Energetika v SR a vo svete

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod johhan » 14. Dec 2006 01:01

Dialniciar napísal:Nová jadrová elektráreň podľa MH na Slovensku bude. Novú jadrovú elektráreň by mohlo Slovensko postaviť napríklad v Jaslovských Bohuniciach, v Mochovciach alebo v Kecerovciach. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5561


Kecerovce 2 x 1000 MW ešte je možnosť postaviť to 4 x 1000 MW s tým že 2 bloky by boli pre Ukrajinu a prevádzkovali by ich Slováci. Cena jedného bloku elektrárne takéhoto výkonu je do 100 mld SKK. Životnosť 50 - 100 rokov.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Moja predstava

Odoslaťod Dialniciar » 15. Dec 2006 13:07

SR by mala mať energiu vyrábanú cez bezpečné a moderné jadrové elektrárne tak, aby produkcia bola min. 66%. Je to najekologickejšia výroba. Len treba doriešiť: čo s vyhoreným palivom a založiť nejaký fond na neskoršie zatvorenie starých blokov.

SR má potenciál aj na vodných elektrárňach a okrem Vážskej kaskády je tu aj Gabčikovo a prípadné investície na vých. Slovensku by mali zabezpečiť výrobu min. 20% el. energie.

Ponechal by som aj 1-2 zmodernizované tepelné elektrárne a začal by som investovať výraznejšie do veterných elektrární.

SR má jednu z najmodernejších prenosových sústav v Európe a máme kapacity pre prenos, takže by mohla byť SR aj v nadprodukcii.

V rámci šetrenia by som skôr zameriaval na odstavenie podnikov v priemysle náročných na elektrickú energiu + vysoké znečistenie životného prostredia.

Zdroje investícií: Enel, štát - ministerstvo hospodárstva, min. živ. prostredia, min. výstavby, EÚ, EIB, úvery.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Moja predstava

Odoslaťod Čavo » 16. Dec 2006 21:57

Dialniciar napísal:SR by mala mať energiu vyrábanú cez bezpečné a moderné jadrové elektrárne tak, aby produkcia bola min. 66%. Je to najekologickejšia výroba. Len treba doriešiť: čo s vyhoreným palivom a založiť nejaký fond na neskoršie zatvorenie starých blokov.

Zaujímavá kombinácia. "Najekologickejšia" a "čo s vyhoreným palivom". Hlavne, keď si uvedomime, že sa to snažia vyriešiť niekoľko desaťročí a nemyslím si, že to nejak zázračne zrazu vyriešia. Škoda.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Moja predstava

Odoslaťod Dialniciar » 18. Dec 2006 10:15

Čavo napísal:
Dialniciar napísal:SR by mala mať energiu vyrábanú cez bezpečné a moderné jadrové elektrárne tak, aby produkcia bola min. 66%. Je to najekologickejšia výroba. Len treba doriešiť: čo s vyhoreným palivom a založiť nejaký fond na neskoršie zatvorenie starých blokov.

Zaujímavá kombinácia. "Najekologickejšia" a "čo s vyhoreným palivom". Hlavne, keď si uvedomime, že sa to snažia vyriešiť niekoľko desaťročí a nemyslím si, že to nejak zázračne zrazu vyriešia. Škoda.


Veterná energia nie je najeokologickejšia, pretože v mnohých prípadoch poškodzuje ráz krajiny a naruší pôvodný biotop. A nie je to stála energia. Podobne negatívne, čo sa týka množstva výroby a stabilnosti je na tom slnečná energia.

Najekologickejšia energia na svete je geotermálna energia, ale tú SR nemá v dostatočnom množstve prístupnú a preto je v SR najekologickejšia energia jadrová. Akokoľvek divne sa to môže zdať, je to tak. Jadrové palivo sa dá bezpečne uskladniť 80 rokov, potom sa musia vymeniť sudy atď. Ale napríklad vodná je tiež nebezpečná ... pretrhnutie hrádze znamená katastrofu.

Možno som nemal použiť termín najekologickejšia, ale ekologická. Určtie viac ako tepelné elektrárne či elektrárne na ropu. A určite je lepšie postaviť atómovú eletráreň ako milión veterných.

Vyhorené palivo majú vyriešené v mnohých štátoch sveta, len v SR sa zatiaľ nenašlo miesto, kde by bolo uložené dlhodobo.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 19. Dec 2006 21:40

zaujimavy clanok .. hlavne nadpis :lol: asi to malo co do cinenia s posobiacim ministrom :lol:

http://www.economy.gov.sk/index/go.php? ... ac=0&den=0
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod random » 20. Dec 2006 10:06

aquila pekny obrazok: http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1984 :)

niekde som mal obrazok US-Steel ale to co sa vali z kominov v tomto zavode ma od cistej vodnej pary daleko....
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Dialniciar » 22. Dec 2006 10:42

Pred vstupom do EÚ musia Bulhari zavrieť časť elektrárne. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5736

... podobné vydieranie ako v prípade SR ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Moja predstava

Odoslaťod Čavo » 22. Dec 2006 11:20

Dialniciar napísal:
Čavo napísal:
Dialniciar napísal:SR by mala mať energiu vyrábanú cez bezpečné a moderné jadrové elektrárne tak, aby produkcia bola min. 66%. Je to najekologickejšia výroba. Len treba doriešiť: čo s vyhoreným palivom a založiť nejaký fond na neskoršie zatvorenie starých blokov.

Zaujímavá kombinácia. "Najekologickejšia" a "čo s vyhoreným palivom". Hlavne, keď si uvedomime, že sa to snažia vyriešiť niekoľko desaťročí a nemyslím si, že to nejak zázračne zrazu vyriešia. Škoda.


Veterná energia nie je najeokologickejšia, pretože v mnohých prípadoch poškodzuje ráz krajiny a naruší pôvodný biotop. A nie je to stála energia. Podobne negatívne, čo sa týka množstva výroby a stabilnosti je na tom slnečná energia.

Slnečná energia sa dá získavať aj iným spôsobom ako na zemskom povrchu. kde je "nestabilná". Aj sa získava. Akurát sa už nepoužíva (nepresúva) na zemský povrch i keď na to máme technické zázemie (nemyslím, teraz Slovensko, ale svet ako celok).

Slnečná energia sa dá priamo a bez väčších strát premieňať na elektrickú energiu na družiciach. (dokonca je jej tam viac, na zem dopadá asi len 15% z množstva energie dopajúcej na rovnakú plochu v stratosfére, či úplne mimo, kde už nie sú skoro žiadne molekuly vzduchu). Prenos energie na zemský povrch je vyriešený (inak by tie družice veľa toho signálu nepreniesli), len ho zatiaľ používame na veľmi malé výkony.
Dialniciar napísal:Najekologickejšia energia na svete je geotermálna energia, ale tú SR nemá v dostatočnom množstve prístupnú a preto je v SR najekologickejšia energia jadrová. Akokoľvek divne sa to môže zdať, je to tak. Jadrové palivo sa dá bezpečne uskladniť 80 rokov, potom sa musia vymeniť sudy atď. Ale napríklad vodná je tiež nebezpečná ... pretrhnutie hrádze znamená katastrofu.

Osobne som radšej, keď sa takéto veci riešia v menšom meradle. Čiže vodné elektrárne áno, alé malé vodné elektrárne bez zdrží (nie je to veľký zásah do prírody a keď niektorá vypadne, tak sa až tak veľa nestane)

Celkovo som radšej za roztrúsené získavanie energie a nie sústredené na jednom mieste. Je mi jasné, že existujú energeticky náročné technické operácie (US Steel, SlovAlCo, ...), takže nejaké väčšie zdroje energie určite sú potrebné.
Dialniciar napísal:Možno som nemal použiť termín najekologickejšia, ale ekologická. Určtie viac ako tepelné elektrárne či elektrárne na ropu. A určite je lepšie postaviť atómovú eletráreň ako milión veterných.

Vyhorené palivo majú vyriešené v mnohých štátoch sveta, len v SR sa zatiaľ nenašlo miesto, kde by bolo uložené dlhodobo.

Uskladnenie vyhoreného paliva je len odloženie otázky, čo s ním. Nie je to vyriešenie problému.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Moja predstava

Odoslaťod Dialniciar » 22. Dec 2006 13:49

Čavo napísal:
Dialniciar napísal:
Čavo napísal:
Dialniciar napísal:SR by mala mať energiu vyrábanú cez bezpečné a moderné jadrové elektrárne tak, aby produkcia bola min. 66%. Je to najekologickejšia výroba. Len treba doriešiť: čo s vyhoreným palivom a založiť nejaký fond na neskoršie zatvorenie starých blokov.

Zaujímavá kombinácia. "Najekologickejšia" a "čo s vyhoreným palivom". Hlavne, keď si uvedomime, že sa to snažia vyriešiť niekoľko desaťročí a nemyslím si, že to nejak zázračne zrazu vyriešia. Škoda.


Veterná energia nie je najeokologickejšia, pretože v mnohých prípadoch poškodzuje ráz krajiny a naruší pôvodný biotop. A nie je to stála energia. Podobne negatívne, čo sa týka množstva výroby a stabilnosti je na tom slnečná energia.

Slnečná energia sa dá získavať aj iným spôsobom ako na zemskom povrchu. kde je "nestabilná". Aj sa získava. Akurát sa už nepoužíva (nepresúva) na zemský povrch i keď na to máme technické zázemie (nemyslím, teraz Slovensko, ale svet ako celok).

Slnečná energia sa dá priamo a bez väčších strát premieňať na elektrickú energiu na družiciach. (dokonca je jej tam viac, na zem dopadá asi len 15% z množstva energie dopajúcej na rovnakú plochu v stratosfére, či úplne mimo, kde už nie sú skoro žiadne molekuly vzduchu). Prenos energie na zemský povrch je vyriešený (inak by tie družice veľa toho signálu nepreniesli), len ho zatiaľ používame na veľmi malé výkony.
Dialniciar napísal:Najekologickejšia energia na svete je geotermálna energia, ale tú SR nemá v dostatočnom množstve prístupnú a preto je v SR najekologickejšia energia jadrová. Akokoľvek divne sa to môže zdať, je to tak. Jadrové palivo sa dá bezpečne uskladniť 80 rokov, potom sa musia vymeniť sudy atď. Ale napríklad vodná je tiež nebezpečná ... pretrhnutie hrádze znamená katastrofu.

Osobne som radšej, keď sa takéto veci riešia v menšom meradle. Čiže vodné elektrárne áno, alé malé vodné elektrárne bez zdrží (nie je to veľký zásah do prírody a keď niektorá vypadne, tak sa až tak veľa nestane)

Celkovo som radšej za roztrúsené získavanie energie a nie sústredené na jednom mieste. Je mi jasné, že existujú energeticky náročné technické operácie (US Steel, SlovAlCo, ...), takže nejaké väčšie zdroje energie určite sú potrebné.
Dialniciar napísal:Možno som nemal použiť termín najekologickejšia, ale ekologická. Určtie viac ako tepelné elektrárne či elektrárne na ropu. A určite je lepšie postaviť atómovú eletráreň ako milión veterných.

Vyhorené palivo majú vyriešené v mnohých štátoch sveta, len v SR sa zatiaľ nenašlo miesto, kde by bolo uložené dlhodobo.

Uskladnenie vyhoreného paliva je len odloženie otázky, čo s ním. Nie je to vyriešenie problému.


Naozaj stručne:

1. Ano, viem, že slnečná energia sa využíva vo vesmíre. Ale ďakujem za rozpis. :P

2. Malé vodné elektrárne alebo väčšie vodné elektrárnem je to jedno, na malé ako pozerám chýba 2,5 mld. SKK.

3. Vyhorené palivo sa rozloží, len to trvá trochu dlhšie a nie je ho tak veľa, aby sa to nedalo riešiť. Ja dokonca s tebou ani nesúhlasím, že jeho uskladnenie nie je jeho vyriešenie, pretože po nejakej dobe už ako uskladnené bude úplne neškodné. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 01. Jan 2007 16:53

Po zrušení atomoveho programu v Nemecku budú musiet nemci v roku 2020 vyrábať 80% svojej energie spalovaním plynu a uhlia a 20 % ostatnými zdrojmi ... takže takto to bude daleko viac "ekologické" ako v atomkach :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 02. Jan 2007 13:37

johhan napísal:Po zrušení atomoveho programu v Nemecku budú musiet nemci v roku 2020 vyrábať 80% svojej energie spalovaním plynu a uhlia a 20 % ostatnými zdrojmi ... takže takto to bude daleko viac "ekologické" ako v atomkach :-)


Ale veď Nemci svoj atómový program zase obnovili. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 02. Jan 2007 21:55

Dialniciar - .. v podstate je k tomu nutné zrušiť zelený zákon. A ten ešte nebol zrušený
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 03. Jan 2007 10:41

johhan napísal:Dialniciar - .. v podstate je k tomu nutné zrušiť zelený zákon. A ten ešte nebol zrušený


Tak ale potom nepíš o tom, že Nemci zrušili svoj atómový program. Pokiaľ viem, tak to bolo rozhodnuté už dosť dávno, ... že sa nemajú stavať nové atómové elektrárne a staré sa majú postupne vyraďovať. Pokiaľ ale viem, tak staré sa nevyraďujú a plánujú sa stavať nové a nejaký zákon je už len detail v situácii, keď nie je vládna kríza a energetické hrozby jasne ukázali, že nejaké zelené zákazy nemajú význam v tak priemyselnej krajine akou je Nemecko ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 03. Jan 2007 12:22

Dialničiar ten nemecký takzvaný zelený zákon je dokonca ak si dobre pamatám ústavný federálny ( spolkový ) zákon - ten zákon priamo zakazuje výstavbu AE a taktiež definuje odstávky. Taktiež omedzuje investície do vývoja.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 08. Jan 2007 17:18

no uvdime ako to nakoniec dopadne

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5805

ta zmluva bola hoodne narychlo urobena a bolo by fajn, keby neplatila ... SE sa predavala v najnevhodnejsiu dobu ... teraz by za nu dostali aspon 3-5x tolko ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2007 18:55

aquila napísal:no uvdime ako to nakoniec dopadne

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5805

ta zmluva bola hoodne narychlo urobena a bolo by fajn, keby neplatila ... SE sa predavala v najnevhodnejsiu dobu ... teraz by za nu dostali aspon 3-5x tolko ...


Prečo by sme dnes dostali viac peňazí :?:

Inak pri najnovších udalostiach je myslím potrebné dostavať zásobníky ropy na potrebných min. 90 dní - z hľadiska štátny rezerv. Chýba nám 17 dní - koľko by to stálo :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 10. Jan 2007 22:25

Dialniciar napísal: Inak pri najnovších udalostiach je myslím potrebné dostavať zásobníky ropy na potrebných min. 90 dní - z hľadiska štátny rezerv. Chýba nám 17 dní - koľko by to stálo :?:


5 mld SKK
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2007 22:32

johhan napísal:
Dialniciar napísal: Inak pri najnovších udalostiach je myslím potrebné dostavať zásobníky ropy na potrebných min. 90 dní - z hľadiska štátny rezerv. Chýba nám 17 dní - koľko by to stálo :?:


5 mld SKK


Toto by som dal postaviť Slovnaftu namiesto tých rôznych pokút.
Je na to aj nejaký predpis EÚ alebo je to len na SR, dokedy si to postavíme :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 10. Jan 2007 22:39

Dialniciar napísal:
johhan napísal:
Dialniciar napísal: Inak pri najnovších udalostiach je myslím potrebné dostavať zásobníky ropy na potrebných min. 90 dní - z hľadiska štátny rezerv. Chýba nám 17 dní - koľko by to stálo :?:


5 mld SKK


Toto by som dal postaviť Slovnaftu namiesto tých rôznych pokút.
Je na to aj nejaký predpis EÚ alebo je to len na SR, dokedy si to postavíme :?:


zaviazali sme sa dakym terminom v pristupovej zmluve - preto za minuly rok sme dosiahli 73 dni - podla planu
cielovy rok bude asi 2009 (neviem presne)
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2007 22:55

Využijem vás tu ... :arrow:

1. Kde má SR zásobníky plynu :?: Sú tu k tomu tiež predpísané nejaké min. rezervy :?:

2. Kde má SR zásobníky ropy a kde ich chce dostavať :?:

3. Teraz som čítal, že ČR má zásoby ropy v SR ... pýtam sa, kde :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 10. Jan 2007 23:08

Dialniciar napísal:Využijem vás tu ... :arrow:

1. Kde má SR zásobníky plynu :?: Sú tu k tomu tiež predpísané nejaké min. rezervy :?:

2. Kde má SR zásobníky ropy a kde ich chce dostavať :?:

3. Teraz som čítal, že ČR má zásoby ropy v SR ... pýtam sa, kde :?:


1, zasobniky plynu by mali byt na Zahori, vytazene diery po rope/plyne - tusim Lab, Gajary

EU nema predpisane min rezervy plynu - nikdy som sa s tym nestretol

2, stredne slovensko myslim

3, pocul som o tom aj ja, ale minuly rok sa pretriasala otazka, ze SR bude skladovat v CR, lebo su nejake nedoriesene majetkove zalezitosti pri skladovani tusim so Slovnaftom
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2007 23:12

wazari napísal:
Dialniciar napísal:Využijem vás tu ... :arrow:

1. Kde má SR zásobníky plynu :?: Sú tu k tomu tiež predpísané nejaké min. rezervy :?:

2. Kde má SR zásobníky ropy a kde ich chce dostavať :?:

3. Teraz som čítal, že ČR má zásoby ropy v SR ... pýtam sa, kde :?:


1, zasobniky plynu by mali byt na Zahori, vytazene diery po rope/plyne - tusim Lab, Gajary

EU nema predpisane min rezervy plynu - nikdy som sa s tym nestretol

2, stredne slovensko myslim

3, pocul som o tom aj ja, ale minuly rok sa pretriasala otazka, ze SR bude skladovat v CR, lebo su nejake nedoriesene majetkove zalezitosti pri skladovani tusim so Slovnaftom


Ale to sú zásobníky firmy Nafta Gbely a napríklad SPP nemá vlastné zásobníky :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 10. Jan 2007 23:21

Dialniciar napísal:
Ale to sú zásobníky firmy Nafta Gbely a napríklad SPP nemá vlastné zásobníky :?:


toto nie je velmi moja domena, takze to musi zodpovedat ktosi iny ..
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod konstrukt » 10. Jan 2007 23:46

Pre obidve spoločnosti uskladnuje zemný plyn firma Pozagas,a.s. vytvorená obidvoma spoločnosťami ,viac info www.pozagas.sk
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 17. Jan 2007 20:27

doprastavak napísal:Pre obidve spoločnosti uskladnuje zemný plyn firma Pozagas,a.s. vytvorená obidvoma spoločnosťami ,viac info www.pozagas.sk


Ďakujem za linku, už som si to aj pozisťoval. 8)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.