Kontrola každého auta. Dálniční známky má nahradit videotoll

re-print článků souvisejících s problematikou dálnic, rychlostních komunikací a silnic

Moderátor: Moderátori

Kontrola každého auta. Dálniční známky má nahradit videotoll

Odoslaťod Majkl » 20. Máj 2016 15:02

Kontrola každého auta. Dálniční známky má nahradit videotolling

Ministerstvo dopravy (MD) předloží ještě nyní v květnu vládě návrh na zrušení papírových dálničních kupónů, které má nahradit elektronický kamerový systém, tzv. videotolling.

Navržený systém počítá s využitím videodetekce registračních značek projíždějících vozidel a nebude nijak závislý na mýtných bránách, sdělilo MD v tiskové zprávě.

„Navrhujeme pouze změnu technologie zpoplatnění, která bude pro řidiče komfortnější. Zaplatit bude možné přes internet a mobilní aplikace a řidič už si nebude muset na automobil lepit jakoukoli nálepku. Tímto krokem ušetříme na tisku a distribuci kupónů. Dálniční poplatek by podle našeho návrhu měl zůstat ve stejné výši,“ uvedl k tomu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Jak zdůraznil, zavedení elektronických dálničních kupónů v systému časového zpoplatnění přinese spolehlivý a nepřetržitý výběr časových poplatků. Vzhledem k nutným legislativním změnám však lze předpokládat, že nový systém bude možné v České republice zavést nejdříve od 1. ledna 2019.

Videotolling už letos zavedlo Slovensko a funguje i v Maďarsku. Jde o systém, který rozeznává poznávací značky vozidel a umí vyhodnotit, které z nich mají dálniční poplatek zaplacený a které ne.

„Zvýší se tím především kontrola. Každé auto, které projede, bude kontrolováno,“ ­řekl ČTK ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

Papírové dálniční kupóny byly v ČR zavedeny v roce 1995. Pro průjezd dálnicemi a vybranými silnicemi první třídy je už musí mít jen vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny. Nákladní automobily jsou od roku 2007 zpoplatněny mýtným.

Loni prodej dálničních kupónů vynesl státu 4,42 miliardy korun. MD odhaduje, že po zavedení elektronických kupónů by se mohl roční výnos zvýšit až o 220 miliónů Kč.

Zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/403905- ... lling.html
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Naspäť na Monitoring tisku

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.