatili 130 milionů korun.

Mýtné se v České republice vybírá zatím na necelých 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Kolik bude celoroční výnos mýtného, není dosud jisté. "Dosavadní výběry se vyvíjejí velmi pozitivně a potvrzují náš původní odhad ročního příjmu z mýta přes pět miliard korun," řekl dnes ČTK Karel Feix, ředitel firmy Kapsch, která systém vybudovala a pro ŘSD spravuje.

Jediným oficiálním číslem zatím zůstává položka v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který je příjemcem veškerých mýtných plateb. Fond počítá letos s příjmem z mýtného 4,8 miliardy korun. Z toho však stát musí zaplatit zhruba dvě miliardy firmě Kapsch jako splátku za vybudování systému a za služby s mýtem spojené.

Zavádění mýtného v ČR se neobešlo bez problémů a dlouho nebylo jisté, zda se sytém podaří spustit podle plánu od 1. ledna 2007. Ministerstvu dopravy například vadilo, že většinu ze 177 mýtných bran pohánějí naftové agregáty. Kapschi a jeho subdodavatelům se totiž nepodařilo sehnat všechna potřebná povolení pro vybudování elektrických přípojek.

"Z původních více než 160 agregátů se za pět měsíců podařilo nahradit standardními elektrickými přípojkami již přes 50 procent," řekl dnes Feix. Podle něj jsou s provozem agregátů spojeny vyšší náklady, které firma hodlá požadovat po jednom ze subdodavatelů, firmě AŽD Praha. Ta měla stavbu přípojek na starosti. Není také vyloučeno, že Kapsch bude po AŽD žádat smluvní pokutu; podle některých médií má jít o 150 milionů korun.

Ministerstvo dopravy nyní analyzuje možnosti rozšíření systému i na silnice první třídy. Plány resortu se od podzimu několikrát změnily. Podle původní smlouvy měly kamiony začít platit zhruba na 1200 kilometrech silnic první třídy od letošního 1. července. Měla být přitom využita stejná technologie jako na dálnicích.

MD však požádalo firmu Kapsch o návrh satelitní technologie, čímž se červenec stal nereálným termínem a jako nové datum určili zástupci ministerstva 1. leden 2008. Podle posledních zpráv se ministerstvo zřejmě vrátí k původnímu plánu s mikrovlnným systémem a mýtnými branami, a to pouze na zlomku původně plánovaných 1200 kilometrů.

http://www.financninoviny.cz/index_view.php?id=252735