PPP vseobecne

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Myslite si, ze pilotny projekt PPP na Slovensku bude uspesny? (Dialnica sa postavi v stanovenom termine)

Ano, podari sa
48
47%
Ano, ale budu velke problemy (predrazenie o vyse 50%)
38
37%
Nie, bude to uplny krach (CR)
17
17%
 
Celkový počet hlasov : 103

Odoslaťod B; » 17. Sep 2008 08:55

rastislav5 napísal:A bratislavcan Pociatek, ktory by radsej dal peniaze na nulty okruh D4, je od vylucenia z hry vzdialeny len na jednu zltu kartu.


Ked ma rozhodca ruky zviazane za chrbtom moze (si) len piskat, karty
uz rozdavat nebude.
Dolezitejsi je manazer klubu a tajomnik, ten rozdava "kolky" :wink:
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Lionheart » 17. Sep 2008 09:32

Ja som chcel iba naznačiť že na MF SR vnimaju aj taketo rizika (dosledky uverovej krizy na cenu uveru pri PPP a financovatelnost) ... ake bude politicke rozhodnutie je druha vec...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod devil » 17. Sep 2008 11:10

Ja o skrtani PPP napriek uverovej krize pochybujem, lebo Euro uz je vo vrecku a zadlzenie neboli.


problem nie je v zadlzeni pretoze toto kriterium je davno s prehladom splnene ale v tom ze zaplatenie za dialnicu sa len oneskori a uverova kriza len umocnuje pochybnosti ktore existovali davno o splacani PPP...ono totiz dalsie kriteria ako deficit treba plnit nadalej, preto PPP je velmi pravdepodobne ze bude ale snazia sa znizit jednotkove naklady kde sa to len da (sutovo) pretoze pocet km dialnic je to co sa vsade vo svete pocita, a preto je 3. balik ten najproblemovejsi....mozno by ho uz aj zrusili keby EK nemala tiez problem ho financovat. take bremeno, nikto sa neodvazi odmietnut a kazdy sa boji zacat ho.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Lionheart » 17. Sep 2008 12:34

zial to co je v 3.baliku je asi najviac potrebne riesit :-(
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Lionheart » 18. Sep 2008 11:49

a uz je to tu: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=10891

ak im to nezafinancuje EIB alebo podobna institucia tak si myslim ze mozu ma trealny problem s takym balikom PPP ako si naplanovali ...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod patriot » 18. Sep 2008 13:27

Lionheart napísal:a uz je to tu: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=10891

ak im to nezafinancuje EIB alebo podobna institucia tak si myslim ze mozu ma trealny problem s takym balikom PPP ako si naplanovali ...


Akurát to sa týka len balíka č.3
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod pohodak » 18. Sep 2008 15:11

turany-hubova je v 3.baliku??
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod patriot » 18. Sep 2008 16:12

pohodak napísal:turany-hubova je v 3.baliku??


3. balík sa vyjednáva cez EIB odvtedy, čo to zamietol Brusel cez eurofondy
ostatné balíky sa vyjednávajú stále cez eurofondy, to že to novinári nepresne napísali, alebo chcelo MDPT zavádzať, to už ja neriešim
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod devil » 18. Sep 2008 16:43

mno celkom zaujimave info sa dozvedame cez treti sektor. takze stat rokuje s EIB o uvere pre PPP projekty...lenze PPP ide cez koncesionara.... cize stat vybavuje pozicku koncesionarovi....rozumiem dobre ? tak to snad nie....napoveda to o velkej neochote koncesionara znasat akekolvek rizika....a tym padom naco je PPP ? ked stat si ten uver moze vybavit rovno pre seba

druha moznost je ze nieco poplietli a stat vybavuje uver pre seba na 3. balik ktory by eventualne vypadol z PPP nechce ho ani EU.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod johhan » 18. Sep 2008 19:33

devil - osobne si myslím že štát vyjednáva 3 balík cez EIB ako náhradné riešenie ako bude PPP drahé - alebo v PPP bude z úveru od EIB zvyšovať svoj podiel vo finacovaní PPP - bol som mimo takže relevantné info zatial nemám
.
inak nebál by som sa toho že terajšou krízou sa PPP predraží - paradoxne je to opačne slovenské PPP projekty sú istou a štátom garantovanou úložkou - teda veľmi stabilná investícia - v tejto dobe ma už oslovilo veľa finančníkov ohľadom tohoto - ide len o to čo to bude vediať štát využiť ale mám ešte akú takú dôveru v MF ktoré bude vyjednávať finančnú časť PPP projektov
.
úseky okolo ZA a MT vypadli z eurofondov na základe politiky, niekto by to neprežil :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod patriot » 18. Sep 2008 19:36

johhan napísal:devil - osobne si myslím že štát vyjednáva 3 balík cez EIB ako náhradné riešenie ako bude PPP drahé - alebo v PPP bude z úveru od EIB zvyšovať svoj podiel vo finacovaní PPP - bol som mimo takže relevantné info zatial nemám
.
inak nebál by som sa toho že terajšou krízou sa PPP predraží - paradoxne je to opačne slovenské PPP projekty sú istou a štátom garantovanou úložkou - teda veľmi stabilná investícia - v tejto dobe ma už oslovilo veľa finančníkov ohľadom tohoto - ide len o to čo to bude vediať štát využiť ale mám ešte akú takú dôveru v MF ktoré bude vyjednávať finančnú časť PPP projektov
.
úseky okolo ZA a MT vypadli z eurofondov na základe politiky, niekto by to neprežil :-)


plný súhlas 8)
len doplním, že síce vypadli tamtie úseky, ale zase sa prednostne dali cez eurofondy na D3, kde prebieha masívna príprava na výstavbu :idea:
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod Lionheart » 29. Sep 2008 14:28

nie ze by som bol fanusikom "odbornikov" zo SAV ale s tymto sa da suhlasit (teda toho co sa tyka PPP) :-)
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=10956
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Andrej » 29. Sep 2008 15:02

Ak by bola cena za cele PPP 200-220 mld. Sk, bolo by to velmi vyhodne pre stat. Na 99% vsak celkova suma nebude nizsia ako 350 mld. Sk :roll:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Lionheart » 29. Sep 2008 15:12

Andrej napísal:Ak by bola cena za cele PPP 200-220 mld. Sk, bolo by to velmi vyhodne pre stat. Na 99% vsak celkova suma nebude nizsia ako 350 mld. Sk :roll:


to je pravda ale myslel som ze suhlasim s tvrdenim ze: "Diaľnice postavené systémom ... (PPP) sa ... nesplatia tak, ako sa predpokladá a sanácia dlhov ostane na pleciach štátu." :-)
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod i15 » 29. Sep 2008 19:28

ved nikto nepredpoklada, ze sa splatia sami... len je otazne, kolko penazi bude na ine useky dialnic a RC, ked pojde rocne 10-15 mld len na splatky
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod devil » 30. Sep 2008 09:17

mna by zaujimalo ako je to s rocnymi urokmi od ktorych zavisia splatky, tie uroky mozu ist hore aj dole ako pri hypotéke, takze problemy na financnych trhoch uz v priebehu splacania ked niet cesty spat budu znamenat dalsie predrazenia a cele PPP sa velmi lahko vymkne spod kontroly.

mohol by sa vyjadrit aj Mel, predtym dost prispievat do debaty o PPP.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod joe1024 » 30. Sep 2008 11:21

Aj keby sa uroky zdvojnasobili, bude to uz aspon stat a poskytovat sluzbu o 20 rokov skor.

Navyse, v statnom rozpocte je vzdy dost rezerv, skratka sa uberie inde, kedze splatka sa bude musiet zaplatit. Moze sa napr. dvihnut myto (ale aspon to bude opodstatnene) na zmiernenie nasledkov na statny rozpocet.

Kolko stomiliardovych bludov sme uz z dani zaplatili a nikomu to neprekazalo. Toto preukazatelne zvysi kvalitu zivota/cestovania/bezpecnost vyse pol republike (aj ja uz zacnem cestovat po Slovensku s rodinou, ked budu dialnice, kolko dalsich ludi tiez zacne ?).

Takze ja by som sa neobaval toho, ze negativna situacia na finnacnych trhoch zdvojnasobi niekedy v buducnosti splatku.
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod devil » 30. Sep 2008 12:34

Navyse, v statnom rozpocte je vzdy dost rezerv, skratka sa uberie inde, kedze splatka sa bude musiet zaplatit.


statny rozpocet bude rad ak nebude deficitny, uz dnes je jasne ze vsetky rezervy pojdu na vyplacanie dochodkov a zdravotnictvo. bude treba vyclenit dalsie zdroje na skolstvo. stat si nemoze dovolit npr nevyplacat dochodky ci budu cesty alebo nebudu.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod devil » 30. Sep 2008 12:36

Toto preukazatelne zvysi kvalitu zivota/cestovania/bezpecnost vyse pol republike (aj ja uz zacnem cestovat po Slovensku s rodinou, ked budu dialnice, kolko dalsich ludi tiez zacne ?).


no mozno v jednej stvrtine-patine.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod joe1024 » 30. Sep 2008 13:04

Ja chapem, ze stat by najradsej len bral dane a nemal ziadne vydavky s ludmi, ktori mu tie dane platia. Ale vskutku nie je normalne, ze v 21.storoci, v EU, nie je dialnica medzi 2 najvacsimi mestami krajiny, pricom vzdusnou ciarou je to mozno smiesnych 300 km. Viacere krajiny tretieho sveta su na tom po stranke infrastruktury lepsie.
Nie je normalne, ze ja, ako obcan tejto krajiny vobec ani neuvazujem o tom, ze by som cestoval za relaxom po svojej vlastnej krajine, ale uprednostnujem minanie tazko zarobenych penazi v Madarsku (kde nerozumiem ani slovo), resp. Chorvatsku, a prilahlych krajinach.
Proste vsade, len nie doma, kedze aj krajina cez pol Europy je pre mna dostupnejsia, ako zapadne / stredne Slovensko. A to je vskutku absurdna situacia. To sa pritom bavime len o cestovani za relaxom. A kde je priemysel, ktory do toho statneho rozpoctu, ci uz priamo alebo nepriamo, prinesie najviac penazi ?


Spat, k tomu PPP. Je kludne mozne, ze sa to pekelne predrazi. Ale to je nieco ako s Braniskom, kde tiez kvantu ludi vadilo, ze sa na bohuzabudnutom mieste Slovenska postavil tunel za 6 miliard. Nikoho nestvalo v mediach, ze aku obrovsku sluzbu ten tunel poskytuje, kazdeho stvalo len to, ci si ta alebo ona firma uliala o miliardu, ci dve navyse. Pyka azda teraz cele Slovensko za to, ze sa tam uliala miliarda, ci dve navyse ? Asi nie.
Splatky budu na 20 rokov ? OK, takze sa na to da pripravit uz dopredu a treba s tym ratat pri dalsich obrovskych investiciach. Nechapem, kde je problem ? Kazda vlada bude skucat, ze treba vela penazi do zdravotnictva/skolstva/dochodcom. S tym ale dialnice nic spolocne nemaju. Praveze oni mozu nepriamo priniest peniaze, ktore sa pootm mozu pouzit na dane vydavky.
Ale je mi jasne, ze aj keby dialnice priniesli nepriamo 500 mld, aj tak sa bude vlada vzdy ohanat tym, ze musi splacat 20 mld rocne. Pretoze viac cisel by uz bezny volic nezvladol...
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod devil » 30. Sep 2008 14:01

pokial stat zaplati miliardu ktoru si mohol aj ustrazit, tak to stat sice pociti ale nezruti sa, pokial sa ale bavime o 1/5 - 1/4 hdp celej krajiny tak je to ekonomicky hazard najhrubsieho zrna, a ano vtedy to uz suvisiet s dochodkami atd. bude a to priamo. nikto nevie spocitat pozitivny efekt dialnic oproti tomu keby neboli. ked sa bavime o oblastiach kde priamo/nepriamo D1 este nie je a je nevyhnutna tak sa bavime o turci, orave, liptove, spisi a sarisi cize o asi 20% krajiny a v tom su uz zapocitane vsetky spadove oblasti po medzilaborce. jednoducho povedane - za ten risk to vobec nestoji.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Lionheart » 30. Sep 2008 15:11

dialnice su dolezite pre ekonomiku ale nie su jedinym faktorom pre rozvoj hospodarstva - dolezite je stabilna ekonomicka a politicka situacia, danove prostredie, cena prace a kvalifikovana sila, investicne stimuly, odvodove zatazenie, vymozitelnost prava a tiez svetove trendy. V rokoch 2002 - 2004 islo o kombinaciu prifitu z rozsirenia EU a smerovania novych PZI do vychodnej Europy ... Samozrejme ze v ramci SR hladali najlepsie fleky pri dialniciach. Otazka je kedy bude dalsia takato vlana prilevu PZI. Vysoka cena ropy moze tlacit na logistuicke naklady a hrat v prospech SR. Ale treba mat aj stabilne hospodarstvo. Ak cerveni rozvratia hospodarastvo zadlzovanim tak budde zlozitejsie prilakat PZI (vid napr teraz Madarsko). Pri tom financovani PPP to moze byt realny problem. Hore idu rizikove prirazky za financovanie projektov a korporatnych firiem. Takze ak si to bude poziciavat nejaka stavebna firma urcite to bude citit na cene. Navyse ak sa to splaca anutine kde celkovo preplatis najviac... Co sa tyka pohybu urokovych sadzieb zavisi s akou splatnostou si peniaze pozicaju. Ak na 20-rocny oprojekt emituju 20 rocne bondy tak v podstate budu mat jasnu platbu kuponov na 20 rokov dopredu. Otazka je ci niekto take bondy nakupi do portfolia...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod joe1024 » 30. Sep 2008 15:26

A vzal uz niekto vobec do uvahy rastucu cenu vstupov ? Keby sa ta dialnica postavila cez PPP pred 10 rokmi, za vtedajsiu cenu vstupov ? Kolko by to vtedy stalo ? 75 mld ?

Kludne sa vykaslime na PPP, ale za rovnaku cenu sa do 10 rokov nepostavi zo statneho rozpoctu ani tretina. Mozno tak Janovce-Jablonov a rozsirenie pod strecnom. Mne osobne by stacili aj tie Janovce, zvysok dialnic ma vlastne nemusi zaujimat, beztak primarne kupujem madarske dialnicne znamky :-)

Len o 10 rokov tu na forach budeme vsetci plakat, ze to bude stat nie 300 ale 750 mld. A to uz vonkoncom nepostavi stat, bez ohladu na aktualne HDP.
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod Lionheart » 30. Sep 2008 15:30

joe, v tomto mas pravdu - ale to so pri stavbe chyba (podla mna) je systematickost a dlhodoba priprava - ziadna vlada nemala dialnice ako realnu prioritu ... ci uz z objektivnych alebo akychkolvek dovodov ... a potom ano suhlasim aj ja dam radsej 2 mld Sk rocna na dialnice ako na kupovanie si volicov - dochodcov (tu by som uprednostnoval systematickejsie riesenie).
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Lionheart » 30. Sep 2008 15:40

Iba pre informaciu: sadzby na 1R nemeckom stanom dlhu sa pohybuju na urovni okolo 3,30% p.a. a pri jednom za najvacsich stevebnych gigantov Europy (nebudem konkretizovat) sa pohybuje okolo 5,30% p.a. rozdiel je 200 bodov (inak 2 percentne body). Nemecko si poziciava na 20 rokov za sadzbu okolo 4,60 - 4,70% p.a. Dajte si na to tych 200 bodov (a kludne by som dal aj vyrazne viac lebo ide o dlhsie casove obdobie iny rating atd) a dostanete okolo 6,70% p.a. Dosadte predpokladane naklady na stavbu do vzorca pre anuitu a dostanete priblizny obraz ako budu vyzerat rocne splatky ...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.