Energetika v SR a vo svete

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod johhan » 23. Nov 2006 00:26

V posledných dňoch bolo vo Francúzsku oficialne podpísaná a požehnaná dohoda o ITER - takže najbližších 8 rokov sa bude budovať.
.
Ak v priebehu 10 rokov nenastanú v Európe mohutné investície do energetiky a to do výroby a distribúcie hrozí že už o 5 rokov bude nutné pristúpiť k vypínaniu zákazníkov o 10 rokov už bude vypínanie približne 2 hodiny denne
.
Rusi už v tomto roku pripravujú obyvateľstvo na vypínanie - hlavne v zime pri vysokých záťažiach systému - tak isto budú obmedzovné dodávky zemného plynu asi na 60%. V tomto momente by vedeli uživiť 10 atomovych blokov.
.
Tak isto už v týchto dňoch dochádza k prehodnocovaniu odstávky nemeckých atomovych elektrární - na to stačil jeden výpadok a hrozba black - out keď Nemci zhodili časť energetickej siete v DE a FR. Šťastie že frantici zareagovali veľmi odvážne a promtne inak by Europa bola minimálne 3 dni bez elektriny. Total Black-out.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 23. Nov 2006 11:27

johhan, snáď by stačilo šetriť, nie :?:

Inak ja mám solárny panel doma, aj generátor. :P
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 23. Nov 2006 11:45

Zakladom buducej koncepcie rozvoja energetiky je masivny navrat k vyrobe z jadra. Europa nema ziadne ine alternetivy. V minulosti proklamovane odstavky atomovych elektrarni v Nemecku bolo robene bez uvazenia za cenu zapacit sa lacno volicovy, co aj zabralo. Z hladiska buducnosti je to vsak neuvazeny krok, neexistuje v sucasnoti ziadna alternativa pokryvajuca narast spotreby a sucasne uberanie energetickych zdrojov. Veterne elektrarne, solarne panely, setrenie je len okrejove riesenie, je to sice pekne, kvaziekologicke ale nic to neriesi na trende nastupujeho nedostatku elektriny.
Je treba si uvedomit ze tieto "dopnkove" riesenia nie su schopne dodavat kontinualne ziadne zasadne vacsie mnozstvo energii s vynimkou primorskych oblasti s kavzi stabilnym smerom a intenzitou vetra. Solarne panely nedodavaju prud v noci. Setrenie...nesetri sa v kuse, je to len vedome , nie automaticke riesenie situacie.
"Znovuotvorenie" Bohunic vitam, mame podobne slabu energeticku koncepciu na Slovensku ako aj vystavbu dialnic, vsetko sa len odsuva, odklada, neriesi.
Uvidime ako to dopadne. Uz je evidentny stav, ze vypadkom Bohunic vznikne urcite nebezpecenstvo nedostatku elektriny na slovensku, staci priklad nemecka, samo uz zacina mat problemy ( neberiem argumetaciu o tom ze vypadla len vysokonapetova linka, oni ohrozuju vypadkom stvrtinu Europy= nedostatok volnych okazmitych kapacit na vykrytie sustavy, regulacia na hranici udrzatrelnosti).
Eneregeticka velmoc Rusko samo zacne v najblizsich rokoch stavat dalsie reaktory ( presny pocet z hlavy neviem) . Len mi v Europe nejako chceme silou mocou uzatvarat koli niekomu v zaprdenych kozenych gatiach na traktoroch , ktory sa tomu rozumeju ako hus pivu. Je len otazkou casu, kedy vznikne velky konflikt medzi militantnymi ekoteroristamy a potrebou vystavby novych vykonnych a stabilnych zdrojov energie.
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 23. Nov 2006 11:53

Mne sa páči myšlienka vytvorenia nových Slovenských elektrární. SEPS je plne v rukách štátu a bez toho Enel nemá nič. :shock:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 23. Nov 2006 12:03

Dialniciar napísal:Mne sa páči myšlienka vytvorenia nových Slovenských elektrární. SEPS je plne v rukách štátu a bez toho Enel nemá nič. :shock:

Tiez si myslim, ze to znovyvtorenie "novych elektrarni" nie je zly napad. Uvidime ale ako to dopadne, sam Enel by siel proti sebe, keby nechcel zarobit na rozsireni novych kapacit, ked je evidentne ze elektrina v buducnosti sa stane "strategickou" surovinou prveho kalibru. Zle bola nastavena privatizacna zmluva, odvtedy sa nejako po vyhlaseniach Enelu ako keby zlahla zem.
No a rakuski traktoristi v kozench gatiach maju pohlad zamerany na Temelin, takze je vhodna doba nieco " na nich" vyspekulovat s Bohunicamy. Myslim ze budu svetovy unikat, najprv A1, potomV1 a V2 a mozno sa dockame aj V3 . To by nebolo odveci. Otazkou je, skadial na to vezmeme, nejako sa bliza vianoce a s tym aj chut minat :wink:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 23. Nov 2006 12:05

No tak bude schodok, ale určite v dlhodobom horizonte menší ako potom dovoz elektriny a závislosť na niekom inom.

Alebo bude euro o rok-dva neskôr, aj tak budeme prví z V4. :shock:

A keď SKK zase oslabí, tiež by to nebolo od veci. 8)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 23. Nov 2006 12:16

Dialniciar napísal:No tak bude schodok, ale určite v dlhodobom horizonte menší ako potom dovoz elektriny a závislosť na niekom inom.

Alebo bude euro o rok-dva neskôr, aj tak budeme prví z V4. :shock:

A keď SKK zase oslabí, tiež by to nebolo od veci. 8)


No ved prave s tym Eurom nesuhlasim tak skoro, vdaka nemu nam akosti stoji vystavba nielen dialnic. Som tiez proti energetickej zavislosti. Nemam chut aby niekto na par hodin denne vypinal prud. To sa u nas naposledy robilo v 50 rokoch minuleho storocia.
Ale napriklad ja som pre posilovanie SKK voci Euru, aspon tie nase vyplaty rastu. A to ze to brani nasim exporterom...je to sice pravda, ael na druhu stranu maju nizke naklady na pracovnu silu a oni nedokazu potom koli posilneniu o par halierov konkurovat? To je smiesne, ako im moze konkurovat firma s podobnymi vstupmy a drahsou rpacovnou silou? Kdepak to soudruzi udelali chybu :wink:

No a este k teme energetika,nevie niekto zistit viac o Bielojarskom mnozivom reaktore? On totiz veselo spaluje vyhorene palivo z ostatnych elektrarni a za chvilku bude svetovym unikatom, sice uz fuzatym. :?:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 23. Nov 2006 12:38

To s tým exportom, to je blud: konkrétne chemický priemysel. Veď ten v Nemecku stagnuje práve pre vysoké vstupy a konkurenciu z východu.

U nás chémia ide ako-tak, ale tých pár halierov sú celé koruny v priebehu roku a ide o desiatky mil. SKK ročne, ktoré tie firmy nemajú. Ďalej sú tu ekologické investície, na ktoré niet peňazí a sme v EÚ, myslím do r. 2008-09 treba preinvestovať v SR cez 20 mld. SKK, podotýkam, že Slovnaft už investoval.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Fuzne reaktory

Odoslaťod Koksolam » 23. Nov 2006 12:54

Nieco o fuznych reaktoroch je mozne najst na strankach STU Bratislava http://www.nuc.elf.stuba.sk/lit/PimProjJR/pages/FR.htm
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 23. Nov 2006 13:04

johhan napísal:V posledných dňoch bolo vo Francúzsku oficialne podpísaná a požehnaná dohoda o ITER - takže najbližších 8 rokov sa bude budovať.


To je to, čo bude stáť 10 mld. EUR :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 23. Nov 2006 13:28

Dialniciar napísal:
johhan napísal:V posledných dňoch bolo vo Francúzsku oficialne podpísaná a požehnaná dohoda o ITER - takže najbližších 8 rokov sa bude budovať.


To je to, čo bude stáť 10 mld. EUR :?:


Podla poslednych info ano, ale odstupia z toho asi japonci, chceli ho u seba.
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 23. Nov 2006 13:34

Koksolam napísal:
Dialniciar napísal:
johhan napísal:V posledných dňoch bolo vo Francúzsku oficialne podpísaná a požehnaná dohoda o ITER - takže najbližších 8 rokov sa bude budovať.


To je to, čo bude stáť 10 mld. EUR :?:


Podla poslednych info ano, ale odstupia z toho asi japonci, chceli ho u seba.


Veď nech si postavia. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 23. Nov 2006 13:36

Dialniciar napísal:Veď nech si postavia. :idea:


Vsak aj chceli, uvidime 8)
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 23. Nov 2006 13:39

Koksolam napísal:
Dialniciar napísal:Veď nech si postavia. :idea:


Vsak aj chceli, uvidime 8)


Ja som rád, že to je u Francúzov, oni majú podľa mňa najlepšie skúsenosti s jadrovou energiou. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 23. Nov 2006 15:42

Dialniciar napísal:
Koksolam napísal:
Dialniciar napísal:Veď nech si postavia. :idea:


Vsak aj chceli, uvidime 8)


Ja som rád, že to je u Francúzov, oni majú podľa mňa najlepšie skúsenosti s jadrovou energiou. :idea:


Diskutabilne ci najlepsie, keby boli taki Rakusania trosku znalejsi, tak im nelezi v zaludku Temelin, ale skor Francuzske reaktory, ktore maju trosku iny sposob chladenia..... Netvrdim ze horsi, len proste iny 8)
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod wazari » 23. Nov 2006 18:28

Koksolam napísal:
Ale napriklad ja som pre posilovanie SKK voci Euru, aspon tie nase vyplaty rastu. A to ze to brani nasim exporterom...je to sice pravda, ael na druhu stranu maju nizke naklady na pracovnu silu a oni nedokazu potom koli posilneniu o par halierov konkurovat? To je smiesne, ako im moze konkurovat firma s podobnymi vstupmy a drahsou rpacovnou silou? Kdepak to soudruzi udelali chybu :wink:


trosku OT: tento rok som cital daky material o nasom exporte, ze vela firiem konkuruje najma cenou (nie kvalitou a inovacnymi rieseniami) a podiel tychto firiem sa zvysuje - cize pre nich kazde percento dobre
na druhej strane som cital (mozno je to aj niekde na fore), ze napr. pri dialniciach (vystavbe) ludske naklady tvoria iba okolo 7 %
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Koksolam » 23. Nov 2006 18:57

wazari napísal:trosku OT: tento rok som cital daky material o nasom exporte, ze vela firiem konkuruje najma cenou (nie kvalitou a inovacnymi rieseniami) a podiel tychto firiem sa zvysuje - cize pre nich kazde percento dobre
na druhej strane som cital (mozno je to aj niekde na fore), ze napr. pri dialniciach (vystavbe) ludske naklady tvoria iba okolo 7 %


OT odpoved: chyba u tych firiem je ze oni sa ani nesnazia robit kvalitu v takom meradle aby nemuseli pozerat na cenu, vzdavam hold par vynimkam. co sa tych "okolo" 7 percent, u dialnic je to mozno OK, , Dialniciar by vedel dat konkretnu odpoved ako je to v zahranici, kolko percent. U ostatnych je problem ten, ze oni aj pre vedomu hrozbu toho ze nedokazu konkurovat ,nevyvijaju snahu na zmenenie tohto stavu. Plati ruka trhu, ak na to nemas , neprezijes. Z toho vyplyva ze je nechopny manazment, nevie celit novym vyzvam a hrozbam, nedokaze prijat rozhodnutia na baze Tebou spominanych inovacii. Ich prvym rozhodnutim bude znizit cenu vyrobku znizenim tych percent na pracovnu silu a nie hladanie riesenia na dlhodobej urovni. Potom sa pytam, co to je za vedenie firiem, ked Inovacie a stavanie sa novym vyzvam a hrozbam je zakladnou podmienkou manazmentu. Nariekanie nad zvysujucou sa cenou energie, dopravy...to znasa aj obyvatelstvo a nebedaka. Proste ak rastie pocet tych firiem, co zarabaju na shite, potom nech si kludne SKK posilnuje, budem len rad. :evil:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod johhan » 23. Nov 2006 22:15

Ďialničiar, miera šetrenia energiou je na dosť vysokej úrovni - v tomto vzhľadom na cenu vládne vysoká miera inovácie - menia sa stroje zariadenia za menej energeticky náročné ašetrnejšie. Dalšia nejaká možna významná úspora je v supravodivosti pri izbovej teplote ale to je ešte hudba budúcnosti.

Najlepšia možná jardová elektráreň aká sa dá postaviť je zložená z ruského reaktora a nemeckej techniky - a možno by som povedal slovenskej obsluhy :-)) V hodnotení MAAE dosahuje slovenská obsluha parametre japonskej a švajčiarskej.

Po niekoľkých JE v Japonsku je V1 v Bohuniciach najbezpečnejšia elektráreň na svete.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 23. Nov 2006 23:18

johhan, hm s tou V1 som skeptickejsi, vsak to sa docela "zaujimavo" rekonstruovalo.

co som cital, tak tam nejako pokusne "zihanim" spevnovali reaktor. plus minus to nikto neodskusal. potom vo V1 napriklad chyba komplexne hasenie, napriklad barbotazna veza, ako je napriklad aj vo V2.

aj V2 ma asi dvojnasobnu rezervu co sa "projektovanej havarie" tyka. takze neviem neviem s tou V1.

ja som docela zastanca jadrovej energie ale svojim sposobom som rad, ze sa V1 bude vypinat, aj ked mohlo sa to radsej naraz v roku 2008.

vsak, podla povodneho vyhlasenia meciarovej vlady z roku 1994 sa mala V1 odstavit najneskor do roku 2000. potom sa kusok zalobovalo a dali sa miliardy do rekonstrukcie V1 a V2, lebo to bolo stale lacnejsie ako dobudovanie 3 a 4teho bloku mochoviec, na ktore meciar jednoducho nemal, ale na reko V1 a V2 sa peniaze nasli.

skratka ja osobne som radsej za dostavbu 3 & 4 bloku popripade vystavba keceroviec, ale V1 ee. tam by sa to malo postupne likvidovat a sluzit maximalne ako trenazer.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Koksolam » 24. Nov 2006 02:52

aquila napísal:johhan, hm s tou V1 som skeptickejsi, vsak to sa docela "zaujimavo" rekonstruovalo.

co som cital, tak tam nejako pokusne "zihanim" spevnovali reaktor. plus minus to nikto neodskusal. potom vo V1 napriklad chyba komplexne hasenie, napriklad barbotazna veza, ako je napriklad aj vo V2.

aj V2 ma asi dvojnasobnu rezervu co sa "projektovanej havarie" tyka. takze neviem neviem s tou V1.

ja som docela zastanca jadrovej energie ale svojim sposobom som rad, ze sa V1 bude vypinat, aj ked mohlo sa to radsej naraz v roku 2008.

vsak, podla povodneho vyhlasenia meciarovej vlady z roku 1994 sa mala V1 odstavit najneskor do roku 2000. potom sa kusok zalobovalo a dali sa miliardy do rekonstrukcie V1 a V2, lebo to bolo stale lacnejsie ako dobudovanie 3 a 4teho bloku mochoviec, na ktore meciar jednoducho nemal, ale na reko V1 a V2 sa peniaze nasli.

skratka ja osobne som radsej za dostavbu 3 & 4 bloku popripade vystavba keceroviec, ale V1 ee. tam by sa to malo postupne likvidovat a sluzit maximalne ako trenazer.

aquila, ved preto sok spomunul frantikov, chladenie sodikom, ale uznam ze primar im zatial "oficialne nebuchol". A1 nepodstatna havaria, havaria 6 az 8 na svete od kedy existuje jadrova energetika usmex :lol:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod aquila » 24. Nov 2006 12:28

koksoklam, ja by som havariu v A1 nepovazoval za nepodstatnu. bola ohodnotena v stupnici ako 4, a three mile island bol ohodnoteny ako 5.

plus tam boli uniky aj mimo, male, ale boli.

konieckoncov na to ze to buchlo tusim 77 tak doteraz to neni zlikvidovane, t.j. 30 rokov po.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 24. Nov 2006 12:40

aquila napísal:koksoklam, ja by som havariu v A1 nepovazoval za nepodstatnu. bola ohodnotena v stupnici ako 4, a three mile island bol ohodnoteny ako 5.

plus tam boli uniky aj mimo, male, ale boli.

konieckoncov na to ze to buchlo tusim 77 tak doteraz to neni zlikvidovane, t.j. 30 rokov po.


Ani Černobyľ nie je zlikvidovaný, ja som minule čítal nejakého francúzskeho odborníka a on hovoril, že ten sarkofág bude potrebné opraviť a cena je 1,1 mld. USD a UA na to nemá ... Doslova, že sa musí spraviť nový kryt, lebo sa tá stavba rozpadáva.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 24. Nov 2006 14:08

dialniciar, to je vsetko pekne, ale my sa bavime teraz o energetike vo svete. a havaria A1 stala zivot "len" par ludi, havaria v cernobile niekolko sto tisic ludi... dost velky rozdiel.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 27. Nov 2006 11:32

V Číne začali stavať ďalšiu veľkú priehradu. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5549

Vodné elektrárne sa považujú za relatívne čistú alternatívu voči uhoľným elektrárňam, ktoré veľmi znečisťujú životné prostredie, a v Číne sú hlavným zdrojom energie. Stavba diela v hodnote 28,9 miliardy jüanov (2,8 miliardy eur) sa oficiálne začala v nedeľu. Priehrada má byť dokončená v roku 2015. Projekt priehrady Siang-ťia-pa na hornom toku rieky Jang-cď-ťiang si vyžiada presídlenie 88.000-150.000 ľudí.

Rusko vybuduje prvú plávajúcu jadrovú elektráreň. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5548

Výstavba prvej civilnej plávajúcej jadrovej elektrárne na svete by mala byť dokončená v máji 2010. Cena za výstavbu sa odhaduje na 225 miliónov USD. Pojem plávajúca elektráreň znamená, že bude umiestnená na plošine, ktorú na tento účel vybudujú. Plošina bude niesť dva reaktory KLT-40C, ruského dizajnu, s výkonom každého 35 megawattov (MW) a dva generátory. Elektráreň bude používať len nízko obohatený urán s menej než 20 % U-235.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 29. Nov 2006 11:54

Nová jadrová elektráreň podľa MH na Slovensku bude. Novú jadrovú elektráreň by mohlo Slovensko postaviť napríklad v Jaslovských Bohuniciach, v Mochovciach alebo v Kecerovciach. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5561
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.