Kategórie ciest

sekcia, ktorá sa venuje popisu technických aj netechnických záležitostí, postupov a pojmov dotýkajúcich sa infraštruktúry

Moderátor: Moderátori

Kategórie ciest

Odoslaťod eric987 » 12. Nov 2015 22:34

Kategoria cesty je udaj, ktory urcuje jej parametre, najma polomery smerovych a vyskovych oblukov, sirku vozovky (ale aj jazdnych pruhov, krajnic, vodiacoch pruhov atd.), dalej vzdialenost krizovatiek ci maximalny povoleny sklon.

K zalozenie tejto temy som sa odhodlal po tom, co som nadabil na platnu CSN stanovujucu cestne kategorie v CR. Predsa len, s 5-rocnou prestavkou sme boli 75 rokov spolocnym statom, vychodiskovu poziciu mame teda rovnaku. Hoci sa za 22 rokov samostatnosti obe cestne parametre trochu vzdialili (u nas sa tusim sprisnili najma podmienky na polomery smerovych oblukov pri rovnakej navrhovej rychlosti), vychodiska, pojmy ci vzorce na vypocty (napr. rozhladovej vzdialenosti) su, predpokladam tie iste.

Takze pre tych, ktorych to zaujima : http://www.fce.vutbr.cz/PKO/holcner.p/B ... 736101.pdf .

U nas su predovsetkych platne trochu ine normy pre D a R.
Pre D u nas existuju kategorie 24,5 - 25,5 - 26,5 - 31,5 - 32 - 32,5 - 33,5
Pre R u nas existuju kategorie 11,5 - 22,5 - 24,5 - 25,5 - 29,5 - 31,5 - 32 - 32,5

Jednotlive "C" kategorie sa mi nepodarilo najst, no stretol som sa s C 9,5 - 11,5 - 14 - 22,5 - 24,5 pre I-tky a 7,5 - 9,5 - 11,5 pre II-ky. Samozrejme, toto plati len o extravilane, v intravilane sa cesty zvacsa buduju v kategorii miestnych komunikacii (MZ; vynimocne MR ci MO)

P. S.: STN su rovnako "neverejne" = dostupne len za poplatok, takze snad sa tu casom nazhromazdi toho co najviac :)
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Naspäť na Glosár

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.