Energetika v SR a vo svete

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod johhan » 05. Aug 2006 18:45

Ak sa nestane malý zázrak ceny energií by mali od budúceho roku stúpnuť cca o 20%.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 05. Aug 2006 19:38

johhan napísal:Ak sa nestane malý zázrak ceny energií by mali od budúceho roku stúpnuť cca o 20%.


Akože aj elektrická, aj plyn (kúrenie, varenie), aj benzín/nafta :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 06. Aug 2006 21:56

Elektrika plyn určite, zvyšok pravdepodobne ... napríklad v Iráne je benzín už na prídel ... niečo podobné čaká Čínu. USA sú na hrane - tí už cucajú Európu
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Koksolam » 06. Aug 2006 23:22

johhan napísal:Elektrika plyn určite, zvyšok pravdepodobne ... napríklad v Iráne je benzín už na prídel ... niečo podobné čaká Čínu. USA sú na hrane - tí už cucajú Európu

Tak s tym Iranom to teda cumim :shock:
Asi spravili analytici chybu, tvrdia opak vid http://dialnice.info/viewtopic.php?t=4451
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod johhan » 07. Aug 2006 13:15

S ropou vo všeobecnosti problém nie je ... ropy je dosť ... v čom je problém tak to sú zásoby - zásobníky - a rafinérie.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 07. Aug 2006 13:24

Koksolam napísal:
johhan napísal:Elektrika plyn určite, zvyšok pravdepodobne ... napríklad v Iráne je benzín už na prídel ... niečo podobné čaká Čínu. USA sú na hrane - tí už cucajú Európu

Tak s tym Iranom to teda cumim :shock:
Asi spravili analytici chybu, tvrdia opak vid http://dialnice.info/viewtopic.php?t=4451


V Iráne sa ťaží tzv. ťažká ropa a z tej samotnej sa nedá vyrobiť benzín, preto Irán musí ropu aj dovážať. Okrem toho nepostačujú rafinérie, chýbajú investície. Takže Irán ropu má, ale aj nemá.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 07. Aug 2006 14:34

Irán nemá dostatočné spracovateľské kapacity. A už aj USA sú na hrane
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 07. Aug 2006 14:36

johhan napísal:Irán nemá dostatočné spracovateľské kapacity. A už aj USA sú na hrane


Rýchlo treba ísť na dovolenku, po dovolenke treba nakúpiť sudy, do nich benzín/naftu, lebo štát dosť zásob nemá.

Najlepšie je, že celý svet stavia zásobníky na 90-120 dní, ale napĺňať ich nechce nikto, lebo ropa je drahá. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 07. Aug 2006 16:19

Ja som si myslel ze Iran s ropou nema problemy najma z dovodu ze ma aj pobrezie Kaspickeho mora, kde je najlepsia ropa sveta, lahka, nenarocna na spracovanie. Ale ak tvrdite opak, asi poopravim moje nespravne znalosti :wink:
A co sa tyka spracovania..USA a celkovo svet nema problem v tom, ze je malo spracovatelskych kapacit, problem je v tom, ze stavia mizive mnozstvo novych rafinerii a aj napriek obrovskym ziskom z kseftamy s ropou je mala vola investovat do spracovatelskych kapacit. Nema nahodou niekto info o raste spracovatelskych kapacit v Slovnafte a o znovurozbehnutia spracovania ropy v Dubovej?
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Koksolam » 07. Aug 2006 16:20

Dy napísal:
johhan napísal:Irán nemá dostatočné spracovateľské kapacity. A už aj USA sú na hrane


Rýchlo treba ísť na dovolenku, po dovolenke treba nakúpiť sudy, do nich benzín/naftu, lebo štát dosť zásob nemá.

Najlepšie je, že celý svet stavia zásobníky na 90-120 dní, ale napĺňať ich nechce nikto, lebo ropa je drahá. :idea:


Praveze chyba Dy, benzin a spol je najdrahsi prave cez dovolenkove obdobia, skor by som natankoval sudy na jar 8)
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 07. Aug 2006 16:47

Koksolam napísal:
Dy napísal:
johhan napísal:Irán nemá dostatočné spracovateľské kapacity. A už aj USA sú na hrane


Rýchlo treba ísť na dovolenku, po dovolenke treba nakúpiť sudy, do nich benzín/naftu, lebo štát dosť zásob nemá.

Najlepšie je, že celý svet stavia zásobníky na 90-120 dní, ale napĺňať ich nechce nikto, lebo ropa je drahá. :idea:


Praveze chyba Dy, benzin a spol je najdrahsi prave cez dovolenkove obdobia, skor by som natankoval sudy na jar 8)


Ale si ma nepochopil, ... treba ísť na dovolenku, lebo bude kríza. A po dovolenke bude jeseň a cena by mohla klesnúť ešte pred vykurovavou sezónou. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 08. Aug 2006 13:06

Sa mi páči že vláda ako akcionár začala dosť silno tlačiť na energetické monopoly - pričom tie vôbec zrazu nemajú žiadny problém a pomaly na všetkom sa dá dohodnúť. Aj Slovnaft, aj Enel už nemajú problém :-) No začína sa celkom slušne zametať ten bordel ... a od vrchu :-) Zachvíľu by malo prísť na rad SPP a rozvodné závody.
.
Lebo je paradoxné že napr. SR má najlacnejšiu výrobu elektriny ale pomaly najdrahší predaj obyvateľstvu :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 08. Aug 2006 14:54

faktom je ze minula vlada dala az prilis vela prav mensinovym vlastnikom.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Koksolam » 08. Aug 2006 20:23

aquila napísal:faktom je ze minula vlada dala az prilis vela prav mensinovym vlastnikom.


No to ano, ale to bolo dane privatizacnymi zmluvamy , kto by vrazal do statnej akciovky peniaze bez toho aby odstavil povacsine zly management dosadeny politicky a nie podla kvalit? Ja tiez nie, myslim, ze dost tychto vyrokov sa bude korigovat precitanim "tajnych " dodatkov zmluv.
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod johhan » 08. Aug 2006 20:44

Koksolam:

Napríklad zmluva s ENEL-om hovorí že musia investovať nejakú sumu to je jedna vec, druhá je že sa do toho zarátavajú aj investície z dividend a za tretie štát sa vzdal dividend do roku 2010. Hold to sa podniká.

Telekom je na tom inak ... ten rovno nevyplácal dividendy a používal ich ako investície ku ktorým sa zaviazal.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Koksolam » 08. Aug 2006 20:54

johhan napísal:Koksolam:

Napríklad zmluva s ENEL-om hovorí že musia investovať nejakú sumu to je jedna vec, druhá je že sa do toho zarátavajú aj investície z dividend a za tretie štát sa vzdal dividend do roku 2010. Hold to sa podniká.

Telekom je na tom inak ... ten rovno nevyplácal dividendy a používal ich ako investície ku ktorým sa zaviazal.

Mam dotaz, aku vysku dividend dostaval stat ked bol jedinym vlastnikom??? A kolko daval na oddlzovanie , plus istiny uverov za Gabcikovo a Mochovce? teraz sa to nesie vsetko v rezii ENELu, teda ak sa dodrzi zmluva. nedivim sa ze si do toho nenechaju kecat neschopnymi statnymi uradnickamy.
Ono by sa to dalo, ale tvrdymi vyjednavaniamy. Neviem kto je v statnej sfere viest take rozhovory a ake bude mat pravne pozadie, pravnikov... Podla mna su to len silne slova cervenych, nic viac
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod aquila » 08. Aug 2006 21:19

ohladne SE povazujem za hrubu chyba ze sa privatizovalo viac ako 49%. je to predsa len strategicky podnik.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod johhan » 08. Aug 2006 21:27

No vieš ono to bolo spravené šalamúnsky, kým boli REP a SE štátne tak boli stratové a to z dôvodu že štát hasil z peňazí energetikov čo potreboval.

Ono sa o tom moc nedá písať, ale zamysli sa ako je možné že firmy po predaji vystrelili zo strát do neuveriteľných ziskov v priebehu roka a bez reštrukturalizácie :-) SE, ktoré boli pred krachom zrazu vystrelili ziskom a to im zobrali Bohunice 1 a Gabčíkovo. A tieto 2 spravia ročne slušný zisk.

Žiadny schopný riaditeľ v SE neprežil viac ako 1,5 roku.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 08. Aug 2006 21:39

johhan, ja to viem az moc dobre. to iste aj s SPP a par dalsimi ... hold co uz no ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Koksolam » 08. Aug 2006 21:51

johhan napísal:No vieš ono to bolo spravené šalamúnsky, kým boli REP a SE štátne tak boli stratové a to z dôvodu že štát hasil z peňazí energetikov čo potreboval.

Ono sa o tom moc nedá písať, ale zamysli sa ako je možné že firmy po predaji vystrelili zo strát do neuveriteľných ziskov v priebehu roka a bez reštrukturalizácie :-) SE, ktoré boli pred krachom zrazu vystrelili ziskom a to im zobrali Bohunice 1 a Gabčíkovo. A tieto 2 spravia ročne slušný zisk.

Žiadny schopný riaditeľ v SE neprežil viac ako 1,5 roku.


No ja by som puzil priklad VUB pred privatizaciou, dva roky pred privatizaciou v cervenych cislach, potom zrazu zisk a bez restruktualizacie :) Oddlzenie prislo az potom!!!! A bolo to iste vedenie. 8) Zrazu asi zacali nejako zitovat, ze vedia aj managovat, asi sa bali o svoje miestecka. To iste vidim aj u SE a REP. A gabcikovo mali skor na obtiaz , zisky z plavebnej drahy sli Vodohospodarom a elektraren sla na plny vykon prvy a mozno aj posledny raz naplno pri tej velkej vode. Mozno nemam pravdu, cerpam info len z mojej hlavy a pamete, nemam cas na aktualizaciu, ak sa mylim, budem rad za kazdu opravu.
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Koksolam » 08. Aug 2006 21:53

aquila napísal:johhan, ja to viem az moc dobre. to iste aj s SPP a par dalsimi ... hold co uz no ..


SPP je dobra dojna pre stat teraz, nemusi brat "mimoriadne" odvody pre stat a dividendy su slusne a vacsie ako predtym, myslim ze SPP z ekonomickeho hladiska nebol zly business, ine je to vzhladom pre maloodberatela, hol ropa a plyn su pekne cisticky penazeniek . :wink:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 08. Aug 2006 21:55

Koksolam napísal:
aquila napísal:johhan, ja to viem az moc dobre. to iste aj s SPP a par dalsimi ... hold co uz no ..


SPP je dobra dojna pre stat teraz, nemusi brat "mimoriadne" odvody pre stat a dividendy su slusne a vacsie ako predtym, myslim ze SPP z ekonomickeho hladiska nebol zly business, ine je to vzhladom pre maloodberatela, hol ropa a plyn su pekne cisticky penazeniek . :wink:


Investor v SPP má naspäť svoje financie za max. 12 rokov. To je dosť málo času vzhľadom na to, o aký podnik ide a vzhľadom na podmienky, ktoré si ešte presadil.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 08. Aug 2006 22:07

Dy napísal:
Koksolam napísal:
aquila napísal:johhan, ja to viem az moc dobre. to iste aj s SPP a par dalsimi ... hold co uz no ..


SPP je dobra dojna pre stat teraz, nemusi brat "mimoriadne" odvody pre stat a dividendy su slusne a vacsie ako predtym, myslim ze SPP z ekonomickeho hladiska nebol zly business, ine je to vzhladom pre maloodberatela, hol ropa a plyn su pekne cisticky penazeniek . :wink:


Investor v SPP má naspäť svoje financie za max. 12 rokov. To je dosť málo času vzhľadom na to, o aký podnik ide a vzhľadom na podmienky, ktoré si ešte presadil.


Ano, ale nikto z investorov si nemohol dovolit kupit balik naraz, nikto nemal cash nato , aby si to vzal len pre seba. A stat ma teraz z toho viac ako predtym. Naviac vstupom francuzov a nemcov musi gazprom valit plyn stale , nastala taka mala "diverzifikacia" bez potreby plynovodu zo zapadu, nedovolia si odpojit francuzov a nemcov ako Ukrajinu znizenim dodavky.
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 08. Aug 2006 22:15

SPP nekúpila jedna firma samostatne, koksolam. A ver tomu, že mala, slovenská vláda do média povedala, akú cenu si predstavuje a doplnila, že predá, lebo s tým už ráta. A keď nejaká firma nemá na to, kúpiť inú firmu, tak nech ju nekupuje, ... to je smiešne čo si napísal:

1. Predávam dom za 5 mil. SKK.
2. Príde rodina, ktorá mi ponúkne 3 mil. SKK a povie mi, že viac nemá.
3. Ja by som nesúhlasil, ty asi tiež nie, ale tento štát ano, lebo "po nás potopa" a "poradca radí, predať, lebo zhrabne veľa peňazí", ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 08. Aug 2006 22:26

Dy napísal:SPP nekúpila jedna firma samostatne, koksolam. A ver tomu, že mala, slovenská vláda do média povedala, akú cenu si predstavuje a doplnila, že predá, lebo s tým už ráta. A keď nejaká firma nemá na to, kúpiť inú firmu, tak nech ju nekupuje, ... to je smiešne čo si napísal:

1. Predávam dom za 5 mil. SKK.
2. Príde rodina, ktorá mi ponúkne 3 mil. SKK a povie mi, že viac nemá.
3. Ja by som nesúhlasil, ty asi tiež nie, ale tento štát ano, lebo "po nás potopa" a "poradca radí, predať, lebo zhrabne veľa peňazí", ...


Dy, asi sme si nerozumeli, ja netvrdim ze SPP kupila jedna firma. gazprom, gas de france a nemci viem ze nie su jedna firma. A to ze ich nekupila ziadna firma sama je normalne, SPP je druhym najvacsim prepravcom zemneho plynu v europe po gazprome, ktory v case kupy nemal dolare nazvys, tak je jasne, ked chce " mensia" firma z hladiska prepravy plynu kupit vacsiu, sama na to nema. Potom by vyznel aj ten predaj domu tak, ze ak nemas peniaze na kupu sam, traja ho aj zaplatia , majitela uz nemusi tak zaujimat to, ze ako si usporiadaju dom, ked ma z toho viac ako ked to vlastnil sam ;)
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.