Taky neznáte firmu Silnice.cz? Stát jí přidělil zakázky už z

re-print článků souvisejících s problematikou dálnic, rychlostních komunikací a silnic

Moderátor: Moderátori

Taky neznáte firmu Silnice.cz? Stát jí přidělil zakázky už z

Odoslaťod mcmillan » 05. Feb 2010 23:21

Taky neznáte firmu Silnice.cz? Stát jí přidělil zakázky už za 300 milionů

Státní zakázky získalo loni v Česku 260 firem s nejasným pozadím. Ve sněmovně leží dva návrhy, aby firmy přiznávaly majitele.

O společnosti jménem Silnice.cz slyšela jen hrstka zasvěcených. Její základní kapitál činí 200 tisíc korun a sídlo má v obci Staré Purkatice, pošta Hošťálkovy, okres Bruntál. Přesto tahle firma dostala od Ředitelství silnic a dálnic za poslední tři roky zakázky za téměř 300 milionů korun. Je ukázkovým příkladem společnosti s nejasným majetkovým pozadím, která získává státní zakázky.

Podle čerstvých údajů, které zpracovala společnost CCB-Czech Credit Bureau bylo vloni takových firem 260. Silnice.cz nemají ani webovou stránku, není ani jasné, kdo je vlastní. Majitelem byl do loňska Viktor Šturek, který ale firmu prodal. Dalším případem může být společnost EDS Holding, která zastřešuje čtyři samostatné severočeské stavební firmy a vloni získala od Ředitelství silnic téměř miliardu korun.

Odkrýt majetkovou strukturu firem je přitom důležité, aby se odbourala podezření z korupce - zvlášť když jde o stavbu českých dálnic. V tuzemsku se totiž staví podle kritiků předraženě, přičemž rozkrytí ekonomického pozadí firem pomůže státu definovat, zda nejsou uchazeči o veřejné zakázky majetkově propojeni.

Akcie na majitele

Zákaz takzvaných akcií na majitele, které si mohou jejich držitelé volně předávat bez jakékoliv evidence, je hlavním kamenem i dvou protikorupčních strategií, které mají projednávat poslanci na svém nynějším zasedání. Jednu předložila vláda, druhou KDU-ČSL. "Jde o velmi nebezpečný institut, který nahrává korupčnímu jednání," řekl šéf strany Cyril Svoboda. Není ovšem jasné, zda se k projednávání poslanci vůbec dostanou. ODS vyhlásila zdržovací taktiku, protože nemá dostatek hlasů k tomu, aby zabránila schválení zákonů z dílny ČSSD.

Zatímco zákony akcie na majitele stále povolují a státní instituce jim dávají zakázky, boj proti nim se snažila vyhlásit alespoň některá města, například Praha. Stejně jako ve sněmovně tam ale iniciativa neprošla.

Typickým příkladem nejasného vlastnictví, které může vyvolávat pochybnosti o konfliktu zájmů, je firma Viamont DSP. Akciová společnost, jejíž akcie jsou výhradně anonymní. Teoreticky je tak možné i to, že část akcií Viamontu stále vlastní exministr dopravy Aleš Řebíček, její zakladatel a někdejší předseda představenstva. Ten nicméně tvrdí, že svůj třetinový podíl ve firmě prodal už před svým vstupem do vysoké politiky. Tehdy ve svém majetkovém přiznání uvedl, že za něj obdržel čtvrt miliardy korun.

Když v roce 2006 Aleš Řebíček Viamont opouštěl, šlo o celkem bezvýznamnou firmu. Ve chvíli, kdy ale usedl do křesla ministra dopravy ve vládě Mirka Topolánka, firma začala vyhrávat jeden státní tendr za druhým. V letech 2006 - 2009 získal Viamont DSP od státu zakázky za zhruba 15 miliard korun.

Autor/ři: Petr Weikert, Marcela Sobotková, foto: archiv HN
http://domaci.ihned.cz/c1-40363300-taky ... 00-milionu
Obrázok používateľa
mcmillan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 638
Obrázky: 150
Založený: 29. Aug 2006 13:37
Bydlisko: CR

Naspäť na Monitoring tisku

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.