Lukoil objavil významné nálezisko ropy

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Lukoil objavil významné nálezisko ropy

Odoslaťod Adaios » 08. Feb 2006 19:31

http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=62120


Lukoil objavil významné nálezisko ropy

Ruský ropný gigant plánuje tiež postaviť najväčšiu rafinériu vo východnej Európe

Najväčší ruský producent ropy Lukoil zvýšil svoje zásoby ropy a zemného plynu. V severnej časti Kaspického mora objavil významné nálezisko čierneho zlata a zároveň kúpil firmu pôsobiacu v tomto regióne.

Nové nálezisko je zhruba dvestodvadsať kilometrov od Astrachanu. Skúšobné vrty ukázali, že ide o ultraľahkú ropu s nízkym obsahom síry a produkciou zhruba osemsto ton za deň, teda o jednu z kvalitnejších druhov.

„Je to najväčšie nálezisko v severnom Kaspiku za posledných desať rokov,“ cituje agentúra Bloomberg zástupcu generálneho riaditeľa Leonida Feduna.

Podľa odhadov Lukoilu by malo pole obsahovať šesťsto miliónov barelov ropy a takmer tridsaťštyri miliárd kubických metrov plynu.

Tieto zásoby však ešte nie sú overené. Ak sa odhady potvrdia, stane sa Lukoil súkromnou firmou s najväčšími prírodnými zdrojmi na svete a prekoná tak súčasnú svetovú jednotku, americký ExxonMobil.

Ruský ropný gigant zaplatil tiež 261 miliónov dolárov za majoritný balík spoločnosti Primorjeneftegaz, ktorá vlastní licenciu na ťažbu plynu a plynového kondenzátu v centrálnoastrachánskom regióne.

Jeho odhadované zásoby sú 2,76 miliardy barelov ropného ekvivalentu a odborníci Lukoilu predpokladajú, že z náleziska možno ročne vyťažiť do dvadsať miliárd kubických metrov plynu a osem miliónov ton kondenzátu v priebehu tridsiatich rokov.

Na začatie ťažby v tejto oblasti v roku 2010 až 2011 vynaloží Lukoil najmenej 2,5 miliardy dolárov, uvádza agentúra Bloomberg.

Lukoil plánuje postaviť aj novú rafinériu na spracovanie zemného plynu na juhu Ruska. Rafinéria za tri miliardy dolárov bude najväčšou vo východnej Európe. Bude schopná spracovať dve tretiny produkcie Primorjeneftegazu. Zníži tiež závislosť Lukoilu na štátom ovládanom Gazprome.

Rubrika: Firmy, [8.2.2006, TREND / sj]
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Naspäť na 2006

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.