Vystavba chodnika - koho poziadat?

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Vystavba chodnika - koho poziadat?

Odoslaťod ferguson » 02. Okt 2023 07:33

Ahojte,
prosim vas vedeli by ste mi poradit, pripadne mate niekto skusenost, ako a u koho poziadat o vystavbu chodnika pri ceste? Jedna sa o pomerne vytazenu cestu a na malom useku chyba chodnik. Rad by som teda napisal oficialnu ziadost, ale nemam s tym realne skusenosti.
Jedna sa o cestu III triedy, dotknuta lokalita sa nachadza v obci. Cesta patri samospravnemu kraju a spravuje ho Slovenska sprava ciest.

Vdaka!
ferguson
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 344
Obrázky: 14
Založený: 18. Nov 2015 21:05

Re: Vystavba chodnika - koho poziadat?

Odoslaťod dragon » 02. Okt 2023 11:07

Cesty III. triedy nespravuje SSC - ta spravuje len cesty I. triedy, to poprve. Po druhe, obratit sa treba na starostu/primatora obce/mesta. Chodniky su v zmysle zakona v sprave obci a miest.
dragon
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 462
Obrázky: 0
Založený: 29. Jan 2007 13:49

Re: Vystavba chodnika - koho poziadat?

Odoslaťod ferguson » 02. Okt 2023 12:18

V liste vlastnictva je pisane Sprava ciest ZSK. To nepatri pod SSC?
ferguson
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 344
Obrázky: 14
Založený: 18. Nov 2015 21:05

Re: Vystavba chodnika - koho poziadat?

Odoslaťod badger-FB » 02. Okt 2023 13:57

Nie. Samosprávne kraje (ktorých máme osem; BA, TT, TN, NR, BB, ZA, PO a KE) sú správcami ciest II. a III. triedy. To jest vyššia samospráva.
Slovenská správa ciest je správcom ciest I. triedy. Kdežto toto je súčasť Ministerstva dopravy. (štatisticky je zodpovedná aj za ostatné cesty a diaľnice, ale nie "výkonovo")

Ty ale píšeš o chodníku. Čiže obrátiť sa treba najlepšie najprv na starostu, pretože ako uviedol dragon, tak chodníky sú v kompetencii obcí. (a už potom na tejto úrovni môže prebehnúť komunkácia s vyšším územným celkom (samosprávny kraj).

V prípade, že sa nejedná o chodník, ale napríklad o "spevnenie predzahrádky / príjazdovej cesty / úseku pred domom" - tak aj s týmto sa treba obrátiť na obec, ktorá ďalej inštruuje čo ďalej. Určite to nerobiť z vlastnej svojvôle.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Vystavba chodnika - koho poziadat?

Odoslaťod ferguson » 03. Okt 2023 06:10

Vdaka za vysvetlenie.

Co sa tyka chodnika, tak je to chodnik pre chodcov v pravom slova zmysle. Nie prijazdova cesta a podobne. Co sa da urobit pre to, aby ziadost na obci mala vacsiu sancu na schvalenie?
ferguson
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 344
Obrázky: 14
Založený: 18. Nov 2015 21:05

Re: Vystavba chodnika - koho poziadat?

Odoslaťod badger-FB » 03. Okt 2023 08:15

Popis, fotodokumentácia, zdôvodnenie.

Popis toho, čo žiadaš.
Fotodokumentácia v celkovom vyjadrení (popis) tak, aby si vystihol všetko, čo sformuluješ v zdôvodnení.
Zdôvodnenie formulovať tak, aby si zahrnul v popise a mal odfotené, to ad 1) a ad2) - formulovať ho v smere na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, resp. jednotlivých účastníkov CP, v tomto prípade chodcov. (dá sa argumentovať aj ďalej; chýbajúci chodník môže byť príčinným stavom znečistenia odevu chodcov (kvôli premávke) etc.)
bonus: ak je nepriaznivé počasie, tak zachytiť aj ten stav (že sa tam nedá normálne slušne prejsť a musí sa ísť po ceste etc.)

Neuvádzaš o akú obec sa jedná. Všeobecným problémom sú samozrejme financie, čiže potom s tým vypracovaným materiálom treba ísť na obecné zastupiteľstvo, resp. ak je to mesto, tak na nejakú dopravnú alebo stavebnú (rozvojovú) komisiu. Čím väčšie sídlo, tým horšie znalosti "kde je aký problém", preto doporučujem vyššie uvedený postup. Navyše to budeš mať pripravené už ako podklady - ktoré budú môcť oni spracovať/prepracovať do prípadnej ďalšej komunikácie s ďalšími "úradmi". Ďalšie riadky "strieľam" podľa dlhodobej praxe: Ak sa jedná o malú obec a chodník sa nachádza napríklad na opačnej strane vozovky, tak sa na to zväčša netlačí zhora (v zmysle jeden stačí), čiže obec ti to tam nepostaví kľudne ani ďalších 10 rokov. Problémom môže byť práve nevysporiadaný pozemok, resp. pozemok v inom vlastníctve. (to je niečo, čo je viac ako všeobecný problém nedostatku zdrojov, lebo to predĺži tvoju požiadavku, ale aspoň začneš) Ak teoreticky patrí pozemok ZA VÚC, ale chodník by mal byť obecný, tak s uvedeným vypracovaným materiálom bude aj obec môcť lepšie odkomunikovať, čo by žiadala. Chodník môže postaviť aj ZA VÚC (v zmysle bezpečnosti CP) a následne ho previesť na majetok obce, s fin. aj bezodplatným prevodom. (zase sa bavíme o zabezpečení vhej bezpečnosti CP - tu môžeš naraziť na to, že to nie je žiadny nehodový úsek etc., ale VÚC môže taktiež ľahšie prenechať pozemok obci - a tá sa môže činiť. Najprv ale ideš na obec a či už ideš najprv za "svojím poslancom" ak si v meste, alebo zájdeš rovno na miestny úrad, to už je na tebe. (všetko totiž závisí v konečnom dôsledku od tvojho času ale aj tvojej nejakej istoty, ako sa s tým bude ďalej zachádzať (aby sa ti nestalo, že "tvoj" poslanec to síce niekde odprezentuje, ale tým sa to aj celé skončí). Chodník musí spĺňať základné parametre, takže to nie je o "nakúpení dlaždíc" (ale aj projekt, spodné vrstvy, obrubník etc.), ako si často mnohí myslia, pričom práve tieto byrokratické úkony (niekto sa tomu bude musieť venovať) zaberú veľa času a vyhodnotení, aby sa v konečnom dôsledku vynaložili desiatky možno stovky tisíc eur, je ťažko hodnotiť čo ty považuješ za krátky úsek, no aj 1 meter chodníka môže vyjsť na 200-800 eur v závislosti od výsledného parametru, terénu, koreňov stromov, klímy a či ho vyhotoví svojpomocne obec alebo nie etc. (klasický obecný skromný chodník stojí v tých nižších cenách)

A samozrejme, v samospráve veľa pomáha aj tlak zdola. Čiže po zhotovení materiálu je dobré spísať petíciu za dostavbu chodníka (dľa uvedeného materiálu). A "zrazu" je to "téma". Možno to následne presadiť do "lokálnych novín". Občania žiadajú tam a tam postaviť kúsok chodníka. To už je tá regio politika. Ale to by som robil ako krok 2, keby si narazil na záujem ľudí, ale nezáujem hore.

p.s. ešte sa môže stať, že predmetný chýbajúci chodník je v evidencii dlhodobej investície, ktorá sa plánuje ... v takom prípade tým lepšie spracovaný materiál, ale aby si nemrhal časom, je dobré sa "predinformovať" a uplatniť potom tie nástroje tlaku zdola.

p.s. 2 ... väčšie mestá nemajú problém postaviť pár desiatok metrov chodníka alebo osadiť 1-2 lampy resp. stĺpy verejného osvetlenia, ak niekde načisto chýbajú alebo pre zmeny v prostredí (prerastená vegetácia a pôvodné osvetlenie alebo chodník) už neplnia pôvodný účel a podobná investícia je o 1-2 rokoch zrealizovania ... v obciach je to často zložitejšie pre napnuté financie, kde jednoducho je rezerva 10k a musia aj takúto vec plánovať na celé roky dopredu (treba si uvedomiť, že ak je problémom pozemok, sídlo nesmie postaviť len tak na cudzom - je to zveľadenie cudzieho majetku; a hoci aj 70 metrov chodníka po 200 eur je dnes 14 000, pričom dnes majú obce existenčné problémy a ak vydržali niekde bez chodníka 60 tak vydržia z tohto pohľadu aj ďalších 5 rokov (to sa bavíme o takých obciach do 600 obyv.)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Vystavba chodnika - koho poziadat?

Odoslaťod ferguson » 03. Okt 2023 09:06

Super, dakujem za cenne rady :wink:
ferguson
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 344
Obrázky: 14
Založený: 18. Nov 2015 21:05


Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 26 hostí.