Energetika v SR a vo svete

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod wazari » 22. Feb 2006 18:51

johhan napísal:
Adoas napísal:Strucne: Bud vstup SR do EU alebo atomova elektraren Jaslovske Bohunice.

Kto dnes tvrdi ze vstup do EU by bol mozny aj bez toho tak zavadza.

Bolo tociste politicke rozhodnutie + podporene tym ako je ta elektraren postavena. SR moze byt jedno ci by to bolo do r. 2006 alebo do r. 2008 alebo do r. 2015 - je potrebne stavat druhu elektraren alebo aj tretiu a doriesit problem s ulozenim odpadu na uzemi SR a to sa neplanuje a nestavia 3 roky ale min. 10 rokov - zodpovedny stat aj 20 rokov. :wink:


No teraz sa to bud-alebo nevyplatilo .. ani nám ani únii - iba Rakúsku sa to vyplatilo. :-)

V tom prípade zavádzam, lebo ja tvrdím že sa to dalo :wink:

SR to nemože byť jedno ak príde o 5 miliad EUR. Tým žeby sa elektráreň prevádzkovala do 2015 by vznikli zdroje na dostavbu Mochoviec v 2012 ako bolo plánované. O odpad bolo postarané stále v socializne ho brali rusi zadarmo a montovali do rakiet. Teraz sa to prepracuje na nové palivo a musí sa za to platiť ... ale zlikvidovať mimo SR sa to dá vždy. mimo toho sa z cien elektriny tvorí fond na vyradenie atomovej elektrárne.


nechcem to posudzovat do detailov, ale nie sme v tom sami (Bulhari, Litovci), dostaneme od EU prispevok na likvidaciu (inak by asi nebol)
neviem, ako to bolo za sociku, ale teda som cital, ze to ulozisko sa buduje na to, aby si tam vyhorene palivo chvilu (dake roky) polezalo, kym ho odvezu
no v tom fonde bolo nejak malo penazi, viem, ze sa uvazovalo kvoli tomu dvihat cenu elektriny, ale neviem, ako to nakoniec dopadlo
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 22. Feb 2006 19:03

No teraz sa to bud-alebo nevyplatilo .. ani nám ani únii - iba Rakúsku sa to vyplatilo. :-)

V tom prípade zavádzam, lebo ja tvrdím že sa to dalo :wink:

SR to nemože byť jedno ak príde o 5 miliad EUR. Tým žeby sa elektráreň prevádzkovala do 2015 by vznikli zdroje na dostavbu Mochoviec v 2012 ako bolo plánované. O odpad bolo postarané stále v socializne ho brali rusi zadarmo a montovali do rakiet. Teraz sa to prepracuje na nové palivo a musí sa za to platiť ... ale zlikvidovať mimo SR sa to dá vždy. mimo toho sa z cien elektriny tvorí fond na vyradenie atomovej elektrárne.


1. Vieme kto ma ake zaujmy na forume. :lol: ... dalo sa - teraz po pohrebe bude pisat ako sa to dalo - nedalo, bolo to politicke rozhodnutie, uz to priznalo viaceri politici EU, ale SR by inak nebola prijata za clena. Tam kde je dnes SR na svete pred r. 1998 nebola a v r. 2002 este tiez bola daleko. Ale OK - nezhodneme sa.

2. Ty pises o sume max. - 5 mld., ja tvrdim ze to je max. 2 mld. EUR priamych nakladov - dostavba Mochoviec, doplatenie rozdielu na zatvorenie Bohunic, ... vypadok je elektricka energia za dovoz - ale to je problem len samotnej SR, nie EU - vedeli ste ze potrebujete dostavat Mochovce v den, ked ste zastavili jej dostavbu. :!:

3. Fond - dlhodobo bol podfinancovany - problem len SR, nikoho ineho.

Keby SR stavala plynule Mochovce, tak v r. 2010 mohla elektraren bez problemov byt napojenia na siet a SR by nemala problemy. SR pokial viem - nie je ani dostatocne prepojena s ziadnym statom okrem CR. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 01. Mar 2006 16:10

ČEZ vlani zvýšil zisk na rekordných 17,6 miliardy Kč. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3029

Mali byt Slovenske elektrarne sucastou tejto firmy. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod johhan » 02. Mar 2006 21:22

Adoas napísal:1. Vieme kto ma ake zaujmy na forume. :lol: ... dalo sa - teraz po pohrebe bude pisat ako sa to dalo - nedalo, bolo to politicke rozhodnutie, uz to priznalo viaceri politici EU, ale SR by inak nebola prijata za clena. Tam kde je dnes SR na svete pred r. 1998 nebola a v r. 2002 este tiez bola daleko. Ale OK - nezhodneme sa.


Ano vieme kto má aké záujmy :-) ... sme to hovorili pred pohrebom že je to hlúposť podliehať tomu tlaku - okrem toho Nemci a Frantici nám držali chrbát
:-) Jedine čo by sa stalo by bolo že by sme do NATo vstúpili o pol roka neskoršie a do EU o rok neskoršie. Žiadna tragedia :-)

Adoas napísal:2. Ty pises o sume max. - 5 mld., ja tvrdim ze to je max. 2 mld. EUR priamych nakladov - dostavba Mochoviec, doplatenie rozdielu na zatvorenie Bohunic, ... vypadok je elektricka energia za dovoz - ale to je problem len samotnej SR, nie EU - vedeli ste ze potrebujete dostavat Mochovce v den, ked ste zastavili jej dostavbu. :!:


Priame náklady odstávky odhadujú na 1,3 miliardy eur, nepriame náklady na 1,8 miliárd eur a straty z nevygenerovanej energie na 1,5 miliardy eur. Toto je len o EBO1. A výpadok energie je tiež problém predčasného uzavretia EBO1 - to nemá nič spoločné z Mochovcami.

Adoas napísal:3. Fond - dlhodobo bol podfinancovany - problem len SR, nikoho ineho.

Keby SR stavala plynule Mochovce, tak v r. 2010 mohla elektraren bez problemov byt napojenia na siet a SR by nemala problemy. SR pokial viem - nie je ani dostatocne prepojena s ziadnym statom okrem CR. :wink:


Keby EBO1 fungovala do 2015 ako mala tak by sa fond doplňal .. teraz sa nebude.

EMO 1,2 sa dostavala a spustila proti rozhodnutiu EU. EU tlačila aby sa ani EMO nedostavali - to je realita. Ešte že niektorí ludia neposlúchli, inak by sme dnes nemali ani EMO.

Skoro všetko bolo plánované na ukončenie EBO1 v 2015 teda spustenie EMO 3,4 na 2012 dobudovanie liniek na HU PL AT okolo 2010.

To sú všetko následky - kopec predčasných investícií.

Mimochodom Rakúšaci sa si aj tak moc nepomohli - ak sa bude stavať celkom nová AE tak to bude najskorej EBO 5,6 :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod johhan » 02. Mar 2006 21:23

Adoas napísal: Mali byt Slovenske elektrarne sucastou tejto firmy. :wink:


Všatko je ešte možné
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Flintstone » 02. Mar 2006 21:42

johhan napísal:
Adoas napísal:1. Vieme kto ma ake zaujmy na forume. :lol: ... dalo sa - teraz po pohrebe bude pisat ako sa to dalo - nedalo, bolo to politicke rozhodnutie, uz to priznalo viaceri politici EU, ale SR by inak nebola prijata za clena. Tam kde je dnes SR na svete pred r. 1998 nebola a v r. 2002 este tiez bola daleko. Ale OK - nezhodneme sa.


Ano vieme kto má aké záujmy :-) ... sme to hovorili pred pohrebom že je to hlúposť podliehať tomu tlaku - okrem toho Nemci a Frantici nám držali chrbát
:-) Jedine čo by sa stalo by bolo že by sme do NATo vstúpili o pol roka neskoršie a do EU o rok neskoršie. Žiadna tragedia :-)


Ja by som nespochybňoval politickú silu EU a hlavne johhan, v EU platí: aj jeden štát môže zablokovať celý proces, to je dôvod, pre ktorý takmer celá EU vie, že Grécko alebo Cyprus budú blokovať/vetovať vstup Turecka do EU.
Fred
Flintstone
diskutujúci
 
Príspevky: 131
Obrázky: 1
Založený: 17. Jan 2006 20:25

Odoslaťod wazari » 02. Mar 2006 22:16

johhan napísal: :-) Jedine čo by sa stalo by bolo že by sme do NATo vstúpili o pol roka neskoršie a do EU o rok neskoršie. Žiadna tragedia :-)

neviem to odhadnut
ale ziadny stat (my, Bulhari, Litovci) si nedovolil nezatvorit elektraren
a bola to striktna poziadavka EU - neviem, ci by to bol iba rok
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 03. Mar 2006 19:05

Flintstone napísal:Ja by som nespochybňoval politickú silu EU a hlavne johhan, v EU platí: aj jeden štát môže zablokovať celý proces, to je dôvod, pre ktorý takmer celá EU vie, že Grécko alebo Cyprus budú blokovať/vetovať vstup Turecka do EU.


Dovod na co :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 03. Mar 2006 19:09

johhan napísal: :-) Jedine čo by sa stalo by bolo že by sme do NATo vstúpili o pol roka neskoršie a do EU o rok neskoršie. Žiadna tragedia :-)


Nebol by to 1 rok - to je tak naivne si mysliet ze ja to ani inak komentovat nebudem. Bola to zasadna podmienka zo strany EU - politicka podmienka odovodnena tym kto tu elektraren postavil. SR nema dobru energetiku - elektrarne su vysoko zadlzene, malo sa investuje do rekonstrukcnych prac, bude energeticky nedostatok pre zastavenie vystavby Mochovce, SR nie je ani dobre napojena na EU siet. Co ma SR v energetike :?: - boli prebytky mozno su aj dnes ale HDP rastie rocne o 5-7% a na to treba byt pripraveny aj z hladiska eneregetickej koncepcie ktoru SR nema. SR nema ani dostatok zdrojov na jadrovy odpad - ... to je nazor vacsiny "starych" obyvatelov EU - vy (Slovaci) si mozete nieco mysliet o Grecku, Nemecku, Rakusku - ale je vysoko naivne si mysliet ze SR niekedy "dobehne" Nemecko alebo Rakusko - Grecko mozno ano za 50-100 rokov. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Flintstone » 03. Mar 2006 19:24

Adoas napísal:
Flintstone napísal:Ja by som nespochybňoval politickú silu EU a hlavne johhan, v EU platí: aj jeden štát môže zablokovať celý proces, to je dôvod, pre ktorý takmer celá EU vie, že Grécko alebo Cyprus budú blokovať/vetovať vstup Turecka do EU.


Dovod na co :?:


Dôvod na to, že Nemecko, Francúzsko a iné niektoré štáty EÚ podporujú čiastočne alebo úplne vstup Turecka do EU, ale je jasné, že Grécko a Cyprus má veľmi silné podmienky, ktoré keď Turecko prijme, tak tieto štáty a teda EU posilní a Turecko bude členom EU, ale stále to bude tak, že Cyprus niečo dosiahne, ale Grécko potom vstup zablokuje - tým chcem povedať, že diplomati a politici z Bruselu sa tvária milo, ale veľmi dobre vedia, že Turecko do EU tak skoro nevstúpi, ak vôbec niekedy vstúpi.

Nevstup Turecka do EU - nejaké oficiálne stanovisko však EU tak skoro nevydá, pretože by to mohlo spôsobiť problémy s členstvom Turecka v NATO a tu zase sú "opatrné" USA, ktoré toto nechcú.
Fred
Flintstone
diskutujúci
 
Príspevky: 131
Obrázky: 1
Založený: 17. Jan 2006 20:25

Odoslaťod Adaios » 03. Mar 2006 20:13

Flintstone napísal:
Adoas napísal:
Flintstone napísal:Ja by som nespochybňoval politickú silu EU a hlavne johhan, v EU platí: aj jeden štát môže zablokovať celý proces, to je dôvod, pre ktorý takmer celá EU vie, že Grécko alebo Cyprus budú blokovať/vetovať vstup Turecka do EU.


Dovod na co :?:


Dôvod na to, že Nemecko, Francúzsko a iné niektoré štáty EÚ podporujú čiastočne alebo úplne vstup Turecka do EU, ale je jasné, že Grécko a Cyprus má veľmi silné podmienky, ktoré keď Turecko prijme, tak tieto štáty a teda EU posilní a Turecko bude členom EU, ale stále to bude tak, že Cyprus niečo dosiahne, ale Grécko potom vstup zablokuje - tým chcem povedať, že diplomati a politici z Bruselu sa tvária milo, ale veľmi dobre vedia, že Turecko do EU tak skoro nevstúpi, ak vôbec niekedy vstúpi.

Nevstup Turecka do EU - nejaké oficiálne stanovisko však EU tak skoro nevydá, pretože by to mohlo spôsobiť problémy s členstvom Turecka v NATO a tu zase sú "opatrné" USA, ktoré toto nechcú.


To je zaujimave. Ja som to tiez pocul z ust diplomatov EU. Ale su to len uvahy. USA napriklad podporuju vysoke vydavky na army aj v GR aj v Turecku. GR ako spojenec USA v EU, Turecko ako spojenec USA v nepokojnej oblasti a zaroven USA vyzyvaju na mensie zbrojenie v oblasti hranic GR a Turecka. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod johhan » 06. Mar 2006 12:05

Adoas napísal: Nebol by to 1 rok - to je tak naivne si mysliet ze ja to ani inak komentovat nebudem. Bola to zasadna podmienka zo strany EU - politicka podmienka odovodnena tym kto tu elektraren postavil.


Naivný ? ... v tom prípade asi boli naivný viacerí premieri a prezidenti členov EU :-). Bola to zásadná politická podmienka jedinej krajiny EU - tej s ktorou máme najkratšiu hranicu. .. Kto ju postavil ? Aj EBO2 postavili rusi aj Mochovce aj Temelín. Mimochodom ruská technológia reaktora je daľeko bezpenejšia ( materialova stránka a konštrukcia ) ako ktorýkoľvek iný reaktor.

Adoas napísal:
SR nema dobru energetiku - elektrarne su vysoko zadlzene, malo sa investuje do rekonstrukcnych prac, bude energeticky nedostatok pre zastavenie vystavby Mochovce, SR nie je ani dobre napojena na EU siet. Co ma SR v energetike :?: - boli prebytky mozno su aj dnes ale HDP rastie rocne o 5-7% a na to treba byt pripraveny aj z hladiska eneregetickej koncepcie ktoru SR nema. SR nema ani dostatok zdrojov na jadrovy odpad - ... to je nazor vacsiny "starych" obyvatelov EU - vy (Slovaci) si mozete nieco mysliet o Grecku, Nemecku, Rakusku - ale je vysoko naivne si mysliet ze SR niekedy "dobehne" Nemecko alebo Rakusko - Grecko mozno ano za 50-100 rokov. :wink:


Ano elektrárne sú zadľžené, to má ale veľa príčin ... rozdelenie napríklad zanechalo veľa dlhov v SE ale nové firmy boli čisté, dalej odpisovanie A1 v Jaslovských Bohuniciach .. ročné odpisy Mochoviec ... aaj nejaké " kompetentné" manažmenty tomu pomohli.

Výstavba Mochoviec bola dlho úspešne blokovaná Rakúskom cez EU - na to netreba zabúdať. Takže EU by sa v tomto nemala ozývať.

A napojenie na EU ? Jediný štát starej EU s ktorým hraničíme je Rakúsko a je to aj jediný štát s ktorým nemáme priame spojenie cez VVN ( 440kV ) sieť. A už pomaly 17 rokov prejavujú nezáujem o spojenie sietí.

Slovenská energetika má dobrú koncepciu, lenže odsúvaným spustením EMO a predčasným uzavretím EBO sa výrazne narušila táto koncepcia.

Mimochodom kto tu hovoril o dobiehaní Nemecka a Rakúska ? V energetike nemáme čo, práveže Nemci si zachvíľu zlikvidujú svoju energetiku ak budú pokračovať v bezjadrovom zelenom Nemecku. A v čom by sme mali dobiehať Grécko ?
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Adaios » 06. Mar 2006 19:15

johhan,

asi nechapes principy EU - staci aj 1 stat Rakusko a nejaka SR by nemala sancu. Mysli si co chces. Hlavne zatvaraju elektrarne aj ine staty ako SR.

Mochovce ste zastavili - to vas Rakusko nijako neobmedzovalo.

Nema SR dobre kapacitne prepojenie ani s UA, ani s Polskom, ani s Rakuskom. To je dost vela.

Johhan - energeticky expert - ja ta nepovazujem za "racionalneho cloveka" - presne tak ako ty mna pri vystavbe dialnic. Takze nepolarizujme forum a prestan reagovat na moje prispevky. Prosim - ja este viem co je to slovenska energetika a SR ohladom politiky - nulova uroven aj po vstupe SR do EU. Moj nazor nezmenis. SR by si nedovolila povedat EU (a keby to bolo aj Rakusko samotne - bolo clenom EU skor nez SR a je cistym prispievatelom) ze nezatvori staru jadrovu elektraren - ale ty si mysli co chces.

A ze nechcete dobiehat - ja som pisal vseobecne nie len o enregetike. Ale uz to chapem - SR je najlepsi stat v EU. Nehnevaj sa - ale potom ste nemuseli ist do EU. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod jano.z » 06. Mar 2006 19:33

Adoas: co sa tyka kapacitnych prepojeni, hovori ti nieco pojem MIER?
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Odoslaťod Adaios » 06. Mar 2006 19:58

JoHnZ napísal:Adoas: co sa tyka kapacitnych prepojeni, hovori ti nieco pojem MIER?


Vseobecne - nemam rad ludi ktori prezentuju svoj stat ako najlepsi na svete ked realita je uplne ina. To sa tyka konkretne nazorov na to ze SR ma najlepsiu energetiku, najlepsiu politiku atd. - v celej EU a ze SR si moze dovolit uplne vsetko. Nemoze a nedovoli si. A nedovolila si. A teraz tvrdit ze mohla si dovolit - ... ale tyka sa to aj vela inych veci ktore ale komentovat nebudem pretoze by som bol oznaceny za cloveka ktory uraza iny stat - ale hlavne ze kritozovat Grecko tu dokaze takmer kazdy.

Dalej - kapacitne prepojenia ... JoHnZ - SR nema (de facto) dost elektrickej energie po r. 2010, ... ako toto bude SR riesit - jedine dovozom energie z CR pretoze na ine staty nie je dostatok kapacitnych prenosovych sustav - uz dnes niektore velke firmy dovazaju energiu z CR. Mozem ich aj vymenovat keby to bolo potrebne. To je fakt. A hlavne - keby nastal vypadok energie - tak SR sa nema na koho napojit.

Ked aj Nemecko alebo Rakusko nebudu mat dostatok zdrojov - stale su to krajiny dost bohate na to aby si elektricku energiu kupili - ale to sa tak skoro nestane. A SR - dovaza takmer vsetky dolezite suroviny. Vsetky. Ropa, zemny plyn, uhlie, uran, ... a SR nema ani dostatocne rezervy pre pripad nudze na min. 90 dni - nema, lebo SR nevie dnes na tento ucel (uz 10 rokov) najst aspon 200 mil. EUR, to s mierom nema nic spolocne. Spor Ruska a UA su toho prikladom, karikatury v moslimskom svete takisto - v EU nemusi byt vojna a predsa bude energeticka kriza. A budem tvrdy - "dojazdia" aj zeleznice. Zadlzene. Podobne ako elektrarne. Ja sledujem hospodarstvo SR, aby som vedel, ako moze SR realne stavat dialnice v dlhodobom horizonte aspon 20-30 rokov, pretoze asi SR zajtra nenajde zlaty poklad za 1 000 mld. EUR, aby mohla dat 100 mld. EUR na celu dopravnu infrastrukturu za 5-6 rokov. Dialnice, cesty, zeleznice, letiska, vodne kanaly, pristavy, IT.

War or peace :?:

SR zije v mieri ale pozor - reprezentuje svoj stat v krajinach kde mier nie je. SR tak ako cela EU, NATO, USA atd. je dnes vo vojne s terorizmom, ktory udrie kde chce a kedy chce - Madrid, Londyn.

Ja viem ze ten kto sleduje viac sprav tak sleduje aj rozne problemy medzi Tureckom a Greckom (Cyprus), ... ale to na tomto forume patri hlavne do IS - aj ked ja nemam problem odpovedat.

A ze by malo Grecko malo elektrickej energie :?: - a odkial dovazame - z Albanska (kde 30% spotreby chyba), ... z Macedonska (kde tiez chybaju zdroje), z Bulharska alebo z Turecka - alebo ... :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 06. Mar 2006 20:43

Takto maju vyzerat strategicke zasoby ropy :arrow:

Čína tento rok vybuduje strategické zásobníky ropy a do 10 rokov spravi zasoby na 6 mesiacov. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3095
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Jonathan » 06. Mar 2006 21:00

Adoas, najskor si over fakty, lebo sa pustas na velmi tenky lad

UA 1x400MW
Polsko 2x400MW
Rakusko bohuzial ziadne, ale nie z nasej viny
Cesko 3x400MW
Madarsko 2x400MW.

Co je to dobre kapacitne spojenie? SR ma 8x400MW do okolitych sieti. Dvakrat vacsia CR ma 10x400MW

ad Dovoz energie. Elektricka energia je jedna z najhorsie sa prepravujucich surovin a ked niekto povie, ze kupuje z ciech, tak jedine co robi je to, ze elektraren v CR vyrobi viac a ta energia sa "rozleje" po celej sieti. A to aby sa "rozlievala" spravne si kazdy stat reguluje. Napr SR je tranzitnou krajnou pre elektrinu z polska do Madarska. Ale v praxi to znamena to, ze Polsko nam dodava energiu na vychod, pretoze SR tam ma malo zdrojov, a SR exportuje zo zapadu, kde je vela zdrojov do Madarska. Hotovo Zero sum game.

Vo vseobecnosti je SR krajna, ktora nema dostatok vlastnych energetickych zdrojov.
uhlie - iba hnede, aj to nie vela
zemny plyn - nieco v Gbeloch, ale tiez nic moc
ropa - niekolko napezisk, ale tak maximalne na vyrobu PVC
voda - to malo co sa da, je postavene, staci to vykryvanie spiciek, pripadne zaloha za JE na jednu hodinu
vietor - niekolko lokalit, ale o zmysle sa mozeme dlho bavit
geotermalna enrgia - tu su rezervy, ale energeticke potreby SR aj tak nepokryju

Tak nam povedz, ako mame byt energeticky sebestacny?

A ze odkial dovaza Grecko? Napriklad z Talianska.

Schemy elektrizacnych sustav strednej europy mas napr. tu
http://www.sepsas.sk/seps/SchemaSiete.asp?kod=17
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 624
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Odoslaťod aquila » 06. Mar 2006 21:38

Adoas napísal:Takto maju vyzerat strategicke zasoby ropy :arrow:

Čína tento rok vybuduje strategické zásobníky ropy a do 10 rokov spravi zasoby na 6 mesiacov. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3095


adoas, nebudem uz odpovedat na tvoj prispevok ohladne nasej rozvodovej sustavy, ale len ti poviem, ze teraz si bol hodne ale hodne mimo. v tomto je napriklad grecko hodne ale hodne za slovensko co sa tyka rozvodovej sustavy a celkovej spolahlivosti dodavok.

slovenska rozvodova sustava je momentalne dokonca silne predimenzovana a to je taky vedlajsi produkt RVHP a nastavenia priemyslo v v SSR v ramci CSSR. CSSR mala jednu z najlepsie riesenych energetickych sustav v absolutnom ponimani! to je skratka fakt ...

ad zasoby ropy, slovensko ma uz skoro 10 rokov zasobniky ropy a plynu na mam taky dojem 4-5 mesiacov, s tym ze sa buduju dalsie.

ako fakt to neber osobne, ale teraz si _velmi_ prestrelil.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod jano.z » 06. Mar 2006 23:09

Adoas:

Tak teraz si sa poriadne dostal ... neni MIER ako mier ...

ten "môj" MIER je (teda bol) "Medzinárodný Inštitút pre Energetické Rozvody" ... krycí názov pre centrálnu medzinárodnú 400 MW vs. 400 kV / 750 kV elektrizačnú sústavu RVHP ... teraz sa to volá CENTREL ... aj v sucasnosti najvykonnejsi rozvodny system elektrickej energie v Europe ...

... takze na medzinarodnej urovni je miesta viac nez dost ... a to iste plati vo vnutrostatnych ... v CSSR sa navrhovali rozvody el. energie pre cele RVHP (a navrhli a skonstruovali tu aj systemy pre MIER) ...

a tie sa samozrejme pouzili aj u nas ... CSSR ma aj v sucasnosti najlepsie dimenzovane a zalohovane rozvody elektrickej energie v strednej, vychodnej a mozno aj celej europe ...

sam to vidim na zeleznici, sme (spolu s CR a mozno Madarskom) snad jedine krajiny v Europe, kde nemaju zeleznice vlastne ultravysokonapatove rozvody a beru stavu priamo z centralnej vnutrostatnej siete ... a vravim ti, z dovodu vypadku prudu (vyjma pokial nam ho z "ekonomickych" dovodov nevypli) sme stali naposledy pred 10 rokmi ... a aj to len chvilu ...

a Grecko ...
ked som bol na dovolenke v Grecku a videl som tie na chatrnych drevenych (!) stlpoch zavesene ledva odizolovane rozvody 3000 V tak mi bolo az spatne pri pomysleni, ze by na takyto rozvod bola napojena napr. nemocnica ... opat s ex. CSSR kde snad vsade okrem fakt nejakych lazov idu vedenia zavesene na ocelovych/betonovych stlpoch s 10x predimenzovanou izolaciou a elektronickymi cidlam napatia so spatnou vazbou je to neporovnatelne ...

Jonathan: nasa ropa neni na PVC, nasa ropa je tak kvalitna, ze sa za tazke dolace predava na farmaceuticke vyrobky ...
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Odoslaťod tob.tob » 07. Mar 2006 00:27

Adoas no to si strelil hodne vedľa a vysoko zarúbal 8) Poučovať Johhana o energetike je asi ako poučovať Bila Gatesa o Windowse :lol:
tob.tob
diskutujúci
 
Príspevky: 77
Obrázky: 1
Založený: 05. Okt 2005 20:37

mega - reakcia :-))

Odoslaťod Adaios » 07. Mar 2006 20:12

Budem reagovat v jednom prispevku na viacerych z vas aby som nebol stale kritizovany ze pisem vela prispevkov :arrow:

Jonathan napísal:Adoas, najskor si over fakty, lebo sa pustas na velmi tenky lad

UA 1x400MW
Polsko 2x400MW
Rakusko bohuzial ziadne, ale nie z nasej viny
Cesko 3x400MW
Madarsko 2x400MW.

Co je to dobre kapacitne spojenie? SR ma 8x400MW do okolitych sieti. Dvakrat vacsia CR ma 10x400MW

ad Dovoz energie. Elektricka energia je jedna z najhorsie sa prepravujucich surovin a ked niekto povie, ze kupuje z ciech, tak jedine co robi je to, ze elektraren v CR vyrobi viac a ta energia sa "rozleje" po celej sieti. A to aby sa "rozlievala" spravne si kazdy stat reguluje. Napr SR je tranzitnou krajnou pre elektrinu z polska do Madarska. Ale v praxi to znamena to, ze Polsko nam dodava energiu na vychod, pretoze SR tam ma malo zdrojov, a SR exportuje zo zapadu, kde je vela zdrojov do Madarska. Hotovo Zero sum game.

Vo vseobecnosti je SR krajna, ktora nema dostatok vlastnych energetickych zdrojov.
uhlie - iba hnede, aj to nie vela
zemny plyn - nieco v Gbeloch, ale tiez nic moc
ropa - niekolko napezisk, ale tak maximalne na vyrobu PVC
voda - to malo co sa da, je postavene, staci to vykryvanie spiciek, pripadne zaloha za JE na jednu hodinu
vietor - niekolko lokalit, ale o zmysle sa mozeme dlho bavit
geotermalna enrgia - tu su rezervy, ale energeticke potreby SR aj tak nepokryju

Tak nam povedz, ako mame byt energeticky sebestacny?

A ze odkial dovaza Grecko? Napriklad z Talianska.

Schemy elektrizacnych sustav strednej europy mas napr. tu
http://www.sepsas.sk/seps/SchemaSiete.asp?kod=17


Jonathan,

Predajna cena vasej energetiky nedosahuje ani 1 mld. EUR ... to o niecom hovori a ked porovnavas s CR tak len ČEZ ma dnes hodnotu viac ako 15 mld. EUR. :o

Prepojenie s inymi statmi existuje - ale sam tvrdis ze prenos elektrickej energie sposobuje najvacsie straty a tie prepojenia ktore existuju s UA/PL nie su umiestnene dostatocne rozumne.

Obchody s energiou. Dnes je na Slovensku ZSE, SSE a VSE. A tieto firmy dnes niekto vlastni a obchody sa robia tak nie Praha predava energiu Bratislave priamo ale zdroj v SR "kryje" BA, a iny zdroj v CR "kryje" Prahu - ... lebo daleky prenos nema vyznam - max. vtedy ked nastava vypadok v celej krajine.

Zdroje energie SR. Pekne si to napisal, ale vela zalezitosti nie je OK. To ty sa ma pytas odkial ma mat SR dostatok energie. No urcite nie tak ze nic SR nebude robit. Dostavba Mochoviec alebo aj vystavba novej JE by pomohla. Suma 50-100 mld. SKK. Inak vasa vodna energetika dnes "kryje" cca. 16% spotreby. V minulosti to bolo 22% ale stupa narocnost v hospodarstve atd. a vykony vodnych zdrojov mierne klesli pocas roznych udrzieb naviac atd.

Grecko dovaza elektricku energiu z viacerych statov - ale zaroven aj vyvaza do viacerych statov. A dalej - Grecko ma zasoby ropy. Len ich zatial netazime - tu bol a stale horzi vojenky konflikt s Tureckom. Strucne pre neinformovanych - uzemie s ropou je grecke ale keby sa malo zacat tazit tak to zvysi naroky na dalsie uzemia + dalsie zalezitosti.

aquila napísal:adoas, nebudem uz odpovedat na tvoj prispevok ohladne nasej rozvodovej sustavy, ale len ti poviem, ze teraz si bol hodne ale hodne mimo. v tomto je napriklad grecko hodne ale hodne za slovensko co sa tyka rozvodovej sustavy a celkovej spolahlivosti dodavok.

slovenska rozvodova sustava je momentalne dokonca silne predimenzovana a to je taky vedlajsi produkt RVHP a nastavenia priemyslo v v SSR v ramci CSSR. CSSR mala jednu z najlepsie riesenych energetickych sustav v absolutnom ponimani! to je skratka fakt ...

ad zasoby ropy, slovensko ma uz skoro 10 rokov zasobniky ropy a plynu na mam taky dojem 4-5 mesiacov, s tym ze sa buduju dalsie.

ako fakt to neber osobne, ale teraz si _velmi_ prestrelil.


Grecko ma staru rozvodovu siet - ja som nikdy netvrdil ze tomu tak nie je. A Grecko tak ako ine mimoriadne turistami zatazene oblasti aj ma problemy s nedostatkom elektrickej energie v niektorych obdobiach - ale to sa nikto nepytal, takze neviem preco zrazu aquila na toto "new" reagujes. GR potrebuje viac investovat ako cela EU (cislo je vacsie ako 200 mld. EUR) alebo aj USA (viac ako 260 mld. USD) len do rozvodnych sieti do 35 rokov. Ale GR takisto aj zasobuje energiou ostatne susedne problematicke staty.

CSSR mala - ano CSSR mala aj celkom dobre dialnicne plany. A CR ma aj hodnotnu energetiku. Ale SR ani nie. Prilis velke investicie sposobili velmi vela problemov - hlavne financnych a keby SR neprivatizovala elektrarne tak je tu dlh + statne zaruky viac ako 1 mld. EUR a to je pre SR dost vela. Cely rozpocet ministerstva prace, ... dokonca "rozne formy predchodcu SR" investovali do celych systemov vodnych elektrarni ale dnesna SR ich nedokaze ani len opravovat. Alebo chces tvrdit opak :?:

SR nema zasoby ropy na 4 a viac mesiacov - to nema. Ma zasoby plynu cez Nafta Gbely a nieco cez SPP. aquila - mne sa nechce hladat links ale EU kritizuje SR prave pre nedobudovane presnejsie neriesenie zasobniky ropy - problemy s Slovnaft a Transpetrol (a to je tiez zaujimava kauza).

Ja som nic nespravil - dovolil som si nesuhlasit s Johhanom a zatial pouzivate vysoko nepresne a nepravdive argumenty vy - nie ja. A pisat mi to o Grecku ked ja s tym co pisete suhlasim - to ma aky vyznam :?: ... Ja dokazem uznat slabsie stranky Grecka, ale Vy nie slabsie stranky SR. Nikde a v nicom. System vystavby dialnicnej siete je dobry, penazi sa dava dost lebo na viac nie je - niektory spochybnuju trasovanie a dalsi cislovanie - ... toto su tie najvacsie problemy SR. Gratulujem. Tvrde - len realita. Nic viac.

Odbornik na energetiku vyzera inak - povie co treba robit a uvedie realne cisla. Realne a nie maximalisticke, pretoze potom aj ja "zmenim slovnik" a budem uvadzat ze SR potrebuje dialnicnu siet (zaklady) nie v hodnote 500 ale v hodnote 900 mld. SKK. A verte tomu ze si to obhajim, mam z coho.

JoHnZ napísal:Adoas:

Tak teraz si sa poriadne dostal ... neni MIER ako mier ...

ten "môj" MIER je (teda bol) "Medzinárodný Inštitút pre Energetické Rozvody" ... krycí názov pre centrálnu medzinárodnú 400 MW vs. 400 kV / 750 kV elektrizačnú sústavu RVHP ... teraz sa to volá CENTREL ... aj v sucasnosti najvykonnejsi rozvodny system elektrickej energie v Europe ...

... takze na medzinarodnej urovni je miesta viac nez dost ... a to iste plati vo vnutrostatnych ... v CSSR sa navrhovali rozvody el. energie pre cele RVHP (a navrhli a skonstruovali tu aj systemy pre MIER) ...

a tie sa samozrejme pouzili aj u nas ... CSSR ma aj v sucasnosti najlepsie dimenzovane a zalohovane rozvody elektrickej energie v strednej, vychodnej a mozno aj celej europe ...

sam to vidim na zeleznici, sme (spolu s CR a mozno Madarskom) snad jedine krajiny v Europe, kde nemaju zeleznice vlastne ultravysokonapatove rozvody a beru stavu priamo z centralnej vnutrostatnej siete ... a vravim ti, z dovodu vypadku prudu (vyjma pokial nam ho z "ekonomickych" dovodov nevypli) sme stali naposledy pred 10 rokmi ... a aj to len chvilu ...

a Grecko ...
ked som bol na dovolenke v Grecku a videl som tie na chatrnych drevenych (!) stlpoch zavesene ledva odizolovane rozvody 3000 V tak mi bolo az spatne pri pomysleni, ze by na takyto rozvod bola napojena napr. nemocnica ... opat s ex. CSSR kde snad vsade okrem fakt nejakych lazov idu vedenia zavesene na ocelovych/betonovych stlpoch s 10x predimenzovanou izolaciou a elektronickymi cidlam napatia so spatnou vazbou je to neporovnatelne ...

Jonathan: nasa ropa neni na PVC, nasa ropa je tak kvalitna, ze sa za tazke dolace predava na farmaceuticke vyrobky ...


JoHnZ,

MIER - OK. Tiez by si mohol v buducnosti byt presnejsi - ako som to mal ja vediet :?: Tak ako som sa dostal :?: Robis si "jokes" z cloveka co neovlada 100% vasich skratiek a jazyka - ja tiez v buducnosti najdem nejaku "grecku skratku" s pismenami do podobnych s vasimi a "uvidime ked chces takto diskutovat.

Co sa tyka CSSR - aquila dostal odpoved ale mierne ju rozsirim. CSSR nie je dnesne SR. CSSR mala - ale SR dnes nema to co ty pises.

Ty a Grecko (GR). Tak mozes si byt isty ze GR zdravotnictvo ako jedna z mala na svete ma takmer vsetky nemocnice napojene na "vojenske zdroje" - to je princip ako sa hovori - non-stop priprava na rozne nebezpecenstva z vychodu. Ale zase - ty si jeden z tych co su nesmierne stastni ked mozu kritizovat - ... cital som ze vcera v BA nebola elektricka energia pre cca. 30 000 obyvatelov. Pekne.

Slovenska Farmaceuticka Vyroba - pokial viem tak Slovakofarma sa vyrazne zmensila po stranke vyrobnej v smere do CR, ... a ta druha firma (Biotika alebo podobne) - ... tazko sa da dnes zistit na co sa da pouziva ktora ropa. Kvalita ropy - zase nie je SR ani zdaleka jediny stat s kvalitnou ropou ale OK - inak plasty su dnes velmi potrebne a nie je ropa lacna na niektore ucely pre plast.

tob.tob napísal:Adoas no to si strelil hodne vedľa a vysoko zarúbal 8) Poučovať Johhana o energetike je asi ako poučovať Bila Gatesa o Windowse :lol:


Fakty ziadne - len konstatovanie, ... hlavne Johhan vobec neragoval. Asi nema argumenty. Bill Gates - genius ale produkt ktory sa stal monopolom nie je ani zdaleka dokonaly. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 07. Mar 2006 20:37

Doplnujuca info - zasobniky ropy v SR ktorymi disponuje stat su dnes kapacitne na spotrebu cca. 60 dni a EU pozaduje od SR splnenie na min. 90 dni do r. 2008 - SR chyba dnes este cca. 3 mld. SKK na riesenie tohoto problemu. Takze vobec nie 4-5 mesiacov ako tvrdi aquila.

Zasoby plynu ma SR dnes na min. 3 mesiace, realne dokaze mat zasoby az na urovni 4 mesiacov - ale zase, nie vsetko ma "kryte" stat.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod tob.tob » 07. Mar 2006 22:55

Adoas

ad1 - Johhan nereaguje lebo nemá čas momentálne pendluje medzi Viedňou a NY ohľadom dôležitejších vecí ako je dokazovanie vedomostí na nejakom fóre - ak ti dopne pochopíš.

ad2 - porovnávaš tu SE a ČEZ a zavádzaš - porovnávaš to z hľadiska predajnej ceny ale už nie z obsahu ... ČEZ je trochu o niečom inom ČEZ nie je len producentom elektriny ale a majoritným vlastníkom distribučiek baní fabrík plus zahraničné akvizície pričom SE je iba producent 60% energie v SR ( po vyčlenení EBO ) SE boli v rámci tranformácie osekané o rozvodné závody o prenosovú sústavu VD Gabčíkovo - VD Žilina. To čo si porovnával je porovnanie oničom a nehovorí o energetickej stabilite štátu.

ad3 - prenosová sústava 400 kV/220 kV - prepojenia zo zahraničím je postačujúce do roku 2012 a prepojenia sú spravené efektívne aj vzľadom na export aj import a aj na vyrovnávanie výkonov a rozmiestnenie podporných služieb ( naposledy dobudované Lemešan - Krosno ). Dalšie projekty na výstavbu prepojení existujú neboli však nutné ich doteraz realizovať, niečo sa začína robiť až tento prípadne budúci rok. PL - dostatočné - plus je rezerva cez Nošovice do PL. AT - nemajú záujem o prepojenie. HU - dostatočná kapacita. UA - Dostatočná kapacita. - okrem toho je UA mimo siete Centrel a širšie pripojenie by spôsobilo obrovské náklady na urdžanie kvality siete na východnej hranici. Ukrajinci si vyrovnávajú sieť s Rusmi. O kvalite energetiky svedčí aj fakt že kvôli poruchám bolo nedodaných z celkového objemu 30 TWh iba 29 MWh teda 0,0000097%

ad4 - obchod s elektrinou - nikto nič nekryje .. energia sa obchoduje na základe individualnych kontraktov výrobcu ( prípadne obchodníka ) a distribučky na základe ročných mesačných a denných obchodov. Obchody oragenizuje a registruje operátor trhu s elektrinov a vyhodnocuje odchýlky. Pritom energia pochádza niekedy až s Francúzska a aj Nemecka, Poľska, ČR. Maďarsko je viac odberateľ.

ad5 - zdroje energie - SK má iba hydroenergetický potencial a to vo výške 7,5 TWh/r ktorý je využitý na 60 %. Ročná spotreba na SK je do 30 TWh/r. Zvyšný výkon sa vyrába z dovezených surovín jadro plyn uhlie. SK ma vypracovanú energetickú koncepciu a koncepciu náhrady energetických zdrojov. Táto konceppcia bola ovplyvnená predčasným uzavretím EBO a aktivitami Rakúska ( Greenpeace ) v oblasti blokovania EMO. Tak isto slovenská ( československá ) energetika utrpela rozhodnutím fererálnej vlády ČSFR o stopnutí jadrového programu ( Temelín, Mochovce, Kecerovce ) Podiel vodných elektrární na výrobe elektriny je od 15 do 25%, Pretože na Slovsnku sa voda používa na výrobu špičkovej energie na výrobu bázy sa používa jadro. Mochovce budú realne dostavané v r 2012.

ad6 - Grécko dováža 75% svojích enegretických zdrojov - Slovensko okolo 85 %

ad7 - keby SE neboli hodnotné tak o ne nikto nejaví záujem. ENRON bol tiež vysokohodnotná energetická spoločnosť. Problémom SE nie sú dlhy ale odstávka EBO a náklady s nou spojené. to je to čo znižuje cenu elektrární. Pre zaujímavosť hodnota slovenskej energetiky ako kompletu ( SE, REP, SEPS, VD ) je približne 400 mld SKK českej okolo 700 mld CZK.

ad8 - Slovensko má veľa problémov, má veľa toho doháňať a má čo robiť stále a vylešovať, ale nerob z nás nejakých neschopných debilov čo nevedia nič, ktorých ty musíš spasiť. V energetike sa vôbec nevyznáš, máš iba informácie z druhej prípadne tretej ruky a ideš tu poučovať ľudí ako Johhan ktorého žiadajú o spoluprácu ITRE, UNIDO ( a iné, ktoré nejdem menovať - aj tak ma poriadne nakope do zadku že som sem písal). Tvoja vševedúcosť už nepozná hranice. Ako som si všimol z tvojich doterajších príspevkov tvoj obor sú zdroje a financie a doprava - prípadne developerstvo. Neviem o tom žeby si bol odborník na energetiku. Ak sa mýlim oprav ma, ja sa ti ospravedlním - s radosťou.

OT: To že Johhan je slušný seriozny chlap, s kontaktami poznaním a postavením absolutne niekde v iných sférach a ktorý si nepotrebuje niečo dokazovať a nikoho dehonestovať neznamená že sa budeš o neho obtierať poznámkami typu " Fakty ziadne - len konstatovanie, ... hlavne Johhan vobec neragoval. Asi nema argumenty. ". Ja si tiež viem o teba utieť hubu nejakou zákernosťou. HOWG
tob.tob
diskutujúci
 
Príspevky: 77
Obrázky: 1
Založený: 05. Okt 2005 20:37

Odoslaťod random » 08. Mar 2006 09:13

no tak klud bo pojde te do kosa (teda vase prispevky)... ale nic v zlom ...ja som sa teraz tiez nieco nove dozvedel z tejto debaty ... o oboch statoch ... ale skuste to bez osobnych narazok ...PLZ
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Jonathan » 08. Mar 2006 09:39

tak pod toto sa tob.tob podpisujem aj ja
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 624
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.