Energetika v SR a vo svete

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Dialniciar » 13. Jan 2008 23:31

doprastavak napísal:
Dialniciar napísal:SEAS je ešte 100% štátny, ak som správne pochopil.

Slovenské Elektrárne sa mohli predať, ale nie balík 66% akcií, lebo štát stratil akýkoľvek vplyv. Malo sa predať max. 65% ... :idea:
To je kravina, ak súkromný vlastník má 65 % akcii a 35 % štát, ako môže byť 100 % štátny, to nedáva rozum.


doprastavak, aspoň tu nepíše sprostosti, ak nepoznáš základné pravidlá vlastníckych práv.

Vlastníctvo 66% akejkoveľvek firmy ťa oprávňuje rozhodovať bez akéhokoľvek súhlasu ostatných akcionárov. Enel môže spraviť čokoľvek, pretože štát nevlastní blokačný balík akcií vo výške 34%, má len 33%. Môže byť tak maximálne ticho a sledovať, čo chce Enel robiť a prípadne mu pomôcť. Rozum ti to možno nedáva, ale tak to funguje.

V prípade SPP, kde sme predali 49%, to je tiež pre nás nevýhodné, lebo sme síce predali 49% akcií a zostalo nám ako štátu 51%, ale v manažérskych stoličkách má väčšinu súkromný vlastník.

Nelogické, ale je to tak. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 13. Jan 2008 23:35

doprastavak napísal:
Dialniciar napísal:SEAS je ešte 100% štátny, ak som správne pochopil.

Slovenské Elektrárne sa mohli predať, ale nie balík 66% akcií, lebo štát stratil akýkoľvek vplyv. Malo sa predať max. 65% ... :idea:
To je kravina, ak súkromný vlastník má 65 % akcii a 35 % štát, ako môže byť 100 % štátny, to nedáva rozum.


A okrem toho, ty si ma zle pochopil. Toto, čo si ty napísal som ja nikde nenapísal. :!: :roll:

Ja som jasne napísal, že štát mal predať max. 65% akcií. Zachoval by si tak 34% kontrolný balík, ktorým sa dá veľa vecí ovplyvniť.

A to čo ja myslím, to je Slovenská Elektrizačná Prenosová Sústava, ktorá je úplne mimo Slovenských Elektrární.

http://www.sepsas.sk/seps/

Ak si myslel stránku Slov. elektrární, nechajme to tak, lebo som ťa zle pochopil. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 13. Jan 2008 23:37

Ospravedlňujem sa, nejak mi nie je dobre a nepozorne som si prečítal čo si napísal doprastavak. :oops:

Ja som myslel úplne niečo iné, než čo si ty myslel.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 14. Jan 2008 00:11

Dialniciar napísal:Ospravedlňujem sa, nejak mi nie je dobre a nepozorne som si prečítal čo si napísal doprastavak. :oops:

Ja som myslel úplne niečo iné, než čo si ty myslel.
To je ok :wink: nič si z toho nerob 8)
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod johhan » 06. Feb 2008 23:47

2013 by sa mali spustiť Mochovce 3 a 4
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 06. Feb 2008 23:56

johhan: čítal som to v novinách, aj som to sem chcel pridať, ale vidím to ako hooodne nereálne to za 4 roky fakt postaviť. :idea:

A okrem toho: Coca-Cola chce na Pohroní postaviť vlastný PPC za cca. 0,5 mld. SKK ako výrobňu elektrickej energie aj ako zdroj tepla. A nebude to robiť len na Slovensku, ale po celej Európe.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 07. Feb 2008 01:37

za 4 roky v pohode .. na vsetko su povolenia.. dost vela veci je tam navezenych a zabalenych.. aj ked je na nich napisane "Cdelano b CCCP" ;)

stavebna cast je asi na 70% a technologicka na 30% .. a uz na tom vlastne robia.. na rozdiel od dialnic ...

ta vec od coca coly je nic..je to menjsie ako MVE ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Jarda » 07. Feb 2008 09:14

Co v této souvislosti znamená zkratka PPC?
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Dialniciar » 07. Feb 2008 09:17

Jarda napísal:Co v této souvislosti znamená zkratka PPC?


Paroplynový cyklus
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jarda » 07. Feb 2008 09:28

Dík.
Slyšel jsem, že Kanadě byly projekty na málé jaderné elektrárny - výtopny. Bylo z toho něco realizováno?
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod johhan » 08. Feb 2008 01:18

Dialniciar napísal:johhan: čítal som to v novinách, aj som to sem chcel pridať, ale vidím to ako hooodne nereálne to za 4 roky fakt postaviť. :idea:

A okrem toho: Coca-Cola chce na Pohroní postaviť vlastný PPC za cca. 0,5 mld. SKK ako výrobňu elektrickej energie aj ako zdroj tepla. A nebude to robiť len na Slovensku, ale po celej Európe.


Jeden blok je dostavaný na 80% druhý na 60% techologická časť je u jedného na 40% u druhého na 20% - reaktor bude ruský Atomstrojexport, ostatné veci Framatom, Westighouse a Škoda, riadenie Siemens. Za 15 rokov konzervácie muselo byť odpísaných a vyradených vecí za 10 mld SKK.

PPC sú špičkové zdroje - sú absolutne neefektívne na dodávku dlhodobej energie. čím bude viac energie z PPC, vetra, slnka tým drahšia bude
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 08. Feb 2008 09:26

hm hm a reaktor nebude robit skoda plzen ? vsak ak sa nemylim z typu VVER440 vyrobili skoro 30 ks, co je uz v pripade jadrovych reaktorov skoro masova produkcia ;)

btw. ak sa nemylim westinghouse resp jadrove zariadenia kupila toshiba ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod sven » 11. Feb 2008 12:23

Developer projektu uhoľnej elektrárne v Trebišove rokuje s investormi z Ruska a Ázie.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=64108#64108

A elektrární bude viac:
V mestečku Strážske niekoľko desiatok kilometrov od Trebišova by mala pribudnúť tepelná elektráreň na fluidné spaľovanie uhlia v areáli podniku Chemko. Výstavba elektrárne súvisí s oceliarňou, ktorú sa chystá postaviť v Strážskom za viac ako päť miliárd korún spoločnosť Slovakia Steel Mills.

Elektráreň za niekoľko miliárd mienia stavať vo svojom areáli aj železiarne U.S. Steel Košice so spoločnosťou ČEZ a na mieste bývalej magnezitky v košických Ťahanovciach má vyrásť nový kogeneračný zdroj. Spoločnosť Energy Gas chce spojiť výrobu elektriny z plynu spolu s produkciou tepla za tri a pol miliardy korún.
Obrázok používateľa
sven
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 528
Obrázky: 6
Založený: 20. Aug 2007 17:41
Bydlisko: BA,BJ

Odoslaťod Dialniciar » 18. Feb 2008 21:51

Kanada už vymedzila lokality na ťažbu ropy z tzv. pieskov. Ide o náročný spôsob ťažby, ale pri súčasných cenách, ktoré keď sú stabilne nad 80 USD, už sa to opláca. Celková rozloha plánovanej ťažby je v I. etape 65.000 km2 a možné rozšírenie je až na 71.000 km2 (tam sa to bije so ŽP).
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 19. Feb 2008 10:02

Dialniciar napísal:Kanada už vymedzila lokality na ťažbu ropy z tzv. pieskov. Ide o náročný spôsob ťažby, ale pri súčasných cenách, ktoré keď sú stabilne nad 80 USD, už sa to opláca. Celková rozloha plánovanej ťažby je v I. etape 65.000 km2 a možné rozšírenie je až na 71.000 km2 (tam sa to bije so ŽP).


Oni uz aj tazia , dve firmy vedla seba, lokalita su nejake piesky, viac info poruke nemam. Su tam jedny z najvacsich hal na svete, minule ( asi tak pred pol rokom) bol o tom vcelku vycerpavajuci dokument na National geographic ci Discovery.
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Koksolam » 19. Feb 2008 11:45

http://www.oilsandsdiscovery.com/oil_sa ... story.html

Nieco o tych piesockoch. Ehm, skoda ze nieco nie je aj na Zahori v piesocku ( Nemyslim Gbely a spol 8) )
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 19. Feb 2008 20:42

Ja viem, že ťažia, už dlhé roky sa z toho získava ropa, ale teraz sa vyčlenilo územie a prijal sa federálny zákon. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 21. Feb 2008 20:10

Kanadská federálna vláda očakáva v nasledujúcich 10-15 rokoch zisk z ťažby ropy z pieskov 140-170 mld. USD. :idea:

Koksolam: jedna z hlavných troch firiem ťažiacich dnes a ktorá má silný potenciál ťažiť aj naďalej a oveľa viac je NACG: www.nacg.ca
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Peter Olejár » 24. Apr 2008 16:34

Nafta, a.s. ide budovat novy zasobnik skladovania plynu pod zemou. Celkove naklady: 4,96 miliardy Sk.

http://ekonomika.hnonline.sk/c1-2309927 ... 96-miliona
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Peter Olejár » 27. Apr 2008 20:47

Aspon takto si mozme pripomenut rok hrozy kt. nikto nevrati spat .. jedine co sa da pocitit su nasledky .. mam par zaberov kt. mi skutocne vnucuju myslienku dakovania ze som nebol v tych miestach kde ludia zomierali 27.aprila 1986

Ani dodnes nevymizol z Ukrajiny strach z radiacie. Dodnes sa rodia zmrzačené deti.

Obrázok
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Peter Olejár » 27. Apr 2008 21:06

Aspon takto si mozme pripomenut rok hrozy kt. nikto nevrati spat .. jedine co sa da pocitit su nasledky .. mam par zaberov kt. mi skutocne vnucuju myslienku dakovania ze som nebol v tych miestach kde ludia zomierali 27.aprila 1986

Ani dodnes nevymizol z Ukrajiny strach z radiacie. Dodnes sa rodia zmrzačené deti.
Obrázok

Doktorka Preobrazenska z Ukrajiny bojuje za prava ludi postihnutych cernobylskou katastrofou. Medzi jej priatelov patria aj zeny poziarnikov, kt. zasahovali v Cernobylu a zomreli na nasledky oziarenia. Na snimke je zena s knihou fotografa Kostina, kt. fotil havariu i jej obete.
Obrázok

Radiacia mala nicive nasledky pre obyvatelstvo z okolia elek. Byvaleho atleta z 60 km vzdialeneho mesta od vybuchu stala "nehoda" zivot. Pred smrtou schudol 60kg. A to sa mu stalo osudnym..
Obrázok

Po vybuchu elektrarne ..
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Cintorin aut. Tisice kontaminovanych aut, ktorymi sa odstranovaly nasledky cernobylskej tragedie, skoncily na zabezpecenych skladkach. Dodnes predstavuju hrozbu.
Obrázok

Fotograf Igor Kostin zaznamenal trosky turbiny 4 cernobylskeho reaktoru.
Obrázok

General Nikolaj Tarakanov (vlavo) odmenuje diplomami vojakov, kt. pracovali na streche cernobylskej elek. (maj 1986)
Obrázok

Satelitne snimky zniceneho Cernobylu odvysielala 30. aprila 1986 francuzska televizia. Svet se o nebezpecnom vybuchu jadrovej elekt. dozvedel az po niekolkych dnoch. Gorbacovova vlada sa vsetko snazila utajit.
Obrázok

Fotograf Igor Kostin navstívil v r. 1996 zniceny reaktor ..
Obrázok

Razsocha je skladkou helikopter, buldozerou a vojenskej techniky plus dalsích strojov, kt. boli využite pri odpratavani nasledkov tregedie. Su kontaminovane a nikdy nesmu opustit zonu. Viac nez 2000 strojpv a miliony ton radioaktivneho materialu ..
Obrázok

Pavel Karnejenko so svojou matkou prezivaju v dedinke Ilinec v zakazanej zone. Ani havaria neotriasla jeho vierou v komunizmus.
Obrázok

Desat rokov po tragedii - v r. 1996 - presiel betonovy sarkofag dokladnou prehliadkou.
Obrázok

Cernobylska elek. 20 rokov po tragedii, kt. ovplyvnila zivot desiatkam ci stovkam tisicom ludi.
Obrázok

Divoke kone kt. sem boli vypustene z parku ziju v tejto zone uz aj s malymi zriebetkami.
Obrázok

V den 20. vyrocia od vybuchu cernobylskej elek. sa do Pripjati zosli minuly obyvatelia mesta i pribuzni obeti. Pravoslavny poprvy krat za mrtvych sluzili spomienkovu omsu ..
Obrázok

Materska skolka stale zostava tak, ako bola, ked ju pri evakuacii opustili pripjatske deti.
Obrázok

Mesto duchou Pripjat muselo po cernobylskej tragedii opustit bezmala 50 tisic ludi. Vsetko museli nechat na mieste.
Obrázok

V Pripjati, 3 km od Cernobylu, zilo 48 000 ludi. Dva dni po havarii sa vsetci museli evakuovat. I hracky v materskej skole zostali ako ich deti nechali.
Obrázok

Pocitacovy model ukazuje rozsirenie radiacie nad Europou 4. den po explozii Cernobylu.
Obrázok

6. den po explozii ..
Obrázok

10. den po explozii ..
Obrázok

Vstup do mesta pri cernobylskej elek. strazia i 20 rokov po vybuchu vojaci. Vjazd do zony je len na zvlastne povolenie.
Obrázok
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Peter Olejár » 29. Apr 2008 23:24

Dovolim si sem hodit perfektny prehlad pre ozrejmenie si celej udalosti :arrow:

Piatok 24. aprila

13:05 Zacinaju pripravy na skusku turbiny. K tomu je nutne znizit vykon elektrarne, preto je jedna turbina vypnuta. Zaroven je odpojdeny system nudzoveho chladenia reaktoru, aby nezacal posobit pocas testovania.

14:00 Dispecer Ukrajinskych energetickych zavodov ziada o odklad testovania - blizia sa sviatky 1. maja, tovarne potrebuju dobehnut plany. Test je odlozeny o takmer 9 hodin. Obsluha vsak uz na tuto dobu nechava odpojeny system nudzoveho chladenia reaktoru, napriek tomu ze to je v rozpore s predpismi.

16:00 Ranna smena odchadza. Pracovnici tejto smeny boli v predchadzajucich dnoch oboznameni s testovanim a poznaju cely postup. Specialny tym eleltroinzinierov zostava na mieste.

23:10 Priprava skusky opat zacina. Desathodinove zdrzanie nesie radu dosledkov. Tym elektroinzinierov je unaveny. Cez skusku sa vystrieda poobednajsia a nocna smena; v nocnej smene je menej skusenzch operatorov, ktori sa naviac na skusku nepripravovali.

Sobota 26. aprila

1:00 V priebehu pripravy skusky mali operatori problemy s udrzanim stability vykonu reaktoru. Dopustili sa pritom niekolko zavaznych chyb:

1. Regulacne tyce schopne zastavit v nudzi reaktor su vysunute vyssie, nez povoluju predpisy. Operator rannej smeny Uskov neskor pri vysetrovani vypovedal, ze by bol spravil to iste. Doslova povedal: "Casto nepovazujeme za potrebne doslovne plnenie pokynov - to by sme sa do nich doslova zamotali." Uskov dalej poukazal na fakt, ze pocas vycviku operatorov poculi znovu a znovu, ze jadrova elektraren nemoze vybuchnut.

2. Vykon elektrarne klesol pod bezpecnu uroven, reaktor sa preto stal nestabilnym. Pripravy testovania mali byt v tomto okamziku zastavene. Celu pozornost bolo treba zamerat na znovuziskanie stability reaktoru.

3. Aby dosiahli zvysenie vykonu, zapinaju operatori pridavne obehove cerpadlo. Vplyvom silneho ochladzovania vsak klesa tlak a tym sa vykon este znizuje. Za normalnych okolnosti by v takomto pripade reaktor zastavily automaticke havarijne systemy. Tie vsak obsluha umyselne odpojila.

4. Kontrolne systemy minimalnej hladiny vody a maximalnej teploty palivovych clankov su rovnako vypnute.

1:23:04 Testovanie zacina.

Operatori sa dopustaju poslednej osudovej chyby - vypinaju nudzovy system, aby zabranili havarijnemu odstaveniu reaktoru. Potom zatvaraju privod pary do turbiny.

Tym sa znizi prietok chladiacej vody, rastie jej teplota a tlak. S rastucim mnozstvom pary sa zvysuje rychlost stiepnej reakcie, ktora dalej zvysuje teplotu a tym aj mnozstvo pary. Viac pary znamena este rychlejsiu reakciu atd. atd. Vykon reaktoru zacina prudko rast a katastrofa sa uz neodvratitelne blizi.

1:23:40 Leonid Toptunov, operator zodpovedny za regulacne tyce, stlaca zvlastny vypinac havarijneho odstavenia. Testovanie ide uz 36 sekund. Vykon reaktoru dosahuje 100-nasobku maximalneho projektovaneho vykonu.

1:23:44 Regulacne tyce, ktore maju reaktor zastavit, sa davaju do pohybu, su vsak pocut udery. Operatori vidia, ze sa tyce zasekli. Palivove trubice sa posobenim zvyseneho tlaku pary deformuju.

1:24:00 Testovanie ide uz 56 sekund. Tlak v reaktore je tak vysoky, ze praskaju palivove clanky a ulomky padaju do chladiacej vody. Ta sa meni na na paru, tlak v trubkach rastie a tie praskaju. Vybuch pary nadvihuje tisictonovy ocelovy kryt reaktoru - prva explozia. Z reaktoru zacina unikat radioaktivita, dovnutra sa dostava vzduch.

Teraz je tu dostatok kysliku a zacina horiet grafit.

Kov palivovych trubiek reaguje s vodou. Vznika tak vodik, ktory vybuchuje - druha explozia. Horiace trosky reaktoru vyletuju do vzduchu a dopadaju na strechu susedneho, tretieho bloku.

Veduci nocnej smeny Alexander Akimov ani prevadzkovy inzinier zodpovedny za strojne vybavenie Datlov v tejto chvili neveria, ze prislo k nehode. Vysielaju dvoch operatorov aktivnu zonu skontrolovat. Tito operatori su oziareni smrtelnou davkou, stihnu ale este podat hlasenie o tom, co videli.

Ked Akimov pocuje, ze reaktor je zniceny, vykrikuje: "Reaktor je v poriadku, nemame ziadne problemy." Akimov a Datlov sprevadzani riaditelom Brjuchanovem a inzinierom Forminom neustale prikazuju operatorom pridavat chladiacu vodu. Su presvedceni, ze sa nic nedeje.

(Akimov a Toptunov zomreli na chorobu z oziarenia. Datlov a Fomin boli odsudeni k desiatim rokom vazenia za nedodrziavanie bezpecnostnych predpisov. Na konci roku 1990 vsak boli obaja prepusteni.)

Vedci a technici si uvedomuju nove nebezpecenstvo - horuce trosky reaktoru sa mozu pretavit betonovou doskou a skoncit v zasobniku vody pod reaktorom. Nasledovala by mohutna explozia pary, dokonca silnejsia ako povodny vybuch.

Piatok 2. maja

Hasici zacinaju odcerpavat vodu zo zasobniku pod reaktorom - tuto dlhu a nebezpecnu ulohu plnia az do 8. maja. Kazdy dostava premiu 1000 rublov.

Nedela 4. maja

Ako druhy krok k zabraneniu vybuchu pary su do zeme pod reaktorom vyvrtane diery a nimi sa pumpuje tekuty dusik, ktory podu zmrazi.

Pondelok 5. maja

Den zacina rozsiahlym unikom radioaktivity - takmer rovnako velkym ako 26. aprila. Unik ale neskor prakticky uplne prestane. Doteraz nebolo najdene prijatelne vysvetlenie tohoto druheho uniku. Od tejto chvile uz ale uniky radioaktivity pomaly klesaju.

Nedela 27. aprila

V sedem hodin vyraza k Cernobylu general Pikalov vo vozidle vybavenom radiacnou ochranou a dozimetrami. Zistuje, ze hori grafit v reaktore a ze reaktor vydava ohromne mnozstvo ziarenia a tepla. Kratko potom je varovana sovietska vlada. Vladna komisia diskutuje o nevyhnutnosti evakuovat prilahle mesto Pripjat.

Po troch marnych pokusoch uhasit ohen vodou rozhoduju zodpovedni cinitelia zasypavat reaktor pieskom, olovom a karbidom boricitym. Helikoptery zhadzuju na horiaci reaktor celkom 5000 ton materialu: 800 ton dolomitu, ktory uvolnuje oxid uhlicity dusiaci plamene; karbid boricity, ktory pohlcuje neutrony a zabranuje stiepenu uranu; 2400 ton olova, ktore pohlcuje teplo a ziarenie; 1800 ton piesku a ilu, ktory ma zabranit pristupuvzduchu a tym ohen udusit.

Pondelok 28. aprila

Kratko po osmej hodine vecernej SEC sa o katastrofe prostrednictvom kratkej spravy TASSu dozveda svet.

Stvrtok 1. maja

V Gomelu, Kyjeve a dalsich mestach v okoli Cernobylu sa slavi Sviatok prace. Urady tvrdia, ze situacua je stabilna. Neskor sa ukaze, ze tym mieni fakt, ze radiacia od 26. aprila postupne klesa. Avsak jej uroven je stale obrovska, okrem toho sa zmenil vietor a vanie smerom na Kyjev.
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod kstano » 30. Apr 2008 08:39

No, o tom sa da najst spustu clankov, sam som pripravoval prednasku (taku popularizacnu) pre studentov. Pekne zhrnutie, ale chyba pricina vybuchu, co sa vlastne stalo....

Inak k tej pricine - ked som hladal materialy k tomu, bolo fakt problem najst pricinu, lebo jednotlive dokumenty spolu nesedeli, mnoho bolo tendencnych (teda zvalit to na bordel v CCCP; alebo castejsie dokazat, ze ruske reaktory su absolutne nebezpecne). Tak som si dal spustu materialov dokopy a dalo mi dost roboty, kym som nasiel vysvetlenie priciny, ktore fyzikalne sedi, lebo v tych tendencnych bolo tolko odbornych chyb, az hroza..... Ale fakt tazko najst skutocnu pricinu - z fyzikalneho hladiska.

Ak by bol zaujem, mozem sa pokusit to vysvetlit odborno-polopatisticky, ale je toho viac, tak len ak bude zaujem.
kstano
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 263
Obrázky: 14
Založený: 09. Nov 2005 17:34

Odoslaťod aquila » 30. Apr 2008 09:18

zaujem by bol ;)

btw. ako vsade, bolo zlyhanie ludskeho faktora .. technika za to ani moc nemoze ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod mino » 30. Apr 2008 09:36

mna by to tiez vcelku zaujimalo. Jadrove katastrofy vratane atmosferickych skusok vodikovych bomb v Tichomori sledujem uz niekolko rokov...

Inak zabery na opustene panelaky mesta Pripjat su priam hrozostrasne...
mino
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 619
Obrázky: 44
Založený: 02. Nov 2007 11:50
Bydlisko: LM/BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.