Manažérska poradňa: Prečo meškajú platby v stavebníctve ?

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Manažérska poradňa: Prečo meškajú platby v stavebníctve ?

Odoslaťod Dialniciar » 25. Dec 2007 23:37

http://podnikanie.etrend.sk/122140/riad ... avebnictve


Manažérska poradňa: Prečo meškajú platby v stavebníctve

Keď nezaplatí odberateľ, zaplatí poisťovňa vďaka poisteniu pohľadávky pred rizikom nesplácania

[25.12.2007, TREND / Tomáš Jurík]

Majiteľ tehliarskej fabriky neveriacky krútil hlavou. Pomaly aj prestal rátať odberateľov, ktorí mu za tehly nezaplatili v lehote splatnosti. O mnohých doteraz ani nepočul, ale ak nechcel obmedziť výrobu, inú možnosť nemal.

Teraz ho už i škrelo, že si o nich predtým nepozisťoval viac informácií. No utešoval sa tým, že nakoniec mu vždy všetko do haliera zaplatili, aj keď oveľa neskôr. V novinách sa dočítal, že pre stavebníctvo je istá forma platobnej neschopnosti typická a treba s ňou rátať.

Je to naozaj tak? Výrobca tehál urobil chybu, že si neoveroval bonitu svojich klientov. Slepo sa vrhal do nových a nových zákaziek, aby naplno vyťažil výrobnú kapacitu.

V každom prípade mal aspoň pri väčších objednávkach uvažovať o poistení pohľadávky pred rizikom nesplácania. Mal by istotu, že keď nezaplatí odberateľ, zaplatí poisťovňa. Na druhej strane pre stavebníctvo je posun v splácaní pohľadávok naozaj typický.

Tento posun je spôsobený prudkým rozvojom stavebníctva, ktorý dokonca prevyšuje už aj tak vysoké tempo rastu celej ekonomiky Slovenska. Vďaka tomu poskytuje firmám veľký počet podnikateľských príležitostí.

Do stavebníctva v posledných rokoch prichádza mnoho firiem, ktoré v tomto odvetví doteraz nepôsobili a nemajú ani dostatočnú hotovosť. Preto sú veľmi závislé od toho, kedy im prídu platby od odberateľov. Až potom sú schopné vyplatiť svojich subdodávateľov.

Platobnú disciplínu v tomto sektore navyše deformujú ďalšie faktory. Prirodzenou ambíciou podnikateľov je odkrojiť si z trhového koláča čo najväčší kus. Dokiaľ trvá boom stavebníctva.

Preto často dávajú prednosť novým zákazkám pred uhrádzaním starých pohľadávok v lehote splatnosti. Voľné zdroje radšej použijú na nákup nových materiálov alebo služieb. To všetko vedie k prirodzenému posunu platieb. No nemusí to hneď znamenať, že sa tieto firmy dostali do platobných problémov.

Situáciu ešte zhoršuje to, že najmä pri väčších projektoch tvorí stavebný reťazec niekoľko článkov. Na čele stojí spravidla developer alebo investor, ktorý má hlavného dodávateľa, ten má svojich subdodávateľov a pre nich pracujú ďalší.

Platby od hlavných dodávateľov, ktorí stoja na začiatku reťazca, sú väčšinou viazané na platby od developera. Najprv musia dokončiť dohodnutú časť kontraktu, pričom spravidla ide o väčšie investičné celky, až potom dostanú zaplatené.

Subdodávatelia tak musia čakať, kým sa na účte hlavného dodávateľa objavia peniaze od developera. To, prirodzene, reálnu splatnosť odsúva ešte ďalej. Čím nižšie je firma v reťazci, tým dlhšie musí čakať.

Reálna splatnosť v stavebníctve z tohto dôvodu často presahuje aj 150 dní. Preto v prípade meškania platieb netreba podliehať panike. No neznamená to, že by stavebné spoločnosti mali zabudnúť na opatrnosť a upustiť od dobrých zásad zabezpečenia pohľadávok.

Autor je generálny riaditeľ spoločnosti Coface Slovakia.

Ilustračné foto – Profimedia.cz
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.