Energetika v SR a vo svete

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Dialniciar » 08. Aug 2006 23:14

SR dnes potrebuje silný regulačný úrad. K tomu "kopať" Slovnaft buď k normálnym cenám alebo k pokutám ako Mikloš. A treba tlačiť a tlačiť na Enel, aby dostaval Mochovce v spolupráci so štátom a posilnil výstavbu veterných elektrární. A treba získať pod kontrolu Transpetrol, zaujímavé, že zrazu Slovnaft by tak rád pomohol. Neustupovať, štát má páky. :!:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 09. Aug 2006 18:24

stat chce odkupit spat 49% podiel v transpetrole, co je dobry znak. snad sa to podari.

dalej pri vyjednavani s SE by mal stat tlacit za vymenu podpory pre mochovce aspon 17% akcii spat aby boli SE zase majortitne v rukach statu
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 26. Aug 2006 11:56

Stále viac sa zamýšľam nad systémom fungovania paroplynového cyklu. Vie mi niekto povedať, ako to funguje, na základe čoho sa v tomto prípade získava energia :?: Nejaký textík keby mi niekto sem napísal alebo nejaké odkazy na iné stránky by som poprosil. :lol:

Nakoniec aj privatizácia PPC bola zaujímavá, 90% akcií kúpila Penta za 2 mld. SKK a dnes chce odkúpiť aj zvyšných 10% za 0,6 mld. SKK. A veta: PPC je kogeneračná elektráreň s využitím plynovej turbíny, s následným parným systémom. Okrem výroby elektrickej energie, ktorá je nosnou činnosťou spoločnosti, PPC dodáva aj teplo do sústavy centrálneho zásobovania teplom. ... je dosť stručná.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Čavo » 28. Aug 2006 07:20

Niečo ohľadom paroplynového cyklu sa dá nájsť na tomto Webe:
http://www.energyweb.cz/web/index.php?d ... _cykl.html
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod B; » 26. Sep 2006 08:48

Firma Bewag, ktora ma na "svedomi" veterne elektrarne v rakuskom prihranici
ide aj na stredne Slovensko:
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=27942#27942

Viac info o firme http://www.bewag.at
a
http://www.windpark.at/
Stoziare su aj cez 100 m vysoke a vrtula ma priemer az 70 m
(info z webu, mne osobne sa to zda trochu vela)
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Nevedko » 26. Sep 2006 08:59

B; napísal:Stoziare su aj cez 100 m vysoke a vrtula ma priemer az 70 m
(info z webu, mne osobne sa to zda trochu vela)


Nuz, ono sa to nezda take velke, ked veternik stoji niekde v poli dalej od cesty. Ale priemer 70 m znamena list cosi vyse 30 m. Raz som videl taky list vrtule nalozeny na tahaci odstavenom hnde vedla cesty - tahac vyzeral akoby to bol model v inej mierke, nez samotny list.
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Odoslaťod Dialniciar » 26. Sep 2006 10:25

Čavo napísal:Niečo ohľadom paroplynového cyklu sa dá nájsť na tomto Webe:
http://www.energyweb.cz/web/index.php?d ... _cykl.html


Tento odkaz je dlhodobo nefunkčný, iný nepoznáš :?: :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 26. Sep 2006 20:05

SE pokračujú v prípravách dostavby elektrárne v Mochovciach. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5039

Koľko bude podľa vás odborníkov na energetiku stáť dostavba 3. a 4. bloku :?: 20, 50, 100 mld. SKK :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 27. Sep 2006 08:46

Dy napísal:SE pokračujú v prípravách dostavby elektrárne v Mochovciach. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5039

Koľko bude podľa vás odborníkov na energetiku stáť dostavba 3. a 4. bloku :?: 20, 50, 100 mld. SKK :?:


50 - 100 mld SKK - podla toho čo budú zelený šecko chcieť :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 27. Sep 2006 11:48

johhan napísal:
Dy napísal:SE pokračujú v prípravách dostavby elektrárne v Mochovciach. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5039

Koľko bude podľa vás odborníkov na energetiku stáť dostavba 3. a 4. bloku :?: 20, 50, 100 mld. SKK :?:


50 - 100 mld SKK - podla toho čo budú zelený šecko chcieť :-)


Nech chcú všetko - už keď to schvália zelení, tak to snáď bude dobré. :P
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Paroplynový cyklus

Odoslaťod Čavo » 27. Sep 2006 15:49

Dy napísal:
Čavo napísal:Niečo ohľadom paroplynového cyklu sa dá nájsť na tomto Webe:
http://www.energyweb.cz/web/index.php?d ... _cykl.html


Tento odkaz je dlhodobo nefunkčný, iný nepoznáš :?: :wink:

Neviem, čo sa tam stalo, ale po troške hľadania som to našiel tu (asi im skončila doména)
http://www.simopt.cz/energyweb/web/index.php?display_page=2&subitem=2&slovnik_page=paroplyn_cykl.html
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Paroplynový cyklus

Odoslaťod Dialniciar » 27. Sep 2006 17:13

Čavo napísal:
Dy napísal:
Čavo napísal:Niečo ohľadom paroplynového cyklu sa dá nájsť na tomto Webe:
http://www.energyweb.cz/web/index.php?d ... _cykl.html


Tento odkaz je dlhodobo nefunkčný, iný nepoznáš :?: :wink:

Neviem, čo sa tam stalo, ale po troške hľadania som to našiel tu (asi im skončila doména)
http://www.simopt.cz/energyweb/web/index.php?display_page=2&subitem=2&slovnik_page=paroplyn_cykl.html


Ďakujem za snahu. 8)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 28. Sep 2006 16:52

http://dialnice.info/viewtopic.php?t=5066

s tymto by som aj suhlasil, ale za podmienky, ze stat poskytne pomoc aj ked vydatnu, ale vymenou za aspon 16% az 18% akcii ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Eminem » 28. Sep 2006 17:02

Treba urychlit dostavbu Mochoviec, hodnota bola 50 mld. SKK ked to Rusko hovoril, Mikus tusim naposledy operoval so sumou 85 mld. SKK ale aj s napojenim na siete. To bude nahrada Bohunic. To su realne potrebne investicie, ktore treba spravit, aby mala SR pokoj na 40 rokov.

Medzitym treba riesit zatvorenie Bohunic, jadrovy odpad, jadrove palivo. Ale to su bezne vydavky a prispeje aj EU.

Dalej podla mna treba na maximum vyuzivat vsetky vodne elektrarne, malokto to vie, ale Gabcikovo ide nieco nad 60-70% a to je dost malo. Ani Vazska kaskada nejde na viac ako 80% a to je zase dost malo. Vodne elektrarne bez problemov mozu dodavat SR 18% elekrickej energie, dnes je to 15%, pred 10 rokami to bolo 20%. Spotreba el. energie klesla lebo tu bola hospodarska stagnacia ale su tu novi investori a dalsi sem idu a priemysel znovu rastie, podobne sluzby.

Urcite SR nespasia take veci ako veterne elektrarne, jasne mozu sa stavat, ale nie je to zachrana, snad za 10 rokov to bude 1%. Na Slnko by som sa tu nespoliehal a geotermalne pramene, moc ich nie je. Ropne elektrarne sa nam neoplatia, naopak.

Ja vidim riesenie hlavne v modernizacii prenosovej sustavy, kvalitnejsich dratoch a pripadne v dalsej elektrarni, respektive 5. a 6. blok Mochoviec.

Ale je to moj nazor, beriem ohlad na hospodarstvo SR. 8)
Eminem
diskutujúci
 
Príspevky: 96
Založený: 24. Aug 2006 17:16

Odoslaťod aquila » 28. Sep 2006 17:05

gabcikovo co ja viem, ide na menej ako 60-70%.

konkretne na plny vykon ide gabcikovo v priemere len asi 10% dni v roku.

najlepsie islo gabcikovo ked boli zaplavy v 1997 a 2002 :D

ohladne predaja enelu sa mne napriklad dost prieci to, ze ich v zmluve nezaviazali k vystavber MVE. a taliani hned po prichode zrusili asi tucet projektov MVE.

5. a 6.ty blok mochoviec by som neriesil, skor vystavbu dalsej JE na vychode (kecerovce) s vyhladom jej rozsirenie o 3. a 4.ty blok.

treba diverzifikovat a nemat vsetky reaktory na hromade ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod B; » 28. Sep 2006 17:12

aquila napísal:5. a 6.ty blok mochoviec by som neriesil, skor vystavbu dalsej JE na vychode (kecerovce) s vyhladom jej rozsirenie o 3. a 4.ty blok.

treba diverzifikovat a nemat vsetky reaktory na hromade ;)


Hlavne to moze ist omnoho hladsie ak to bude dalej od hranic s Rakuskom :lol: :lol:
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod aquila » 28. Sep 2006 17:20

heh, alebo aby sme ich potesili, tak postavit dva nove bloky v bohuniciach a ciastocne uz vyuzit tam postavanu infrastrukturu :D
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Eminem » 28. Sep 2006 18:07

aquila napísal:gabcikovo co ja viem, ide na menej ako 60-70%.

konkretne na plny vykon ide gabcikovo v priemere len asi 10% dni v roku.

najlepsie islo gabcikovo ked boli zaplavy v 1997 a 2002 :D

ohladne predaja enelu sa mne napriklad dost prieci to, ze ich v zmluve nezaviazali k vystavber MVE. a taliani hned po prichode zrusili asi tucet projektov MVE.

5. a 6.ty blok mochoviec by som neriesil, skor vystavbu dalsej JE na vychode (kecerovce) s vyhladom jej rozsirenie o 3. a 4.ty blok.

treba diverzifikovat a nemat vsetky reaktory na hromade ;)


Gabcikovo ide standardne na 40%. :? Ja som nadsadil 60%, aby ma tu niekto nezhodil, ze ide aj na 99%. :D
Ano, ked boli zaplavy, tak islo na maximum.
Elektrarne sa predavat nemali, podobne ani Transpetrol a ani Slovnaft a ani SPP. Mohlo sa z kazdeho predat 1/3 a dnes by neboli problemy, ake su. A nemyslim tym ziadne dotovanie inych vyrobnych programov v ramci firiem.

1/3 SPP dnes ma hodnotu 80 mld. SKK. Slovnaft neviem. Transpetrol neviem. Zabudol som na rozvodne podniky. A Elektrarne mal riadit nadalej stat, ... lebo stat len predal dlhy a nic extra neziskal.

Ale to je skoda pisat, co sa predalo, uz sa nevrati. Dufam teda ze sa nevrati komunizmus. :wink:

Podla mna je zase lepsie mat aj 6 blokov pri sebe, vyuzit jednu infrastrukturu. Kde je napisane ze bloky maju byt 4 :?:
Eminem
diskutujúci
 
Príspevky: 96
Založený: 24. Aug 2006 17:16

Odoslaťod Koksolam » 28. Sep 2006 19:57

aquila napísal:heh, alebo aby sme ich potesili, tak postavit dva nove bloky v bohuniciach a ciastocne uz vyuzit tam postavanu infrastrukturu :D


To vobec nie zly napad, aspon uvidime po case v akcii aj traktoristov v kozenych gatiach aj na nasich hraniciach :lol:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Koksolam » 28. Sep 2006 20:02

Koksolam napísal:
Eminem napísal:......Podla mna je zase lepsie mat aj 6 blokov pri sebe, vyuzit jednu infrastrukturu. Kde je napisane ze bloky maju byt 4 :?:


Ide o to, ze technologia chladiacich vezi, reaktorovych hal a privodu vody je stavany na 4 reaktory typu VVER , ten par reaktorov naviac nema vybudovanu zakladnu infrastrukturu, halu, chladiacu vezu , privod dostatocneho mnozstva chladiacej vody atd. Okrem toho dalsie zasahy do stavajucich budov a technickeho sustrojenstva su z hladiska jadrovej bezpecnosti za chdou uz existujucich reaktorov nepripustne. Nie je mozne pristavovat a ani rozsirovat mimo povodny plan, t.j na 4 reaktory. najvacsi problem moze byt aj to, ze vystavba atomky je mozna iba tam kde je dostatocujuci vodny zdroj a to myslim u Mochoviec je na 4 reaktory plus potrebne rezerva. Ak sa mylim, budem rads ak ma opravite 8)
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod aquila » 28. Sep 2006 20:08

Eminem napísal:Gabcikovo ide standardne na 40%. :? Ja som nadsadil 60%, aby ma tu niekto nezhodil, ze ide aj na 99%. :D
Ano, ked boli zaplavy, tak islo na maximum.
Elektrarne sa predavat nemali, podobne ani Transpetrol a ani Slovnaft a ani SPP. Mohlo sa z kazdeho predat 1/3 a dnes by neboli problemy, ake su. A nemyslim tym ziadne dotovanie inych vyrobnych programov v ramci firiem.

1/3 SPP dnes ma hodnotu 80 mld. SKK. Slovnaft neviem. Transpetrol neviem. Zabudol som na rozvodne podniky. A Elektrarne mal riadit nadalej stat, ... lebo stat len predal dlhy a nic extra neziskal.

Ale to je skoda pisat, co sa predalo, uz sa nevrati. Dufam teda ze sa nevrati komunizmus. :wink:

Podla mna je zase lepsie mat aj 6 blokov pri sebe, vyuzit jednu infrastrukturu. Kde je napisane ze bloky maju byt 4 :?:


6 blokov nie je prilis standardne riesenie. a ako uz bolo spomenute. ono sa tie oblasti obycajen vyberaju tak aby dokazali utiahnut tie 4 bloky. dalej aby to bolo dostatocne daleko od "civilizacie"

ad gabickovo. jeho obrovsky problem je chybajuci stupen nagymaros. teraz napriklad nemoze gabcikovo vyrabat spickovy energiu a hlavne kvoli tomu chybajucemu stupnu je tak malo vytazena. a vlastne to bola uloha nagymarosu ;)

ohladne privatizacie, ja som za privatizaciu do vysky 49%. slovnaft ze sa predal 100% mi nevadi, to je OK. tam nema co stat hladat. transpetrol sa teoreticky predal dobre, prakticky zle. mal sa predat inemu ako ruskemu investorovi.

elektrarne sa mali predat tiez do max 49%.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Trosku prapolynujem

Odoslaťod Koksolam » 01. Okt 2006 19:46

Takze nieco pre Dy, ktory nam dal pekne tazku ulohu, dostat nejake info k PPC, co je fakt tazke, takze zase nejaky ten criepok na http://www.strojarstvo.sk/inc/index.php ... idclan=135

Je to pekne stary clanok, ale ako som vlastnorucne 5438 krat klikol, nove info k problematike nie su zverejnene 8)
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Koksolam » 01. Okt 2006 19:52

Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Koksolam » 01. Okt 2006 19:53

dalsi criepok, inac ospravedlnujem sa za rozdrobenost pripspevkov, robim medzitym dalsie veci, tak to sem vkladam postupne.
http://www.sea.gov.sk/energia/rocnikheje%20na%22
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 01. Okt 2006 22:17

Ďakujem pekne Koksolam, všetko si prečítam. Mimochodom: z čriepkov sa dá zlepiť krásny krčah. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.